دسته ها
سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

درمان آبسه دندان و لثه با این روش ها انجام می شود

  • پروین حیدریان
  • ۱۹ شهریور ۱۳۹۹
  • ۰

ایجاد یک تاول یا کیسه چرکی در دندان که سپس عفونت می کند را آبسه دندان می گویند. این چرک های عفونی در بافت های اطراف دندان پخش می شوند. در این مقاله انواع روش های درمان آبسه دندان را ملاحظه نمایید.

هنگامی که داخل دهان صدمه می بیند و یا تحریک می شود، ممکن است باکتری ها وارد دهان شوند و باعث بروز عفونت در دهان شود. گاهی اوقات یک تورم دردناک پر از چرک را داخل دهان می بینید. اگر این چرک تخلیه نشود و آن منطقه متورم تر و دردناک تر شود، این زخم را آبسه می گویند. این یکی از راه هایی است که باعث می شود یک عفونت باکتریایی گسترش یابد. در این مقاله به بررسی روش های درمان آبسه دندان و لثه خواهیم پرداخت.

آبسه دندان یک تاول یا کیسه مانند ضخیم چرکی ایجاد شده در دندان است که در بافت های اطراف دندان پخش می شود. در نتیجه این چرک تبدیل به یک عفونت باکتریایی می شود. نشانه ها و علامت های اصلی آبسه، به وجود آمدن درد شدید و ضربانی است. این نوع درد دهان کاملا ناگهانی ایجاد می شود و در طول چند ساعت و یا چند هفته این درد و عفونت به تدریج بیشتر می شود.

درمان آبسه دندان و لثه

بررسی روش های درمان آبسه دندان و لثه

آبسه لثه ( آبسه پریودنتال نیز نامیده می شود) در این نوع آبسه یک عفونت در فضای بین دندان و لثه ایجاد می شود. این عفونت ممکن است در اثر گیر افتادن مواد غذایی بین لثه و دندان ایجاد شود.

آبسه مربوط به دندان (آبسه، پری اپیکال نیز نامیده می شود) این نوع آبسه در داخل دندان تشکیل می شود. هنگامی که عصب دندان مرده و یا از بین رفته است این نوع آبسه رخ می دهد. این نوع آبسه در سر ریشه دندان ایجاد می شود. سپس عفونت ایجاد شده به استخوان اطراف دندان نیز سرایت کرده و در استخوان پخش می شود.

اگر آبسه دندان رفع نشوند، می توانند به استخوان های اطراف و دندان آسیب برسانند.

علائم آبسه دندان

درمان فوری پوسیدگی ها و آسیب های وارد شده به دندان

هدف از این نوع درمان، خارج کردن چرک، ریشه کن کردن و جلوگیری از پخش شدن عفونت در بدن است. به طور کلی برای نجات دندان و پیشگیری از خطرات احتمالی مربوط به آن است.

مسکن های موجود در داروخانه

قرص های مسکن درد مانند ایبوپروفن، به کاهش درد آبسه کمک می کند. هرچند که این داروها می توانند به تسکین درد کمک کنند اما باعث بهبود آبسه دندان و درمان عفونت دندان نمی شوند. به همین دلیل باید به پزشک مراجعه نمایید.

دهان شویه با آب نمک گرم

این کار برای قبل از مراجعه به دندانپزشک است. اگر یک آبسه دندان خود به خود بترکد، دهان شویه با آب نمک گرم می تواند در تسکین و آرام کردن درد موثر باشد و دهان را تمیز می کند و همچنین باعث خارج شدن باقیمانده چرک آن می شود. در برخی مواقع ممکن است پزشک به شما پیشنهاد کند از شست و شوی دهان با آب نمک، در طول دوره رفع آبسه دندان استفاده نمایید، زیرا باعث کاهش ناراحتی های احتمالی و تسریع در بهبودی می شود.

آنتی بیوتیک ها برای رفع آبسه

آنتی بیوتیک ها می توانند موادی که باعث ایجاد آبسه شده اند را از بین ببرند و به بدن برای ترمیم استخوان و دندان کمک کند. دندانپزشک ها در ابتدا برای رفع آبسه، آنتی بیوتیک تجویز می کنند که رایج ترین نوع آنتی بیوتیک ها پنی سیلین است. با مصرف این دارو مشکلت این بیماری ظرف دو روز کاهش می یابد و از بین می رود و پس از مدت پنج روز استفاده از آنتی بیوتیک ها، آبسه دندان بهبود پیدا می کند.

روش های درمان آبسه لثه و دندان

عصب کشی دندان

عصب کشی دندان به کاهش عفونت و نجات دندان کمک می کند. عصب کشی باعث می شود چرک آبسه دندان خارج شود. این روش تمام نقاط دندان مثل ریشه و ساقه را از هرگونه عفونت و چرک تمیز می کند.

کشیدن دندان آسیب دیده

روش دیگر برای رفع آبسه دندان و عفونت لثه ، کشیدن دندان آسیب دیده است. اگر دندان امکان درمان و ترمیم را از طریق عصب کشی وجود نداشته باشد، باید دندان کشیده شود. در این حالت دندانپزشک دندان را کشیده و آبسه دهان و دندان را به منظور حذف عفونت از چرک خالی می کند. به این ترتیب با کشیدن دندان و تمیز کردن منطقه آسیب دیده امکان بهبود بیمار فراهم می شود.

عمل جراحی

هنگامی که آبسه دندان یا لثه در سطح دهان یا گردن پخش شود، نیاز به خارج کردن چرک در اطاق عمل با عمل جراحی است. همچنین اگر آبسه دندان بهبود نیابد و یا پس از عصب کشی دندان بزرگتر گردد نیاز به عمل جراحی است.

درمان آبسه با عمل جراحی

رفع آبسه دندان با روش های طبیعی

با کمک روش های طبیعی و خانگی می توانید آبسه دندان را برطرف کنید، در ادامه چند روش عالی و موثر در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

عسل:

استفاده از عسل جهت رفع آبسه دندان گزینه بسیار مناسبی است بنابراین به شکل معمول دندان هایتان را مسواک بزنید سپس کمی عسل بر روی نواحی مورد نظر قرار دهید و بعد از زمان ده دقیقه دهان تان را با آب بشویید، استفاده از این روش سبب از بین رفتن باکتری ها می شود.

رفع آبسه دندان با راهکارهای طبیعی

نکته : در زمان استفاده از این روش باید دقت داشته باشید که عسل به دندان ها زده نشود.

روغن گل میخک و روغن زیتون :

به منظور رفع آبسه دندان می توانید پنجاه میلی لیتر روغن زیتون را با صد میلی لیتر روغن گل میخک ترکیب کنید سپس پنبه را به مخلوط حاصل آغشته کنید و به لثه ها و دندان های دردناک بزنید، در زمان احساس درد از این روزی سه تا چهار بار در روز استفاده کنید

سرکه سیب :

از دیگر روش های طبیعی جهت رفع آبسه دندان استفاده از سرکه سیب می باشد فقط کافی است پیش از مسواک زدن یک تا دو قاشق غذا خوری سرکه سیب را داخل دهان تان غرغره کنید و بعد از زمان دو تا سه دقیقه سرکه سیب را از دهان تان خارج کنید سپس دندان هایتان را به صورت مرتب مسواک بزنید، به منظور رسیدن به نتیجه دلخواه هفته ای دو تا سه بار از این روش استفاده کنید.

روش های خانگی جهت رفع آبسه دندان

جوش شیرین :

جهت بهبود آبسه دندان استفاده از جوش شیرین به عنوان یک روش عالی و موثر می باشد، می توانید یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با کمی آب گرم ترکیب کرده سپس از آن به منظور شست و شوی دهان استفاده کنید، همچنین می توانید به صورت مستقیم جوش شیرین را بر روی منطقه مورد نظر بزنید.

چای سیاه :

می توانید برای رهایی از شر آبسه دندان یک چای کیسه ای را داخل آب ولرم بگذارید، چای کیسه ای را خارج کنید و فشار دهید و بر روی آبسه بگذارید و اجازه دهید به مدت چند ساعت بماند سپس دهان تان را با آب نمک ولرم بشویید، از این روش روزی یک بار برای چند هفته استفاده کنید.

روش های درمان آبسه دندان

زردچوبه :

این ادویه علاوه بر آشپزی در علم پزشکی نیز کاربرد فراوان دارد، یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه را با مقداری آب ترکیب کرده سپس خمیر به دست آمده را پس از مسواک زدن دندان مستقیم بر روی دندان مورد نظر بگذارید و بعد از زمان پانزده تا بیست دقیقه دهان تان را با آب ولرم بشویید.

رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین لثه ها می تواند از بروز آبسه جلوگیری کند. معاینات منظم دندانپزشکی نیز برای پیشگیری از آبسه لثه بسیار مفید و موثر است. در این مقاله با روش های درمان آبسه دندان و لثه آشنا شدید، به منظور آشنایی بیشتر با روش های درمان بیماری می توانید بر روی لینک کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.