دسته ها
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸

علت زرد شدن برگ شمعدانی و روش های جلوگیری از آن

  • سحر بهرامی مقدم
  • 19 جولای 2019
  • ۰

تقریبا همه مردم از گل شمعدانی مراقبت داشته اند و می دانند که زرد شدن برگ شمعدانی یکی از مشکلاتی است که این گیاه به آن دچار می شود، که البته می توان با رعایت نکاتی کوچک از زرد شدن برگ های این گیاه جلوگیری کرد.

همانطور که می دانید گل های شمعدانی جزء محبوب ترین و پرطرفدار ترین گل های آپارتمانی محسوب می شود، ما در این مطلب قصد داریم علت زرد شدن برگ شمعدانی و راه های جلوگیری از آن را در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید به بهترین نحوه به پرورش گل شمعدانی بپردازید.

علت زرد شدن برگ های شمعدانی

از آنجایی که زرد شدن برگ های گیاهان نشانگر بیمار شدن آن هاست می توان با کمی توجه و مراقبت به درمان آن ها کمک کرد.

علت های زرد شدن برگ شمعدانی

۱. یکی از رایج ترین عواملی که منجر به زرد شدن برگ های شمعدانی می شود، آبیاری مازاد بر نیاز گیاه است، نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که گل شمعدانی نسبت به کم آبی گیاهی مقاوم است پس باید از هرگونه غرقابی کردن خاک به شدت خودداری کنید، زمانی که گیاه آبی بیش از حد دریافت می کند کم کم برگ های گیاه از قسمت زیر شروع به زرد شدن می کند. در صورت مشاهده هر گونه برگ زرد در گیاهتان از آبیاری کردن گیاه خودداری کنید.

۲. از دیگر عوامل زرد شدن برگ شمعدانی قرار گرفتن در معرض هوای سرد و دمایی نامطلوب است، زمانی که گیاهتان را در دمایی پایین قرار دهید شاهد زرد شدن تدریجی برگ های آن خواهید بود. این نکته را باید بدانید که گل شمعدانی گیاهی است گرما دوست پس برای جلوگیری از ایجاد این مشکل گل را در معرض هوای سرد قرار ندهید.

دلایل مختلف زرد شدن برگ شمعدانی

۳. زمانی که شاهد تغییر رنگ برگ های شمعدانی شدید این موضوع را هم در نظر بگیرید که ممکن است زرد شدن برگ شمعدانی از غنی نبود خاک و کمبود مواد مغذی موجود در خاک باشد، برای جلوگیری از زرد شدن برگ ها باید هر ماه گیاهتان را با کود های محلول در آب تغذیه کنید، این کار کمک زیادی هم به رشد گل شمعدانی شما خواهد کرد.

۴. از جمله دلایل دیگر زرد شدن برگ شمعدانی مبتلا شدن به بیماری های قارچی است که موجب زرد شدن برگ های گیاه شمعدانی می شود.

۵. اگر در سر برگ های گل شمعدانی زردی را مشاهده کردید این نشان گر آن است که گیاهتان بیش از حد خشکی کشیده است، از آنجایی که گفتیم گیاه شمعدانی دارای مقاومت بالایی نسبت به آبیاری است بدین معنا نیست که به آبیاری احتیاج نداشته باشد، این مشکل را می توان با فراهم کردن نیاز آبی مورد نظر گیاه حل کرد.

رااه های جلوگیری از زرد شدن برگ شمعدانی

۶. اگر گیاهتان به هیچ یک از موارد بالا دچار نشد کمبود نور می توان این بالا را بر سر گیاهتان بیاورد، پس برای جلوگیری سعی کنید محیطی مناسب با نور کفی برای گیاهتان فراهم کنید.

راه های جلوگیری از زرد شدن برگ های شمعدانی

  • در زمان آبیاری خشکی خاک را جک کنید سپس به آبیاری بپردازید.
  • نیاز نوری کامل گیاهتان را به طور کامل فراهم کنید.
  • از کوددهی گیاهتان غافل نشوید.
  • از قرار دادن گل شمعدانی در معرض هوای سرد خودداری کنید.
  • هرس گل شمعدانی نیز در جلوگیری از زرد شدن برگ های این گیاه موثر است.

شما می توانید با کمی توجه و مراقبت های کافی از زرد شدن برگ های شمعدانی جلوگیری کنید تا صاحب یک گیاه شاداب و سرحال باشید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.