دسته ها
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹

رفع گرفتگی بینی با ۱۴ دستور درمان خانگی

  • مهلا بستگان
  • ۵ فروردین ۱۳۹۷
  • ۰

رفع گرفتگی بینی با چند روش ساده درمان خانگی قابل اجرا است و نیازی به مصرف داروی خاصی نمی باشد. پرهیزات غذایی و اجتناب از خوردن برخی مواد غذایی و نوشیدنی ها در این راه بسیار موثر و مفید هستند.

برطرف کردن گرفتگی بینی بهتر است با روش های درمانی خانگی که تاثیر آنها به اثبات رسیده و عوارضی ندارد انجام شود  به همین دلیل ما در ادامه از راه های باز کردن گرفتگی بینی به راحتی می گوییم.

با این روش ها به رفع گرفتگی بینی بپردازید:

اولین توصیه در این باره استفاده از محلول آب نمک می باشد و گزینه بعدی مصرف نوشدنی های گرم و یک حمام آب داغ است که در باز کردن راه های تنفسی بسیار موثر است.

یک پیاز را از وسط دو نیم کنید و بو بکشید، در خواص پیاز آمده است که همانند یک کاتالیزر برای رفع گرفتگی دماغ عمل می کند. بو کردن یک تکه پیاز به مدت پنج دقیقه بینی شما را باز می کند.

استفاده از دستگاه بخور و یا قرار دادن سر بر روی یک کاسه آب جوش در حالی که یک پارچه بر روی سر و گردن شما است و بو کشیدن آن به باز شدن راه های تنفسی بینی کمک می کند و یک گزینه مناسب در این باره می باشد.

رفع گرفتگی بینی در منزل به آسانی

مصرف غذاهای ادویه دار و تند باعث باز شدن راه های بینی می گردد. فلفل یک ایده مناسب در این باره است.

چای و قهوه زیاد بنوشید تا مجاری تنفسیتان باز شود و ورزش کنید، یک پیاده روی ملایم در این زمینه بسیار تاثیر گذار است.

نوشیدن چای سبز علاوه بر اینکه به تقویت سیستم ایمنی بدن می پردازد در باز کردن مجاری تنفسی و رفع گرفتگی سینوس ها و آلرژی بسیار مفید است. چون چای سبز حاوی ویتامین ث و آنتی اکسیدان می باشد تمام علایم سرماخوردگی را هم برطرف می کند.

گرفتگی بینی را با این روش ها رفع کنید

دو قاشق سوپ خوری سرکه سیب را با یک قاشق عسل در یک استکان آب گرم ترکیب کنید و روزی دو الی سه بار از آن بخورید تا گرفتگی بینیتان را رفع کند.

درون یک لیوان آب جوش کمی ویکس بریزید و یک پارچه روی سر خود بیندازید و به مدت چند دقیقه بو بکشید تا مجاری دماغتان باز شود.

سه حبه سیر را با کمی پودر زردچوبه درون یک استکان آب بجوشانید و روزانه دو تا سه بار از آن بخورید، این کار در درمان گرفتگی بینی بسیار تاثیر گذار است.

چند قطره روغن اکالیپتوس را درون یک ظرف آب جوش بریزید و با قرار دادن یک پارچه بر روی سرتان به مدت دو دقیقه از آن استنشاق کنید تا راه تنفسیتان را باز کند.

راه های درمان خانگی گرفتگی بینی

نوشیدن دمنوش زنجبیل نیز در برطرف کردن گرفتگی بینی، یک راه حل مناسب به شمار می آید.

یک لیوان شیر را بجوشانید و کمی زردچوبه درون آن بریزید و بگذارید فرآیند جوش آمدن را پشت سر بگذارد و بعد با کمی عسل آن را شیرین کنید و روزی دو بار بخورید تا مشکل گرفتگی بینیتان را رفع کند.

یک لیوان آب گوجه فرنگی را با دو حبه سیر و کمی آبلیموی تازه و سس تند یا فلفل قرمز هندی بجوشانید و به مدت چند روز، روزانه دو بار از آن بنوشید تا در رفع گرفتگی بینی به شما کمک کند.
برطرف کردن گرفتگی بینی با روش های خانگی

توجه داشته باشید که در مدتی که دچار گرفتگی بینی هستید از مواد قندی مانند شیرینی و شکلات استفاده نکنید زیرا مواد فشرده قندی غشاء مخاطی را افزایش می دهد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.