دسته ها
یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰

با اصول جابجایی گیاهان آشنا شوید

  • ملیحه بال افکن
  • ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
  • ۰

توجه داشته باشید که جابجایی گیاهان در طول اسباب کشی چندین سخت و پیچیده نیست و شما می توانید با مطالعه این مقاله به راحتی از گیاهانتان در روند جابه جایی مراقبت کنید.

به طور کلی یکی از مواردی که معمولا بسیاری از افراد هنگام اسباب کشی دغدغه آن را دارند شیوه صحیح جابه جایی گل و گیاه موجود در فضای خانه است. در واقع گیاهان تنها موجود زنده ای هستند که در داخل دکوراسیون خانه از آن ها استفاده می شود و طبیعتا شیوه نگهداری آن با سایر وسایل متفاوت خواهد بود و به همین خاطر شما باید نحوه درست جابجایی گل و گیاه را بیاموزید.

آشنایی با اصول جابجایی گیاهان

همانطور که می دانید گیاهان نقش مهمی در زندگی روزمره انسان ها دارند و به عبارتی نگهداری آن ها در فضای خانه و آپارتمان و حتی محل کار می تواند در روحیه افراد و نشاط آن ها تاثیرگذار باشد. با این حال جابجایی گلهای آپارتمانی و گلدان ها هنگام اسباب کشی و حمل بار یکی از نکات مهم در باربری خواهد بود که برای حفاظت از سلامت گیاهان نباید از آن غفلت کنید. در واقع یکی از حساس ترین مراحل در روند بسته بندی و اسباب کشی جابجایی گل و گیاه خواهد بود زیرا گیاهان در طول جابه جایی نیاز به مراقبت های ویژه دارند. به همین خاطر توصیه می شود اصول اسباب کشی در جابه جایی گیاهتان را به خوبی رعایت کنید تا همه چیز به درستی پیش برود.

اصول جابجایی گیاهان

این نکات معمولا در مسافت های بسیار طولانی و هنگام حمل بار به شهرستان ها اهمیت زیادی پیدا می کند. همچنین اهمیت آن زمانی دوچندان خواهد شد ک گیاه را از یک منطقه آب و هوایی به منطقه ای دیگر انتقال دهید که در این مواقع رعایت اصول اسباب کشی در زمینه حمل و نقل گیاهان ضروری خواهد بود. قطعا هیچ کسی دوست ندارد در هنگام جابجایی گیاهش آسیب ببنید و یا گلدان حاوی گیاه بشکند به ویژه اگر این گیاه یادگاری یا هدیه ای از طرف دوستان یا خانواده باشند اهمیت آن ها را برای شما دوچندان خواهد شد.

اقدامات لازم پیش از جابجایی

توجه داشته باشید که برای افراد علاقه مند به گل و گیاه جابجایی یکی از بدترین اتفاقات است زیرا باعث از بین رفتن بسیاری از گلدان ها خواهد شد. اما شما می توانید با انجام برخی از مراقبت ها چند روز پیش از جابه جایی درصد آسیب گیاهتان را کاهش دهید. در ادامه مهم ترین اقدامات پیش از جابجایی گیاهان را شرح داده ایم:

  •  قاصدک 24
  • کالا چیو
  • کاهش وزن گلدان های خیلی بزرگ

در واقع وزن گل های بزرگتر با وجود وزن گلدانی بزرگ و خاک درون آن بسیار بیشتر خواهد شد. به همین خاطر اگر تعداد گلدان های بزرگتان زیاد است توصیه می شود که حتما از لوازم چرخ دار برای انتقال گیاهان استفاده کنید. همچنین بایستی چندین روز پیش از جابجایی آبیاری گیاهتان را متوقف کنید زیرا با این کار مقدار زیادی از وزن گلدان که مربوط به آب است کمتر خواهد شد. گیاهتان با دو روز عدم آبیاری دچار مشکلی نخواهد شد و تنها وزن گلدان در حالت متعادل خواهد ماند.

اقدامات لازم برای انتقال گل های آپارتمانی

  • افزایش مقاومت گلدان ها

بهتر است بدانید که گلدان ها حالت فانتزی دارند و اغلب گلدان های شیشه ای، چینی، سرامیک با اشکال متنوع به اندازه کافی مقاومت ندارند. می توانید برای افزایش مقاومت گلدان های خود از باکس های مکعب و چهارگوش استفاده نمایید. زیرا جابه جایی و بارگیری گلدان های مکعبی شکل بسیار ساده تر خواهد بود. در مورد گلدان های کوچکتر نیز می توانید از باکس های بزرگ چهارگوش استفاده کنید و آن ها را درون جعبه قرار دهید و همچنین فضای خالی بین گلدان ها را با روزنامه باطله یا یونولیت کیپ نمایید تا گیاهان در حین حرکت آسیبی نبینند.

  • هرس شاخه های گیاه

به طور کلی برخی از گیاهان رشد از سرعت رشد بیشتری برخوردار هستند و به مرور چندین شاخه فرعی خواهند داشت. گاهی اوقات این شاخه ها از محدوده گلدان خارج می شوند که با هرس کردن می توانید اندازه گیاه را در حالت نرمال و ایده آل نگه دارید. در واقع هرس شاخه ها معمولا بی ضرر است و به همین خاطر پیش از حرکت حتما شاخه های فرعی و اضافی را هرس نمایید. با انجام این کار خطر شکستن شاخه های گیاهتان در حین جابجایی به حداقل می رسد. می توانید شاخه های هرس شده را به فضای جدید ببرید و به عنوان قلمه استفاده نمایید.

چگونگی هرس کردن شاخه های گیاه

اقدامات لازم حین جابجایی

هنگام بارگیری و جابه جایی وسایل بهتر است گیاهان را در آخرین مرحله انتقال دهید زیرا نمی توان روی جعبه های گیاه کارتن های بسته بندی را قرار داد. همچنین اگر در ابتدا گلدان ها را بار بزنید شاید در ادامه به اندازه کافی فضا برای قرار دادن دیگر لوازم باقی نماند. معمولا توصیه می شود در مواردی که مقدار اثاثیه منزل بسیار زیاد است و حمل بار بیش از یک مرتبه قابل انجام است حتما گلدان ها را در کامیون دوم قرار دهید و از طناب و تخته برای بستن و ثابت نگه داشتن آن ها استفاده کنید. توصیه می شود دور تا دور گلدان ها را با لوازم دیگر یا پتو و یونولیت بپوشانید تا در حین حرکت ماشین گلدان ها جابه جا نشوند.

اقدامات لازم در حین جابه جایی گیاه

اقدامات لازم پس از جابجایی

به صراحت می توان گفت که حمل و نقل گیاهان و موجودات زنده به مراتب سخت تر از اثاثیه و مبلمان است. در اغلب موارد توصیه می شود گیاهان خود را پس از تمام وسایل به درون کامیون ببرید و پیش از سایر وسیله ها نیز از داخل کامیون خارج کنید. پس از اینکه به مقصد رسیدید بایستی در ابتدا گلدان را از کامیون خارح کرده و در محل مناسب قرار دهید. همچنین به صورت موقت می توانید گیاهتان را درون یکی از اتاق ها جای دهید و بلافاصله پس از رسیدن به محل اقدام به آبیاری نمایید. دقت داشته باشید که عدم آبیاری گیاه می تواند باعث خشک شدن حتمی گیاه و زرد شدن برگ های آن شود.

اقدامات پس از انتقال گیاهان

اگر دور گلدان ها را کاغذ یا سلفون کشیده اید حتما پس از رسیدن به مقصد گیاه را آزاد کنید تا اکسیژن کافی دریافت کند. همچنین بهتر است از یک اسپری به منظور مرطوب کردن برگ ها استفاده کنید. برخی از گیاهان مانند کاکتوس دارای تیغ های بدی هستند پس با احتیاط گلدان ها را از داخل بسته بندی خارج کنید و در محل جدید بکارید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.