دسته ها
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

مراحل و اصول کاشت ذرت در گلدان

  • ملیحه بال افکن
  • ۱۵ دی ۱۴۰۰
  • ۰

در واقع پرورش و کاشت ذرت در گلدان چندان هم سخت و پیچیده نیست و شما می توانید با مطالعه این مقاله به راحتی با اصول کشت و نگهداری این گیاه آشنا شوید.

به طور کلی ذرت را می توان از دسته گیاهان گرمسیری دانست که می توانید به راحتی آن را در فضای خانه پرورش دهید. البته که کاشت ذرت در گلدان به عنوان یک گیاه خانگی غیر متداول است و تنها می توانید برای یک الی دو وعده غذا از آن ها استفاده نمایید.

آشنایی با اصول کاشت ذرت در گلدان

بهتر است بدانید که در واقع ذرت گیاهی است که پس از گندم و برنج سومین محصول زراعی دنیا از نظر سطح زیر کشت و دومین محصول پس از گندم از نظر میزان تولید خواهد بود. این گیاه مخصوص نواحی گرم و معتدل است که علاوه بر تامین دانه و علوفه ای مورد نیاز مرغداری ها و دامداری ها در صنعت غذایی، شیمیایی و دارویی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود.

چگونگی کاشت ذرت در گلدان

اگر قصد دارید این گیاه را پرورش دهید بایستی با نکاتی در مورد پرورش آن آشنا شوید زیرا بذر های ذرت برای رشد نیاز به آفتاب کامل دارند و به همین خاطر بهتر است برای کاشت آن ها در فضای باز در فصل تابستان و در مقابل نور کامل خورشید اقدام نمایید. اما اگر فضا یا شرایط مناسبی برای این کار ندارید و فقط می خواهید انواع گیاهان را در خانه داشته باشید می توانید ذرت را به راحتی در فضای منزل پرورش دهید.

دستورالعمل کشت بذر ذرت:

با وجود اینکه کاشت بذر ذرت درون گلدان به راحتی قابل انجام است اما با این وجود عملکرد آن نسبت به ذرت های کشت شده درون باغچه به نسبت کمتر خواهد بود. توجه داشته باشید که بذرهای ذرت برای رشد نیاز به فضای زیادی دارند به همین خاطر گلدان یا ظروف کوچک و متوسط برای کشت آن مناسب نخواهند بود.

اگر قصد دارید گیاهتان را درون گلدان پرورش دهید توصیه می شود که از یک گلدان بزرگ استفاده کنید و تا حد ممکن شرایط زمین را برای ذرت گلدان فراهم نمایید.

دستورالعمل کشت بذر ذرت

  •  آرون گروپس

یک گلدان با عرض و عمق حداقل ۳۰ سانتی متر برای کشت این گیاه ایده آل خواهد بود و می توانید حداقل ۴ ذرت را درون آن پرورش دهید. البته در روند انتخاب گلدان دقت داشته باشید که حتما دارای سوراخ های زهکشی کافی باشد.

معمولا وقتی تصمیم به کشت ذرت می گیرید بایستی گونه ای را انتخاب کنید که اندازه کوتاهی داشته باشید. اغلب بهتر است از گونه هایی که ارتفاع آن ها تقریبا بین ۱.۵ تا ۲.۵ متر است، استفاده نمایید. گونه های ذرت نقاشی کوهستان و همچنین ذرت تزئینی برای کشت درون گلدان مناسب خواهند بود.

در کاشت ذرت در گلدان توصیه می شود که چهار الی شش بذر ذرت را درون یک گلدان به عمق ۲.۵ سانتی متر قرار دهید. چنانچه تمامی ذرت ها را با یکدیگر کشت می کنید جای نگرانی نیست زیرا انجام این کار به گرده افشانی ان ها کمک شایانی می کند و باعث می شود تا گیاهتان ذرت های بیشتری تولید کند.

راه های مختلف برای پرورش ذرت

دستورالعمل برداشت محصول:

به تدریج با منگوله دار شدن ذرت ها، گوش ها در رشد قابل توجهی مشاهده می شوند و تقریبا پس از ۲۱ روز می توانید اقدام به برداشت آن کنید. بهتر است هنگام برداشت به مواردی از جمله خشک بودن کامل منگوله ها، مستحکم بودن گوش ها، متصل شدن گوش ذرت از قسمت ساقه و همچنین شکستگی ذرت ها در اثر لمس توجه داشته باشید.

شرایط مورد نیاز برای نگهداری گیاه:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که شما بایستی آن را فراهم نمایید. به همین خاطر در ادامه برخی از شرایط مورد نیاز جهت کاشت و پرورش ذرت را شرح داده ایم:

چگونگی برداشت محصول ذرت

  • نور کافی:

ذرت ها برای رشد ایده آل نیاز به آفتاب کامل دارند و اگر در شرایط نیمه سایه و حتی سایه قرار بگیرند به تدریج برگ های رنگ خود را از دست می دهند و پژمرده خواهند شد. بهتر است گیاهتان را حتی در طول فصل تابستان نیز ساعاتی از روز در معرض نور خوشید قرار دهید تا نور مورد نیاز خود را دریافت کند.

  • خاک و کوددهی مغذی:

برای بستر بذر های ذرت بهتر است از خاکی استفاده کنید که به سرعت خشک نشود و رطوبت را به میزان کافی درون خود نگه دارد و همچنین دارای زهکشی عالی باشد. به گونه ای که آب اضافی به راحتی از ته گلدان خارج شود و خاک بستر خیس و اشباع نگردد. خاک گلدان می تواند برای بستر ذرت ها نیز مناسب باشد.

در مورد کوددهی گیاه نیز می توان گفت که تقریبا ۱۰ هفته پس از کشت بذر، گیاهتان را تغذیه نمایید. بهتر است در اطراف هر گیاه یک گودال با عرض و عمق ۲ سانتی متر حفر کنید و سپس نصف قاشق غذاخوری کود ۵-۱۰-۱۰ و یا ۱۰-۲۰-۲۰ را با خاک بستر ذرت ها ترکیب کنید و در اطراف هر گیاه بریزید.

شرایط لازم برای مراقبت از بستر گیاه

  • آبیاری منظم:

توصیه می شود که هر روز بستر ذرت ها را آبیاری نمایید و خاک آن را مرطوب نگه دارید. به صراحت می توان گفت که آب مهم ترین بخش برای ایجاد ذرت های شیرین و نرم است به ویژه در زمان بلوغ، گیاهتان به آب بیشتری هم نیاز خواهد داشت.

  • کنترل آفات و بیماری های رایج در گیاه ذرت:

بهتر است بدانید که این گیاه به راحتی در معرض بیماری های قارچی، باکتریایی و دوده گرفتن قرار می گیرد. در واقع دوده گرفتن گیاه باعث می شود که رنگ آن به طوسی، خاکستری یا سیاه تبدیل شود و گیاهتان شکلی متورم به خود بگیرد. اگر چنین وضعیتی را در گیاه مشاهده کردید در اولین فرصت بایستی تمام قسمت های آسیب دیده را از گیاه جدا کنید و تا دو سال مجددا آن را کشت نکنید. البته که ذرت دوده گرفته می تواند تا دو سال به راحتی در محل باقی بماند.

همچنین بیماری های باکتریایی نیز توسط سوسک های بالدار در بستر کاشت ذرت ها در گلدان انتشار پیدا می کنند و به تدریج باعث زرد شدن گیاهتان می شوند. به صراحت می توان گفت که این بیماری در تمام گونه های ذرت اتفاق می افتد و تنها راهکار آن دور نگه داشتن گیاهان مخرب خواهد بود.

کنترل آفات و بیماری های گیاه

همچنین در ادامه پیشنهاد می شود که با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب دستورالعمل پرورش گل برگ ذرتی و روش های از بین بردن شوری خاک گیاه نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *