دسته ها
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

مسخره کردن کودکان چه عواقب و پیامدهای منفی برای آن ها دارد؟

 • سحر هودانلویی
 • 15 آوریل 2020
 • ۰

مسخره کردن رفتاری بسیار ناپسند می باشد که اسلام آن را قبول ندارد، همچنین این کار در کودکان آسیب های بیش تری دارد و می تواند اعتماد به نفس آن ها را از بین ببرد در ادامه این مطلب شما را با پیامد های مسخره کردن کودک آشنا می کنیم.

مورد تمسخر قرار دادن کودک می تواند برای آن ها بسیار آزار دهنده باشد و عواقب وحشتناکی برای آن ها به دنبال داشته باشد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم. در واقع بسیاری از والدین نمی دانند که عاقبت تحقیر کردن کودکان چقدر بد و مضر می باشد و می تواند آسیب های روانی بسیاری در پی داشته باشد.

آشنای با علت مسخره کردن کودکان

پیامد های مسخره کردن کودکان

در ادامه با عواقب بسیار وحشتناک مسخره کردن کودکان آشنا خواهید شد.

 • ویران کردن اعتماد به نفس

 1. یکی از مهم ترین و بد ترین اثرات مسخره کردن از بین بردن اعتماد به نفس در آن ها می باشد.
 2. بالا بردن اعتماد به نفس در کودکان می تواند بسیار دشوار باشد و شما با این کار می توانید اعتماد به نفس کودک را از بین ببرید و او را گوشه گیر کنید.
 3. این کار شما می تواند آن ها را حتی در سنین بزرگسالی نیز درگیر کند.
 4. باید بدانید که تمسخر کردن شما را کودکتان فراموش نمی کنند و می تواند از بد ترین خاطرات آن ها باشد که هیچ گاه نمی توانند آن ها را فراموش کنند.
 5. باید بدانید که با این کار باعث می شوید که آن ها همیشه احساس حقارت، کمبود و ناراحتی داشته باشند و هرگز نتوانند با دیگران ارتباط برقرار کنند.
 • ناتوان شدن کودک

 1. در نظر داشته باشید که کودکان با مورد تمسخر قرار گرفتن نمی توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند. زیرا این کار می تواند بر روان و شخصیت کودکان اثرات مخربی داشته باشد.
 2. کودکانی که مورد تمسخر قرار می گیرند از نظر اجتماعی ضعیف می شوند و کناره گیری را یاد می گیرند.

مسخره کردن کودکان به چه صورت است؟

 • کم دیدن خود

 1. کودکانی که مورد تمسخر قرار می گیرند اعتماد به نفسشان را از دست می دهند.
 2. در واقع خودشان را کم می بینند و نمی توانند استعداد های خود را به فعالیت برسانند و خود را برای انجام کار ها بی لیاقت می دانند زیرا در خانواده اعتماد به نفسشان را از دست داده اند.
 • توانایی نه گفتن

 1. مسخره کردن کودکان می تواند توانایی نه گفتن را از آن ها بگیرد و آن ها هرگز نمی توانند به دیگران نه بگویند.
 2. همین نه نگفتن می تواند آن ها را به راه های خلاف بکشاند و آینده آن ها را تا حدود بسیار زیادی تحت تاثیر قرار می دهد چرا که آن ها فکر می کنند همیشه مورد تمسخر قرار خواهند گرفت.
 • نا توانی در مهارت های اجتماعی

 1. یکی از پیامد های دیگر مسخره کردن کودکان، ناتوانی آن ها در تحصیل و افت شدید درسی می باشد.
 2. در واقع این کار والدین می تواند اثرات دیگری مانند شب ادراری، کابوس های شبانه و رفتار های خشونت آمیز  داشته باشد و کودک قدرت بالابردن توانایی های خود را از دست می دهد و از کودکان دیگر عقب می افتد.

عواقب مسخره کردن کودکان

 • آسیب های جسمی

 1. بسیاری از کودکانی که تحت آزار های جسمی قرار می گیرند همیشه مورد تمسخر والدین بوده اند، چرا که نمی توانند از خود دفاع کنند.
 2. در واقع جالب است بدانید که این کودکان می توانند به خود هم آسیب بزنند زیرا با نشان دادن این واکنش ها می تواند خشم خود را کم کند.
 3. همچنین جالب است بدانید که ممکن است کودک دچار بی اشتهایی و پرخوری های مفرط، اختلال در خواب و هیجان های منفی هم می شود.
 • افزایش ترس و استرس

 1. به وجود آمدن ترس در کودکان یکی دیگر از عوارض مسخره کردن آن ها می باشد.
 2. باید بدانید که شما به عنوان یک پدر و یا یک مادر باید از مسخره کردن کودک خود دست بردارید و اعتماد به نفس را به آن ها یاد بدهید زیرا اگر این کار را نکنید نمی توانید فرزندانی خوب برای جامعه تربیت کنید.
 3. باید بدانید که مسخره کردن کودک می تواند ترس و اضطراب را در آن ها را افزایش بدهد.
 • افسردگی

 1. با توجه به تحقیقات انجام شده خطر ابتلا به افسردگی و بیماری های سایکوتیک در کودکانی که مورد تمسخر قرار می گیرند بسیار زیاد می باشد.
 2. کودکانی که تحقیر می شوند روحیه خود را از دست می دهند و نمی توانند به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنند در نهایت دچار بیماری های روحی می شوند.
 • بی اعتمادی

 1. در واقع با مسخره کردن کودک می توانید آن ها را نسبت به خود بی اعتنا و بی اعتماد کنید.
 2. این هم یکی دیگر از عوارض مورد تمسخر قرار دادن کودک می باشد.  در واقع آن ها فکر می کنند که اگر با دیگران ارتباط برقرار کنند مورد تمسخر قرار می گیرند و برای پرهیز از این کار منزوی می شوند.

مسخره کردن کودکان

آشنایی با نکات قابل رعایت

توصیه ما به شما این است که کودک خود را دیگر مسخره نکنید. در واقع یکی از ویژگی های والدین خوب این است که فرزندان خود را مسخره نمی کنند و آن ها را حمایت می کنند. باید بدانید که شخصیت آینده فرزندان شما از کودکی ساخته می شود. پس بهتر است برای موفقیت در این کار آن ها رابه درستی تربیت کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.