دسته ها
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳

گلدان مناسب بامبو چه ویژگی هایی دارد؟

  • حکیمه فهیمی
  • ۱۶ بهمن ۱۴۰۱
  • ۰

گلدان یکی از مهمترین ابزار برای رشد و پروش بامبو محسوب می شود از این رو بایستی گلدان مناسب بامبو را تهیه و سپس به پرورش آن اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره با آرگا همراه باشید.

چند سالی است که پرورش بامبو طرفداران زیادی پیدا کرده و افراد بسیاری تمایل دارند این گیاه زیبا را در منزل داشته باشند. در این راستا توجه به گلدان مناسب بامبو بسیار اهمیت دارد زیرا مهمترین المان برای رشد و زنده ماندن آن محسوب می شود. در ادامه پیرامون این موضوع صحبت می کنیم.

گلدان مناسب بامبو چه ویژگی هایی دارد؟

اگر بخشی از منزل یا محیط کار شما نور مستقیم کمتری می گیرد یا نور غیر مستقیم بیشتری دریافت می کند، پیشنهاد می شود؛ گیاه بامبو یا یامبو خوش شانس را برای این بخش انتخاب نمایید. برای نگهداری از بامبو در منزل بایستی به گلدان مناسب آن دقت زیادی نمایید. زیرا گلدان مهمترین المان برای رشد و زنده ماندن گیاه به شمار می رود.

اگر برای شما هم جای سوال است که گلدان مناسب بامبو باید چه ویژگی هایی داشته باشد با ادامه مطلب همراه ما باشید.

گیاه بامبو

در چند سال اخیر گیاه بامبو بسیار طرفدار پیدا کرده و به علت زیبایی و نگهداری آسان، انتخاب نخست بسیاری از افرادی است که به دنبال گیاه آپارتمانی می باشند. نگهداری بامبو آنقدر راحت بوده که حتی اگر در این کار مبتدی هستید باز هم می توانید یک گلدان بامبو شاداب و زیبا را در منزل نگهداری کنید.

اگر از درخت ها و جنگل های خیزران که اکثرا در شرق آسیا وجود دارد شنیده باشید یا تصاویر آن ها را دیده باشید باید بدانید در واقع گیاه بامبو هم که امروزه به منازل ما راه پیدا کرده نمونه کوچکی از این درختان خیزران می باشد. البته بامبو از خانواده خیزران یا نی ها نیست و تنها شبیه آن ها می باشد. این گیاه چندساله زیر خانواده ای از تیره گندمیان محسوب می شود.

  •  آرون گروپس

خاستگاه اصلی بامبو کامرون در غرب افریقاست و این گیاه در فارسی با اسم نی هم شناخته می شود. گیاه بامبو از ساقه بلند و نسبتا محکمی تشکیل شده و برگ های سبز و باریک اطراف آن می روید. در صورتی که از این گیاه؛ خوب مراقبت کنید ساقه های آن به زیبایی بالا رفته و چندین سال عمر می کنند.

گلدان بامبو

در ابتدای مطلب اشاره شد که بامبو باید در گلدان مناسب قرار گیرد تا رشد خوبی داشته باشد. این گیاه به علت قد بلندی که دارد در صورت قرارگرفتن در گلدان ممکن است در برابر باد خم شود. کاشت این گیاه درون گلدان سنگین کوتاه مربعی شکل از این موضوع جلوگیری می کند.

اگر گلدان مورد نظر عمق کافی داشته باشد می توان داخل آن را با سنگریزه پر نمود تا وزن آن بیشتر شود. باید بدانید بامبو هم مانند بیشتر گیاهان گلدانی، تحت تاثیر دمای بالا و باد تند قرار می گیرد. از سویی چون در گلدان قرار داشته و به خاک زمین دسترسی ندارد در این شرایط به تدریج خشک می شود.

بهتر است بامبو در گلدان های نازک پلاستیکی نگهداری نشود. یک گلدان چوبی، بتنی، سفالی با دیواره های ضخیم، از خاک و ریشه گیاه محافظت نموده و فشار وارد شده به بامبو را کاهش می دهد. می توانید از گلدان های شیشه ای با دهانه مربعی یا گرد هم برای نگهداری بامبو استفاده نمایید.

معمولا گلدان های شیشه ای مدرن و زیبایی با توجه به سایز بامبو در بازار وجود دارد که می توانید آن را روی میز، کنار اتاق، روی کنسول، جاکفشی و هر قسمتی از منزل که به سبزینه نیاز دارید، قرار بدهید و از زیبایی آن لذت ببرید.

گلدان شیشه ای جهت نگهداری بامبو

به طور کلی معمولا از گلدان شیشه ای برای نگهداری بامبو استفاده می کنند. از اول که این گیاه به منازل وارد شد در گلدان شیشه ای بلند قرار گرفت و به عبارتی گلدان شیشه ای به اسم ظرف نگهداری بامبو شناخته شد. البته این یک قاعده اصلی نبوده و می توان بامبو را در هر گلدانی مورد نگهداری قرار داد.

حتی می توان بامبو را در خاک مورد کشت قرار داد و آن با قلمه زدن به گلدان های کوچک و بزرگ انتقال داد. گلدان شیشه ای، فلزی، چوبی، سرامیکی، سفالی و .. می تواند برای نگهداری بامبو مورد استفاده قرار گیرد.  اما قرار گرفتن آن در گلدان شیشه ای جذابیت خاصی ایجاد می کند.

گلدان شیشه ای به خودی خود ظاهر زیبا و جذابی دارد و حتی اگر بدون هیچ گیاهی در دکوراسیون منزل قرار گیرند نیز جلوه خاص خود را دارند. حال اگر گیاه شاداب و سبز بامبو با ساقه های بلند و کشیده و برگ های زیبا درون گلدان شیشه ای قرار گیرد، یک دکوراسیون فوق العاده جذاب ایجاد می شود.

با توجه به ارتفاع گیاه، می توان از گلدان شیشه ای مناسب آن بهره برد. ولی معمولا از گلدان های ساده و بدون طرح اضافه برای بامبو استفاده می کنند. به نحوی که اگر بامبو ساقه های بلندی دارد بایستی از گلدان شیشه ای بلند برای آن استفاده نمود. این نوع گلدان در حقیقت یک استوانه شیشه ای ساده می باشد که باید ارتفاعی داشته باشد که نصف ساقه بامبو در آن جای بگیرد و تعادل گلدان حفظ شود.

در صورتی که ارتفاع گلدان با بامبو شما متناسب نبود می توانید ساقه بامبو را کوتاه نموده که البته قسمتی از زیبایی گیاه کاسته می شود. بیشتر بامبوهایی که در فروشگاه گل و گیاه عرضه می شوند ارتفاع بلندی دارند ولی می توان با قلمه و تکثیر بامبو، بامبوهای کوچکتری داشت و هم تعداد بامبو ها را افزایش بدهید.

بامبو کوتاه نیز زیبا بوده و برای هدیه دادن مناسب هستند. این بامبوها را در گلدان های شیشه ای کوتاه تر قرار داده و لازم نیست از استوانه شیشه ای استفاده شود. می توانید از گلدان های شیشه ای مکعبی، پهن و حتی گوی های شیشه ای کمک بگیرید.

تزئین گلدان بامبو

پس از قرار دادن بامبو درون گلدان شیشه ای می توانید به کمک سنگریزه آن را تزئین کنید تا زیبایی آن دوچندان شود. برای این کار کف گلدان را تا ارتفاع ۴ سانتی متر با سنگ ریزه های تزئینی، یا سنگ های رودخانه که جمع آوری نموده اید، حتی صدف های ساحل پر کنید.

بعد درون گلدان آب بریزید. همچنین اگر می خواهید ساقه های بامبو را نزدیک به هم نگهداری نمایید می توانید از کنف نازک یا روبان برای این کار بهره بگیرید. ضمنا برای اینکه گیاه شما تازه و باطراوت باقی بماند حتما ماهی یک مرتبه گلدان بامبو را شستشو دهید تا دچار قارچ نشود. این کار ساده سبب می شود بامبو سالم بماند و بیمار نشود.

چنانچه از گلدان نامناسب استفاده شود بامبو قارچی شده و گیاه از بین می رود. به این ترتیب در انتخاب گلدان برای بامبو دقت نموده تا گیاه دچار مشکل نشود.

شرایط مورد نیاز رشد بامبو در گلدان شیشه ای

پس از قرار دادن گیاه بامبو در گلدان شیشه ای لازم است که شرایط مورد نیاز رشد گیاه نیز فراهم شود. از این رو در ادامه به این شرایط اشاره می شود.

۱. آبیاری

اگر بامبو در گلدان شیشه ای به همراه آب نگهداری می شود بایستی هر هفته آب گیاه تعویض شود. و هنگام تعویض آب نیز حتما گلدان شیشه ای را خوب بشویید تا در صورت وجود لجن سبز رنگ تمیز شود. این کار ساده هم برای گیاه مفید بوده و هم زیبایی گلدان را افزایش می دهد.

نکته ای که باید اشاره شود این است که حتما از آب بدون کلر برای نگهداری بامبو استفاده شود. از این رو آب لوله کشی را روز قبل در ظرفی ریخته تا کلر آن از بین رفته بعد در گلدان شیشه ای بریزید. می توانید از آب معدنی هم استفاده کنید.

۲. رطوبت و دما

هنگامی که بامبو خود رادر گلدان شیشه ای با میزان آب کافی قرار می دهید در طی روز بخشی از آب بخار شده و رطوبت کافی برای گیاه تامین می شود ولی برای ایجاد رطوبت بیشتر می توانید هر چند مدت یک بار برگ های گیاه را با اسپری آب مرطوب نمایید.

دمای نگهداری بامبو در گلدان شیشه ای نیز بین ۱۸-۲۳ درجه سانتی گراد کافی است و هرگز بامبو را در معرض مستقیم باد کولر یا منبع گرمایی نظیر شوفاژ و بخاری نگهداری نکنید.

۳. نور

این گیاه شبیه سایر گیاهان برای رشد به نور خورشید احتیاج دارد. البته وابستگی آن به نور خیلی کمتر است به این ترتیب می توان بامبو را در قسمتی از منزل که نور کمی دریافت می کند؛ نگهداری کرد. ولی شرایط ایده آل برای بامبو در گلدان شیشه ای مکانی با نور زیاد و غیر مستقیم است.

نزدیک پنجره مکان مناسب و عالی برای گلدان شیشه ای بامبو محسوب می شود. نور کافی موجب سبز ماندن و رشد سریع بامبو شده و ضمنا تازگی و طراوت آن هم حفظ می شود.

۴. تغذیه

از آنجا که بامبو از خانواده علف است مانند سایر اعضای خانواده به نیتروژن بسیار علاقه دارد. از این رو با کود نیتروژن بالا (۱۰ درصد بالاتر ) تغذیه شود.

جمع بندی

همانطور که اشاره شد با توجه به ارتفاع گیاه بامبو خود می توانید برای نگهداری، گلدان مناسب آن را که می تواند از جنس شیشه ای، چوبی، سرامیکی، سفالی و .. باشد؛ انتخاب کنید. گلدان شیشه ای بامبو علاوه بر داشتن گیاه سبز، جذابیت بیشتری به فضای خانه منتقل می کند.  همچنین می توانید با تهیه چندین بامبو یک دیوار بامبویی درست کرده و دو فضا را از هم جدا نمایید.

گلدان های شیشه ای گرد و کوتاه با چندین بامبو را می توانید در مرکز میز گرد قرار دهید و از دیدن آن لذت ببرید. در ضمن اگر می خواهید بامبو را در حیاط، تراس، روف گاردن یا فضای سبز نگهداری کنید می توانید از گلدان های چوبی بامبو استفاده نمایید.

در این مطلب با گلدان مناسب برای بامبو آشنا شدید؛ همچنین پیشنهاد می شود در صورت علاقمندی برای آشنایی با شرایط مورد نیاز برای پرورش بامبو چتری و نگهداری بامبو لوتوس از این مقالات نیز بازدید نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *