دسته ها
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲

زرد شدن برگ گوجه فرنگی چه دلایلی دارد؟

  • ملیحه بال افکن
  • ۷ اسفند ۱۴۰۱
  • ۰

در واقع درمان زرد شدن برگ گوجه فرنگی چندان هم سخت و پیچیده نیست و شما می توانید با مطالعه این مقاله به راحتی با علت های این عارضه و همچین اصول درمان آن آشنا شوید با ما همراه باشید.

به طور کلی گیاه گوجه فرنگی برای رشد طبیعی و ایده آل نیازمند حفظ برخی از شرایط آب و هوایی خواهد بود که در اغلب اوقات زرد شدن برگ های گوجه فرنگی نشان دهنده نقض قوانین رشد گیاهان خواهد بود و بایستی به سرعت رفع گردد.

علت های زرد شدن برگ گوجه فرنگی

بهتر است بدانید که همیشه زرد شدن برگ های گوجه فرنگی دلیلی برای نگرانی شما نخواهد بود البته این در صورتی است که شما از علت بروز آن مطمئن باشید. گاهی اوقات زمانی که نشاء های گوجه فرنگی را از یک گلخانه تهیه می کنید و در مزرعه خود می کارید در روز های اولیه پس از کشت، برگ ها شروع به زرد شدن می کنند.

علت های زرد شدن برگ گوجه فرنگی

این زرد شدن برگ گوجه فرنگی ناشی از رقابت گیاهان جوان به منظور به دست آوردن مواد مغذی درون خاک با دیگر گیاهان است. برای اطمینان از این موضوع بهتر است خاک بستر گیاهتان را مورد آزمایش قرار دهید تا درصد مواد مغذی درون آن برای شما مشخص گردد.

در این صورت شما می توانید تنها با اضافه نمودن کود هایی که شامل مواد مورد نیاز گیاه هستند زرد شدن برگ گوجه فرنگی را طی دو هفته رفع نمایید. اگر می خواهید زردی طبیعی برگ گوجه فرنگی را تا حد امکان از مزرعه خود دور کنید بایستی راهکار های اصولی و درست را در پیش بگیرید.

در صورتی که از نشاء های آماده استفاده می کنید به سلامت و کیفیت آن ها بسیار دقت نمایید. شما بایستی به دنبال گیاهان سالمی باشید که برگ های سبز بدون لکه زرد داشته باشند. همچنین بایستی از نحوه سخت شدن نشاء پیش از خریداری آن از گلخانه نیز حتما اطمینان لازم را به دست بیاورید.

با این حال در ادامه نیز سعی کرده ایم تا به بیان شایع ترین علل زرد شدن برگ های گوجه فرنگی و همچنین اصول درمان آن را به صورت کامل شرح دهیم:

  •  قاصدک 24
  •  مبل و میز

چگونگی کاشت گوجه فرنگی

آبیاری نامناسب از علت های زرد شدن برگ گوجه فرنگی:

یکی از عمده ترین دلایل زرد شدن برگ گوجه فرنگی را می توان شیوه نادرست آبیاری دانست. در واقع گیاه گوچه فرنگی به وسیله ریشه، مواد مغذی را با آب جذب می کند و این واد مغذی اصلی نیز به وسیله آب به اندامی که بیشتر به آن نیاز منتقل خواهد شد.

توجه داشته باشید که اگر آب زیادی به ریشه برسد اکسیزن توانایی ماندگاری نخواهد داشت و ریشه اشباع یا خفه می شود. بدین ترتیب ریشه وظیفه خود را به درستی انجام نخواهد داد و در نتیجه در طول مدت زمان کوتاهی ریشه دچار پوسیدگی خواهد شد.

نه تنها آب و مواد غذایی دیگر به گیاه نمی رسد بلکه زمینه برای ایجاد بیماری های مختلف قارچی دیگری نیز برای آلوده شدن گیاه ایجاد خواهد شد. در مقابل نیز اگر نتوانید بر اساس نظیم مشخصی گیاهتان را آبیاری کنید به تدریج با زرد شدن برگ های گیاه مواجه خواهید شد.

به صراحت می توان گفت که آب وظیفه رساندن مواد مغذی از ریشه به برگ ها را ایفا می کند و اگر آبی اطراف خاک و ریشه گیاه نباشد در نتیجه تلاش ریشه برای کشاندن مواد غذایی به سمت برگ ها بی نتیجه خواهد ماند. بدین صورت برگ ها نه می توانند مواد مغذی و نه رطوبت مورد نیاز خود را دریافت نمایند. به همین خاطر در عرض چندین روز جوانه ها و برگ های جوان پژمرده خواهند شد و در نهایت زرد شدن برگ های گوجه فرنگی رخ می دهد.

تاثیر آبیاری بر زرد شدن برگ های گیاه

با وجود اینکه بر اساس آب و هوای محیط، دما و ماهی که کاشت گوجه فرنگی در آن انجام شده مقدار آبیای نیز متفاوت خواهد بود اما در حالت کلی بایستی در ابتدا یک مشت خاک از اطراف ریشه بردارید و سپس با فشار دست آن را فشرده نمایید. اگر خنکی و رطوبت را حس کردید، لازم نیست که آبیاری را انجام دهید. در مقابل اگر احساس خشکی و گرما کدید بایستی هر چه سریع تر به گیاهتان آب بدهید.

نامتعادل بودن میزان نور خورشید:

یکی دیگر از علت های زرد شدن برگ گوجه فرنگی را می توان نور نامناسب خورشید دانست زیرا هم نوردهی کم و هم نور بیش از حد موجب زردی برگ های گوجه فرنگی می شوند. در واقع بخشی از انرژی گیاه برای رشد و میوه دهی از طریق نور آفتاب تامین خواهد شد.

حال اگر گیاهان بیشتر ساعات روز در سایه باشند این انرژی دریافت نخواهد شد. هنگامی که انرژی در کار نباشد نیز عملا فرآیند فتوسنتز صورت نخواهد گرفت. در نتیجه کلروفیل یا همان سبزینه در برگ ها تولید خواهد شد. همچنین برگ ها نیز نمی توانند سبز بمانند و سریعا تغییر رنگ خواهند داد.

برای جلوگیری از بروز این عارضه نباید هرس شاخه و برگ های بالایی و همچنین قرار گرفتن د طرف نور خورشید را فراموش کنید. این امر زمانی قابل اهمیت خواهد بود که دوره زمانی زمستان و پاییز در یک منطقه طولانی باشد. از طرفی دیگر برگ های گوجه فرنگی مستعد آفتاب سوختگی خواهند بود.

تاثیر نور بر زرد شدن برگ های گیاه

مخصوصا اگر از نشاء های آماده داخل گلخانه استفاده نمایید. به این دلیل که بخشی از روند رشد در گلخانه و نور مصنوعی بوده است با کاشت آن ها در باغ دچار شوک خواهند شد. به همین خاطر بهتر است حدود ۲ هفته پیش از کشت گیاهتان را به مدت چندین ساعت در مقابل آفتاب قرار دهید. همچنین هر روز این زمان را بیشتر از روز قبلی در نظر بگیرید زیرا با این کار در پایان دو هفته گیاهان به نور خورشید مستقیم عادت خواهند کرد.

استفاده بیش از حد کود و مواد آلی:

به طور کلی استفاده بیش از حد کود می تواند به جای اثرات مثبت موجب زرد شدن برگ های گوجه فرنگی شود. دستورالعمل مصرف هر کود خریداری شده روی آن کاملا مشخص است در نتیجه اگر بیش از مقدار مورد نیاز از آن استفاده نمایید، باروری خاک بسیار بیشتر خواهد بود اما این به معنای نقطه قوت خاک برای گیاه نیست و نتیجه ای مسئله زرد و سخته شدن ریشه های گیاه خواهد بود.

به طور کلی زمانی که این اتفاق رخ می دهد توانایی ریشه برای عبور آب و مواد غذایی درون گیاه کاسته می شود و در نتیجه برگ ها نیز نمی توانند روند سبز شدن را ادامه دهند. علاوه بر این اگر از مواد آلی مانند خاک اره در نقش اصلاح کننده خاک در حجم زیاد استفاده نمایید نیز مشکل زرد شدن برگ های این گیاه دوچندان خواهد شد.

به این خاطر که نیتروژن مورد نیاز خاک توسط مواد کربنی اضافه شده از بین خواهند رفت. در نتیجه باید نسبت های مواد موجود در خاک را هنگام افزودن مواد آلی به خاک گیاهان کاشته شده در نظر داشته باشید.

استفاده بیش از حد کود در پرورش گیاه کوجه فرنگی

میزان اکسیژن خاک بستر کشت:

هنگامی که هوا نتواند به راحتی درون خاک جریان داشته باشد خاک به نوعی فشرده خواهد شد. این کمبود اکسیژن می تواند از آب ساکن زیاد یا شخم نزدن خاک ایجاد گردد. تمامی این موارد منجر به عارض مشهود زرد شدن برگ گوجه فرنگی خواهد شد.

همچنین میزان عبور اکسیژن به نوع خاکی که گیاهان در آن کشت شده اند نیز بستگی خواهد داشت. در واقع خاک های سنگین شنی را می توان یکی از رایج ترین نوع خاک هایی دانست که ایجاد ناهنجاری را محتمل تر خواهند کرد. در این موارد اکسیژن مورد نیاز ریشه برای جریان های درونی گیاه به هیچ وجه تامین نخواهند شد و در نتیجه شما شاهد زرد شدن برگ گوجه فرنگی باغ خود خواهید بود.

علل اصلی زرد شدن برگ های گیاه

بیماری های شایع گیاه:

توجه داشته باشید گیاه گوجه فرنگی معمولا مستعد ابتلا به بیماری های زیاادی است. از عوامل قارچی گرفته تا شرایط محیطی بنا بر نوع بیماری و نحوه آلوده شده آن زرد شدن برگ گوجه فرنگی می تواند یکی از اثرات منفی آن ها باشد که بایستی هر چه سریع تر درمان گردد.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو

نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۷ کیلو لاغری در یک ماه، همین الان مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *