دسته ها
جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰

نگهداری و پرورش گیاه رشته مروارید و اصول کاشت و تکثیر آن

 • ملیحه بال افکن
 • ۶ آبان ۱۴۰۰
 • ۰

در واقع گیاه رشته مروارید که امروزه با عنوان گیاه سنسیو نیز شناخته می شود از دسته گیاهان چندین ساله خواهد بود که اصول کشت بسیار راحتی دارد و شما با مطالعه این مقاله به راحتی می توانید با اصول پرورش گیاه رشته مروارید آشنا شوید با ما همراه باشید.

به طور کلی اگر به دنبال یک گیاه شاد و سرزنده برای محیط منزل خود هستید پرورش گیاه رشته مروارید بهترین گزینه خواهد بود زیرا این گیاه به تژئین منزل تان کمک زیادی می کند و نگهداری از آن نیز نسبتا ساده و بدون دردسر خواهد بود.

پرورش گیاه رشته مروارید

بهتر است بدانید که در واقع رشته مروارید از دسته گیاهان چندین ساله است که در خانواده Asteraceae جای می گیرد و بومی مناطق خشک جنوب غربی آفریقا خواهد بود. این گیاه معمولا در مناطق سایه دار رشد می کند و زمانی که ساقه آن به زمین برخورد کند توسط سنگ ها و گیاهان بلند و همچنین ریشه اش محافظت خواهد شد. رشته مروارید امروزه با نام های دیگری اعم از گوردون داگلاس روولی، که گیاه شناس انگلیسی متخصص در ساکولنت ها  کاکتوس ها است، شناخته می شود.

چگونگی پرورش گیاه رشته مروارید

 • تصفیه آب خانگی آکواجوی
 • بلیط کیش

همچنین با نام هایی مانند مایع مروارید، رشته مهره ها، رشته مروارید و گل ساعتی نیز شناخته می شود. جالب است بدانید که این نام ها معمولا به وصف برگ های نخودی شکل و ساقه های طولانی آن می پردازند. به صراحت می توان گفت که گیاه رشته ای یا گیاه مروارید معمولا گیاهان زینتی کاملی درست می کنند زیرا رشد، مراقبت و تکثیر شان بسیار آسان است.

توجه داشته باشید که گل های رشته مروارید اغلب در طول فصل تابستان شکوفا می شوند و گل های کوچک و سفید آن که به صورت دسته ای تشکیل می شوند اغلب شیپور شکل بوده و دارای تند دارچینی خواهند بود. برای لذت بردن کامل از آبشار شاخه های رشته مروارید می توانید آن ها را درون سبد های آویز پرورش دهید و تا زمانی که دمای محیط بیش از یخبندان باشد قادر خواهید بود که در داخل یا خارج از منزل نگهداری نمایید.

گیاه رشته مروارید که امروزه با عنوان سنسیو نیز شناخته می شود گیاهی با ظاهری عجیب و متمایز نسبت به سایر گیاهان خواهد بود که طرفداران خاص خود را هم پیدا کرده است. این گیاه به خاطر گل های کوچک و کمی ریزی که دارد باعث شده تا گل دوستان علاقه چندانی به آن نشان ندهند.

روش های کاشت رشته مروارید

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

دستورالعمل کاشت و تکثیر:

توجه داشته باشید که معمولا تکثیر و پرورش گیاه رشته مروارید از طریق قلمه زنی ساقه آن صورت می گیرد که در ادامه سعی داریم مراحل آن را شرح دهیم:

برای تکثیر رشته مروارید از طریق قلمه در ابتدا بایستی قلمه های ساقه را به آرامی از گیاه مادر جدا نمایید و سپس تمام برگ های آن را درون خاک بپیچانید و درون گلدان قرار دهید. توصیه می شود که در طول رشد قلمه ها سطح بستر را مرطوب نگه دارید تا روند جوانه زنی نیز سریع تر صورت گیرد.

پس از گذشت چندین هفته قلمه های رشته مروارید جوانه می زنند و پس از اینکه تبدیل به نهال شدند می توانید آن را به دوستان یا آشنایان خود هدیه بدهید. البته نباید از یاد ببرید که این گیاه زیبا تا حدودی سمی است و بایستی حتما آن را از دسترس کودکان یا حیواناتی که ممکن است دانه های گیاه را ببلعند دور نگه دارید.

شرایط مورد نیاز برای نگهداری گیاه:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که شما بایستی آن را فراهم نمایید. به همین منظور در ادامه برخی از شرایط مورد نیاز جهت کاشت و پرورش گیاه رشته مروارید را شرح داده ایم:

اصول تکثیر گیاه سنسیو

 • خاک غنی:

به صراحت می توان گفت که مهم ترین بخش در پرورش و نگهداری گیاه رشته مروارید مسئله خاک سنگین است که اغلب اوقات موجب انباشته شدن بیش از حد آب شده و در نهایت منجر به مرگ گیاهتان خواهد شد. به همین خاطر توصیه می شود که گیاهتان را در ترکیبی از شن و ماسه خالص کشت نمایید. همچنین می توانید بستر کشت را با استفاده از سنگ خارا یا همان پرلیت نیز تقویت نمایید.

 • نور کافی:

برای اینکه گیاهتان بتواند روند رشد خود را به خوبی طی کند بایستی آن را در مقابل پنجره های جنوبی قرار دهید. با وجود اینکه نور مستقیم برای گیاهتان مفید است اما در تمام طول روز نباید در معرض نور قرار گیرد که در غیر اینصورت با سوختن برگ هایش مواجه خواهید شد. معمولا توصیه می شود که رشته مروارید را به مدت طولانی در معرض نور صبحگاهی قرار دهید تا کاملا سیراب گردد.

 • آبیاری:

بهتر است بدانید زمانی که برگ های گیاه شروع به کوچک شدن کردند و خاک بستر کمی خشک شد وقت آن رسیده تا آبیاری را انجام دهید. بر اساس دانش های پیشین بهترین زمان آبیاری گیاه زمان فصلی آن است برای مثال در طول فصل تابستان وقتی که گیاه در حالت رشد قرار گرفته چنانچه سطح خاک کمی خشک شد می توانید آبیاری را انجام دهید.

روش های نگهداری از رشته مروارید

معمولا در فصل زمستان گیاه رشته مروارید استراحت می کند و به همین خاطر به آبیاری کمتری نیاز خواهد داشت. آب تنها برای خیس کردن خاک خواهد بود و تنها زمانی که بستر خاک خشک شد بایستی اقدام به آبیاری مجدد نمایید.

 • دمای ایده آل:

معمولا گیاهان رشته مروارید از فصل بهار تا پاییز در دمایی بالاتر از ۲۱ درجه سانتی گراد رشد می کنند و با این حال بهترین رشد شان در زمستان خنک تر و تا حدود ۱۰ درجه سانتی گراد خواهد بود. با وجود اینکه گیاه شما در فصل تابستان فضای باز را برای رشد ترجیح می دهد اما بایستی از آفتاب ظهر روز که بسیار گرم است و می تواند برگ ها را بسوزاند خودداری نمایید.

 • کوددهی:

توصیه می شود که در روند پرورش گیاه رشته مروارید آن را هر دو هفته یک مرتبه با استفاده از کود متعادل مایع یا محلول در آب به نسبت ۱۲.۱۲.۱۲ که تقریبا به نصف قدرت رقیق شده است، تغذیه نمایید. همچنین در دوره خواب گیاه یعنی فصل زمستان هر شش هفته یک مرتبه بایستی کوددهی صورت گیرد.

روش های نگهداری سنسیو

 • آفات و بیماری ها:

با وجود اینکه گیاه رشته مروارید چندان مستعد آفات و بیماری های مختلف نیست اما شما نباید در روند مراقبتی بستر گیاهتان کوتاهی کنید که در این صورت با هجوم برخی از آفات و بیماری ها مواجه خواهید شد.

همچنین در ادامه نیز می توانید با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب پرورش گیاه سانتولینا و پرورش گیاه آلبوکا نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.