دسته ها
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱

کاشت مریم گلی و طریقه برداشت صحیح آن

 • ملیحه بال افکن
 • ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
 • ۰

توجه داشته باشید که کاشت مریم گلی چندان هم سخت و پیچیده نیست و شما می توانید با مطالعه این مقاله به راحتی با روش های پرورش و نگهداری این گیاه دارویی آشنا شوید.

به طور کلی مریم گلی از دسته گیاهان دارویی است که خواص درمانی بی شماری داشته و این خواص درمانی مدت ها است که در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد. گیاه مریم گلی اصول کاشت بسیار راحتی داشته و همین مسئله باعث جلب توجه بسیاری از علاقه مندان به گل و گیاه شده است.

آشنایی با نحوه کاشت مریم گلی

بهتر است بدانید که مریم گلی در واقع گیاهی خوش عطر، خوش طعم و چندین ساله است که علاوه بر زیبایی ظاهری فراوانی که دارد تاثیرات شگفت انگیز فراوانی نیز بر روی سلامت انسان ها خواهد داشت. مریم گلی را می توان یک گیاه همیشه سبز در نظر گرفت که دارای ساقه هایی چوبی و گل هایی آبی یا بنفش خواهد بود.

چگونگی کاشت مریم گلی

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

محل اصلی رویش این گیاه مناطق مدیترانه ای بوده و به وفور در انواع غذاهای اروپایی، ایتالیایی و همچنین غذاهای خاورمیانه و امریکایی به عنوان چاشنی ها برای مرغ شکم پر و برای طعم دار کردن گوشت و همچنین سبزیجات استفاده خواهد شد.

جالب است بدانید که گیاه مریم گلی و رزماری ارتباط خیلی نزدیکی با یکدیگر دارند و معمولا این دو گیاه را با عنوان گیاهان خواهر می شناسند. در واقع بسیاری از مزیت دارویی و خواص مریم گلی را می توان به خاطر وجود رزماتیک اسید موجود درون آن دانست.

مریم گلی را می توان از گیاهان دارویی پر مصرف و مهم در دنیا دانست که در بخش دارویی مصارف متعددی دارد. برگ های بلند و نیزه ای شکل، ساقه های به رنگ سبز تیره یا آبی و خاکستری و پوشیده از کرک های فراوان و خاکستری رنگ این گیاه را تشکیل داده اند. این گیاه اغلب به صورت وحشی در کوهستان و صحراها رشد می کند و چنانچه آن را به صورت چند ساله پرورش دهید ساقه های آن اغلب چوبی و قهوه ای رنگ خواهند شد.

با وجود اینکه گیاه مریم گلی متعلق به مناطق مدیترانه ای است اما به خاطر اهمیت دارویی که دارد در کشور ما ایران نیز به راحتی پرورش داده می شود و می توانید آن را در محیط گرم و هوای خشک نگهداری نمایید.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

روش های پرورش مریم گلی

روش های کاشت و تکثیر گیاه

به طور کلی گیاه مریم گلی معمولا از طریق دو روش کاشت بذر و تقسیم بوته انجام می شود که برای کاشت در مزرعه بایستی فواصل بین دو بوته را ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر و فواصل بین ردیف ها را ۷۰ سانتی متر در نظر بگیرید. با این حال در ادامه سعی داریم مراحل آن ها را به صورت کامل شرح دهیم.

 • کاشت بذر:

چنانچه قصد کاشت بذر مریم گلی را در خانه و در مقدار کم دارید بهتر است در فصول بهار و پاییز برای این کار اقدام نمایید اما اگر می خواهید کاشت تجاری و در ابعاد وسیع تر گیاهتان را پرورش دهید بایستی در آبان ماه اقدام نمایید.

همچنین می توانید در اوایل فصل بهار اقدام به نشاء زنی از بذرها نمایید و پس از آماده سازی آن ها را در اوایل پاییز هنگامی که ارتفاع نشاء ها به ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر رسید به زمین اصلی انتقال دهید.

توجه داشته باشید که بذر های مریم گلی اغلب به اندازه دانه ماش هستند و بایستی آن ها را در عمق ۳ تا ۴ سانتی متری زمین کشت نمایید.

آشنایی با خواص گیاه مریم گلی

 • تقسیم بوته:

بر اساس روش تقسیم بوته معمولا گیاهان ۳ تا ۴ ساله مورد استفاده قرار خواهند گرفت. توصیه می شود که گیاهتان را در فصل پاییز از زمین خارج نمایید.

سپس آن ها را به چندین قسمت تقسیم نمایید به گونه ای که در هر قسمت ساقه و ریشه وجود داشته باشد، آن ها را به زمینی دیگر انتقال دهید و در نهایت در فواصل ۵۰ سانتی متری از یکدیگر کشت نمایید.

برداشت گیاه مریم گلی

بهتر است بدانید که برداشت مریم گلی در واقع شامل چیدن برگ ها یا قطع ساقه های گیاه از قسمت چوبی خواهد بود البته که قسمت های چوبی نباید جدا شوند. این کار را می توانید از سال دوم کشت دو الی سه مرتبه انجام دهید.

همچنین می توانید در سال اول نیز اقدام به برداشت نمایید که این برداشت بایستی پیش از گلدهی یعنی در خرداد ماه انجام شود. معمولا پس از گذشت دو ماه از زمان کشت یعنی در مرداد ماه برداشت دوم آغاز خواهد شد و برداشت سوم نیز در مهر ماه قابل انجام خواهد بود.

دقت داشته باشید در مناطقی که دارای زمستان شدید می باشند در برداشت آخر سال اول نباید اندام های هوایی بر گیاه باقی بماند که در نهایت باعث یخزدگی در سرمای زمستان می شود. مریم گیاه در فصل گلدهی بیشترین مقدار اسانس را تولید می کند. برداشت در این زمان بهتر است در ظهر روز آفتابی و زیر تابش نور خورشید باشد.

دستورالعمل برداشت مریم گلی

شرایط مورد نیاز برای نگهداری مریم گلی

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی خواهند داشت که شما بایستی آن را فراهم نمایید. به همین منظور در ادامه برخی از شرایط مورد نیاز برای کاشت و نگهداری مریم گلی را شرح داده ایم.

 • خاک غنی:

معمولا گیاه مریم گلی در زمین های حاصلخیز، اصلاح شده و نسبتا مرطوب و با ساختار خاک رسی غنی با زهکشی مناسب که حاوی مقادیر مناسبی ترکیبات کلسیم باشد رشد ایده آلی خواهد داشت. توصیه می شود که این گیاه را در اراضی روبه آفتاب بکارید چرا که خاک های شنی و فاقد عناصر غذایی در مناطق سرد و یا با رطوبت فراوان به شدت رشد این گیاه را محدود خواهد کرد.

 • نور و دما:

این گیاه مدیترانه ای معمولا در طول رویش خود نیازمند آب و هوای گرم و خشک خواهد بود. با وجود اینکه مریم گلی در برابر گرما مقاومت خوبی از خود نشان می دهد اما در فصل زمستان با قرار گرفتن در دمای کمتر از منفی ۱۵ درجه سانتی گراد دچار سرمازدگی شده و نهایتا در طول ۵ الی ۶ روز خشک خواهد شد.

شرایط لازم برای مراقبت از گیاه مریم گلی

در حالت ایده آل گیاه مریم گلی بایستی در نور کامل نگهداری شود اما در مناطقی با هوای گرم در فضای سایه نیز زنده مانده و رشد خواهد کرد. اگر این گیاه بیش از حد در محیط سایه بماند به تدریج افتاده خواهد شد و به همین خاطر اگر مریم گلی را در فضایی نگهداری می کنید که نور خورشید زیاد به آن نمی رسد می توانید از چراغ های فلورسنتی کمک بگیرید که بایستی آن ها را در فاصله ۵ تا ۱۰ سانتی متری گیاه قرار دهید.

 • آبیاری منظم:

مریم گلی را می توان از دسته گیاهان مقاوم به خشکی دانست که برای رشد نیاز به آبیاری کمی دارد. وقتی که گیاه جوان است بایستی محیط کشت همواره مرطوب باشد بنابراین بهتر است روزانه آبیاری را انجام دهید. پس از اینکه گیاه بزرگتر شد باید آبیاری را زمانی انجام دهید که خاک گلدان به خوبی خشک شده باشد.

 • آفات و بیماری ها:

به طور کلی بیماری های قارچی مختلف، لکه برگی ها، بوته میری ها و همچنین حساسیت به آفاتی مانند تریپس، کنه، شته و مگش سفید گلخانه از مهم ترین آفات گیاه مریم گلی محسوب خواهند شد. با این حال توصیه می شود تا حد ممکن از سموم برای گیاهتان استفاده نکنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.