دسته ها
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸

افزایش مهارت کنترل خشم با چند تمرین ساده

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
  • ۰

مهارت کنترل خشم یک مهارت ضروری برای بسیاری از افراد یک جامعه است که در صورت بالا بردن این مهارت می توانید میزان رضایت از زندگی را در افراد بالا ببرید. این مهارت به شما کمک می کند تا از پیامدهای ناگوار بروز خشم در امان بمانید.

انسان دارای هیجانات و احساسات گوناگونی است یکی از این هیجانات عصبانیت که اصولا غیر قابل کنترل است و به همین دلیل موجب بروز پرخاشگری در افراد می شود. پرخاشگری بعد از هیجان شامل پرخاشگری فیزیکی و کلامی است که شما در جامعه ممکن است شاهد خیلی از این رفتارها باشید. مهارت کنترل خشم به این علت در جامعه امروزه مورد توجه است که عصبانیت عواقب ناگواری را در چند سال اخیر در پی داشته است و شما می بینید که یک فرد در جامعه ممکن است در حالت عصبانیت غیر قابل کنترل شده دست به چه رفتارهای ناگواری بزند و چه مشکلاتی در پی خواهد داشت.

 راه های کنترل خشم

  •  گاز رومیزی

مهارت کنترل خشم:

خشم به عکس العملی در فرد گفته می شود که در برابر یک خطر و تهدید انجام می دهد و در شرایط بحرانی صورت می گیرد پس می توان نتیجه گرفت که عصبانیت امری غیر قابل اجتناب است و فقط می توان با استفاده از تکنیک ها و راهکارهایی آن را کنترل کرد و از شدت آن کاست. این عصبانیت می تواند علت های بیرونی و درونی در فرد داشته باشد که با شناسایی علت های بروز پرخاشگری می توان آن را کنترل کرد.

 چگونه در کنترل خشم موفق باشیم؟ مهارت کنترل خشم و مدیریت خشم به عنوان یک ناهنجاری اجتماعی خشم را مورد بررسی قرار می دهد و روانشناسان مختلفی در این زمینه نیز فعالیت داشته اند. این مهارت نوعی واکنش به خشم در زمان بروز است و نمی تواند عوامل برانگیزاننده آن را تحت الشعاع خود قرار دهد. در حقیقت مدیریت این امر به نحوی است که فرد عصبانی با توجه به عوامل درونی و بیرونی برانگیزاننده سعی در کنترل کردن خشم خود دارد.

شاید اولین برداشت درباره مهارت کنترل خشم درون ریزی آن باشد در صورتی این موضوع خود می تواند عواقب دیگری داشته باشد در مقابل این مهارت ها به تحلیل خشم و عوامل مربوط می شوند که در نهایت فرد با دلیل و خواست خود آن را کنترل خواهد کرد.

مهارت کنترل خشم

شناسایی عوامل:

یکی از مهم ترین و اساسی ترین گام ها برای کنترل کردن خشم شناسایی علت ها و عواملی است که موجب بروز خشم و عصبانیت شما می شوند. هر فردی ممکن است در شرایطی خاص دچار اضطراب و عصبانیت باشد که با شناختن اینگونه از موقعیت ها می تواند به خوبی آن را تحت کنترل خود درآورد.

یکی از تکنیک های کنترل خشم و همچنین از راهکارهای مثبت برای پیشگیری از عصبانیت در هنگام رانندگی شناسایی همین عوامل است.

کنترل کردن خشم

پذیرش:

در دومین گام از مهارت کنترل خشم باید این موضوع و ویژگی رفتاری را در خود بپذیرید که فردی خشمگین و عصبانی هستید. در این صورت می توانید به راحتی دست به ایجاد تغییر در خود بزنید و به سمت کنترل آن بروید.

حمایت دیگران:

شاید بهتر است در این مرحله به سراغ دوستان و خانواده بروید و این موضوع را با آن ها در میان بگذارید که قصد ایجاد تغییر دارید در این صورت علاوه بر حمایت آن ها می توانید از کمک ها و مشورت های آنان نیز استفاده کنید.

مهارت آموزی کنترل خشم

استفاده از تکنیک ها:

همانطور که می دانید برای کنترل کردن و غلبه بر عصبانیت راهکارها و تکنیک هایی وجود دارد که با استفاده از آن ها در شرایط بحرانی می توانید به خودتان مسلط شوید. تکنیک های کاربردی مثل نفس عمیق کشیدن، شمردن اعداد، صبر کردن، دور کردن افکار منفی و حفظ آرامش که می توانند در چنین شرایطی بسیار کمک کننده باشند.

تکنیک کاربردی برای کنترل کودک در هنگام عصبانیت کمک می کند تا از همان کودکی کودک خود را به شکلی تربیت کنید که در آینده با مشکل رو به رو نباشد.

راهکارهای دیگر:

  • از افراد منفی نگر و پرخاشگر دوری کنید.
  • فردی شاد و بانشاط باشید.
  • از تکنیک های آرامش دهی برای افزایش مهارت کنترل خشم استفاده کنید.
  • مکث کردن و سکوت را فراموش نکنید.
  • فردی بخشنده باشید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.