دسته ها
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳

آشنایی با فواید قلم گاو برای کودکان

  • کژال کوهستانیان
  • ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
  • ۰

قلم گاو یکی از مغذی ترین مواد غذایی می باشد، که دارای ارزش غذایی بالایی به ویژه برای کودکان درحال رشد است. عصاره قلم گاو برای کودکان فواید بیشماری خواهد داشت و در تامین مواد مغذی و کمک به رشد آن ها موثر خواهد بود، همچنین در تقویت غضروف ها و استحکام استخوان ها نقش موثری دارد.

قلم گاو و آب قلم دارای فواید ارزشمندی می باشد و در تامین سلامتی نقشی پر رنگ بر عهده دارد، پروتئین مهم در عصاره قلم ژلاتین می باشد. یکی از خواص ژلاتین بهبود درد و سفتی در افراد مبتلا به آرتروز می باشد. طبق گفته متخصصان تغذیه انگلیس عصاره قلم گاو، گوسفند و مرغ دارای آمینو اسید، کلسیم و کلاژن بسیاری می باشد، که تمامی این عوامل در تامین سلامتی، کاهش درد مفاصل، جوانسازی پوست، ناخن و مو بسیار مهم می باشند. فواید قلم گاو برای کودکان و نوجوانان در حال رشد بیشتر از سایرین می باشد.

جالب است، بدانید عصاره قلم گاو سرشار از اسید های آمینه ای به نام پرولین و گلیسین می باشد، که عنصری ارزشمندی برای بافت های بدن محسوب می شوند. پرولین قادر است، سلولیت را کاهش دهد و پوست را نرم سازد، بنابراین باید گفت آب قلم در پیشگیری از پیری پوست موثر می باشد و علاوه بر کاهش درد مفاصل به بهبود عملکرد مغز و دستگاه گوارش کمک می کند. در ادامه با خواص قلم گاو و بررسی مزیت ها و فواید خوردن آب قلم به خوبی آشنا می شوید.

معرفی تاثیر قلم گاو در سلامت کودکان

فواید قلم گاو برای کودکان

کودکان و نوجوانانی که در ستن رشد می باشند، برای قد کشیدن و رشد کافی به مواد مفید و مغذی متنوعی نیاز دارند، در قلم گاو ویتامین های بسیاری موجود است، که در سن رشد بسیار ارزشمند می باشد. قلم گاو دارای ویتامین هایی چون A و K و مواد معدنی از قبیل آهن، اسید های چرب و کلسیم است.

عصاره قلم در تامین مواد مغذی سوخت و ساز بدن بسیار مفید می باشد، فراهم کردن این مواد مغذی توسط غذا های آماده امکان پذیر نمی باشد. بنابراین پیشنهاد می شود، برای تقویت و بهبود سلامتی عصاره قلم گاو را در برنامه غذایی خود بگنجانید و از فواید بی نظیر این ماده غذایی بهره مند شوید.

افزایش قد

یکی از اصول مهم برای رشد کافی و قد کشیدن کودکان برنامه غذایی مفید و متنوع می باشد، به همین منظور پیشنهاد می شود، از قلم گاو که دارای ویتامین های A و K و مواد معدنی چون آهن، اسید های چرب و کلسیم کافی برخوردار می باشد، در برنامه غذایی کودکان استفاده کنید.

فواید قلم گاو برای کودکان بسیار زیاد می باشد و در کنار کمک به افزایش قد در کاهش علائم کم خونی نیز موثر می باشد، چرا که در آن آهن وجود دارد و اسید های چرب به فعالیت مغز کمک می کند و کلسیم فراوان آن در استحکام استخوان ها نقش بسزایی ایفا می کند.

  •  آرون گروپس

تقویت غضروف ها

قلم گاو یک منبع غنی از ژلاتین می باشد، این ماده می تواند، در بدن تجزیه شود و در نهایت به کلاژن بدل گردد، این پروسه تاثیر بسزایی در حفظ سلامت غضروف ها بر عهده دارد. همانطور که آگاه می باشید، غضروف مانند یک لایه محافظ در میان مفصل و استخوان است و بر لغزیدن استخوان ها بر روی یکدیگر کمک می کند و علاوه بر کمک به حرکت آسان از ساییده شدن استخوان ها در مرور زمان پیشگیری می شود.

با افزایش سن و استفاده دائم از مفاصل غضروف ها به تدریج حجم خود را از دست می دهند و در نهایت کوچکتر از اندازه اولیه خود می شوند، همین امر موجب می شود، تا فرد احساس فشار و درد بسیاری بر استخوان ها و مفاصل خود داشته باشد. قلم گاو با تامین کلاژن مورد نیاز به کاهش یا توقف این فرایند کمک مهمی ارزانی می دارد. بنابراین با مصرف روتین این غذا می توانید، به راحتی به تقویت غضروف ها با روش های خانگی و ساده بپردازید و از فواید قلم گاو برای کودکان نهایت استفاده را ببرید.

تاثیر ویتامین های قلم گاو برای رشد کودکان

بهبود در عملکرد گوارش

آمینو اسید هایی در قلم گاو موجود می باشد، که در بهبود عملکرد دستگاه گوارش موثر می باشند، برخی از این آمینو اسید ها گلوتامین نام دارند. در طی تحقیقات انجام گرفته در سال ۲۰۱۷ این نتیجه عیان شد، که افراد درگیر با مشکلات گوارشی آمینو اسید های کمتری نسبت با سایر افراد دارند، بنابراین مصرف غذا هایی که دارای آمینو اسید بیشتر باشد، به این افراد توصیه می شود.

مصرف غذا هایی که در آن ها از عصاره قلم گاو استفاده شده باشد، در سلامت این افراد تاثیر گذار خواهد بود، از جمله این غذا ها می توان به سوپ، آش و انواع خورشت حاوی آب قلم گاو اشاره کرد. مصرف این دست غذا ها به صورت دائمی و به عنوان یک روتین غذایی می تواند، عوارض و بیماری های مرتبط به دستگاه گوارش را کاهش دهد و در کسب سلامتی مفید باشد.

خواب خوب

خواب خوب، یک امر ضروری برای بدن و سلامتی محسوب می شود و کمبود در این زمینه می تواند، بر سایر ابعاد زندگی تاثیرات منفی داشته باشد. برخی از غذا ها این توانایی را دارند، که در داشتن یک خواب خوب و با کیفیت موثر واقع شوند، یکی از خواص قلم گاو کمک به داشتن یک خواب خوب می باشد.

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، قلم گاو دارای مقادیر فراوانی گلیسین می باشد، که این آمینو اسید در بهبود و افزایش کیفیت خواب تاثیر گذار است و با مصرف روتین این آمینو اسید می توان تجربه ای از خواب راحت و با کیفیت را داشت، همچنین این امر  کمک می کند، تا پس از بیداری انرژی کافی و بیشتری داشته باشید. تهیه غذا از قلم گاو برای کودکان در بهبود کیفیت خواب آن ها تاثیرات مثبتی به دنبال خواهد داشت.

کنترل اضافه وزن

برخی از افراد گمان می کنند، عصاره قلم گاو با چربی و غلظت بالایی که دارد موجب اضافه وزن می شود و در مصرف آن باید بسیار محتاطانه عمل کنند، تا دچار اضافه وزن نشوند. ممکن است، چنین تصوری موجب شود، تا مصرف این غذای مفید را به حداقل برسانید. در این خصوص لازم است بدانید، این تفکر چندان صحیح نمی باشد.

در واقع وجود مقدار بالای پروتئین در این غذای مفید احساس سیری بیشتری ایجاد می کند و در بیشتر موارد همین امر موجب می شود، تا تصوری اشتباه از چربی بسیار زیاد آن ایجاد شود، وجود چنین خاصیتی موجب می شود، تا به افرادی که از رژیم های لاغری پیروی می کنند، توصیه شود، تا از غذا هایی با پروتئین بالا و کالری پایین استفاده نمایند، زیرا در این شرایط فرد احساس سیری بیشتری با مصرف حجم کمتری از غذا خواهد داشت.

آشنایی با فواید قلم گاو برای کودکان

سلامت قلب

یکی از مواد مفید موجود در قلم گاو پتاسیم می باشد. می توان گفت در هر پیمانه از عصاره قلم گاو مقدار چهارصد و چهل و چهار گرم پتاسیم وجود دارد و قطعا این مقدار می تواند، تاثیرات ارزشمندی در سلامتی بدن ایفا کند. از مهم ترین وظایف پتاسیم در بدن کمک به به فعالیت منظم و صحیح سلول ها می باشد، بنابراین این ماده ارزشمند کمک می کند، تا ضربان قلب و تپش قلب تنظیم شود و فعالیت بهتر عضله ها و سیستم عصبی را ایجاد می کند.

علاوه بر این وجود پتاسیم جهت تجزیه پروتئین و کربوهیدارت برای استفاده بخش های مختلف بدن امری ضروری می باشد. مصرف به اندازه پتاسیم به تنظیم تپش قلب کمک می کند و مصرف آن به شکل روتین در نهایت موجب تنظیم فشار خون می شود و ریسک وقع انواع سکته کاهش پیدا می کند، بنابراین مصرف قلم گاو برای کودکان و افراد مسن خواص بسیاری دارد، که نباید از آن ها غافل شد.

سلامت پوست و مو و ناخن

یکی دیگر از خواص مهم قلم گاو برای کودکان وجود مقدار قابل توجه زینک در آن می باشد، این عنصر برای ساخت سلول های مو، پوست و ناخن امری ضروری محسوب می شود. در برخی موارد کمبود این عنصر موجب ریزش شدید مو و یا کاهش سرعت رشد مو و شکنندگی ناخن ها می شود.

خستگی و کدر شدن پوست نیز می تواند، ناشی از کمبود زینک در بدن باشد. با توجه به این امر که قلم گاو دارای مقادیر قابل توجهی زینک می باشد، مصرف آن در سلامت پوست و مو و ناخن و رشد بهتر آن ها مفید می باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *