دسته ها
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

پرورش گل یاس رازقی و راهنمای کاشت و نگهداری آن

  • ملیحه بال افکن
  • ۲۴ اسفند ۱۳۹۹
  • ۰

توجه داشته باشید که گیاه یاس رازقی از دسته گیاهان همیشه سبز محسوب می شود که در این مقاله سعی داریم شما را با اصول کاشت و پرورش گل یاس رازقی به صورت کامل آشنا نماییم با ما همراه باشید.

به طور کلی گیاه یاس رازقی با برگ های سرسبز و گلبرگ های زرد و سفیدی که دارد هر کسی را تحت تاثیر قرار می دهد و علی رغم عدم ماندگاری در طی فصول سرد مراقبت از آن بسیار آسان است و در صورت تامین نیاز های مراقبتی آن تا سال های طولانی می توانید در کنار خود حفظ کنید و به همین خاطر است که کاشت و پرورش گل یاس رازقی مورد توجه اغلب پرورش دهندگان گل و گیاه قرار گرفته است.

پرورش گل یاس رازقی

بهتر است بدانید که گیاه یاس در واقع از دسته گل های فضای باز می باشد که به صورت شاخه بریده و گلدانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد البته در صورتی که از ابتدای رویش در خانه نگهداری شود گلدهی آن متوقف خواهد شد. زادگاه این گل خوشبو جنوب و جنوب شرق آسیا، هندوستان و کشور فیلیپین است و برای اولین مرتبه توسط عرب ها به کشور های اروپایی برده شد و در کشور ما نیز به صورت گلدانی و در استان های گیلان، مازندران، فارس و خوزستان پرورش داده می شود. همچنین در استان های جنوبی نیز به دلیل نبود خطر سرماخوردگی این گیاه را در هوای آزاد پرورش می دهند و از خاصیت روندگی آن برای تزئین منازل استفاده خواهند کرد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته گل های معطر یاس در بهار و تابستان و همچنین اوایل پاییز که هوا خنک است رشد می کنند و در اوایل صبح و بعد از غروب آفتاب نیز بیشترین عطر را خواهند داشت. توجه داشته باشید که این گیاه زیبا با خاصیت روندگی خود می تواند تنها با یک نخ مسیر خود را پیدا کرده و خانه شما را زیباتر کند. تاثیرات فراوان یاس بر روی آرامش جسمانی و روانی ما بسیار زیاد است زیرا بوی خوش یاس استرس را کاهش می دهد و خوابی خوش را به شما هدیه خواهد داد. بهتر است این گیاه را در پشت پنجره نگهداری کنید و در صورت گرمی هوا با اسپری آب پاشی نمایید به گونه ای که گل های آن خیس نشوند. جالب است بدانید که گل یاس رازقی دارای بیش از ۲۰۰ گونه با ظاهر متفاوت است که از مهم ترین انواع آن می توان به یاس عربی، گلبوا، زمستانی و هندی اشاره کرد.

چگونگی پرورش گل یاس رازقی

روش های کاشت گل یاس رازقی:

توجه داشته باشید که گیاه یاس رازقی از طریق روش های مختلف خوابانیدن شاخه، قلمه زدن و کاشت پاجوش ها تکثیر پیدا می کند و در ادامه سعی داریم به بیان مراحل هر یک از این روش ها به صورت کامل بپردازیم:

خوابانیدن شاخه:

برای تکثیر گل یاس از طریق خوابانیدن شاخه بایستی شاخه های یک تا دوساله گیاه را که سالم و قوی هستند و در پایین ترین بخش بوته قرار گرفته اند را انتخاب نمایید. دقت داشته باشید که شاخه انتخابی بایستی دارای حداقل دو الی سه جوانه باشد.

حال گلدانی را با ماسه نرم پر کنید و قسمت میانی شاخه را درون گلدان کشت نمایید و توصیه می شود پیش از کاشت شاخه گل یاس با چاقویی تیز و تمیز بخشی از ساقه را که قرار است درون ماسه کشت شود خراش دهید تا روند ریشه زایی گیاه سریع تر انجام گیرد.

پس از کاشت شاخه یاس درون گلدان بایستی بستر را به صورت کامل آبیاری نمایید و در طول این مدت آب، نور و دمای مناسب را برای بستر و رشد بهتر گیاهتان فراهم نمایید.

  •  آرون گروپس

توجه داشته باشید که در حدود یک تا دو ماه پس از کاشت شاخه یاس ریشه دار خواهد شد و شما می توانید آن را از گیاه مادری جدا نمایید.

روش های پرورش گل یاس

قلمه زنی:

بهتر است بدانید که یکی از ساده ترین روش های تکثیر گل یاس قلمه زدن است و بهترین زمان برای این کار اواخر فصل تابستان و پیش از باز شدن جوانه ها است.

به همین خاطر بایستی تعدادی از شاخه های ضخیم گیاه را انتخاب کنید و هر شاخه را با استفاده از قیچی باغبانی تیز و ضدعفونی شده به چندین قطعه با طول ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر برش دهید. توجه داشته باشید که انتهای برش ها حتما به صورت اریب باشد.

همچنین لازم است هر قلمه به دست آمده داری سه الی چهار بند و یک تا دو برگ باشد و در صورتی که تعداد برگ ها بیشتر است بایستی برگ های اضافی را جدا کنید تا انرژی گیاه صرف ریشه زایی گردد.

برای افزایش گیاهتان می توانید انتهای قلمه ها را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید و سپس داخل گلدانی حاوی ماسه نرم و مرطوب کشت نمایید.

لازم است تا یک سوم از قلمه یاس را درون خاک فرو کنید و سپس گلدان حاوی قلمه ها را در محیطی سایه با نور غیر مستقیم، دما و رطوبت مناسب قرار دهید و همه روزه به آن ها آب بدهید.

توجه داشته باشید که مدت زمان دو ماه طول خواهد کشید تا قلمه ها ریشه دار شوند و پس از گذشت این مدت می توانید گیاهتان را به محل اصلی انتقال دهید.

کاشت پاجوش:

بهتر است بدانید که گیاه یاس رازقی دارای سیستم ریشه بندی قوی و گسترده ای می باشد که به دلیل بالا بودن حجم زیاد ریشه ها تعداد پاجوش های آن نیز زیاد خواهد بود و به همین خاطر جدا کردن و کاشت پاجوش ها در فصل بهار یکی دیگر از روش های تکثیر گل یاس خواهد بود.

اصول تکثیر گیاه یاس رازقی

شرایط مورد نیاز برای کاشت یاس رازقی:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که شما بایستی آن را فراهم نمایید و به همین خاطر در ادامه به بیان برخی از شرایط لازم برای کاشت و پرورش گل یاس رازقی پرداخته ایم:

آبیاری:

گیاه یاس رازقی در طی فصول رویش به ویژه تابستان و با گرمی هوا به آبیاری روزانه و منظمی نیاز دارد. دقت داشته باشید که تعادل را در آبیاری گیاهتان بایستی رعایت کنید و از بیش از حد خشکی دادن به گیاه پرهیز نمایید. آبیاری با آب کتری سرد شده، آبی که برای مدت در جایی باقی مانده و همچنین آب باران برای این گیاه مناسب خواهد بود.

آبیاری مورد نیاز گیاه یاس رازقی

نور:

به طور کلی گل یاس رازقی برای رشد نیاز به محیطی پرنور البته نور غیر مستقیم دارد و به همین خاطر بهترین مکان برای نگهداری آن در خانه پشت پنجره های جنوبی با نور زیاد غیر مستقیم است و در صورتی که آن را در بالکن یا تراس نگهداری می کنید بایستی مراقب تابش نور مستقیم آفتاب به آن باشید و ترجیحا محیطی سایه را برای گیاهتان انتخاب نمایید. دقت داشته باشید که در صورت دریافت نور شدید و مستقیم آفتاب برگ ها به سرعت می سوزند و در مقابل با دریافت نور کم، ساقه ها دراز و بد شکل خواهند شد.

دما:

یکی از حساسیت های گل یاس رازقی هوای سرد است. این گیاه خزان ندارد و همیشه سرد اما در صورت بیش از حد سرد بودن محیط کشت ممکن است برگ ها از بین بروند و گیاهتان دچار یخ زدگی شود. به همین خاطر توصیه می شود گیاه را در طول فصول سرد به داخل بیاورید و به این نکته دقت داشته باشید که گل یاس برای گلدهی نیاز به هوای خنک دارد و بهترین بازه دمایی برای آن ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی گراد خواهد بود.

خاک و کوددهی:

یکی از مهم ترین نکاتی که در مورد خاک بستر گیاه بایستی دقت داشته باشید عدم وجود آهک و قلیایی نبودن آن است زیرا خاکی سبک با زهکشی مناسب و گلدانی دارای زهکشی ایده آل برای گیاه مناسب خواهد بود. همچنین ترکیبی از پیت ماس و کمپوست نیز می تواند در رویش بهتر گیاهتان تاثیرگذار باشد. در مورد تغذیه گیاه نیز می توان گفت که در فصل رویش و شکوفا شدن اولین گل ها بایستی روند کوددهی را آغاز نمایید و در واقع بهترین کود برای یاس رازقی کود دارای آهن و اسید هیومیک است که بهتر است هر ۲ هفته یک مرتبه به گیاه داده شود.

شرایط لازم برای بستر گیاه یاس

تعویض گلدان:

به طور کلی برای اینکه مطمئن شوید مواد مغذی خاک برای رشد گیاهتان کافی است بایستی سالانه گلدان حاوی گیاه در حال رشد را با یک سایز بزرگ تر و خاک جدید تعویض نمایید. همچنین برای گیاهانی که رشد خود را کرده اند می توانید هر ۲ الی ۳ سال یکبار عمل تعویض گلدان را انجام دهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *