دسته ها
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳

تکثیر بنفشه آفریقایی و آموزش روش هایی برای پرورش و رشد بهتر این گل زیبا

 • ملیحه بال افکن
 • ۲۹ تیر ۱۴۰۱
 • ۰

تکثیر بنفشه آفریقایی که امروزه مورد توجه و محبوبیت اغلب افراد قرار گرفته و در این مقاله سعی داریم تا شما را روش های مختلف تکثیر این گیاه زیبا و نگهداری از آن آشنا نماییم با ما همراه باشید.

همانطور که می دانید بنفشه آفریقایی (African violet) از دسته گل های آپارتمانی است که به عروس گل ها مشهور شده و چگونگی تکثیر این گیاه به یکی از دغدغه های مهم تولیدکنندگان و علاقه مندان آن تبدیل شده است. بهتر است بدانید که روش های فراوانی برای تکثیر این گیاه زیبا وجود دارد که شما می توانید از آن ها بهره بگیرید.

آشنایی با نحوه تکثیر بنفشه آفریقایی

بهتر است بدانید که یکی از زیباترین و بهترین گل ها برای پرورش دادن در محیط خانه گل بنفشه آفریقایی است که در واقع نگهداری ساده و راحتی دارد و در پشت پنجره اغلب خانه ها قابل مشاهده خواهد بود. توجه داشته باشید که این گیاه دارای ۵۰۰۰ نوع متفاوت است که به دلیل گلدهی مکرر و زیاد در طول سال طرفداران فراوانی پیدا کرده است. همچنین این گیاه نیز مانند سایر گیاهان نیاز به شرایط مختلفی اعم از آب و هوا،نور و دما و خاک و نحوه کوددهی دارد و اگرچه پرورش آن نسبت به سایرین راحت تر است اما دارای ریزه کاری های فراوانی می باشد.

آشنایی با روش های تکثیر بنفشه آفریقایی

اکنون در ادامه سعی داریم تا شما را با راه ها و روش های مختلف تکثیر بنفشه آفریقایی آشنا نماییم:

تکثیر از طریق بذر:

توجه داشته باشید که برای انجام این روش بایستی تعدادی بذر تهیه نمایید و سپس آن ها را داخل ظرف مخصوص گیاهان گلخانه که دارای خاکی سبک و زهکشی مناسب باشد بکارید و سپس درب آن را به مدت ۲ هفته روی آن بگذارید. پس از جوانه دادن بذرها بایستی درب ظرف را سوراخ نمایید و پس از گذشت دو ماه می توانید گیاه خود را به گلدان انتقال دهید. بهتر است بدانید که این بذرها پس از مدت زمان ۱۰ ماه تبدیل به یک گیاه کامل خواهند شد.

استفاده از بذر بنفشه آفریقایی برای تکثیر گیاه

تکثیر گیاه بنفشه از طریق قلمه برگی:

بهتر است بدانید که یکی از ساده و راحت ترین روش های تکثیر بنفشه آفریقایی استفاده از قلمه های برگی است که در ادامه به بیان چگونگی انجام آن پرداخته ایم:

 • آرون گروپس

برای انجام این روش بایستی برگ های سالم و بالغ را انتخاب نمایید و به صورت مورب از انتهای دمبرگ جدا نمایید.

حالا بایستی برگ ها را داخل هورمون ریشه زایی قرا دهید البته پیش از انجام این کار بایستی برگ ها را به صورت کامل بشویید.

پس از آغشه کردن قلمه ها به هورمون ریشه زایی بایستی آن ها را در بستری شامل ترکیب پیت ماس و ماسه بکارید.

توصیه می شود که قلمه ها را تا ۵۰ روز به صورت مادام آبیاری نمایید تا رطوبت آن خشک نشود.

قلمه زدن برگ های گیاه بنفشه برای تکثیر آن

تکثیر از طریق قلمه نیم برگی:

بهتر است بدانید که تکثیر بنفشه آفریقایی با این روش نیز مانند روش قلمه برگی انجام می شود و تنها تفاوتی که می توانید اینجا مشاهده کنید این است که قلمه ها را بایستی از طول به دو نیم تقسیم نمایید و سپس رگبرگ ها را دور بریزید و تنها دو نیم برگ باقی مانده را بکارید.

تکثیر گل بنفشه از طریق دم گل:

برای انجام این روش توصیه می شود که دقت کنید حتما زیر گل ها دارای دو برگچه باشد و سپس اقدام به کاشت نمایید. برای انجام این روش بایستی طبق روش های قبل تکرار نمایید.

تکثیر گیاه بنفشه از طریق تقسیم بوته:

توجه داشته باشید که برای انجام این روش بایستی توسط چاقویی تیز گیاهچه های ریشه را از یکدیگر جدا نمایید و سپس آن را در گلدان جداگانه ای بکارید و این روش در واقع یکی از ساده ترین روش های تکثیر محسوب می شود.

چگونگی تکثیر بنفشه آفریقایی از طریق بوته آن

تکثیر گیاه بنفشه از طریق کشت بافت:

بهتر است بدانید که این روش درواقع روشی آزمایشگاهی و غیر معمول است و ویژه گیاهانی است که خیلی سخت تکثیر خواهند شد و دارای هزینه های بالایی نیز هستند. شما می توانید برای تکثیر بنفشه آفریقایی نیز از این روش استفاده نمایید و برای انجام آن بایستی قسمتی از گیاه مثل برگ را به تکه های کوچک تقسیم نمایید و در محیطی که غنی از استریل شده کشت کنید و پس از گذشت مدت ها مشاهده خواهید کرد که گیاهچه ای مشابه گیاه مادر رشد کرده است.

تکثیر گل بنفشه از طریق قلمه ساقه :

تکثیر بنفشه آفریقایی با این روش کمی غیر معمول است و اغلب از این روش در زمانی که امکان جوان سازی گیاهان مسن وجود داشته باشد، استفاده می شود، به هنگام ریختن برگ های انتهایی گیاه در اثر کهولت سن و عریان شدن ساقه می توانید از این روش استفاده کنید.

حال اولین گام برای قلمه زدن گل به این روش، تهیه خاک مخصوص گیاه برای کاشت قلمه و نیز برش ساقه با چاقو یا با استفاده از ابزار برش تیز و ضدعفونی شده می باشد.

سپس ساقه های انتهایی را به اندازه ۵ تا ۷ سانتیمتر و به شکل اریب برش بزنید و با یک خودکار در وسط آن سوراخی ایجاد کرده، قلمه را داخل آن بکارید.

تکثیر بنفشه با قلمه ساقه

در طی دوران ریشه دهی، سطح بستر باید مرطوب بوده و بهتر است آبیاری آن با کمک کود رقیق شده (نصف دز در دو برابر آب) انجام گیرد، برای آبیاری های بعدی نیز با آب تصفیه شده معمولی بوده و بعد از درآمدن ریشه، گیاه را با کود های مخصوص تقویت کنید.

از قلمه ساقه در موارد دیگر تکثیر همچون تکثیر بنفشه های شیمر نیز استفاده می شود، زیرا در روش های دیگر تکثیر همچون تکثیر از طریق برگ، خصوصیات گیاه مادر به جوانه های نورسته منتقل نخواهد شد.

توجه داشته باشید که گلدان را باید در مکانی با دمای معتدل قرار داده و سطح گلدان را نیز با ظرفی شفاف بپوشانید تا رطوبت نسبی آن حفظ شود.

ابزار لازم برای تکثیر گیاه بنفشه

 • یک گیاه مادر سالم و سرحال برای برداشت قلمه انتخاب شود.
 • ابزار تیز و استریل برای برش قلمه مانند چاقو
 • کاسه ای برای مخلوط کردن و تهیه خاک مخصوص تکثیر
 • هورمون ریشه زایی شیمیایی یا ارگانیک و خانگی (اختیاری)
 • تعدادی گلدان پلاستیکی ۱۰ سانتیمتری با زهکشی مناسب و دارا بودن سوراخ هایی در انتها (برای هر قلمه یک گلدان نیاز است)

پرورش بنفشه آفریقایی

 • ظرفی یکبار مصرف درب دار و شفاف برای ایجاد فضایی مشابه گلخانه به منظور حفظ رطوبت (اندازه ظرف باید طوری باشد که گلدان بعد از کاشت  در آن جای بگیرد.)
 • تعدادی چوب بستنی یا مشابه آن برای نگه داشتن قلمه ها

شرایط لازم برای تکثیر و پرورش گیاه بنفشه:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای رشد بهتر نیاز به شرایط و اصولی دارند که ما در ادامه به بیان آن ها پرداخته ایم:

آبیاری:

توجه داشته باشید که برای آبیاری این گیاه بایستی از یک زیر گلدانی گود استفاده نمایید و مقداری آب داخل آن بریزید تا از این طریق ریشه ها بتوانند آب را جذب کنند. دقت کنید که آبیاری گیاه از بالا و ریختن آب بر روی برگ ها باعث ایجاد قارچ در گیاه می شود. توصیه می شود که اگر چنانچه آب بر روی برگ ها ریخته شد خیلی سریع آن را با دستمال کاغذی خشک کنید.

آبیاری مناسب گیاه بنفشه آفریقایی

نور:

توجه داشته باشید که گیاه بنفشه در برابر نور کم و زیاد دو رفتار متفاوت از خود نشان خواهد داد. این گیاه در برابر نور کم رشد خوبی از خود نشان خواهد داد و برای گل دادن بهتر نیاز به نور بیشتر دارد. بهتر است بدانید که پنجره های جنوبی برای پرورش گل بنفشه مناسب تر هستند . همچنین این گیاه قابلیت رشد در نور مصنوعی را نیز دارا می باشد و به همین خاطر لازم نیست که نگران تاریک بودن محیط خانه خود باشید و تنها لازم است که یک لامپ فلورسنت در فاصله ۱۲۰ سانتی متری آن قرار دهید تا گیاه بتواند انرژی مورد نیاز خود را دریافت کند.

دما:

بهتر است بدانید که بهترین دما برای این گیاه بین ۱۸ الی ۲۶ درجه سانتی کاهش گراد است و اگر این میزان دما کاهش پیدا کند رشد گیاه نیز کم خواهد شد و در نتیجه برگ ها خمیده می شوند و در مقابل نیز قرار گرفتن گیاه در دمای زیاد باعث خواهد شد تا سرعت گلدهی گیاه دو چندان شود و در نتیجه با ضعیف شدن گیاه خود مواجه خواهید شد.

خاک:

توجه داشته باشید که ترکیب پرلیت و پیت ماس بهترین بستر برای کاشت گیاه بنفشه محسوب می شوند که می توانید به راحتی برگ ها را داخل آن بکارید. همچنین می توانید در ابتدا برگ ها را داخل آب بگذارید و سپس آن را به بستر کشت منتقل نمایید.

استفاده از خاک مرغوب برای رشد بهتر گیاه

نکات مهم در مورد نگهداری و تکثیر این گیاه

 • توصیه می شود که برای کاشت و تکثیر گیاه بنفشه آفریقایی از گلدان های پلاستیکی استفاده نمایید، زیرا گلدان های سفالی دارای نوسانات دمایی هستند که آن را به گیاه منتقل خواهند کرد و در نتیجه شوک بزرگی به گیاه وارد خواهد شد.
 • توجه داشته باشید که برای کاشت گیاه بنفشه بایستی از گلدان های کوچک استفاده نمایید زیرا گیاه در چنین گلدان هایی رشد بیشتری را از خود نشان خواهد داد.
 • توصیه می شود که برای آبیاری گیاه بنفشه از آب سرد استفاده نکنید و آب را از شب گذشته در مکانی قرار دهید تا به دمای محیط برسد.
 • برای اینکه گیاه گلدهی خوبی داشته باشد بایستی گل و برگ های خشک شده را از گیاه جدا نمایید.
 • توصیه می شود که برای قلمه گیری از برگ های سبزتر استفاده نمایید.

امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما سودمند بوده باشد، در صورت تمایل برای آشنایی با پرورش گل مینا چمنی و پرورش گل آشیانتوس می توانید از مطالب قبلی آرگا در این زمینه دیدن کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *