دسته ها
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

سبک زندگی سالم چه ویژگی هایی دارد؟

 • سحر هودانلویی
 • ۲ آذر ۱۳۹۸
 • ۰

پیدا کردن سبک زندگی سالم مارا در رسیدن به موفقیت و آرزوهایی که در سر آن ها را می پرورانیم کمک می کند. سبک زندگی سالم شامل شیوه و روش هایی است که راه درست زیستن را به ما نشان می دهد.

انجام زندگی درست یا پیدا کردن راه و شیوه درست زیستن به معنای پیدا کردن گنجی عظیم است که ما را در طول زندگی محافظت می کند، که معنای درست زندگی کردن و لذت بردن از آن را به ما نشان می دهد. آموختن شیوه زندگی سالم از نمونه درس هایی است که آموختن آن را می توان اجباری کرد.

سبک زندگی سالم و لذت بردن از زندگی

داشتن یک سبک زندگی سالم و خوب آرزوی بسیاری از ماست که چگونگی رسیدن به آن دست خودمان است. آگاه بودن از شیوه های درست زندگی و سبک زندگی سالم حق همه افراد زنده بر روی کره زمین است، هر یک از این روش ها فرد را در تعالی ساختن و رسیدن به آرزوها و روز های خوب کمک می کند. سبک زندگی ترکیبی از عادات فردی و الگو های رفتاری است که شامل خواب، غذا، تحرک بدنی، استرس، مصرف دخانیات، کیفیت خواب، و  دیگر موارد می شود. در ادامه مقاله به انجام مواردی برای داشتن و در پیش گرفتن نحوه زندگی سالم پرداخته ایم.

 عادات و روش هایی که در داشتن یک زندگی سالم به ما کمک می کند:

۱- از خانه ماندن در طولانی مدت پرهیز کنید. سعی کنید در روز وقتی را برای خوشگذرانی و رفتن به سینما و شهربازی اختصاص دهید.

۲- مسافرت کنید؛ باور داشته باشید که کلی مکان های دیدنی مانده است که منتظر بازیدید شما از آن ها است.

۳- آموختن یک زبان جدید و یا یک کار جدید هیچ گاه دیر نیست، هرگز با خود نگویید که این کار سنی از من گذرانده یا به درد سن من نمیخورد. در هر سن و زمانی که باشید بازهم نیازمند آموختن های جدید هستید.

۴- کاری را که دوست دارید و از انجام آن لذت می برید هیچ گاه رها نکنید. این ها انگیزه های کوچک برای داشتن یک شیوه زندگی سالم برای شما هستند.

 • آرون گروپس

۵- پول هایتان را پس انداز کنید و از ولخرجی ها اضافه پرهیز کنید.

۶- خسیس نباشید؛ بین این گزینه و گزینه بالا حد باریکی وجود دارد که باید آن را رعایت کنید تا به داشتن یک زندگی سالم و ایده آل نزدیک شوید.

۷- احساسات خود رابروز دهید؛ عشق، نفرت، گریه، خنده، همه اینها نیاز به ابراز دارند.

شاد بودن و لذت بردن از زندگی

۸- اگر یک رابطه بد عاطفی دارید و در حال دست و پا زدن برای درست کردن آن هستید  بهترین راه رها کردن و دادن آرامش به خودتان است. باور کنید که هیچکس مهم تر از خودتان بر روی زمین نیست پس از توجه بی جا به انسان های بی لیاقت زندگی خود بپرهیزید.

۹- اگر دوستان و همراهان بد شما را احاطه کردند از آن ها دوری کنید و از خوردن ضربه ای در زندگی خود به دست آنان جلوگیری کنید.

۱۰- از گفتن جمله دوستت دارم نترسید و آن را به فردی که لیاقت شنیدن این حرف را دارد هدیه کنید. مهم نیست که شما نفر اول بازگو کننده این حرف هستید هیچگاه نباید از گفتن آن خجالت بکشید. در دنیایی که خدا انسان هایش را با عشق آفرید و از روح خود در بدن آن ها دمید وجود عشق در وجود انسان ها امری طبیعی است که باید بخاطر داشتن آن شکرگزار خدا باشیم.

۱۱- حرف دیگران و آنچه که پشت سر شما گفته می شود برایتان بی اهمیت باشد. با گذشت زمان متوجه می شوید که اینها شما را از انجام کلی کار مورد علاقه تان بازداشته اند و همین امر شمارا مایوس و پشیمان می کند. از هر روزتان به اندازه کافی استفاده کنید و گامی برای داشتن یک زندگی سالم بردارید.

شیوه زندگی سالم و داشتن زندگی بر پایه این اساس مارا به رسیدن آرزوها و داشتن موقعیتی که هرکسی آرزوی داشتن آن را دارد کمک می کند. ما این چند راهکار را در ادامه مطالب برای شما عزیزان جمع آوری کرده ایم.

چگونه سبک زندگی سالم داشته باشیم؟

اولین گام داشتن رژیم غذایی سالم می باشد:

تعادل در رژیم غذایی برای تناسب اندام

۱- غذاهایی با کمترین میزان چربی ناسالم انتخاب کنید؛ چربی ناسالم به معنای استفاده از غذاهایی که از دو نوع چربی ترانس و اشباع به دست آمده اند. این چربی ها با بالا بردن کلسترول LDL  بدنتان ریسک ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

۲- چربی های مفید را متعادل مصرف کنید؛ چربی های چند غیر اشباع، تک غیر اشباع، امگا ۳ همگی انتخاب های خوبی برای داشتن یک سبک زندگی سالم هستید. این چربی های کلسترول  LDL  بدن شمارا کاهش و کلستروا  HDL را افزایش می دهند که ریسک ابتلا به بیماری های قلبی در بدنتان را کاهش می دهد. استفاده از روغن های زیتون، کانولا، سویا، بادام زمینی، آفتابگردان و روغن زیتون گزینه های خوبی برای داشتن یک سبک زندگی سالم و گرفتن یک رژیم غذای خوب هستند. ماهی های خال خالی، ساردین، شاه ماهی، از جمله مواد دارای امگا ۳ هستند که بدن به تنهایی قادر به ساخت و تامین آن نیست.

۳- مواد غذایی با کمترین میزان شکر استفاده کنید؛ به این صورت که مصرف شیرینی، نوشیدنی های بدون االکل، آبمیوه های حاوی قند و نان سفید را به حداقل برسانید. برای رسیدن به شیوه زندگی سالم می توانید میوه های کامل، آبمیوه های طبیعی و غلات کامل را مصرف کنید.

۴- غذاهای گوناگون ولی کامل مصرف کنید؛ به این معنا که غذاهای دارای کربوهیدرات، پروتئین، چربی، سایر مواد مغذی را با تعادل مصرف کنید.

 • میوه و سبزیجات به دلیل تامین ویتامین ومواد مغذی د بدنتان مصرف کنید.
 • گوشت بدون جربی و لوبیا و توفو به دلیل داشتن پروتئین بالا مصرف کنید.
 • غلات کامل یعنی نان گندم، پاستای گندم، برنج قهوه ای را در برنامه غذایی خود قرار دهید.
 • محصولات لبنی کم چرب به منظور تامین کلسیم در بدنتان را فراموش نکنید.

۵- مواد غذایی ارگانیک را با یک دیگر ترکیب کنید؛ اگر به دنبال داشتن زندگی سالم و  دور ریختن عادات غلط هستید حتما مواد غذایی خود را از فروشگاه های و بازارچه های محلی تهیه کنید. مواد غذایی ارگانیک در کنار مواد مغذی که دارند، پسماند و سموم نیز در درون آن ها کمتر استفاده شده است.

دومین گام داشتن زندگی سالم ورزش کردن است:

ورزش کردن و رسیدن به گام هایی از درست زیستن

۱- در شروع و پایان ورزش خود حرکات کششی مربوطه را انجام دهید تا از آسیب های احتمالی در طول تمرین خود جلوگیری کنید. تمرینات گرم کردن را از سمت سر به پا و یا از پا به سر انجام دهید. تمرین های مربوطه به گردن، کمربند شانه ای، پهلو و شکم، همسترینک ران، دوقلو وساق و پا را به ترتیب انجام دهید.

۲- هر هفته سه تا پنچ روز را به باشگاه اختصاص دهید. متخصصان ۱۵۰ دقیقه تمرین ایروبیک در هفته را توصیه کرده اند. حداقل دوبار در هفته تمرین کششی مربوطه نیز باید انجام شود .

۳- اگر فکر می کنید که ورزش کردن وقت شما را می گیرد می توانید پیاده روی ۳۰ دقیقه ای را در اطراف محل خانه و یا تردمیل انجام دهید.

۴- روش های سخت تری برای انجام کارهای خود اتخاب کنید. خود را تنبیل بار نیاورید و تا می توانید از نیروی جوانی خود استفاده کنید و به کار های متعدد و به نسبت سخت تر بپردازید. همه این ها گام هایی برای رسیدن به شیوه زندگی سالم می باشند.

۵- با خود تمرین کنید که از ماشین کمتر استفاده کنید و در صورت لزوم و کمبود وقت در انجام کار خود از استفاده کنید.

سومین گام دوری از عادات بد زندگی می باشد:

مصرف ویتامن ها و مواد مغذی گامی در داشتن سبک زندگی سالم

۱- از رژیم های یهویی پرهیز کنید، اگر به وزن دلخواه خود رسیده اید سعی کنید که خود را در آن وضعیت نگه دارید و از بالا و پایین بردن وزن خود بپرهیزید.

۲- از رژیم های ضربتی و استفاده از قرص و  داروهایی برای رسیدن به وزن دلخواه خود بپرهیزید مگر زیر نظر پزشک متخصص.

۳- متعال ورزش کنید تا به شیوه زندگی سالم برسید، از قطع ورزش و شروع مجدد با شدتی بالاتر برای جبران کم کاری هایتان بپرهیزید با این کار نه تنها کمکی به خود نمی کنید بلکه می توانید به خود آسیب برسانید.

۴- از وزن خود آگاه باشید، اضافه وزن و یا کمبود شدید وزن هرکدام مشکلی به حساب می آید که هرچه زودتر باید به رفع آن اقدام کنید.

۵- از مصرف الکل و دخانیات مصرف کنید، دخانیات با آسیب رساندن به کبد و کلیه باعث بیماری های تنفسی و قلبی است و الکل نیز با آسیب رساندن به معده باعث افسرگی و مسمویت الکلی می شود.

۶- خواب کافی یکی دیگر از عوامل موثر در داشتن سبک زندگی سالم می باشد، مطالعات نشان داده است افرادی که کمتر می خوابند نسبت به دیگر افراد بیشتر به مشکل چاقی بر می خوردند. زمان کافی خواب برای افراد بالغ ۷ تا ۹ ساعت است. کودکان کم سن به ۱۰ تا ۱۴ ساعت خواب، کودکان در سن مدرسه به ۹ تا ۱۱ و نوجوانان به ۸ تا ۱۰ ساعت خواب نیازمندند.

۷- استفاده از ضد آفتاب را هیچ گاه در بیرون از خانه حتی در روزهای ابری فراموش نکنید.

حواب کافی برای نشاط و شادابی کافی بدن

و در آخر رعایت بهداشت فردی:

۱- هر روز دوش گرفتن را در برنامه خود قرار دهید . اگر کاری کردید که موجب عرق کردن شما شده دوباره دوش بگیرید. این کار باعث از بین رفتن بوی بد بدن، از بین بردن جوش و جلوگیری از بیماری گال می شود.

۲- هر روز مسواک و نخ دندان بزنید این کار در از بین رفتن بوی بد دهان و جلوگیری از بیماری های لثه ای می شود.

۳- پاهایتان را هرگاه که از بیرون می آیید شتسشو دهید، بین انگشتان را به خوبی تمیز کنید تا از بروز بیماری های قارچی جلوگیری کنید.

۴- لباس های تمیز بپوشید و یک گام به شیوه زندگی سالم نزدیک شوید، هرروز لباس زیر و جوراب هایتان را تعویض کنید.

۵- دست هایتان را قبل و بعد از غذا خوردن، بعد از انجام کارهای جزئی حتما شستشو دهید.

اگر بخواهیم گفته های خود را به طورخلاصه بیان کنیم می توان گفت:

برای داشتن سبک زندگی سالم مصرف چربی، شکر را به حداقل برسانید و به جای آن ها از پروتئین و سبزیجات و میوه های تازه استفاده کنید، در هفته زمانی را به ورزش کردن اختصاص دهید و از مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکی بپرهیزید. هر شب ۷ الی ۹ ساعت خواب را به بدنتان هدیه دهید.

نکاتی برای داشتن زندگی سالم

 • همیشه مقدار زیادی آب بنوشید.
 • ورزش مداوم سیستم ایمنی بدن شمارا تقویت و از بروز بیماری های قلبی، دیابت، چاقی جلوگیری می کند.
 • اطلاعاتی راجع به روانشناسی شخصیت و راه های شاد زیستن به دست بیاورید و سعی کنید راه درست زیستن را پیدا کنید.
 • سعی کنید بیشتر بخندید و همیشه لبخند به لب داشته باشید؛ مطالب طنز بیشتر بخوانید و هرگاه که با دوستانتان هستید وقت بیشتری را به خنده و شادی بگذرانید.
 • برای داشتن یک شیوه زندگی سالم مصرف مولتی ویتامین ها را در برنامه زندگی خود قرار دهید.
 • قبل از شروع و یا تغییری در برنامه خود حتما با پزشک متخصص خود در میان بگذارید.

انجام کارهای گروهی در رسیدن به سبک زندگی سالم

سبک زندگی سالم در بزرگسالی

روش های درست و سپری کردن زندگی سالم به افراد بالغ حس شادابی و نشاط و سرزندگی می دهد. در بزرگسالی که دیگر حوصله ای برای وقت گذرانی نیست باید راه هایی برای پیدا کردن یک زندگی سالم و شاد پیدا کرد که ما در این راه به شما کمک می کنیم.

چند راهکار درباره داشتن زندگی سالم در بزرگسالی:

 • تغذیه ای سالم برای خود انتخاب کنید.
 • وزن بدن خورد را در وضعیت مطلوب نگه دارید.
 • بهداشت خواب را رعایت کنید.
 • تناسب اندام خود را حفظ کنید.
 • از مصرف الکل و سیگار پرهیز کنید.
 • استرس را از خود دور کرده و از راه های کنترل استرس استفاده کنید.
 • رفتار جنسی خود را کنترل و مدیریت کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *