دسته ها
یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

علت خواب زیاد چیست؟ و چگونه کمتر بخوابیم!

  • سمانه عقیقی
  • ۳ شهریور ۱۳۹۴
  • ۰

علت خواب زیاد می تواند افسردگی در فرد ، عفونت هایی که سیستم دفاعی بدن را ضعیف می کنند، آلرژی به ترشحات شیمیایی بدن مانند هیستامین ، کم خونی ، بهم خوردگی هورمون های استروژن در خانم ها ، باشند. خواب زیاد به خودی خود بیماری نیست بلکه نشانه ی وجود یک بیماری است.

خواب یک پدیده و نیاز طبیعی و ضروری انسان ها است. خواب قوای از دست رفته بدن را برمی گرداند و به انسان شادی و نشاط روحی و جسمی می بخشد. میزان خواب لازم و ضروری در شبانه روز ۶ تا ۸ ساعت می باشد، در زمان خواب بدن تمام انرژی های از دست رفته جسم و روح را تجدید می کند. در این میان کم خوابی و پر خوابی نه تنها مفید نیست بلکه زیان بار هم خواهد بود. علت خواب زیاد حتما باید بررسی شود زیرا احتمال ابتلا به یک بیماری را به ما نشان می دهد.

علت خواب زیاد چیست؟

عموم مردم علت خواب زیاد را بیماری می دانند، اما تحقیقات انجام شده نشان می دهد این تصور اشتباه و غلطی است که در میان مردم رواج یافته است. محققان دریافته اند که علت خواب زیاد نشانه ی بیماری است. اغلب مردم جهان دچار پر خوابی هستند و زمان خوابشان بین ۹ تا ۱۰ ساعت حتی بیشتر می باشد.

علت خواب زیاد

علت خواب زیاد و پر خوابی را بشناسیم :

• افسردگی

افسردگی در فرد موجب خستگی روحی شدید می شود که فرد را نیازمند خواب می کند و هرچقدر که بخوابد این نیاز در فرد افسرده برطرف نمیشود.

  • کالا چیو
  •  قاصدک 24

• کم خونی

وظیفه ی اصلی گلبول های قرمز خونی اکسیژن رسانی از ریه ها به تمام ارگان ها و سلول های بدن می باشد. اگر بدن دچار کمبود گلبوبل قرمز شود یا اختلالی در کار گلبول های قرمز پیش بیاید فرد دچار کم خونی می شود ، که یکی از نشانه های کم خونی خستگی شدید می باشد و فرد نیاز به خواب پیدا می کند.

• عفونت ها

عفونت ها علایمی بسیار دارند . اما در بیماری هایی که سیستم ایمنی بدن را در معرض حمله قرار می دهند علایم عفونت به شکل خواب آلودگی بروز می کند.

• آلرژی و حساسیت

ترکیبات شیمیایی که بدن مانند هیستامین از خود ترشح می کند باعث خواب می شوند و خواب آور هستند.

• تغییر در هورمون ها

کمبود و بهم ریختن هورمون های زنانه که استروژن نام دارند، موجب خستگی و کسالت می شوند.

علاج و راه حل خواب زیاد:

– برنامه ریزی منظم برای زمان خواب و بیداری

– مهیا کردن شرایط برای یک خواب آرام و به دور از عوامل مخرب مانند نور، صدا و …

– تغذیه خوب و مناسب و استفاده از میوه ها و سبزیجات تازه

افرادی که علت خواب زیاد در آنها نمود دارد ، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی ، سکته ی مغزی و دیابت آنان را تهدید می کند. عادات خوابیدن اکتسابی است اگر فرد برنامه ریزی منظمی برای خوابیدن و بیدار شدن خود داشته باشد و بدان عادات کند دیگر پر خوابی اش زمینه ساز بیماری ها در هنگام خواب نمی شود و علاوه بر آن شادابی و آرامش در زندگی اش برخواهد گشت و از کسالت و پریشانی به دور خواهد بود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.