دسته ها
دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

آنچه باید درباره اختلالات یادگیری در کودکان بدانیم

 • پرستو محمدی
 • ۲۸ مرداد ۱۳۹۹
 • ۰

اختلالات یادگیری در کودکان منوط به عواملی هستند که یادگیری را در آنها مختل می کند این عوامل با توجه به شرایط و موقعیتهایی که کودکان در آنها هستند متفاوت است. در این مطالب سعی داریم تا به شما در مورد علت و شرایط بروز چنین مشکلی را قرار دهیم.

کودکانی هستند که در ظاهر از لحاظ بدنی رشد خوبی را دارا هستند و یا از هوش بالایی برخوردار می باشند ولی به دلایل متفاوت و ناشناخته دچار اختلال در یادگیری در نوشتن و خواندن و شنیدن و درک کردن هستند که همین باعث می شود تا نسبت به همسالان خود از لحاظ یادگیری عقب بمانند و بازدهی خوبی را نداشته باشند. ما در این مقاله به عوامل و آنچه که در مورد مشکلات و اختلال های یادگیری در کودکان مورد توجه است می پردازیم.

به ایجاد اختلال در نوشتن، خواندن و یادسپاری اختلالات یادگیری گفته می شود که در دسته اختلالات رشدی عصبی کودک قرار دارد که این نوع اختلال برای آینده کودک مشکلاتی را به وجود می آورد و سبب از بین رفتن اعتماد به نفس و ناامید شدن کودک می شود و آن دسته از کودکانی که به خاطر فراموشی و یاد نگرفتن تحقیر می شوند نمی تواند پیشرفت چندانی کنند که نحوه رفتار والدین در رابطه با کودک و واکنش به نقص های او از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا در بهبود این اختلال تاثیرگذار است.

عوامل عدم یاد گیری در کودکان

اختلالات یادگیری در کودکان چیست؟

مهمترین اختلال در یاد گیری کودکان عدم توانایی آنها در تمرکز ذهن است . اکثر کودکانی که به چنین عارضه ای مبتلا هستند از این شکایت دارند که نمی توانند به خوبی در موضوعی که می خواهند یاد بگیرند تمرکز داشته باشند و به اصطلاح حواس خود را جمع کنند. این کودکان همیشه از این موضوع رنج برده و فکر می کنند که از لحاظ هوشی از بقیه کم هوشترند. ولی در واقع چنین نیست. این کودکان به علت همین موضوع کم رو تر از بقیه هستند و و در محافل اجتماعی کمتر از بقیه حاضرند دیده شوند، چون اعتماد به نفس آنها نسبتا پایین است. و همین امر حضور آنها و ارتباطات اجتماعی آنها را دچار مختل می کند. از خصوصیات و ویژگی های ظاهری این کودکان به پر تنش بودن و رفتارهای توام با خشونت و خشم نیز می توان اشاره کرد. تنش و خشم در کودکان از جمله عواملی است که آنها را در یادگیری ضعیف می کند.

اختلال در کودکان چگونه است

 • کالا چیو
 • قاصدک 24

عواملی که سبب اختلال در یادگیری کودکان می شود

روانشناسان و پزشکان عوامل زیادی را در برای اختلالات یادگیری کودکان بر شمرده اند ولی همه به اتفاق نظر مبهمی دارند که هنوز عوامل اختلال در کودکان تا حدی ناشناخته است. از عوامل مهم این عارضه در کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • عوامل محیطی : این عوامل شامل تمام محیطی که کودک در آن زندگی می کند می تواند باشد. بعضی از بیماریها در دوران کودکی نظیر سرماخوردگی و یا تبهای طولانی مدت می تواند عامل بروز این مشکل باشد. چنانچه کودک در دورانی که در آن است نتواند به علت پردازش سریع مغزی و استدلاهای فکری فعالیتهایی نظیر بازیهایی که کودک را به فکر و خلاقیت وا میدارد را داشته باشد می تواند دچار عارضه اختلال در یادگیری شود.
  عوامل اختلال در یادگیری کودکان
 • عوامل فزیولوژیکی: چنانچه کودک در دوران جنینی آسیبی از ناحیه مغز دیده باشد می تواند به این مشکل مواجه شود.
 • عوامل روانی و شرایط محیطی: چنانچه کودک در خانواده ای پر تنش به دنیا بیاید و والدین پرخاشگر و عصبی داشته باشد بسیار این موضوع شدت بیشتری پیدا می کند.
 • عوامل آموزشی: عواملی از جمله انگیزه ندادن به کودکان توسط والدین و معلمان، عدم توقعات غیر معقول و سطح بالا و پایین بودن این توقع ها در کودکان موجب عدم خور باوری و گاهی مایوس شدن آنها در یادگیری می شود.

اینها مهمترین عوامل در ایجاد بروز اختلال یادگیری می باشد که در بالا به آن اشاره شد. ولی همانطور که گفته شد عامل اصلی در اختلال های یادگیری مبهم و ناشناخته است.

علتهای بروز اختلال یادگیری در کودکان

کودکانی که دچار عدم یادگیری عالی هستند

شایع ترین اختلالات یادگیری در کودکان همانطور که در قبل ذکر شد عدم تمرکز و حواس پرتی در کودکان است . این کودکان بنا به شرایط سنی که دارند دچار خیالبافی هستند و وجود این اختلال در آنها این کودکان را به اصطلاح در عالم هپروت برده و دچار خیالبافی های افراطی و تنشهای شدید می کند به طوری گاهی با ترس و اضطراب همراه است.

کودکان کند ذهن را چگونه تشخیص دهیم

علت های دیگر ایجاد اختلال در یادگیری

منشا بروز این مشکل به میزان زیادی زیستی می باشد که در ادامه برخی از عوامل تاثیر گذار در بروز این اختلال را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

عوامل ژنتیکی

آن دسته افرادی که در ریاضیات و خواندن اختلال دارند این اختلال را از طریق ژن به خویشاوند درجه یک خود انتقال می دهند از این رو سوابق خانوادگی معمولا مشکلات خواندن، مهارت های سواد والدین اختلال یادگیری در فرزندان را پیش بینی می کند که عوامل ژنتیکی و محیطی می باشد.

علت ایجاد اختلال در یادگیری

عوامل مربوط به پیش از تولد

عوامل قبل از تولد از جمله : استفاده از دارو، اختلال در ترشحات داخلی مادر، قرار گرفتن در معرض اشعه و قرار گرفتن مادر در معرض نیکوتین در ایجاد اختلال یادگیری در کودکان نقش دارد.

عوامل مربوط به زمان تولد

عواملی مانند : آسیب وارده بر سر، کم وزنی در زمان تولد، آمدن جفت بیش از نوزاد، تولد زودس و تولد با پا از دیگر علل بروز اختلال در یادگیری می باشد.

بررسی علل بروز اختلال در یادگیری

عوامل مربوط به پس از تولد

نارسایی های تغذیه ای، مسمومیت سرب و محرومیت هایی محیطی از جمله عواملی هستند که ممکن است باعث ایجاد اختلال یادگیری در کودکان شوند.

آشنایی با پیامد های اختلال یادگیری

 • احتمال ترک تحصیل
 • پیشرفت تحصیلی کمتر
 • کاهش اعتماد به نفس
 • دوری کردن از تحصیل در سطوح بالاتر
 • نشانه های افسردگی
 • بیکاری
 • درآمد پایین

علت اختلالات یادگیری

به منظور جلوگیری از بروز این پیامدها در زندگی آینده کودکان مبتلا پیشنهاد می کنیم نسبت به تربیت اصولی آن اقدام کنید.

سخن پایانی

والدین باید به کودکان خود در حل این مشکل با ایجاد راه حلهایی مفید که در آن کودک بتواند با آرامش و امنیت مطالب آموزشی را فرابگیرد کمک نمایند . می توانید با ایجاد فعالیتهای گروهی برای یادگیری و آموزش و انجام بازیهای مختلف فکری و خلاقیت در حین آموزش و یادگیری به این کودکان کمک کنید تا بتوانند هرچه بهتر و سریعتر مطالب آموزشی را فرا بگیرند. و سرعت یادگیری را افزایش دهید، به منظور آشنایی با راه های آموزش کودک می توانید بر روی لینک کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.