دسته ها
یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

بررسی معایب و مزایای مهد رفتن کودکان و نکاتی که والدین باید بدانند

  • ملیحه بال افکن
  • ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
  • ۰

همانطور که می دانید امروزه با تغییر آداب و رسوم و افزایش نقس مادران در جامعه اغلب زنان از چگونگی نگهداری فرزند خود احساس نگرانی می کنند و به همین منظور در این مقاله شما را با راهکارهایی مثل مهد رفتن کودکان آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید.

همانطور که می دانید کودکان در روز اولی که قرار است به مهم کودک بروند خیلی هیجان زده هستند زیرا خود را آن قدر بزرگ می بینند که می تواند در مدرسه بچه های بزرگ تر شرکت کنند. البته هستند کودکانی که حاضر به جدایی از مادر خود نیستند و در روز اول مهدکودک مادام در حال گریه کردن هستند.

تاثیر مهد رفتن کودکان بر رشد و زندگی آن ها

بهتر است بدانید که امروزه با تغییر برخی از آداب و رسوم ها و حضور فعال زنان در عرصه اقتصادی جامعه باعث شده تا زنان اغلب در مورد چگونگی نگهداری کودک خود حساس شوند و ناچار شوند کودک خود را به مهدکودک ها بسپارند. اغلب مادران برای اینکه با خیالی راحت به انجام فعالیت های خود بپردازند کودک خود را به فضاها می برند تا فرزندشان نیز احساس آرامش داشته باشد. اما بهتر است بدانید که اغلب کودکان معمولا در سنینی که مرحله تربیتی آن ها محسوب می شود از مادر و خانه دور می شوند و ساعات بیشتری از روز را در محیط بیرون از خانه می گذرانند. همچنین توجه داشته باشید که تمام مهد کودک ها دارای شرایط خاصی هستند که بی توجهی به آن ها باعث آسیب دیدن فرزندتان خواهد شد. همچنین بایستی به این نکته هم توجه داشته باشید که سن مناسب برای فرستادن کودتان به مهد فرا رسیده باشد و سپس اقدام به بردن او بکنید.

آشنایی با مهد رفتن کودکان

اگر کودک علاقه ای به رفتن به مهد نداشت چه رفتاری بایستی داشت؟

همانطور که می دانید اغلب کودکان در روز های اول مهد را جای خوبی نمی دانند و مادام بی تابی و اضطراب های فراوانی از خود نشان می دهند اما اگر یک مهد دارای مربی های تعلیم دیده و مجرب باشد می توانند از طریق همکاری با والدین محیط خوبی را برای رشد کودک در مهد ایجاد کنند. همچنین روش هایی که برای علاقه مند کردن کودک به مهد مورد استفاده قرار می گیرد بایستی علمی،تخیلی و فاقد هر گونه ترس و تهدید باشد. همچنین بایستی مربیان نیز بر اساس مهارت ها و معیار های خاصی انتخاب شوند زیرا در واقع مربیان باید دارای ویژگی های باشند تا کودک بتواند آن ها را جایگزینی برای مادر خود بداند و امنیت و آرامش کودک را فراهم آورد زیرا کودکان نیز مانند افراد بزرگ دارای شخصیت،رفتار و منش متفاوتی هستند و به همین خاطر بایستی مهدها به مکانی تبدیل شوند که رفتارهای درست کودک تشویق و رفتارهای نادرست اصلاح گردند.

سن مناسب برای فرستادن کودک به مهد:

توجه داشته باشید که برای فرستادن کودک به مهد بایستی به عوامل مختلفی توجه کرد و البته این امر باعث گیج شدن والدین برای یافتن سن مناسب کودشان برای فرستادن به مهد خواهد شد. بهتر است بدانید که امروزه اغلب مدارس در مورد سن مناسب کودک برای فرستادن به مهد ارائه می دهند که البته چندان برای تمامی کودکان صدق نمی کند و تعیین یک زمان خاص برای تمامی کودکان درست نیست. بهتر است بدانید که اغلب کودکان از سنین ۵ الی ۶ سالگی شروع به آموختن مهارت های علمی،جسمی و ذهنی خواهند کرد البته توجه داشته باشید کودکانی که زودتر از موعد اصلی به دنیا آمده اند ممکن است نسبت به سایرین دیرتر آمادگی لازم را کسب کنند.

  • کالا چیو

سن مناسب کودکان برای فرستادن به مهدکودک

سنی که برای فرستادن کودک به مهد نامناسب است:

توصیه می شود که پیش از سه سالگی کودک خود را به مهد نفرستید زیرا کودکان زیر سه سال نیازمند توجه و علاقه فراوان در محیط خانواده هستند و مربی مهد نمی تواند که تنها به او توجه کند. به همین خاطر شرایط صدمه دیدن روحیه کودک فراهم می شود پس توجه داشته باشید که بایستی کودکان زیر سه سال حتما نزد مادر و یا مادربزرگ خود نگهداری شوند.

مهارت های لازم برای فرستادن کودک به مهد:

توصیه می شود که پیش از مهد رفتن کودکان خود مهارت های لازم را به او آموزش دهید و اگر فرزند شما مهارت هایی را که در ادامه بیان کرده ایم را آموخته است می توانید او را به مهد ببرید:

توانایی مراقبت از خود:

بر اساس صحبت های گارفورت تمامی کودکان بایستی پیش از رفتن به مهد مهارت و توانایی لازم برای مراقبت از خود مانند غذا خوردن،پوشیدن لباس و حمام رفتن را کسب کرده باشد. بهتر است بدانید که این رفتارها معمولا از سنین کم بایستی به کودک آموخته شوند زیرا یک مربی نمی تواند در انجام این کارها به تمامی کودکان کمک کند.

توانایی های لازم کودک برای رفتن به مهد

کسب مهارت های اجتماعی:

توجه داشته باشید که داشتن مهارت های حرکتی تنها مهارت لازم برای ورود به کودکستان نیست و بایستی کودک در زمان ورود به مهد از مهارت های اجتماعی نیز بهره مند باشد.

آمادگی لازم برای جدا شدن از پدر و مادر:

یکی دیگر از مهارت هایی که بایستی پیش از رفتن کودک به مهد به او آموخته شود این است که کودک آمادگی لازم را برای جدایی از والدین برای ساعات مشخصی را داشته باشد.

داشتن توانایی برای انجام بازی های گروهی:

توجه داشته باشید که لازم است کودک توانایی های لازم برای انجام بازی های مشترک را داشته باشد تا بتواند با سایر کودکان ارتباط برقرار کند. البته توصیه می شود که والدین پیش از فرستادن کودک خود به مهد این بازی های گروهی را درون فرزند خود تقویت کنند.

توانایی های لازم برای دفاع از خود:

اغلب والدین بایستی مشاهده کنند که فرزندشان در ارتباط با کودکان دیگر چه نوع رفتاری از خود نشان می دهد و همچنین او را بایستی در پیروی از قوانین تشویق کنند همچنین پدر و مادر بایستی تمامی توانایی لازم برای دفاع از خود و درخواست کمک از اطرافیان را به کودک خود آموزش دهند و به او در روند انجام آن ها کمک کنند.

دلایل مهد رفتن کودکان

مزایای مهد رفتن کودک:

همانطور که می دانید تمامی محل ها و مکان هایی که برای نگهداری از کودک ایجاد شده اند دارای مزایا و ایراد هایی هستند که شما با دانستن تمامی آن ها تصمیم نهایی خود را می گیرید. به همین خاطر در ادامه شما را با برخی از مزایای مهد رفتن کودکان آشنا خواهیم کرد:

وجود ساختاری نظام مند:

اغلب والدین به این دلیل مهد رفتن کودکان خود را می پسندند که محیطی رسمی و دارای نظم و ترتیب است زیرا اغلب مهدکودک ها برای دریافت مجوز بررسی می شوند و بر روی عملکرد مربیان به صورت کامل نظارت خواهد شد.

نبود نگرانی در مورد رفتار پرستار با کودک:

از آنجایی که انتخاب یک پرستار معمولا یک حس نگرانی را در مادران ایحاد می کند و آن ها سعی می کنند تا رفتار پرستار را با کودک خود تحت نظارت قرار دهند و از آنجایی که می دانند مراقبت از کودک مخصوصا در هنگام بد خلقی هایش کمی سخت و کلافه کننده است و در مقابل برای پرستار نیز استرس زا خواهد بود. به همین خاطر اغلب مادران سعی دارند به جای نگرانی در مورد نحوه رفتار پرستار از کودک فرزند خود را به یک مهد بسپارند.

مهد رفتن کودکان و نگرانی های والدین

داشتن مقررات مشخص:

همانطور که می دانید تمامی مهدکودک ها دارای قوانین و مقررات شفاف و واضح هستند برای مثال زمان بردن کودک به مهد و برگرداندن او یک تایم مشخص است و به همین خاطر کاملا آگاهی دارید که چه زمانی بایستی به سراغ کودک خود بروید. توجه داشته باشید که با قرار دادن کودکتان در مهد دیگر لازم نیست با تایم های مرخصی،بیماری و یا تعطیلات یک مراقب هماهنگ شوید.

قابل اعتماد بودن:

بهتر است بدانید که مهد کودک در واقع نسبت به پرستار و یا خویشاوندان با ثبات تر است زیرا او پذیرفته است که جدا از اینکه یک مربی بیمار باشد و یا دیر برسد از کودک شما در تمام تایمی که در مهد قرار دارد نگهداری نماید و به همین خاطر دلگرمی شما را افزایش خواهد داد.

تحصیلات مربیان مهد:

بهتر است بدانید که معمولا اغلب مربیان مهدکودک های خوب دارای مربیانی با سابقه تحصیل در زمینه آموزش کودک هستند به همین خاطر می دانند که در این سنین چه انتظاراتی از کودکان می رود و قادر هستند که تمامی توانایی های او را در زمینه های مختلف کشف و تشویق نمایند. توصیه می شود که اگر مهدکودکی را انتخاب کرده اید که دارای مربیان مجرب نیست حتما در تصمیم خود تجدید نظر نمایید.

فرستادن کودک به مهد برای اجتماعی شدن

داشتن یک برنامه خوب:

بهتر است بدانید که برنامه روزانه اغلب مهدهای خوب شامل ترمیب مناسبی از فعالیت های متفاوت خواهد بود و مربیان مهارت های مختلفی مانند ترانه خواندن،موسیقی،رقصیدن و داستان گویی را به کودکان آموزش می دهند. همچنین کودکان می توانند در مهد با کارهایی مثل کاردستی درست کردن و فعالیت های دیگر آشنا شوند.

یادگیری و آموزش های درست:

همانطور که می دانید کودکان تمام طول روز را در مهد بازی نمی کنند و بلکه چیز های جدید نیز یاد می گیرند. توجه داشته باشید که اغلب پروژه های آموزشی ترکیب خوبی از فعالیت های مربوط به نیمکره راست و چپ مغز هستند معمولا از بازی های ساده ای مثل لگو استفاده می شود اما جالب است بدانید که همین بازی ساده به شکل سازمان یافته و با اصول و برنامه خاص به کودکان ارائه می شود.

تعامل و برقراری ارتباط با دیگران:

توجه داشته باشید که کودکان در مهدکودک از فرصت تعامل و ارتباط با سایر کودکان بهره مند خواهند شد ولی اگر کودک در خانه و یا توسط پرستار نگهداری شود این فرصت را از دست خواهد داد.

مزیت های فراوان مهد رفتن کودکان

معایب مهد رفتن کودک:

همانطور که می دانید تمام چیز ها در جهان دارای حسن و معایبی هستند و شما می توانید معایبی را نیز در مهدکودک ها مشاهده نمایید که البته برای آشنایی بیشتر شما در ادامه به بیان برخی از معایب مهد رفتن کودکان پرداخته ایم:

محدودیت ساعات ورود و خروج:

یکی از بزرگ ترین مشکلات مهد این است که شما بایستی در اختیار و کنترل مهد باشید و تاخیر داشتن در برداشتن کودک می تواند برایتان مشکل ساز باشد.

زیاد شدن احتمال بیماری:

همانطور که می دانید قرار گرفتن کودکان در محیط های مهد آن ها را بیشتر در معرض ابتلا به بیماری هایی مثل سرماخوردگی قرار می دهد و همچنین حجم بالایی از میکروب ها جذب بدن کودک خواهد شد.

نیاز به داشتن برنامه دوم:

توجه داشته باشید که یکی از معایب مهدها این است که برخی از روزها تعطیل می باشد و بایستی شما با تقلا و کوشش به دنبال پرستار و یا جایگزین بیافتید و هنگامی که کودکتان بیمار است نیز بایستی در خانه بمانید.

معایب گذاشتن کودکان در مهدکودک ها

تقسیم توجه بین همه کودکان:

همانطور که می دانید در محیط یک مهدکودک امکان کمتری هست که کودکتان یک مربی شخصی دریافت کند و این مانند گرفتن پرستار و یا ماندن در فضای خانه است.

تردید و نداشتن اعتماد والدین:

بهتر است بدانید که اغلب کودکان به ویژه کودکان شیرخوار که برای رشد و شکوفایی نیازمند عشق و توجه زیاد هستند و به همین خاطر اغلب والدین ها می دانند که رسیدگی به دو یا سه کودک به طور همزمان کار بسیار سختی است. در واقع به همین خاطر برخی از پدر و مادر ها در اینکه یک معلم بتواند در طول تمام روز از چند کودک مراقبت کند تردید دارند و در روند مهد رفتن کودکشان به وسواس هایی دچار می شوند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.