دسته ها
شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

اضطراب جنسی چیست و چطور با آن مقابله کنیم؟

 • سمیه نیک فرجام
 • ۳ اسفند ۱۳۹۹
 • ۰

اضطراب جنسی نوعی اضطراب در فرد است که بعد از داشتن رابطه ایجاد می شود این اضطراب ناشی از علل و عوامل متعددی است افرادی که دارای این ترس هستند نمی توانند رابطه رضایتمندی با همسر خود داشته باشند آن ها اغلب نگرانی از اندام های جنسی دارند و تصور می کنند به حد کافی برای رابطه خوب نیستند.

ارتباط جنسی یک تجربه متفاوت برای افراد این تجربه بسته به شرایط و فرایند آن می تواند لذت بخش و یا آزار دهنده باشد بسیاری از افراد از روابط جنسی خود احساس رضایتمندی دارند و برخی دیگر نیز به دلایل گوناگونی و بسته به شرایط دچار اضطراب جنسی می شوند که این ترس می تواند در فرد تا مدت های طولانی باقی بماند. چه دلایلی موجب می شوند تا فرد دچار این ترس شود؟ این ترس عموما می تواند ناشی از تجربیات منفی فرد باشد و یا ممکن است فرد به دلیل تصورات منفی و غلطی که از یک رابطه جنسی دارد دچار این ترس شود به طور کلی تجربیات گذشته فرد چه در دوران کودکی چه در دوران بزرگسالی و تصورات او از یک رابطه جنسی می تواند شکل دهنده این ترس باشد. افرادی که دچار ترس از روابط جنسی هستند دوست ندارند با کسی رابطه داشته باشند آن ها هیچ جذابیتی در رابطه جنسی خود پیدا نمی کنند این دسته از علل و عوامل موجب می شود تا فرد شرایط سخت و دشواری را پشت سر بگذارند.

اضطراب جنسی چیست؟

این ترس زمانی در فرد ایجاد می شود که مدام فکر می کند هیچ جذابیتی برای همسر خود ندارد و تصور او این است که همسرش از رابطه با او احساس رضایتمندی ندارد این امر موجب می شود تا رابطه برای خود فرد نیز ناخوشایند شود. اغلب این افراد تصور می کنند که دارای اضافه وزن هستند آن ها خودپنداره درستی از اندام خودشان ندارند و مدام ترس از رابطه جنسی دارند درگیر بودن فرد با اینگونه از مسائل موجب می شود تا فرد درگیری فکری زیادی داشته باشند و به این شکل نمی تواند رضایتمندی داشته باشد.

 اضطراب در رابطه جنسی

یکی از نشانه های این افراد افسردگی بعد از رابطه است برخی از این افراد بعد از داشتن یک رابطه جنسی دچار افسردگی می شوند که باید دید افسردگی بعد از رابطه  چه دلایلی دارد و چطور آن را برطرف کنیم.

این افراد چه نگرانی هایی دارند؟

افرادی که به این نوع از اضطراب دچار می شوند نگرانی های مداومی از ظاهر و اندام خود دارند آن ها تصور می کنند که دارای توانایی های جنسی مناسبی نیستند و همین امر موجب می شود تا تجربه ناخوشایندی از روابط جنسی خود داشته باشند. روابط جنسی برای این دسته از افراد پر استرس است در برخی از موارد نیز این افراد هیچ تمایلی برای انجام رابطه جنسی ندارند زیرا این افراد تحت تاثیر عواطف و احساسات منفی قرار می گیرند در نتیجه با درگیری های ذهنی که دارند نمی توانند به خوبی بر روی مسائل تمرکز داشته باشند.

 • کالا چیو
 • قاصدک 24

درمان ترس جنسی

علت های اضطراب:

همانطور که گفتیم این اضطراب می تواند ناشی از عوامل متعددی باشد افراد با نگرانی های مختلفی که دارند در روابط خود دچار مشکل می شوند و نمی توانند به خوبی بر روی این روابط تمرکز داشته باشند.  بررسی علل و نحوه درمان سردرد های جنسی نیز می تواند در این زمینه موثر باشد که این امر می تواند از علت های مختلفی ناشی شود بسیاری از این علت ها ناشی از تصورات منفی فرد است و برخی نیز مرتبط با مشکلات جسمی آن ها می باشد اما علل کلی که در ایجاد این اضطراب دخیل هستند شامل موارد زیر می باشند:

 • ترس از نداشتن عملکرد مناسب و رضایت بخش
 • ترس از عدم رضایت همسر
 • مشکل داشتن در حین برقراری رابطه
 • نگرانی درباره اندام های جنسی و نامناسب بودن آن ها
 • نگرانی درباره انزال دیررس و زودرس
 • نگرانی درباره نداشتن ارگاسم

دلایل اضطراب جنسی

راه های غلبه بر اضطراب:

راه های متعددی وجود دارند که کمک می کنند تا فرد بر این نوع از اضطراب غلبه داشته باشد در این زمینه بهتر است تا فرد با یک مشاور مربوطه صحبت کند این صحبت ها و جلسات می تواند در درمان فرد بسیار موثر باشد و کمک کننده باشد اما شیوه های درمانی دیگری نیز وجود دارد که شامل موارد زیر می باشد.

۱- با همسر خود راحت باشید:

شما باید بتوانید به راحتی درباره روابط جنسی خود با همسرتان صحبت کنید حرف زدن شما درباره اینگونه از روابط با همسر می تواند کمک کننده باشد و اضطراب جنسی شما را به حداقل برساند شما می توانید نظرات همسر خود را درباره رابطه خود بدانید و در این صورت ممکن است بسیاری از نگرانی های شما برطرف شوند. اگر فکر می کنید مشکلی در رابطه شما وجود دارد می توانید با صحبتی همسر خود راه حل هایی برای آن داشته باشد.

۲- نگرانی هایتان را درو بریزید:

خیلی از افراد که دچار این نوع از اضطراب هستند مدام نگرانی هایی که در این زمینه دارند را به خاطر می آورند این امر موجب می شود تا این افراد نتوانند عملکرد خوبی در روابط خود داشته باشند و شما برای بهتر شدن رابطه زناشویی خود باید سعی کنید تا حواستان را از نرگانی هایی که دارید پرت کنید. گذاشتن یک موزیک ملایم و آرامش بخش در هنگام رابطه می تواند احساس مثبت تری را به شما انتقال دهد و از اضطراب شما بکاهد. در رابطه به چیزهایی که دوست دارید فکر کنید، به همسرتان بگویید که او را دوست دارید، به خودتان سخت نگیرید، اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و به کارهایی که همسرتان دوست دارد انجام دهید فکر کنید.

درمان تنش جنسی

۳- مشاوره:

صحبت کردن با یک مشاور یکی دیگر از راهکارهای موثر برای مقابله با اضطراب جنسی است این جلسات می تواند به شما کمک کند تا مدیریت بیشتری بر روی زندگی خود داشته باشید و در روابط زناشویی خود به رضایت بیشتری برسید. درمان مشکلات جنسی در برخی از این جلسات و از طریق روان درمانی و درمان شناختی صورت می گیرد این نوع از شیوه های درمانی با یافتن ریشه مشکل حساسیت های شما را در این زمینه می کاهند. در جلسات مشاوره باید سعی کنید تا تمامی مسائلی که موجب ایجاد این امر شده را بازگو کنید و با مشاور صادق تر باشید.

درباره بیش فعالی جنسی چه می دانید؟ این نوع از فعالیت های جنسی نیز می توانند گاهی تحت تاثیر ترس قرار بگیرند و برخی از افراد با اطلاع درباره این مشکل می توانند مانع از بروز مشکلات بیشتر شوند این دسته از افراد نقطه مقابل افراد دارای ترس جنسی هستند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.