دسته ها
پنج شنبه ۳ تیر ۱۴۰۰

کالیبره کردن باتری لپ تاپ و مزیت های انجام آن

  • حکیمه فهیمی
  • ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • ۰

یکی از اقدامات لازم برای سالم ماندن باتری لپ تاپ ؛کالیبره کردن آن است. کاهش ناگهانی میزان باتری و خاموشی آن از مشکلاتی است که از خرابی باتری نشئت گرفته و با کالیبره شدن به سادگی برطرف می شود. برای آشنایی با کالیبره کردن باتری لپ تاپ و مزایای آن همراه ما باشید.

اگر عمر باتری لپ تاپ برای شما اهمیت دارد و مانند دیگر کاربران لپ تاپ نگران باتری دستگاه خود هستید در این مطلب با کالیبره نمودن باتری لپ تاپ و مزایای آن آشنا خواهید شد.

آشنایی با کالیبره کردن لپ تاپ و مزایای آن

از آنجا که امروزه لپ تاپ ها یکی از اصلی ترین ابزار برای انجام کارهای روزانه هستند قطعا سالم ماندن منبع انرژی دستگاه و به عبارتی باتری آن یکی از دغدغه های کاربران خواهد بود چرا که اگر مثلا در یک جلسه کاری یا ارائه پایان نامه ناگهان شارژ باتری دستگاه تمام شود قطعا به دردسر می افتید. به طور کلی تقریبا لپ تاپ ها در همه جا چه موقع کار و چه در منزل کاربردی می باشند و در مواقعی که به برق دسترسی نداشته باشید؛ باتری آن بیشتر اهمیت پیدا خواهد کرد. از این رو حفظ و نگهداری صحیح از این منبع انرژی ضرورت پیدا می کند. یکی از از اقدامات ضرور برای سالم ماندن باتری لپ تاپ کالیبره کردن باتری آن می باشد.

خالی شدن ناگهانی باتری و خاموش شدن لپ تاپ از جمله مشکلاتی می باشد که ریشه در خرابی باتری دارد و با کالیبره کردن به سادگی مشکل حل خواهد شد. قابل ذکر است مشکلات باتری مانع از شارژ شدن صحیح دستگاه شده در نتیجه در مواردی حتی با فول شارژ بودن لپ تاپ ولی باز هم خاموش می شود. چنانچه به عمر باتری دستگاه خود اهمیت می دهید و مانند دیگر کاربران نگران این منبع اصلی انرژی دستگاه هستید در ادامه مطلب با کالیبره کردن باتری لپ تاپ و مزایای آن بیشتر آشنا می شوید. قبل از هر چیز ابتدا به مفهوم  کالیبره کردن یا کالیبراسیون می پردازیم. همراه ما باشید.

  •  قاصدک 24
  • کالا چیو

مفهوم کالیبراسیون

به طور کلی لپ تاپ ها از مهمترین و کاربردی ترین ابزارهای روز بشر می باشند که هر ساله با پیشرفت تکنولوژی شاهد حضور لپ تاپ های قدرتمند و حرفه ای در سطح جهان هستیم که در چند سال اخیر این موضوع چشمگیرتر شده است. با این حال در کنار نکات مثبت متعددی که این دستگاه دارد با نقطه ضعفی نیز همراه است که آن باتری لپ تاپ می باشد.  می توان گفت اساسی ترین مشکلی که بیشتر کاربران با آن مواجه می شوند خرابی باتری می باشد که بی شک حس خوبی را منتقل نخواهد کرد.

طراحی باتری لپ تاپ به گونه ای است که در طی استفاده و به مرور زمان از ظرفیت و تایم نگهداری شارژ در آن کاسته می شود و با بروز چنین اتفاقی با توجه به نوسانات قیمتی بازار نیاز است هزینه تقریبا زیادی را (آن هم در صورت موجود بودن در بازار با توجه به قدیمی یا جدید بودن لپ تاپ) بابت تعویض باتری پرداخت کرد. به این ترتیب باید به نگهداری و استفاده صحیح از باتری دستگاه خود بسیار توجه نکنید و مواردی را انجام دهید که عمر باتری دستگاه را بیشتر کنید.

یکی از این موارد کالیبره کردن یا به اصطلاح کالیبراسیون باتری لپ تاپ می باشد که به زمانی اشاره دارد که باتری دستگاه را فول شارژ کرده و بعد از تمام انرژی آن، استفاده نمایید. در ادامه با صفر شدن شارژ باتری مجددا آن را فول شارژ کنید. با این کار مشکلاتی که به پیش بینی ها و تخمین های اشتباه سیستم عامل مربوط باشد حل شده و اعداد و ارقام دقیق قدرت شارژدهی باتری لپ تاپ به دقت و صحیح نمایش داده می شوند.

کالیبراسیون معمولا به صورت دستی امکان پذیر می باشد با این حال برخی شرکت های تولید کننده لپ تاپ، ابزارهایی را در اختیار کاربر قرار داده اند که از طریق آن ها به کالیبره کردن دستگاه بپردازد. نکه جالب این که در این ابزارها اطلاعاتی مانند آخرین تایم کالیبره کردن باتری لپ تاپ مدنظر به کاربر گزارش می شود. چک کردن عملکرد باتری دستگاه های دیجیتال یکی از امور مهم می باشد که همه کاربران باید در این زمینه آشنایی کامل داشته باشند و در دوره های زمانی مختلف آن را انجام دهند. خراب شدن باتری و کم شدن کیفیت آن می تواند زمینه ساز عواملی مانند تمام شدن سریع شارژ دستگاه، افزایش دمای بیش از اندازه و حتی خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ باشد.

برعکس باتری گوشی های هوشمند که معمولاعلامت واضحی در دوره های پایان عمر خود دارند مانند افزایش حجم اما باتری لپ تاپ ها حداقل از نظر ظاهری تفاوت های چندانی در حالت های مختلف خود نشان نمی دهند از این رو باید با دقت بیشتری با آن برخورد کرد. کالیبراسیون یکی از روش های سنجش وضعیت باتری لپ اپ ها می باشد و کمک می کند متوجه شوید باتری دستگاه چه میزان از ظرفیت واقعی خود را مصرف می کند و مانع از بروز مشکلاتی مانند خاموشی ناگهانی دستگاه با وجود اینکه هنوز شارژ آن تمام نشده است یا بلافاصله کاهش یکباره شارژ بعد از قطع کابل شارژر شود. این کار در سیستم عامل ویندوز به آسانی انجام پذیر می باشد.

نحوه کالیبره نمودن دستی باتری لپ تاپ

هر چند استفاده از برنامه های جانبی مختلف برای کالیبره کردن باتری لپ تاپ ایده خوبی می باش ولی روش های دستی نیز وجود دارند که ساده تر این امر را می توان انجام داد. در ادامه با یک روش کالیبره نمودن لپ تاپ آشنا می شوید.

۱. در آغاز باتری لپ تاپ را کاملا فول شارژ(۱۰۰%) نمایید.

۲. سپس در حالی که شارژر به لپ تاپ وصل است به مدت دو ساعت از لپ تاپ استفاده نکنید و اجازه دهید دستگاه استراحت کند. به عبارت دیگر در حالی که شارژر لپتاپ به برق متصل است دو ساعتی صبر کنید تا دمای باتری که بخاطر فرایند شارژ بالا رفته به حالت عادی برگردد.

۳. پس از گذشت دو ساعت از لپ تاپ به صورت معمول استفاده نمایید ولی اطمینان حاصل کنید که زیاد گرم نمی شود.

۴. حالا به کنترل پنل سیستم رفته و از قسمت Hardware and sound گزینه power options را انتخاب نمایید.

۵. سپس در پنجره گشوده شده جدید گزینه change plan settings را انتخاب و بعد گزینه change advanced power settings را برگزینید.

۶. اکنون در بخش critical battery action هر دو گزینه on battery و plugged in را روی حالت Hibernate قرار دهید. ضمنا دو گزینه مذکور را در قسمت critical battery level به ۷% تغییر دهید و در پایان روی Apply کلیک نمایید.

۷. حالا شارژر را از لپ تاپ جدا نموده و شروع به استفاده از دستگاه نمایید تا باتری خالی گردد.

۸. پس از خاموش شدن دستگاه  به مدت ۵ ساعت صبر کنید سپس لپ تاپ را مجددا به شارژر متصل  کرده و روشن کنید و اجازه دهید مجددا تا به صورت ۱۰۰ درصد شارژ شود.

۹. بعد از فول شارژ شدن لپ تاپ تغییرات اعمال شده بالا را به حالت اول برگردانید.

۱۰. پایان کار. اکنون باتری دستگاه شما به صورت دستی کالیبره شد.

با اجرای مراحل بالا باتری لپ تاپ کالیبره خواهد شد و عدد دقیق تری از ظرفیت باتری را نمایش خواهد داد و دیگر شاهد خاموشی ناگهانی دستگاه خود نخواهید بود. از طریق کالیبره کردن باتری لپ تاپ می توان دستگاه را دقیقا صفر تا صد شارژ و از صد تا صفر استفاده کرد و مجددا تا ۱۰۰ درصد شارژ نمود.

مزایای کالیبره ساختن باتری لپ تاپ

برخی تکنسین های تعمیر لپ تاپ عقیده دارند که کالیبره ساخن باتری لپ تاپ مزایا و فواید متعددی دارد. عدم استفاده طولانی مدت از باتری لپ تاپ موجب افت توان شارژدهی این قطعه می شود. کالیبراسیون از بروز این مشکل پیشگیری کرده و کارکرد باتری در نهایت حفظ می شود و کیفیت آن از بین نمی رود.

ضمنا با کالیبراسیون متوجه می شوید که آیا باتری سالم است یا خیر. هنگامی که باتری را فول شارژ می کنید و به صفر می رسانید مشکلات احتمالی این قطعه نشان داده خواهد شد. بنابراین در صورت بروز مشکل می توان آن را تشخیص داده و به رفع آن اقدام کرد. چنانچه باتری لپ تاپ توان مصرف انرژی ۱۰۰ الی ۰ درصدی خود را نداشته باشد احتمالا سیستم عامل ویندوز قادر نیست به شکل دقیق میزان قدرت شارژدهی باتری دستگاه را بررسی نماید. از این رو با کالیبره ساختن باتری لپ تاپ می توان به مشکلات ویندوزی مربوط به باتری پی برد.

نکته جالب در این بخش این است که برخی شرکت های سازنده لپ تاپ عقیده دارند باتری لپتاپ ها هر ۲-۳ ماه یکبار به کالیبره شدن نیاز دارد و البته برخی چنین اعتقادی ندارند. در ضمن می توانید از اپ های اختصاصی که شرکت های تولید لپ تاپ برای دستگاه های خود منتشر می دارند نیز برای کالیبره نمودن لپ تاپ خود بهره بگیرید. به طور کلی هر چند ماه با کالیبراسون  لپ تاپ، دقت عملکرد باتری بالا رفته و ویندوز قادر به شناسایی دقیق میزان توان شارژدهی باتری دستگاه خواهد شد. ناگفته نماند کالیبره ساختن باتری لپ تاپ در بازه های زمانی کوتاه به هیچ وجه کار درستی نخواهد بود و حتی موجب آسیب به این قطعه و معایب جدی تر می شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.