دسته ها
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

علت نخوابیدن نوزاد و روش های درمان بی خوابی نوزادان

  • سمیه نیک فرجام
  • ۷ فروردین ۱۳۹۷
  • ۰

یکی از مشکلات و دردسرهایی که والدین در روزهای اول تولد نوزاد تجربه می کنند بی خوابی در نوزاد است و موجب اذیت والدین می شود. علت نخوابیدن نوزاد متفاوت می باشد و راه های درمانی مختلفی دارد.

برای درمان بی خوابی نوزاد راهکارهای ساده و تأثیرگذاری ارائه شده است که به والدین کمک می کند تا به حل این مشکل در نوزاد بپردازند علت های مختلفی برای نخوابیدن نوزاد موجود می باشد که یک علت نخوابیدن نوزاد محیط و فضای نامناسب خواب می باشد این علت در بیشتر نوزادان رایج می باشد و در کنار سایر عوامل در این امر تأثیرگذار است.

علل مختلف نخوابیدن نوزاد

علت نخوابیدن نوزاد چیست؟

علت های نخوابیدن نوزاد در نتیجه عواملی است که موجب ایجاد بی خوابی و عادت به نخوابیدن در نوزاد می شود در محیطی که هوا بسیار گرم یا بسیار سرد است کودک دچار مشکل بی خوابی می شود و در واقع اعتدال هوا یکی از عوامل تأثیرگذار بر خواب کودک می باشد همچنین زمان نامناسب خواب و یا خوابیدن بیش از حد نوزاد در روز موجب بی خوابی در او می شود. از دیگر عوامل تأثیرگذار می توان به مصرف نوشیدنی های کافئینی در مادر، نا آرامی محیط خواب نوزاد، خوردن غذاهای چرب قبل خواب و یا بیماری هایی نظیر: گوش درد، نفخ، اگزما، آلرژی و آسم اشاره کرد.

تکنیک هایی برای خواب راحت نوزادان

تکنیک های درمان بی خوابی نوزاد:

با استفاده از تکنیک هایی ساده و ابتدایی می توانید به درمان مشکل بی خوابی نوزاد کمک کنید این تکنیک ها با ایجاد کردن فضا و محیط مناسب خواب برای نوزاد موجب رفع مشکل بی خوابی در نوزاد می شوند.

1- ایجاد صدا:

نوزاد در رحم مادر به شنیدن صداهای گوناگون و متناوب عادت کرده است به عنوان مثال: او به طور دائم ضربان قلب مادر را احساس می کند و به آن گوش می دهد بنابراین ایجاد صداهایی این چنین می تواند بی خوابی نوزاد را رفع کند. برای این منظور می توانید از کولر و لوازمی که به طور مداوم تولید صدا می کنند استفاده نمایید.

علت نخوابیدن نوزاد

2- قطع کردن ارتباط چشمی:

 ارتباط چشمی ی علت نخوابیدن نوزاد است بنابراین با نوزاد ارتباط چشمی نداشته باشید زیرا این ارتباط چشمی موجب هوشیارتر شدن نوزاد می شود و در او بی خوابی ایجاد می کند و همچنین این ارتباط چشمی نوزاد را دچار هیجان زدگی می کند.

3- توجه به غذای نوزاد:

توجه کردن به تغذیه مناسب نوزاد موجب پیشگیری از بیماری هایی نظیر نفخ می شود و باعث می شود کودک راحت تر بخوابد همچنین دادن غذای کافی و به اندازه به کودک می تواند در رفع این بی خوابی مؤثر باشد.

4- فضای اطراف کودک را خلوت کنید:

اگر در اطراف نوزاد اسباب بازی وجود دارد آنها را از محیط دور کنید تا توجه کودک به آنها جلب نشود و موجب هیجان و هوشیاری در نوزاد گردد همچنین خالی کردن فضای تخت خواب از وسایل و بالشت هایی که فضای خواب را برای نوزاد خفه می کنند امری ضروری و تأثیرگذار است.

راه های مقابله با بی خوابی نوزاد

5- خوشبو کردن فضا:

یک علت نخوابیدن نوزاد بوی نامطبوع فضا می باشد که با استفاده از خوشبو کردن فضا می توانید این مشکل را حل کنید اگر غذاهایی که دارای بوی تند می باشند استفاده کرده اید توجه داشته باشید که می تواند موجب نخوابیدن نوزاد شود.

6- تاریک کردن فضا:

فضای اتاق خواب را تاریک کنید وجود نورهای اضافی کودک را حساس و هوشیار می کند پس در نتیجه با حذف نورهای اضافی و تاریک کردن فضای اتاق کودک شما خواب راحت تری خواهد داشت.

7-استفاده کردن از پوشک مخصوص شب:

زمانی که پوشک نوزاد شما دارای رطوبت بیش از حد و زیاد می باشد مانع خواب راحت کودک می شود پوشک هایی که دارای قدرت جذب بالا می باشند انتخابی مناسب برای این امر خواهند بود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.