دسته ها
چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

اضافه شدن تقویم شمسی به ویندوز ۱۰

  • حکیمه فهیمی
  • ۲۸ اسفند ۱۳۹۹
  • ۰

یکی از مواردی که در فروشگاه نرم افزاری مایکروسافت فقدان آن خیلی احساس می شود نبود یک تقویم شمسی با امکانات و جزئیات کامل برای کاربران فارسی زیان می باشد. اما می توان این نقصان را در windows calendar با بکار بستن راهکار این مطلب تا حدودی مرتفع نمود. با ما در آرگا همراه باشید.  

یکی از قابلیت های windows calendar امکان اضافه شدن تقویم های جانبی جهت نمایش در کنار تقویم اصلی می باشد. اگر شما هم  از کاربرانی هستید که به دنبال روشی برای داشتن تقویم فارسی بر روی ویندوز ۱۰ هستید همره این مطلب از آرگا باشید.

طریقه اضافه شدن تقویم شمسی به ویندوز ۱۰

یکی از برگترین نقصان های نرم افزاری فروشگاه مایکروسافت برای کاربران فارسی زیان فقدان یک تقویم شمسی با جزئیات و امکانات کامل می باشد. اما باید بدانید که می توان این فقدان را در تقویم بومی ویندزو windows calendar تا حدودی رفع کرد. یکی از قابلیتهای windows calendar امکان اضافه کردن تقویم های جانبی جهت نمایش در کنار تقویم اصلی می باشد. به طور مثال اگر تقویم بیس ویندوز شما به صورت میلادی بود می توانید با استفاده از این قابلیت در کنار تقویم اصلی یک تقویم شمسی یا هر تقویمی دیگر را در برنامه windows calendar همراه سازید.

چنانچه در حال حاضر تقویم اصلی ویندوز شما میلادی است می توانید با اضافه کردن تقویم شمسی به عنوان تقویم جانبی در برنامه بومی ویندوز به اسانی از تقویم شمسی نیز بهره بگیرید. همه تعطیلی ها، اعیاد و مناسبت های مختلف در تقویم شمسی ویندزو برای شما قابل دسترس خواهد بود حتی می توان قرار ملاقات و یادآوری های مدنظرتان را بدون اینکه تاریخ میلادی را به شمسی تبدیل کنید در این تقویم و در قسمت رویدادهای برنامه windows calendar اضافه نمایید تا قرارها یا موضوعاتی که اهمیت هرگز فراموش نشوند. مثلا تاریخ تولد عزیزانتان به محض روشن شدن سیستم به شما یادآوری می شود تا از این مهم اطلاع یابید.

  •  قاصدک 24

ضمنا این امکان وجود دارد که تقویم شمسی را تقویم اصلی ویندوز خود قرار بدهید تا به صورت پیش فرض همه تاریخ ها در ویندوز به صورت تاریخ شمسی نمایش داده شود. البته این موضوع نارضایتی کاربران زیادی را به همراه داشت به این خاطر که اکثر افراد به نمایش اعداد در ویندوز و بعضی قسمت های خاص نظر ماشین حساب ، اسکرین ویندوز، لاک ویندوز و … عادت ندارند. از این نظر که چه تقویمی به عنوان تقویم اصلی استفاده شود تفاوتی وجود نداشته و شما می توانید در کنار تقویم شمسی از تقویم میلادی به صورت جانبی بهره بگیرید. ناگفته نماند اگر تقویم ویندوز کاملا به صورت شمسی باشد امکان اختلال در نرم افزارهای خاص وجود دارد.

به طور کلی اضافه شدن تقویم فارسی به ویندوز ۱۰ یکی از مواردی است که برای کاربران جذابیت دارد. بدون شک یکی از بزرگترین کمبودهای کاربران در ویندوز ۱۰ نبود تقویم شمسی بوده و اگر به این گزینه مجهز شود همه جزئیات تقویم فارسی برای کاربر نمایش داده می شود. حالا در این مطلب قصد داریم شما را با نحوه اضافه شدن تقویم شمسی به ویندوز ۱۰ آشنا سازیم تا علاوه بر دسترسی به تقویم میلادی از تقویم شمسی در ویندوز خود بهره یگیرید. اما قبل از آن دانستن این نکته نیز خالی از لطف نیست، این که کاربرانی که در موبایل خود از ویندوز استفاده می کنند نیز می تواند این تنظیمات را در ویندوز ۱۰ اجرا نمایند.

قرار دادن تقویم شمسی به عنوان تقویم ثانویه

۱. برای این که در کنار تقویم ویندوز اصلی (مثلا تقویم میلادی) از تقویم ثانویه (مثلا تقویم فارسی) استفاده کنید ابتدا در منوی استارت صفحه دسکتاپ کلمه calendar  را جستجو کرده و سپس روی برنامه windows calendar کیلک کنید.

۲. نرم افزار windows calendar ویندوز را اجرا نموده و همانند تصویر زیر به گزینه تنظیمات تقویم (calendar settings) وارد شوید.

۳. در صفحه نمایش داده شده که در واقع تنظیمات ویندوز ۱۰ می باشد گزینه ای به نام حضور دارد که اولین روز هفته را تعیین می کند در این بخش ما saturday (شنبه) را به عنوان نخستین روز هفته تعیین می کنیم.

۴. در پایین این صفحه گزینه ای با عنوان alternate calendar مشاهده می شود که این گزینه تقویم فرعی یا ثانویه می باشد. تیک آن را فعال کرده و گزینه Persian (فارسی) یا همان تقویم شمسی را انتخاب نمایید در قسمت دوم نیز Persian را برگزینید.

به همین سادگی تقویم شمسی در کنار تقویم میلادی به ویندوز ۱۰ اضافه شد. به این ترتیب شما می توانید اعداد کوچکی را در مشاهده نمایید که تقویم شمسی ویندوز است. به عبارت دیگر تاریخ میلادی به شکل اعداد بزرگ و تاریخ اصلی نشان داده می شود و تاریخ شمسی با اعداد کوچک و تقویم جانبی نمایش داده می شوند.

قرار دادن تقویم شمسی به عنوان تقویم اصلی

برای بهره گیری از تقویم میلادی در کنار تقویم شمسی یا به عبارت دیگر تقویم اصلی شما تقویم شمسی باشد و در نار آن از تقویم میلادی به عنوان تقیم ثانویه یا جانبی استفاده کنید در برنامه windows calendar مسیر برعکس مراحل بالا را اجرا کنید به این شکل که ابتدا با توجه به اینکه می خواهید تقویم میلادی را به شمسی تغییر دهید تقویم ویندوزیتان را به صورت شمسی انتخاب نمایید.

۱. در منوی استارت صفحه دسکتاپ کلمه calendar  را جستجو کرده و پس از باز شدن برنامه windows calendar وارد تنظیمات این برنامه شده و گزینه calendar settings را انتخاب نمایید.

سپس نخستین روز هفته را Sunday یا یکشنبه قرار دهید و سپس گزینه alternate calendar را فعال نمایید تا به شما اجازه اضافه شده تقویم ثانویه یا فرعی داده شود.

بعد در پایین صفحه به جای گزینه Persian گزینه English را انتخاب نمایید. و منوی زیر را روی میلادی تنظیم نموده تا تقویم ثانویه شما میلادی نمایش داده شود.

به همین سادگی توانستید تقویم شمسی ویندوز ۱۰ سیستم خود را به عنوان تقویم اصلی قرار دهید و تقویم میلادی تقویم ثانویه شما باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.