دسته ها
پنج شنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰

نشانه ها و علایم عفونت کلیه و روش های درمان آن

 • خانم تمدنی نژاد
 • ۲۶ اسفند ۱۳۹۹
 • ۰

یکی از بیماری هایی که گاه در صورت شدید بودن می تواند کشنده باشد عفونت کلیه است. ابتلا به عفونت کلیه می تواند در اثر دلایل مختلف ایجاد شود. یکی از علایم عفونت کلیه که از اهمیت ویژه ای برخوردار است احساس خستگی در بدن در طول روز می باشد.

در بعضی موارد عفونت مجاری ادرار به بخش های بالایی دستگاه ادرار سرایت می کند و باعث عفونت کلیه و رحم می شود. عفونت کلیه می تواند به خون را پیدا کند و بیماری های شدید را ایجاد کند. خوشبختانه، عفونت کلیه همیشه با استفاده از آنتی بیوتیک قابل درمان می باشد. علایم عفونت کلیه و روش های درمانی این بیماری را در این مطلب بررسی خواهیم کرد. تا پایان مطلب همراه ما باشید.

کلیه خون را تصفیه کرده و ادرار تولید می کند. دو لوله که رحم نامیده می شوند ادرار را از کلیه به سمت مثانه انتقال می دهند. ادرار از طریق مثانه از بدن خارج می شود. در اکثر موارد عفونت کلیه باعث ایجاد عفونت مثانه می شود. باکتری از طریق پوست اطراف محل ادرار وارد بدن می شود. گاهی اوقات باکتری از مثانه یا محل ادرار خارج شده و به رحم، یک کلیه و یا هر دو کلیه وارد می شود که در نتیجه باعث ایجاد عفونت کلیه می شود. علایم تشخیص عفونت کلیه متفاوت می باشند.

علایم عفونت کلیه

بررسی علایم عفونت کلیه و روش های مختلف درمانی

وقتی کلیه شما عفونت کرده است بطور کلی احساس ناراحتی می کنید و اغلب اوقات تب، بیماری و کمر درد دارید. شدت نشانه های عفونت کلیه از خفیف تا شدید و حتی کشنده دامنه دارند. عفونت کلیه اگر به درستی درمان شود معمولا تهدید جدی برای سلامت شما به حساب نمی آید، اما اغلب باعث می شود شما احساس بیماری داشته باشید. اگر عفونت کلیه درمان نشود ممکن است بدتر شود و آسیب های دائمی به بدن شما وارد کند. اغلب نشانه های عفونت کلیه به سرعت طاهر می شوند.

دلایل ایجاد عفونت کلیه

عفونت کلیه گاهی اوقات بر اثر وجود باکتری ها که معمولا در روده شما زندگی می کنند ایجاد می شود. باکتری می تواند از مقعد یا مجرای ادرار وارد شود و به سمت مثانه، رحم و کلیه های شما حرکت کنند. همچنین باکتری می تواند از طریق جریان خون وارد کلیه ها شود. ممکن است به عفونت کلیه مبتلا شوید اگر:

 • کالا چیو
 • کلیه یا مجاری ادرار غیر طبیعی داشته باشید.
 • وجود لوله ای که ادرار را از طریق مثانه از بدن خارج می کند.
 • مسدود شدن رحم یا کلیه، برای مقال سنگ کلیه یا بزرگ شدن غده پروستات
 • حاملگی
 • دیابت
 • سیستم ایمنی ضعیف برای مثال داشتن ایدز
 • عفونت در مجاری ادرار
 • بی اختیاری ادرار

علایم و نشانه های عفونت کلیه

نشانه های عفونت کلیه

علایم عفونت کلیه از شدید تا خفیف متفاوت می باشند. علایم این بیماری ممکن است در چند ساعت یا در طول یک روز ایجاد شوند و شامل:

 • درد در شکم، پهلو، پشت
 • تب
 • احساس مریضی یا حالت تهوع
 • سرگیجه
 • خستگی
 • از دست دادن اشتها
 • پوست گرم، مرطوب یا قرمز

علایم مختلف عفونت کلیه

همچنین ممکن است علایم عفونت مجاری ادرار را داشته باشید. این عفونت در رحم و مثانه شما است و علایم ممکن است شامل:

 • خون در ادرار
 • نیاز اورژانسی به توالت و دفع ادرار به صورت مکرر
 • احساس سوزش در هنگام دفع ادرار

علایم عفونت کلیه خفیف

اگر هر یک از نشانه های عفونت کلیه را داشتید حتما با پزشک متخصص خود تماس حاصل فرمایید.

عوامل خطر زا بودن این بیماری

احتمال بروز عفونت کلیه در هر فردی امکان دارد، اتفاق بیفتد اما در برخی افراد شایع تر است که در زیر به این موارد اشاره می کینم :

عفونت های دستگاه ادرای (uti)، در موارد زیادی می تواند منجر به عفونت کلیه ها شود.

زنان به نسبت مردان بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند، زیرا در زنان، مجاری ادرار کوتاه تر از مردان است، در نتیجه دسترسی باکتری ها به دستگاه ادراری راحت تر بوده، همچنین به دلیل نزدیک بودن مجرای ادراری زنان در نزدیکی واژن و مقعد، باکتری ها به راحتی وارد دستگاه ادراری آنها خواهند شد.

در هنگام بارداری نیز به دلیل تغییر مکان دستگاه ادراری، امکان دسترسی باکتری ها به کلیه آسان تر خواهد شد.

در افراد دیابتی، مبتلا به ایدز و یا کسانی که از دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن استفاده می کنند، با ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن امکان بروز این عفونت وجود دارد.

در صورت آسیب دیدن نخاع و یا آسیب عصبی به مثانه،ممکن است شخص را از مشاهده علایم عفونت ادراری که که می تواند موجب عفونت کلیه شود، منصرف نماید.

علائم عفونت کلیه

در حالت احتباس ادرار که تخلیه مثانه به طور کامل انجام نمی شود، امکان دارد این مشکل ایجاد شود، ضمن اینکه در مبتلایان به اسپینا بیفیدا یا مولتیپل اسکلروزیس (ام اس) نیز اتفاق بیفتد.

این مشکل همچنین می تواند در زمان استفاده از کاتتر که به منظور تخلیه ادرار به کار می رود، به وجود آید.

بازگشت ادرار از مثانه به حالب یکی دیگر از دلایل بروز عفونت است؛ هنگامی که ادرار فرد به جای خارج شدن طبیعی یک طرفه به سمت کلیه ها باز می گردد به آن ریفلاکس وزیکویورترال می گویند و این مشکل بیشتر در کودکان اتفاق می افتد.

مشکلات مربوط به شکل دستگاه ادراری نیز می تواند دلیل این اتفاق باشد.

از دلایل دیگر ایجاد عفونت ادراری که می تواند بعداً منجر به عفونت کلیه شود، معاینه مثانه با وسیله ای به نام سیستوسکوپ می باشد.

علایم و تشخیص عفونت کلیه

روش های درمان عفونت کلیه

خود درمانی

نوشیدن مقدار زیاد مایعات مثل آب بسیار مهم است. یکی از روش های تشخیص کمبود آب بدن بررسی رنگ ادرار می باشد باید بسیار کمرنگ باشد. اما برخی از ویتامین ها و داروها می توانند بر رنگ ادرار شما تاثیر بگذارند، بنابراین این روش همیشه بهترین روش برای بررسی کمبود آب بدن نمی باشد. اگر شما احساس خستگی و یا بطور کلی احساس مریضی می کنید، به مقدار زیاد استراحت کنید.

مصرف داروهای مختلف

اگر شما نیاز دارید تا دردتان تسکین یابد، می توانید از مسکن هایی مثل پاراکتامول استفاده کنید. قبل از مصرف هر گونه دارویی حتما بروشور آن را بخوانید و اگر پرسشی داشتید از پزشک و متخصص خود مشورت بگیرید. به شما توصیه می شود تا از آنتی بیوتیک ها مصرف کنید و اگر فکر می کنید عفونت کلیه دارید احتمالا باید این مسکن ها و آنتی بیوتیک ها را برای یک تا دو هفته مصرف کنید. مصرف آنتی بیوتیک ها تحت تجویز پزشک بسیار مهم می باشد حتی اگر علایم عفونت کلیه قبل از تمام شدن داروها بهبود یافت باز هم به مصرف آن ها تا پایان دوره تجویز شده ادامه دهید. این امر باعث می شود که عفونت کلیه بازنگردد.

علایم و درمان عفونت کلیه

درمان در بیمارستان

اگر آنتی بیوتیک ها پس از گذشت ۲۴ ساعت از مصرف آن ها فعالیت خود را آغاز نکردند، برای درمان بیماری عفونت کلیه باید به بیمارستان مراجعه کنید. همچنین ممکن است به رفتن به بیمارستان نیاز پیدا کنید اگر:

 • حامله باشید.
 • تب بالایی داشته باشید.
 • مریض باشید و نتوانید مقدار زیاد دارو مصرف کنید.
 • عفونت خونی
 • در معرض ابتلا به دیگر بیماری ها مثل دیابت یا ناراحتی های کلیوی باشید.

در بیمارستان، احتمال دارد به استفاده از سروم های وریدی در دست یا بازو نیاز داشته باشید تا مایعات و آنتی بیوتیک به بدن شما وارد شوند.

نشانه عفونت کلیه

عمل جراحی

اگر آزمون ها نشان دهند که رحم یا کلیه شما مسدود شده است، اگر برای مثال سنگ کلیه دارید، ممکن است برای درمان آن به عمل جراحی نیاز پیدا کنید.

همانطور که در این مطلب بیان شد عفونت ادرار می تواند باعث ایجاد عفونت کلیه شود پس بهداشت فردی خود را بطور کامل درمان کنید و همواره مقدار کافی آب بنوشید تا از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنید. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دیگر بیماری ها می توانید به بخش بیماری ها رجوع کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.