دسته ها
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

روش دم کردن گل گاو زبان خوش طعم و خوش رنگ

 • ساناز براتی
 • ۱۳ دی ۱۴۰۰
 • ۰

روش های مختلفی برای دم کردن گل گاو زبان وجود دارد. دمنوش گل گاو زبان را می توان در کنار گیاهانی مانند لیمو عمانی، سنبل الطیب، شقایق، بابونه و عسل مصرف نمود.

گل گاو زبان گیاهی است با طعم و عطر عالی، این گیاه علاوه بر این دارای خواص درمانی و دارویی بسیار زیادی نیز می باشد. از این رو سبب شده تا به جایگزین مناسب برای چای تبدیل شود. برای آشنایی با روش دم کردن گل گاو زبان در این مطلب همراه ما باشید.

طریقه دم کردن گل گاو زبان

آشنایی با روش دم کردن گل گاو زبان

همانطور که می دانیم، گیاه گل گاو زبان دارای عطر و طعم عالی می باشد، همچنین این گیاه در کنار طعم عالی، خواص دارویی و درمانی بسیاری دارد. با توجه به این موضوع اغلب افراد از دم نوش این گیاه با عنوان چای استفاده کرده و از آن لذت می برند. از خواص مهم این گیاه می توان به افزایش دهنده آرامش، کاهش قند خون، درمان آسم و سرفه های مکرر، کاهش بیش فعالی، درمان کننده مشکلات پوستی، درمان کننده مشکلات مو و … اشاره نمود.

روش درست دم کردن گل گاو زبان

دمنوش گل گاو زبان از نوشیدنی های محبوب فصل زمستان می باشد. این گیاه دارای مزاج گرم و تر بوده و گرمی آن رو به اعتدال می باشد. رطوبت در نوع تازه این گیاه بسیار بیشتر است. مواد خوراکی که دارای مزاج گرم و تر می باشند برای اغلب مردم می توانند مفید واقع شوند، از این رو این گیاه بسیار معروف بودن و استفاده زیادی از آن می شود. اغلب مردم با نحوه دم کردن این گیاه آشنایی دارند، اما برای بررسی بیشتر و نحوه صحیح این کار در این مطلب روش صحیح دم کردن گل گلو زبان را ارائه می نماییم.
گل گاو زبان به روش های مختلف و به همراه گیاهان مختلفی دم می شود، از هر روش دم کردن می توان به شکل خاص برای درمان برخی ناراحتی ها و مشکلات استفاده نمود. به منظور تهیه چای گل گاو زبان و دم نمودن آن از برگ و گل های این گیاه بهره می برند. گل مرغوب آن است که دمی سفید و گلبرگ های بنفش رنگی داشته باشد.
روش مناسب برای دم کردن گل گاو زبان
همانطور که گفته شد این گیاه را می توان به تنهایی و یا در کنار برخی از گیاهان دیگر دم نمود و مصرف کرد. اغلب مواقع گیاهان با هم ترکیب می شوند و در کنار هم عطر و طعمی فوق العاده به چای می دهند. این موضوع درباره گل گاو زبان هم صدق می کند و این گیاه در ترکیب با چند گیاه دیگر طعمی بسیار عالی خواهد داشت.
برخی از افراد ممکن است از عطر و طعم این گیاه به تنهایی خوششان نیاید، از این رو می توانند آن را با چند نوع گیاه دیگر ترکیب و دم نمایند، تا خوردنش دلچسب تر و بهتر شود. برخی از ترکیباتی که می توان در تهیه چای گل گاو زبان از آن ها استفاده نمود لیمو عمانی، سنبل الطیب، بابونه و گل شقایق می باشند. اگر دوست دارید دمنوشی خوشمزه و دلچسب با گل گاو زبان داشته باشید. در ادامه این مطلب با روش دم کردن گل گاو زبان همراه ما باشید.
طریقه صحیح دم کردن گل گاو زبان

چای گل گاو زبان

اولین موضوعی که در زمان تهیه دم نوش یا چای گل گاو زبان ذهن را درگیر می نماید، مقدار موادی است که باید استفاده کنیم. برای داشتن دم نوشی عالی باید بدانید که از هر گیاه چه مقداری را در قوری بریزید. در صورتی که دوست داشته باشید دم نوش شما طعمی تلخ و عطری زیاد داشته و پررنگ باشد باید مقدار بیشتری از گل گاو زبان را استفاده نمایید. اما اگر طرفدار طعم و عطر ملایم می باشید باید مقدار کمتری گل گاو زبان استفاده نمایید. مقدار گل گاو زبانی که در تهیه دم نوش مصرف می شود کاملا سلیقه ای بوده و با توجه به مزاج فرد مشخص می شود.

شیوه دم کردن گل گاو زبان

 • آرون گروپس
 • مبل و میز

در حالت کلی برای هر فرد چند برگ گل گاو زبان چیزی حدود ۳ تا ۵ مثقال کفایت می نماید. برای دم کردن گل گاو زبان به این روش عمل می کنیم:

چند برگ از گل گاو زبان را در یک لیوان آب جوش ریخته و سپس درپوش لیوان را بگذارید، اجازه دهید تا به همان شکل به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه باقی بماند تا دم بکشد. گل گاو زبان با حرارت آب جوش دم خواهد کشید و نیازی به قرار دادن آن روی حرارت و شعله نیست. گل گاو زبان دارای خواص بسیاری است و دم کردن آن روی شعله می تواند برخی خواص مفید آن را از بین ببرد و عطر و طعم آن را کاهش دهد.

روش مناسب دم کردن گل گاو زبان

دمنوش گل گاو زبان و لیمو عمانی

همانطور که گفته شد می توان گل گاو زبان را در کنار برخی مواد دیگر دم نمود و عطر و طعم آن را تا حدی تغییر داد. در این روش می توانید گل گاو زبان را با لیمو عمانی دم کنید. برای دم کردن گل گاو زبان و لیمو عمانی برای ۴ تا ۶ نفر به روش زیر عمل می کنیم:
برای تهیه این دمنوش به حدود ۳ قاشق غذاخوری گل گاو زبان، یک عدد لیمو عمانی شکسته شده، ۴ لیوان آب جوش و ۲ قاشق مربا خوری عسل برای هر لیوان نیاز داریم. برای تهیه دمنوش می توانید لیمو عمانی را از وسط نصف کرده یا روی آن چند سوراخ ایجاد نمایید. لیمو عمانی را به همراه گل گاو زبان در قوری مخصوص دم نوش یا قوری چینی ریخته و سپس آب جوش را به آن اضافه کنید. سپس اجازه دهید تا دمنوش بر روی حرارت ملایم یا روی کتری برای ۲۰ تا ۳۰ دقیقه دم بکشد. بهتر است دمنوش مستقیم روی حرارت نباشد. بعد می توانید با مقداری عسل و یا نبات دمنوش خود را شیرین کرده و میل نمایید. توجه کنید که برای حفظ شدن خواص عسل باید کمی صبر کنید تا دمنوش شما ولرم شود، بعد عسل را به آن اضافه نمایید.
شیوه مناسب دم کردن گل گاو زبان

دمنوش گل گاو زبان به همراه سنبل الطیب

در روشی دیگر می توانید گل گاو زبان را با گیاه سنبل الطیب دم کرده و میل نمایید. برای تهیه این دمنوش برای ۴ نفر به روش زیر عمل می کنیم:
برای تهیه این دمنوش بهتر است گل گاو زبان و سنبل الطیب را به نسبت دو به یک مخلوط نمایید. دو قاشق گل گاو زبان را با یک قاشق غذاخوری سنبل الطیب مخلوط کرده و آن ها را داخل قوری خود بریزید. سپس حدود ۴ لیوان آب در حال جوش را به قوری اضافه کرده و اجازه دهید به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه دم بکشد. در حین دم کشیدن مراقب باشید تا دمنوش شما نجوشد. جوشیدن دمنوش آن را خراب خواهد کرد و خاصیت آن را کم می کند. می توان این دم نوش را به همراه عسل، خرما یا توت نوشید.
معرفی نحوه دم کردن گل گاو زبان

دمنوش گل گاو زبان، بابونه، سنبل الطیب و گل شقایق

برای تهیه دم نوش گل گاو زبان، می توانید آن را با گیاهان بابونه، سنبل الطیب و گل شقایق مخلوط کرده و دم کنید. مقداری از گیاهان گل گاو زبان، بابونه، سنبل الطیب و گل شقایق را با هم مخلوط کرده و حدود ۲ قاشق غذاخوری از آن را در قوری ریخته و آب جوش بر روی آن بریزید. اجازه دهید تا دمنوش شما دم بکشد. قوری را روی حرارت ملایم قرار دهید، اما مراقب باشید که نجوشد. این روش دم کردن گل گاو زبان خواص بیشتری به آن می دهند، این دمنوش برای درمان سرفه های خشک، سرفه های مزمن، وقفه های تنفسی و آسم های خفیف بسیار مفید می باشد. می توانید این دم نوش را در طول روز ۲ تا ۳ بار نوش جان نمایید.

شیوه صحیح دم کردن گل گاو زبان

مقدار و زمان نوشیدن دمنوش گل گاو زبان

میزان مناسب و استاندارد مصرف گل گاو زبان برای اشخاص بزرگسال، حدود ۵ گرم گل گاو زبان خشک به همراه ۲۵۰ سی سی آب جوش می باشد. این مقدار باید بسیار آرام و ملایم دم بکشد تا کمی از حجمش کم شود. همانطور که در روش دم کردن گل گاو زبان گفته شد این دمنوش را می توان در کنار دیگر گیاهان و عسل میل نمود.

باید بدانید که دمنوش مانده و سرد شده گل گاو زبان خاصیت بالایی نداشته و بهتر است دمنوش را تا دو ساعت بعد از دم نمودن حتما میل کنید.

معرفی روش دم کردن گل گاو زبان

ظرف مناسب برای تهیه دمنوش گل گاو زبان

در حالت کلی قوری ها و لیوان های مخصوصی برای دم نمودن انواع دمنوش وجود دارد. باید بدانید که جنس ظروف بسیار مهم در دم کشیدن و طعم دمنوش ها دارد. دم کردن این گیاه در قوری های چینی بسیار بهتر بوده و باعث می شود تا عطر و طعم آن بهتر حفظ شود. خوشبختانه در تمام خانه ها حداقل یک قوری چینی وجود دارد که می توانید از آن استفاده نمایید. حال اگر می خواهید چای را در لیوان دم کنید باید حتما از یک درپوش برای آن استفاده نمایید تا دمنوش به خوبی دم بکشد یا از لیوان های مخصوص این کار استفاده نمایید.

شیوه درست دم کردن گل گاو زبان

خواص دمنوش گل گاو زبان

دمنوش گل گاو زبان دارایی خواص مفید برای سلامت بدن می باشد.

 • این دمنوش برای تقویت قلب و اعصاب مفید می باشد و دارای خاصیت نشاط آوری است و رنگ چهره را باز می نماید.
 • گل گاو زبان غم و غصه، دلهره و وحشت را از بین خواهد برد و افسردگی را کاهش خواهد داد.
 • دمنوش گل گاو زبان برای درمان دردهای ناشی از سنگ کلیه و دفع سنگ مثانه تاثیر بسزایی دارد.

آشنایی با نحوه دم کردن گل گاو زبان

 • گل گاو زبان با خواص بسیار به دلیل داشتن ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی می تواند از شدت سرطان پانکراس کم کند.
 • از دیگر خواص این گیاه درمان تنگی نفس، آسم خفیف و سرفه های خشک می باشد که اگر با عسل ترکیب شود خاصیتش بیشتر خواهد شد.
 • گل گاو زبان برای درمان بیماری های سوداوی، وسواس و خفقان مفید می باشد.
 • جویدن برگ تازه گل گاو زبان به منظور بهبود جوش های چرکی دهان اطفال، برفک، سست بودن ریشه دندان و برطرف نمودن عوارض ناشی از گرمی دهان مفید می باشد.

طرز دم کردن گل گاو زبان

نکات مهم

 • استفاده این دمنوش به تنهایی برای کسانی که فشار خونی بالا دارند می تواند شدیدا مخاطره انگیز شود. از این رو این بیماران باید این دمنوش را به همراه لیمو عمانی میل نمایند.
 • مصرف گل گاو زبان بیشتر از ۵ روز مداوم می تواند سبب عادت شود. از این رو بهتر است بعد از ۵ روز کمی فاصله مثلا سه روز بگذارید و مجددا دمنوش را مصرف نمایید.
 • مصرف این دمنوش به دلیل دارا بودن آلکالوئید، برای خانم های باردار و شیرده مضر می باشد.
 • در حالت کلی نوشیدن یک فنجان از این دمنوش در طول روز برای افراد سالم مشکلی نداشته و بلامانع است.
 • بهتر است گل گاو زبان را از مکانی معتبر تهیه نمایید تا خواص آن به طور کامل حفظ شده باشد.

نحوه دم کردن گل گاو زبان

برای تهیه دیگر نوشیدنی های گرم نظیر قهوه زنجبیلی و دمنوش بابونه می توانید بر روی هر لینک کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *