دسته ها
دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

راهنمای ترک آسان سیگار در خانه و توصیه های که به شما کمک خواهند کرد

  • سمیه نیک فرجام
  • 10 ژوئن 2019
  • ۰

ترک سیگار یک معضل بسیار بزرگ برای افرادی است که اینگونه دخانیات را مصرف می کنند زیرا وابستگی به مصرف سیگار موجب می شود تا برای برخی از افراد ترک آسان سیگار کاری عجیب و غیر ممکن باشد.

روش های مختلفی برای ترک کردن سیگار وجود دارد که برخی از افراد ممکن است هر یک از این راه ها را امتحان کرده باشند و در نهایت توانایی غلبه و شکست این وابستگی را ندارند. برای افرادی که ارداه این کار را ندارد و یا به خواست خودشان این کار را انجام نمی دهد ممکن است این شیوه ها پاسخگو نباشد اما برای افرادی که با خواست قلبی خود می خواهند سیگار کشیدن را ترک کنند ترک آن ساده تر می شود.  ترک کردن آسان سیگار

ترک آسان سیگار:

هر فردی بنا به دلایل مشخصی به سمت مصرف سیگار گرایش دارد بنابراین باتدا با دلایل سیگار کشیدن خود و علت علاقه مند بودن به انجام این کار را بدانید. بهتر است تا لیستی از این علایق تهیه کنید یکی از پژوهش های بسیار جالبی که در رابطه با دلایل مصرف سیگار توسط لیبرمن انجام گرفته است بررسی علت های مصرف سیگار و علت های مصرف نکردن سیگار است. این پرسشنامه در اختیار عموم قرار گرفته است و نتایجی جالب از آن استخراج شده است.

شما نیز می توانید با تهیه چنین لیستی برای اولین قدم به خودتان کمک کنید تا تغییرات مهمی را در خود ایجاد کنید. بازخوردهایی که خودتان از تهیه این لیست خواهید داشت می تواند به ترک هر چه راحت تره سیگار کمک کند با استفاده از این لیست به خوبی متوجه خواهید شد که مصرف سیگار برای شما کاری اشتباه است و نوبت به ترک آن رسیده است.

شیوه های ترک آسان سیگار

تهیه لیستی از علت های ترک نکردن سیگار:

ممکن است شما از آن دسته از افرادی باشید که می دانید سیگار کشیدن شما کار اشتباهی است اما بنا به دلایلی نمی خواهید یا نمی توانید آن را ترک کنید. چرا ترک کردن سیگار برای شما دشوار است؟ ممکن است دلایلی مختلف برای این سوال بیان کنید و برخی از دلایلتان دل سرد کننده باشند اما نباید ناامید بود.

استرس، عادت و خیلی از چیزهای دیگر می تواند از علت های ترک نکردن سیگار باشد اما تا همین جا که می دانید چرا نمی توانید سیگار را ترک کنید یعنی به عاملی که باید کنترل شود پی برده اید و از این گام به بعد باید به دنبال راه حل های کنترل این عامل باشید.

تاریخ ترک کردن سیگار:

حالا نوبت به این رسیده است که تصمیم قطعی خود را بگیرید با مشخص کردن زمان و تاریخ ترک سیگار شما می توانید این کار را شروع کنید. برای ترک راحت سیگار و برای اینکه قولی قوی تر به خودتان بدهید و بدانید که برنامه ریزی شما عملی خواهد شد می توانید از حمایت اطرافیان نیز کمک بگیرید.

علت ترک کردن سیگار:

چه چیزهایی در شما موجب خستگی از مصرف سیگار شده است و چرا به دنبال راه های ترکسیگار هستید؟ در این مرحله شما هدف خود را مشخص می کنید و هدف در هر مسیری یک عامل انگیزاننده قوی است و به عنوان مثال شما برای همسر و فرزند خود قصد دارید تا سیگار کشیدن را ترک کنید. 

 ترک سیگار برای افراد

دیگر سیگار نخرید:

قطع ناگهانی سیگار شاید کمی اشتباه باشد و می تواند نتیجه عکس داشته باشد پس بهتر است تدریجی این کار را انجام دهید. اگر مصرف شما پاکتی بوده است بهتر است از این بعد سیگار خود را نخی تهیه کنید و تا حد امکان مصرف آن را کاهش دهید. یکی از بهترین راه ها برای ترک آسان سیگار این است که کمتر پاکت سیگار دم دست شما باشد تا برای مصرف آن مسیر بیشتری طی کنید و راحتی در مصرف را نداشته باشید.

حالا به دنبال زمان های مصرف سیگار باشید!

هر فردی در شرایط خاصی به مصرف سیگار گرایش دارد و در این شرایط وسوسه می شود ممکن است این زمان هنگام عصبانیت، استرس، ناراحتی، هیجان و بدخوابی باشد. با شناسایی اینگونه از زمان ها می توانید بیشتر به خودتان مسلط شوید و مصرف خود را بیشتر کنترل کنید.

زمانی که استرس دارید و عصبی هستید به جای مصرف کردن سیگار می توانید جایگزین های دیگری داشته باشید و یا از تکنیک های روانشناسی برای آرام کردن خودتان استفاده کنید.

پیدا کردن جایگزین:

حالا باید به دنبال یک جایگزین مناسب برای سیگار باشید این روش برای  ترک آسان سیگار می تواند بسیار موثر باشد هر چیزی که برای شما به عنوان یک عامل انگیزشی عمل می کند و می تواند به جای مصرف سیگار حال شما را بهتر کند انتخاب کنید. در زمان هایی که می خواهید سیگار مصرف کنید از این جایگزین ها استفاده کنید و تاثیر مفید و بالای هر یک را بر روی خودتان پیدا کنید.

انرژی و روحیه:

زمانی را که برای ترک سیگار انتخاب می کنید می تواند موثر باشد فردی که در شرایط روانی خوبی قرار ندارد طبیعتا نمی تواند به راحتی سیگار کشیدن را ترک کند. بنابراین داشتن روحیه بالا و انگیزه در این زمینه بسیار اهمیت دارد و باید خودتان را بیشتر با خانواده و دوستان سرگرم کنید تا از روحیه بیشتری برخوردار باشید و تشویق شوید.

 ترک سیگار چگونه است

هزینه های خود را حساب کنید:

اگر هفتگی، ماهیانه و سالانه هزینه ای که برای خرید سیگار صرف می کنید را محاسبه کنید متوجه می شوید که با این هزینه ها می توانید چیزهای بهتری خریداری کنید و هزینه های خود را کاهش دهید. این عامل یک عامل مهم دیگر برای افرادی که سیگار مصرف می کنند. ترک آسان سیگار امکان پذیر است و زمانی که شما به پول های هدر رفته خود برای انجام یک کار بیهوده فکر کنید می توانید به راحتی آن را کنار بگذارید. 

قهوه نخورید:

قهوه دارای مقادیر زیادی کافئین است و توصیه می شود تا ۲ ماه پس از ترک کردن سیگار از آن استفاده نکنید یا از قهوه های بدون کافئین استفاده کنید. مصرف کردن قهوه بلافاصله و بعد از ترک سیگار موجب می شود تا عصبی تر شوید.

تغذیه:

داشتن برنامه غذایی مناسب به ترک سیگار در طب سنتی کمک می کند غذاهای سالم مصرف کنید و از چای گیاهی و آرام بخش استفاده کنید. مصرف چای های آرام بخش به شما کمک می کند تا بر استرس خود غلبه کنید و روند درمان شما را سریع تر و راحت تر خواهد کرد.

ورزش:

ورزش کردن یکی دیگر از راه های ترک سیگار است که باید در کنار شیوه های ترک کردن سیگار قرار بگیرد و کمک می کند تا بدن شما سریع تر سموم را خارج کند و روحیه بهتری به شما می دهد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.