دسته ها
پنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲

برخورد با افراد دورو با ۱۰ فوت و فن روانشناسی

  • سعیده ستاری
  • ۹ خرداد ۱۴۰۲
  • ۰

راه حل های زیادی در برخورد با افراد دورو وجود دارد که می توان به دوری کردن از این آدم ها، ایستادگی در برابر زورگویی ها، دخالت نکردن در بحث های بی ارزش دیگران، در میان نگذاشتن رازی با آنها و … اشاره کرد. البته شما حتما باید ویژگی های این افراد را بشناسید تا بدانید در برابر این گونه آدم ها چگونه رفتار کنید.

درگیر شدن با اشخاص سمی چیزی است که ما در این زمینه تجربه داریم. افراد خودشیفته، دروغگو، اجتماع گریز، متقلب، خبر چین و کسانی که دوست دارند دائما دیگران به آن ها ترحم کنند. تنها چندین نمونه از اشخاص سمی هستند. اشخاص سمی همیشه راهی پیدا می کنند تا به زندگی دیگران نفوذ کنند و به بوجود آوردن اثرات منفی و آنارشی، در چرخه های اجتماعی اختلال به وجود آورند و از این راه به نیاز های خود جواب بدهند. ما در این مطلب در مورد نحوه برخورد با افراد دورو صحبت می کنیم.

راه های برخورد با افراد دورو

راه های برخورد با افراد دورو

رفتار های اشخاص سمی به طور معمول از یک ناامنی درونی سرچشمه می گیرد که آن ها را مجبور می کند انشان های اطرافشان را به چاه پوچی و بی امنی بکشانند. اشخاص سمی نه تنها باعث نابودی زندگی شما می شوند و مانع رشد شما می شوند بلکه قادر هستند شما را هم نسبت به جایگاهی که دارید پایین بکشانند و شما را هم به یک آدم سمی تبدیل کنند. خوشبختانه شیوه هایی وجود دارد که قادر هستید اجازه ی ورود این اشخاص را به زندگی شخصی خود ندهید؛ راه هایی که اشخاص باهوش و زیرک با استفاده از آنها ای اشخاص سمی اطراف خود رفتار می کنند.

۱. در میان نگذاشتن رازی با آنها

یکی از راه های برخورد با افراد دورو این است که رازی با آنها در میان نگذارید. اشخاص سمی، بزرگترین راز های خود را با دیگران در میان می گذارند تنها برای اینکه آدم های جالب و قابل اعتماد به نظر برسند و خودشان دائما دیگران را قضاوت می کنند یا در نبود آنها غیبت این افراد را می کنند. اشخاص سمی به طور معمول به این امید نزد شما از اشخاص دیگر بدگویی می کنند که شما هم این اشخاص را تایید می کنید، سپس نزد آن شخص رفته و هر آنچه شما گفته اید را به او می گویند. به به وجود آوردن تفرقه، خودشان را مرکز قرار می دهند و ظاهرا همه چیز را به دست می گیرند. این شیوه ی متقلبانه اشخاص سمی برای پیدا کردن دوست، راهی برای به دست آوردن قدرت در یک گروه است؛ لطفا قربانی نباشید.

آشنایی با نحوه رفتار با افراد دورو

۲. بی اعتنایی به اشخاصی که دنبال جلب توجه هستند

عموما اشخاص سمی به شکل وسواس گونه ای دنبال جلب توجه دیگران هستند. حتی در صورتی که تولد فرد دیگری باشد این اشخاص تلاش می کنند توجه و تمرکز همه را به نحوی معطوف به خودشان کنند. این چجلب توجه آن ها به طور معمول ابتدا با رفتار های کوچک آغاز می شود؛ پریدن وسط حرف دیگران، با صدای بیش از اندازه بلند حرف زدن یا قرار دادن خود در معرض آسیب و یا یک رفتار عجیب.

  •  آرون گروپس
  •  مبل و میز

در صورتی که به دنبال توجهی که هستند را نگیرند، رفتار این افراد افراطی شده و دعوا کردن و بدخلقی و بهانه گیری را آغاز می کنند و یا سعی می کنند یک کار مخرب و ویرانگر انجام دهند. یک دورهمی یا جمع خوب و مناسب، به این شکل است که تمامی اشخاص حاضر، فرصت صحبت کردن و اظهار نظر و لذت بردن را داشته باشند. یک حلقه ی اجتماعی هیچ موقع نباید بر پایه ی یک نفر بچرخد. اگر این چنین شد، عالی ترین عکس العملی که می توانید از خود نشان دهید حداقل توجه یا بی اعتنایی به آن شخص است. در عوض بایستی به افراد ساکت تر و با وقار تر گروه اهمیت دهید و با آنها صحبت کنید.

۳. دوری از افراد دورو

یکی دیگر از راه های برخورد با افراد دورو دوری از این آدمها است. اشخاص دورو باعث نابودی زندگی شما می شوند. این آدم ها احساسات شما را به بازی می گیرند تا شما را مجبور کنند به گونه ای رفتار کنید که مقصودشان است. اشخاص حیله گر و دورو به طور معمول چندین ویژگی بارز و نمایان دارند که حتما آن ها را تشخیص می دهید، پس به محض اینکه به این مرحله رسیدید، به صورت کلی آن ها از زندگی خود حذف کنید. به عنوان مثال زمانی که پیش شما هستند، دائما احساس خشم، رنج، اندوه، احساس بی ثباتی و بی لیاقتی می کنید؟ اگر به این صورت است پس به احتمال زیاد این شخص سعی می کند با احساسات و عواطف شما بازی کند، از او دوری کنید.

شیوه های برخورد با افراد دورو

۴. گذراندن اوقات با دوستان وفادار و قابل اعتماد

اشخاص باهوش، یک شبکه یقوی اجتماعی از اشخاص قابل اعتماد و وفادار تشکیل می دهند و از این موضوع آگاه هستند که قرار نیست با هر فردی دوست باشند و هر فردی هم لیاقت دوستی با شما را ندارد. اشخاص زیرک، حواب اعتماد و صداقت و وفاداری دوستان خود را با همین ویژگی ها می دهند و خوب می دانند که دوستی و پایند بودن به تعهدات، یکی از باارزش ترین و کمیاب ترین نعمت هایی می باشد که قادر هستند در زندگی خود داشته باشند، پس هیچ موقع اجازه نمی دهند این نعمت با دخالت اشخاص سمی و منفی و بی ارزش از آنها گرفته شود.

۵. دخالت نکردن در اختلافات و مسائل بی ارزش دیگران

یکی دیگر از راه های برخورد با افراد دورو دخالت نکردن در اختلافات بی ارزش دیگران است. اغلب اشخاص نرمال دوست دارند بحث ها و اختلاف هایی که با کسی دارند، فقط بین خودشان باقی بماند. ولی اشخاص سمی اینطور نیستند، آنها عاشق این هستند که درگیری ها و بحث های سمی را همه جا پخش کنند و وقتی این کار را انجام دادند، از هر شخصی می خواهند که در این دعوا، یک طرف را بگیرد. به ویژه در صورتی که شما هر دو طرف را بشناسید، شخص سمی با شما اجازه نمی دهد بی طرف بمانید، اگر دو طرف هم سمی باشند که نهایت فاجعه می باشد. فاجعه ای ایجاد می شود که هر شخص بی گناهی را می بلعد، ولی واژه هایی وجود دارد که اگر در کنار هم باشند می توانند باعث نجات شما از این مهلکه شوند: « به من هیچ ربطی ندارد!»

نحوه برخورد با اشخاص دورو

۶. اجازه دادن به درغگو ها برای نشان دادن خود واقعی

اشخاص سمی به طور معمول بی اختیار و مریض گونه دروغ می گویند، نه تنها دیگران، بلکه به خودشان هم دروغ می گویند. آنها بیشتر مواقع، نرمش های ذهنی انجام می دهند تا خود را متقاعد کنند که دروغ های آن ها حقیقت دارد. متاسفانه دروغ را به سختی می توان به خاطر بسپاریم. شرح و بازگو کردن یک ماجرای واقعی تا حدودی کار آسانی می باشد، ولی به خاطر سپردن و گفتن یک مشت دروغ و داستان ساختگی، کار دشواری است. دروغگو ها به طور معمول خودشان به مرور زمان خودشان را نشان می دهند، بیشتر مواقع هم وقتی دروغشان فاش می شوند که دروغ های بعدی آن ها با دروغ های قبلی در تضاد باشد!

۷. نادیده گرفتن توهین ها

یکی دیگر از راه های برخورد با افراد دورو نادیده گرفتن توهین ها می باشد. توهین به صورت های مختلفی است، ولی پنهانی ترین نوع توهین، در نقاب تحسین و تمجید مخفی می شود: «من هیچ موقع مثل تو این چنین اعتماد به نفسی ندارم که اینگونه لباس بپوشم!»، «تو خیلی بامزه و سرگرم کننده هستی و خودت هم نمی دانی تا این اندازه بامزه هستی»، … ، اینها فقط چندین نمونه از توهین هستند که غیر مستقیم به فرد گفته می شود که شما را شگفت زده می کند و با خود فکر می کنید منظور او از چنین حرفی چه بوده است. شاید هم در تله ای زیرکانه ی این شخص سمی بیوفتید و تحت تاثیر او و احساسات منفی خودتان، او را تایید کنید.

بررسی راه های برخورد با افراد دورو

۸. ایستادگی در برابر زورگویی ها

یکی دیگر از راه های برخورد با افراد دورو ایستادگی در برابر زورگویی ها است. تحمل نکردن حرف زور، عالی ترین روش برخورد با اشخاص سمی می باشد. هر کجا به شما زور گفتند در برابر آن بایستید. شاخاص باهوش و مودب و معقول، به آنهایی کمک می کنند که واقعا به کمک احتیاج دارند، از اشخاص آسیب پذیر دفاع می کنند و به کمک افراد ناتوان می روند. اشخاص سمکی عاشق هر فردی هستند که از نظر آن ها ضعیف به نظر می رسند، این انسان ضعیف امکان دارد یک شخص کمرو و خجالتی باشد یا کسی که از جمع هراس دارد و یا حتی فردی که از نظر جسمی ناتوان می باشد. اشخاص سمی، زورگویی را دوست دارند و از هر کسی که فکر می کنند توان مبارزه با آنها را ندارد، سوءاستفاده می کنند و به همین علت است که بایستی در مقابل زورگفتن های شخص سمی مبارزه کنید، نه تنها به خاطر خودتان، بلکه به خاطر تمامی افرادی که در اطراف شما هستند.

۹. پاسخ هایی واضح و مستقیم برای سوال هایشان می خواهند

یکی دیگر از راه های برخورد با افراد دورو این است جواب های مستقیم و واضح برای سوال هایتان بخواهید. اشخاص سمی به طور معمول پاسخ های الکی، مبهم، غیر متعهدانه یا گمراه کننده با سوال ها می دهند. راهی که یک شخص سمی می رود تا مجبور به پاسخ های قانع کننده نشود، احمقانه و باور نکردنی است. او این کار را فقط برای مانع شدن از دادن اطلاعات انجام نمی دهد بلکه نمی خواهد کسی او را مجبور کند که بعدا حرف خود را پس بگیرد. راه مبارزه با این اشخاص در چنین وضعیتی این است که تنها سوال هایی که از آنها پرسیده شود که پاسخ هایی قاطع و روشن داشته باشند، یعنی سوال هایی که جواب بله یا خیر دارد. به همین ترتیب مجبور می شوند تصمیم می گیرند یک جواب واضح و مستقیم بدهند و وارد بازی روانی با شما یا دیگران نشوند.

شیوه برخورد با اشخاص دورو

۱۰. گرفتار نشدن در دام گریه و زاری افراد دورو

یکی از راه های برخورد با افراد دورو این است که در دام گریه و زاری آن ها گرفتار نشوید. اشخاص سمی به طور معمول نقاب عجز و بینوایی به چهره می زنند  تا دیگران را گول بزنند یا خودشان را از قبول مسئولیت نجات بدهند. شما اکثرا از شخص سمی می شنوید که می گوید قادر به برگرداندن پول شما نیست چون قادر نیست کار مناسبی پیدا کند چون که واجد شرایط نیست و به این دلیل واجد شرایط نیست که استادان خوب آموزش ندادند و … . همیشه علتی برای شکست هایشان وجود دارد که آنها تقصیری ندارند و همیشه هم این وظیفه ی شما می باشد که این موضوع را رفع کنید. در صورتی که این کار را انجام ندهید، درست مثل همه اشخاصی هستید که این آدم را درک نکرده و گناهکار می دانند.

البته عجز و لابه کردن در برخی اوقات تا حدودی سالم و نرمال است؛ پس از یک شکست عشقی، پس از یک مرگ عزیز یا چیز هایی شبیه به این، ولی همیشه مرزی هست که شما بایستی از جای خود بلند شوید و حقیقت را قبول کنید، چون تقصیر و وظیفه ی هیچ کسی به جز خودتان نیست. اشخاصی که در یک چرخه ی پوچ و بدبختی نابودکننده زندگی می کنند و عملا هیچ تلاشی برای تغییر زندگی خود انجام نمی دهند، همان اشخاصی هستند که دائما آه و ناله می کنند و می گویند ناتوان هستند؛ اشخاص سمی!

توضیح در مورد برخورد با افراد دورو

دوری از این انسان ها و تایید نکردنشان، نه تنها به نفع آن ها نیست بلکه شما را هم از اینکه در دنیای افسردگی شان رها شوید نجات می دهند. حال که این مطلب به اتمام رسید برای آشنایی بیشتر با مطالبی در حوزه روانشناسی بر لینک های برخورد با افراد خودشیفته و رفتار با افراد مغرور کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *