دسته ها
شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

راهنمای تغذیه کودکان کم وزن در سنین مختلف و علل کم وزنی و کم اشتهایی

  • پرستو محمدی
  • ۹ مرداد ۱۳۹۵
  • ۰

راهنمای کامل و صحیح تغذیه کودکان کم وزن و کم اشتها، معرفی مواد مقوی برای کودکان و نحوه ی صحیح استفاده از آنها در غذای کودک به طوری که باب میل او باشد و نحوه رفتار والدین و تاثیر آن بر اشتهای کودک و… را در این مقاله مطالعه کنید.

تغذیه بچه ها با وزن پایین در سنین مختلف بسیار مهم است از این رو در این مقاله درباره ی تغذیه بچه های بالای شش ماه و سنین مختلف، میان وعده های غذایی کودکان، همچنین نقش پدر و مادر در تغذیه صحیح کودک صحبت شده امیدواریم مطالب برایتان مفید واقع شوند و بچه ها از کم وزنی و کمبود انرژی رها شوند و با انرژی زیادی پا در اجتماع بگذارند و جوانان خوش آتیه این مرز و بوم شوند .

راهنمای تغذیه کودکان کم وزن در سنین مختلف :

برای اینکه بهتر بتوان در باره تغذیه کودکان صحبت کرد بهتر است سن کودک و تغذیه آنها را طبقه بندی کنیم.

تغذیه کودکان 6 ماهه و کم وزن

شروع غذا های کمکی به کودکان شیر خوار از ۶ ماهگی:

این که تغذیه کودک در چه سنی و با چه مواد غذایی شروع شود بسیار حائز اهمیت است. در ابتدا غذای کمکی نوزاد ۵ و ۶ ماهه باید فرنی باشد چه بهتر این فرنی با شیر مادر برای کودک تهیه شده باشد. باید مراقب باشید تا از مواد آلرژی دار برای کودکتان استفاده نکنید. برنج کم آلرژی ترین ماده غذایی است که برای نوزاد میتوانید استفاده کنید. حریره بادام نیز برای کودک بسیار مفید است اگر بتوانید بادام را کاملا نرم  کنید تا برای کودک قابل بلع و هضم باشید بهتر است زیرا بیشتر پروتئین ها در قسمت جامد هستند و اگر فقط آن را آبگیری کنید روغن بیشتری به نوزاد میدهید. از سوپ نیز میتوانید استفاده کنید و اگر درون سوپ کمی شیر بریزید مفید تر میشود.

علل کم اشتهایی و کم وزنی کودکان :

روش های مقابله با کم وزنی کودکان

  •  بلیط کیش
  •  قاصدک 24

بیماری ها و انگل های موجود در رئده و .. نیز از عوامل کم اشتهایی هستند ابتدا مطمئن شوید کودک دچار تب خفیف یا علائم بیماری نباشد البته نباید نگران شوید چون کودکتان به زودی به حالت اولیه خود باز میگردد.
حساسیت ها و جذب نشدن مواد غذایی نیز میتواند یکی از علل کم وزنی کودکان باشد برای درمان کم وزنی کودک ابتدا باید علت این کم وزنی را بیابید.
میتوانید  دفترچه ای تهیه کنید و به مدت دو یا سه هفته غذاهایی که به کودک میدهید و میان وعده ا را یاداشت کنید مطمئن باشید بعد از این مدت با نگاه کردن به لیست تهیه شده میتوایند علت این کم اشتهایی و کم وزنی کودک را بشانسید مشکل را رفع کنید.
ناگفته نماند که رفتار والدین نیز در کم اشتهایی و کم وزنی موثر است

تاثیر رفتار والدین بر تغذیه کودکان کم وزن:

ترساندن کودک به خاطر اشتباهاتش و یا ترساندن او از پدر برای غذا خوردن و یا هر قدرت دیگری بر روی تغذیه کودک بسیار موثر است.
هیچگاه در مقابل تلویزیون و یا هنگامی که حواس کودک پرت است به او غذا ندهید.
ناز کشیدن های زیاد و اصرار برای خوردن غذا نیز یکی از این علل است.
مشاجره های خانوادگی و بحث ها و گفتگو ها نیز روی تغذیه کودکان باهوش تاثیر بسزایی دارد.

تغیه کودکان کم وزن

تغذیه کودکان کم  وزن زیر ۳ سال :

کودکانی کم وزن به غذاهایی نیاز دارند که مواد مغذی بیشتری در دسترسشان باشد. این مواد غذایی شامل:
مخلوطی از آرد و شیر و کره ویا روغن زیتون
حبوبات و غلات و جوانه ی آنها
بادام و پسته و فندوق و کنجد و مغز انواع تخمه ها که به خوبی آسیاب شده باشند.
شیر  ماست و کره و زرده تخم مرغ
کودکان زیر سه سال حدود ۳% از انرژی خود را از چربی ها می گیرند پس نباید آنها را محدود کنید و بهتر است از ماست و شیر های کم چرب استفاده نکنید.
بیاد داشته باشید که پنیر و ماست جذب آهن غذا را بیشتر می کنند البته این موضوع برای گوشت درست نیست.

 راهنمای تغذیه کودکان کم وزن ۳ تا ۶ سال:

کودکان به رنگ و بوی غذایی که می خورند حساس هستند پس سعی کنید روش های مختلفی را برای مقوی ساخت غذای کودکتان استفاده کنید تا باب میل او شود و به راحتی غذا را بخورد و انرژی بگیرد.
مواد مغذی و روش اضافه کردن آنها به غذای کودک :

زرده تخم مرغ بسیار مقوی است و برای هر فردی لازم است برخی از کودکان از خوردن آن امتناع می کنند می توانید زرده تخم مرغ را رنده کنید و در سوپ او بریزید یا به زرده تخم مرغ کمی کره اضافه کنید تا دلچسب تر بشود و کودک بتوانید آنرا بخورد.
سعی کنید برای سوپ و همچنین کته از گوشت های استخوان دار استفاده کنید تا پروتئین بیشتری به کودک برسد.
عصاره های قلم گوسفند و قلم گوساله در صورتی که چربی اضافه آن گرفته شود بسیار مفید است و در رشد کودک موثر است. عصاره قلم را می توانید در یخچال و یا فریزر نگه دارید و در هر وعده مقدار کمی از آن را در غذای او بریزید.
استفاده از جوانه گندم و جوانه ماش نیز بسیار مقوی است. جوانه ها را پودر کنید و در سوپ کودکتان بریزید.

با راهنمای تغذیه کودکان وزن پایین در خدمتتان بودیم و امیدواریم مطالب برایتان مفید واقع شوند و بتوانید هرچه زودتر کودک خود را با قو و وزن مناسبی ببینید و لبخند رضایت همواره بر لبانتان نقش ببندد. برای خواندن مطالب بیشتر درباره رشد فرزندانتان می توانید به بخش کودک و والدین مراجعه کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.