دسته ها
دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

نحوه تکثیر و کاشت گل شیشه شور

 • ملیحه بال افکن
 • ۲۸ دی ۱۴۰۱
 • ۰

در واقع کاشت گل شیشه شور چندان هم سخت و پیچیده نیست و شما می توانید با مطالعه این مقاله به راحتی با اصول کشت، پرورش و مراقبت از این درختچه زیبا آشنا شوید.

به طور کلی شیشه شور یک گیاه درختچه است که گونه های بسیار مختلفی را شامل می شود و به خاطر رنگ های زیبا و جذابی که دارد امروزه کاشت و پرورش آن مورد توجه بسیاری از علاقمندان به گل و گیاه قرار گرفته است.

آشنایی با نحوه کاشت گل شیشه شور

بهتر است بدانید گیاه شیشه شور که با نام علمی Callistemon Citrinus نیز شناخته می شود دارای ۳۵ گونه همیشه سبز به صورت درختچه و درخت خواهد بود که به صورت طبیعی در مناطقی از استرالیا و تانزانیا رشد می کنند.

چگونگی کاشت گل شیشه شور

این گیاه را می توان یکی از بهترین و آسان ترین گیاهان برای نگهداری در مکان های سرپوشیده و راهروها دانست زیرا در طول فصل زمستان با رژیم گلخانه های سرد و یا نارنجستان ها سازگار بوده و در شرایط ایده آل تابستان نیز نیاز به رطوبت فراوان خواهد داشت. همچنین این گیاه را هنگام تابستان خارج از آپارتمان نیز می توان پرورش داد اما در فصل زمستان باید در گلخانه خنک نگهداری شود.

ارتفاع اغلب گونه های این گیاه به بیش از ۲ متر می رسد و گسترش آن نیز در حدود ۱ تا ۱.۵ متر خواهد بود البته در زادگاه اصلی اش یعنی استرالیا به صورت درختی به ارتفاع ۲۰ متر نیز رشد می کند. این درختچه دارای برگ هایی سبز متمایل به خاکستری بوده و معمولا باریک و بیضی شکل هستند و بافتی چرمی خواهند داشت که در بین ۳ تا ۷ سانتی متر طول و بین ۵ تا ۸ میلی متر نیز عرض دارند. همچنین خوشه های آن نیز بین ۶ تا ۱۰ سانتی متر طول و بین ۴ تا ۷ سانتی متر در قطر رشد می کنند.

رگبرگ های این گیاه به وضوح قابل مشاهده هستند و همچنین دارای پرچم قرمز رنگ و یا بنفش تیره می باشند. گل های آن نیز بسیار زیبا بوده اما تنها پرچم های گیاه است که موجب جلب توجه و محبوبیت گیاه شده است. گل های شیشه شور در اغلب گونه ها قرمز رنگ و در برخی گونه ها سفید، سبز، نارنجی و زرد رنگ هستند.

روش های پرورش شیشه شور

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

دستورالعمل کاشت و تکثیر شیشه شور:

بهتر است بدانید که اغلب گونه های وحشی از طریق بذر تکثیر می شوند اما انواع مشهور آن را بایستی از طریق قلمه های نیمه خشبی در اواخر بهار تا اوایل تابستان تکثیر نمایید. برای انجام این کار بایستی در ابتدا با استفاده از یک چاقوی تیز، قلمه های انتهایی ساقه را به طول ۸ تا ۱۰ سانتی متر از گیاه جدا کنید.

البته می توانید زمانی که جوانه ها خیلی بلند نشده اند آن ها را محکم با دست بگیرید و به سمت پایین خم کنید. سپس قسمتی از ساقه اصلی که به جوانه متصل است را بشکنید و از آن برای قلمه زنی استفاده نمایید.

دقت داشته باشید که در هر دو روش بایستی انتهای قلمه ها را درون پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و در گلدان با قطر دهانه ۹ سانتی متر حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه کشت نمایید. سپس روی آن را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و آن را در محیطی روشن اما به دور از نور مستقیم خورشید با دمای حدود ۱۸ درجه سانتی گراد قرار دهید و مراقب باشید که سطح خاک خشک نشود.

پس از گذشت دو ماه که ریشه دهی انجام شد کیسه پلاستیکی را بردارید تا گیاه در محیطی طبیعی رشد کند. پس از سه الی چهار ماه گیاه را به گلدانی با قطر دهانه ۱۳ تا ۱۸ سانتی متر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت منتقل نمایید.

دستورالعمل تکثیر گیاه شیشه شور

شرایط مورد نیاز برای مراقبت از گیاه شیشه شور

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی خواهند داشت که در ادامه به بیان آن ها پرداخته ایم.

 • آبیاری منظم:

گل شیشه پور با وجود اینکه با آبیاری منظم رشد و گلدهی بهتری دارد اما برخی از گونه های آن به ویژه زمانی که در خاک مستقر می شوند در برابر خشکی خاک نسبتا مقاوم هستند و همچنین خشکی هوا را نیز تحمل کرده و مشکلی با این مسئله نخواهند داشت.

 • نور و دمای کافی:

به صراحت می توان گفت که دمای ۲۴ درجه سانتی گراد بهترین دما برای گلدهی این گیاه محسوب می شود اگرچه که برخی از انواع سرسخت این گیاه سرمای زمستان را تا منفی ۱۲ درجه سانتی گراد نیز تجمل می کنند اما آغل آن ها به هیچ عنوان مناسب دمای زیر یخبندان نیستند و در این شرایط به سرعت از بین خواهند رفت.

دقت داشته باشید مناسب ترین دما برای این گیاه حدود ۷ درجه سانتی گراد است زیرا با سرد تر شدن هوا ابتدا برگ ها ریزش می کنند و سپس ساقه ها و شاخه ها دچار سرمازدگی می شوند و سپس تمامی گیاه از بین خواهد رفت.

شرایط لازم برای مراقبت درختچه شیشه شور

این گیاه به آفتاب کامل در سراسر روز نیاز دارد و حداقل روزانه بین ۶ تا ۸ ساعت نور مستقیم آفتاب باید به آن بتابد. دقت داشته باشید که کمبود نور محیط موجب ریزش و یا عدم شکل گیری گل ها و شیوع برخی بیماری های قارچی می شود به ویژه اگر هوای محیط مرطوب باشد.

 • خاک و کوددهی:

با وجود اینکه کاشت گل شیشه شور نسبت به بسیاری از خاک ها به ویژه خاک رسی پایداری نشان می دهد اما با این حال خاک مطلوب برای رشد این گیاه خاکی سبک با زهکشی مناسب است که در صورت سنگین بودن خاک و ماندگاری رطوبت در خاک احتمال زرد شدن و ریزش برگ های گیاه و عدم گلدهی و زوال تدریجی آن وجود دارد.

بنابراین بهترین ترکیب خاک برای این گیاه شامل خاک معمولی، خاک برگ، کود دامی پوسیده، ماسه و تورب خواهد بود که در صورت وجود مواد ارگانیک مانند کود پوسیده دامی و یا خاک برگ نیازی به کوددهی نیست. برای مثال می توانید هر سال با شروع فصل بهار لایه ای به ضخامت حدود ۵ الی ۷ سانتی متر از این مواد را بر روی ساختار خاک پخش کنید تا گیاه به تدریج از مواد درون آن ها استفاده کند.

اما در صورت فقیر بودن خاک و تمایل به استفاده از کود های شیمیایی می توانید سالی دو الی چهار مرتبه از کود های کامل از جمله فرمول ۲۰-۲۰-۲۰ و یا سایر کودها با فرمول مشابه استفاده نمایید. همچنین استفاده از کودهایی که فسفر بالایی نسبت به پتاسیم و نیتروژن دارند نیز به گلدهی بهتر این گیاهان کمک شایانی خواهد کرد.

کنترل آفات و بیماری های درخت شیشه شور

 • آفات و بیماری:

با وجود اینکه در فرآیند کاشت گل شیشه شور هیچ آفت و بیماری آن را تهدید نمی کند و مقاومت خوبی در برابر بیماری ها و آفات دارد اما در برخی از فصول کرم های حشرات تارتن به بوته ها خسارت وارد خواهند کرد. در این مواقع توصیه می شود که شاخ و برگ های تارتنیده را برش دهید و به این نکته دقت کنید که سمپاشی به هیچ وجه موثر نخواهد بود.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *