دسته ها
دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

تکثیر اشک تمساح و رشد و پرورش آن

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۴ آبان ۱۳۹۷
  • ۰

گیاه اشک تمساح با نام های مختلفی شناخته می شود کالانکوا، بریوفیلوم و هزار فرزند از نام های علمی دیگر این گیاه عجیب هستند. این گیاه دارای ریشه ای نازک است و برای تکثیر اشک تمساح باید بدانید که این گیاه زنده زا است و در اطراف برگ های گیاهانی کوچک رشد می کنند.

گیاه اشک تمساح یک گیاه زنده زا و تکثری است در قسمت های گوشه ای برگ ها گیاهان کوچکی می رویند که با بزرگ تر شدن از برگ ها جدا می شوند و به داخل خاک گلدان می افتند و مجدد گیاهی دیگر را تکثیر می کنند به همین دلیل تکثیر اشک تمساح در منزل بسیار راحت است و برای نگهداری از آن نیاز نیست که دما و محیطی خاص در نظر بگیرید زیرا به سرما و هوای مرطوب حساس نیست. تکثیر کردن اشک تمساح

شیوه تکثیر اشک تمساح:

برای نکهداری از گیاه اشک تمساح باید نور غیر مستقیم به آن بتابد این گیاه که از از گونه های کراسولاسه است و دارای شکل ها و گونه های مختلف است و به دلیل طبقه ای بودن به گیاه لوستری نیز معروف است که شباهت لوستر وارونه را دارد.

شیوه تکثیر گیاه اشک تمساح با استفاده از قلمه زنی و بذر صورت می گیرد و برای قلمه زدن از گیاه مادر باید از قسمت انتهای ساقه ها استفاده کرد و بعد از قلمه زدن باید ساقه ها به مدت سه روز استراحت داده شوند تا با تشکیل پینه در قسمت بریدگی آماده کاشت شود.

برای کاشت اشک تمساح از طریق بذر زمان زیادی باید صرف شود و معمولا نتیجه ای خوب نخواهد داشت بذر این گیاه در دی تا تیر ماه کاشته می شود و در تمام طول سال پرورش می یابد.

شیوه تکثیر اشک تمساح

دمای مناسب:

این گیاه در مناطق گرمسیری دارای رشد خوبی اما با این وجود می تواند در دمای زیر صفر نیز رشد کند در صورتی این دما طولانی مدت نباشد. برای رشد بهتر این گیاه می توانید آن را در دمای ۱۳ درجه سانتی گراد قرار دهید زیرا این گیاه در دمای بالای ۲۵ درجه دیرتر گل می دهد.

نور کافی:

این گیاه باید در فضایی پر نور قرار بگیرد و به هر میزان که از نور بهتری برخوردار باشد دارای رشد بهتری است در شرایطی گیاه در نور کم قرار بگیرد به مرور زمان ساقه ها باریک و نازک می شوند و کمتر گل می دهند.

بستر خاک:

خاک مناسب برای پرورش و تکثیر اشک تمساح باید دارای زهکشی باشد زیرا رطوبت موجود در خاک موجب پوسیدگی ریشه گیاه می شود خاک گلدان و بستر این گیاه را از ۶۰ درصد پیت و ۴۰ درصد پرلایت فراهم کنید که مواد مورد نیاز گیاه را به آن می رساند.

آبیاری:

برای رشد این گیاه باید به طور منظم به آن آب بدهید و بعد از آبیاری باید سطح خاک خشک شود تا در مرحله بعد گیاه آبیاری شود آبیاری در هفته ای یک بار مناسب رشد این گیاه است توجه داشته باشید که آبیاری بیش از حد می تواند به این گیاه آسیب بزند.

راه های تکثیر کردن اشک تمساح

کوددهی:

کود مورد نیاز برای تقویت این گیاه و رساندن مواد مغذی به آن کود خانگی و آپارتمانی است که باید هر ماه یک بار به گیاه داده شود و در فصل تابستان صورت می گیرد.

نکات کلیدی برای نگهداری صحیح:

  • برای تکثیر اشک تمساح باید در زمان گل دهی گلدان آن را عوض کنید و از گلدان سفالی استفاده کنید.
  • در فصل بهار این گیاه باید هرس شود تا دارای رشدی خوب باشد.
  • در صورت مشاهده آفت در این گل باید تهویه و فضای مناسب تری برای آن ایجاد کنید
  • از بیماری های آفتی در این گیاه سفیدک پودری است که موجب کوتاه ماندن گیاه و ایجاد شبکه سفید رنگ بر روی گیاه است.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.