دسته ها
یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱

راهنمای شستن لباس چرمی و اصول مهمی که باید رعایت کنید

 • منصوره رمضان زاده
 • ۲۳ اسفند ۱۳۹۹
 • ۰

از جمله لباس هایی که برای استفاده در فصل های سرد سال بسیار مناسب و کارامد می باشند لباس های چرمی بوده که محبوبیت بسیار زیادی در بین افراد دارند. اما با توجه به جنس خاصی که دارند باید تا جایی که امکان دارد از روشی مناسب و کاربردی برای شستن لباس چرمی استفاده نمود تا بدین گونه آسیبی به لباس وارد نشود.

از انواع لباس هایی که در شستشوی آن ها باید دقت لازم را به کار برد لباس های چرمی می باشند که با توجه به نوع جنسی که دارند بسیاری از افراد با شستشوی غلط امکان دارد به آن ها آسیب برسانند. بنابراین باید با یادگیری اصول و نکاتی که در این زمینه وجود دارد مانع از صدمه دیدن لباس شد و آن را به بهترین و مناسب ترین روش شستشو داد. در همین راستا قصد داریم در این مطلب به جهت آشنایی و راهنمایی شما عزیزان نحوه صحیح شستن لباس چرمی را آموزش دهیم.

طریقه صحیح شستن لباس چرمی

از آنجایی که بسیاری از افراد علاقه خاصی به پوشیدن لباس های چرم دارند و با توجه به این که این نوع لباس هیچگاه دمده نمی شود در نتیجه کارایی بسیار زیادی در بین افراد دارد و به همین خاطر باید در شستشوی آن از روش مناسبی استفاده نمود. شستن لباس چرمی با توجه به جنس گران قیمتی که دارد و همچنین حساسیت داشتن جنس چرم نسبت به بعضی از مواد شوینده باید با استفاده از روشی خاص و مناسب انجام گیرد چرا که بکار بردن روشی غلط موجب وارد شدن آسیب هایی همچون پوسته پوسته شدن، آب رفتن و چروک شدن لباس می شود.

نکات مهم شستن لباس چرمی

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

به طور کلی اغلب افراد نسبت به شستن صحیح لباس های چرم آگاهی لازم را ندارند به همین دلیل امکان دارد که از ماشین لباسشویی برای شستشو استفاده نمایند در حالی که یک روش کاملا غلط می باشد و بهتر است که آن را برای شستشوی صحیح نزد یک خشک شویی معتبر ببرند. باید این نکته را در نظر داشته باشید که در خانه نمی توان لباس های چرمی را شست چرا که اگر به قسمت پشت چرم آب برسد نرمی و لطافت آن از بین رفته و انعطاف پذیری خود را از دست می دهد و حالت خشکی به خود می گیرد. در ادامه شستن صحیح البسه چرم را به چند روش مناسب برای یادگیری شما عزیزان شرح داده ایم.

شیوه درست و مناسب شستن البسه چرمی

شستشو با استفاده از آب و صابون :

برای بکارگیری این روش در ابتدا داخل یک تشت بزرگ کمی صابون ملایم درون آب گرم ترکیب نمایید و سپس حدود دو قطره مایع ظرفشویی نیز به آن بیفزایید تا صابون خیلی خوب درون آب ترکیب گردد. مقصود از این کار تهیه یک محلول تقریبا ملایم برای شستشوی البسه چرمی است.

در گام بعدی یک عدد اسفنج یا یک دستمال نرم را به ترکیبی که تهیه کرده اید آغشته نمایید سپس آن را فشار داده و آب اضافی اش را بگیرید. دقت داشته باشید که نباید از اسفنج یا دستمال آب بچکد و تنها کافی است که رطوبت داشته باشد چرا که نفوذ آب درون چرم باعث خراب شدن آن می شود. به این نکته توجه داشته باشید که فقط از دستمال یا اسفنج نرم استفاده کنید چرا که اگر زبر باشد باعث ایجاد خش بر روی چرم می شود.

 • چکاد بام
 • قاصدک 24

نحوه صحیح شستن لباس چرمی

بعد از آن دستمال را خیلی آرام بر روی بخش بیرونی لباس چرم کشیده و سپس آن را پاک نمایید. توجه داشته باشید بکارگیری حرکات نرم و ملایم دست نسبت به حرکات تند و سریع موثرتر بوده و خیلی سریع لباس چرم را تمیز می کند. قسمت هایی که لکه آب یا چربی ریخته را با دقت زیادتری پاکسازی نمایید. در صورتی که نیاز بود می توانید مجددا اسفنج را با استفاده از آب خیس کرده و سپس فشار دهید تا بدین گونه آب اضافی اش را بگیرید و مجددا بر روی پارچه چرم خیلی آرام بکشید.

در مرحله پایانی باید آنچه که از آب و صابون بر روی لباس باقی مانده است را به خوبی پاک کنید و بعد کمی آب ولرم را داخل ظرفی دیگر ریخته و یک دستمال تمیز را درون آب بزنید. به همان صورت آب اضافی دستمال را خوب گرفته و به شکل دورانی بر روی لباس بکشید. باید این اطمینان را حاصل نماید که هیچ گونه اثری از ترکیب تهیه شده بر روی لباس باقی نمانده باشد. اکنون با استفاده از حوله ای نرم و خشک لباس موردنظر را کاملا خشک کرده و نم آن را به خوبی بگیرید. سپس لباس را از یک چوب لباسی آویزان نمایید و در محلی قرار دهید که به تدریج در پی جریان هوا خشک گردد. توجه داشته باشید که یه هیچ عنوان برای خشک کردن لباس از گرمای بخاری یا شوفاژ استفاده نکنید.

نکات مهم و مفید شستن البسه چرمی

استفاده از شوینده های مخصوص چرم :

این نوع شوینده ها دارای موادی می باشند که تمامی لکه ها را خیلی خوب پاک کرده و تمیز می کنند و آسیبی نیز به چرم وارد نمی کنند. برای انجام این روش یک عدد شوینده مخصوص چرم را تهیه نمایید که این شوینده ها اغلب به صورت ژل، صابون یا اسپری می باشند و تا حدود چند سال می توانید از آن ها استفاده نمایید.

برای شروع کار حدود چند قطره از مایع شوینده را بر روی پارچه ای نرم ریخته یا اسپری نمایید و سپس به شکل دورانی آن را بر روی لباس بکشید. برای انجام کار نیاز به یک اسفنج یا دستمال نرم دارید. شوینده موردنظر را به قدری بر روی لباس بکشید که به طور کامل جذب پارچه شود. سپس از دستمالی تمیز برای پاکسازی اثرات مواد شوینده بر روی لباس کمک بگیرید. با توجه به این که این نوع مواد به صورت کاملا ویژه برای البسه چرم تهیه شده اند احتیاجی به آبکشی لباس ندارید.

شیوه اصولی شستن البسه چرمی

نکات کلیدی و مهم شستشو و مراقبت از البسه چرم :

 • باید این نکته را در نظر داشته باشید که حتما پیش از شستن لباس چرم برچسب دستورالعمل شستشو را مطلعه نمایید. متناسب با نوع و جنس چرم نحوه شستشو نیز متفاوت می باشد. اغلب بر روی این برچسب مناسب ترین روش شستشو بیان شده است که بهتر است مطابق با آن عمل نمایید.
 • بهتر است بدانید اهمیتی ندارد که جنس لباس چرم شما از کدامین نوع می باشد چرا که شما باید از مواد شوینده ضد آب برای شستشو و تمیز کردن ان استفاده نمایید.
 • در روزهای بارانی سعی کنید تا جایی که امکان دارد لباس های چرمی خود را نپوشید چرا که آب عمر و ماندگاری چرم را کاهش می دهد.
 • در صورتی که لباس چرمی شما خیس شد بهتر است که آن را از جایی آویزان نمایید تا در محیط خانه خشک شود. وسایلی که در جیب لباس چرمی شما قرار دارد را در آورده تا جیب های خیس چرمی در اثر آن ها کش پیدا نکند.

طریقه صحیح شستشوی لباس چرمی

 • سعی کنید که چرم را از حشره کش ها به دور نگه داشته چرا که چرم در واقع دارای توانایی جذب حشره کش ها می باشد و چنانچه این اتفاق رخ دهد لباس چرمی شما بو و سم آن را به خود می گیرد.
 • توجه داشته باشید که از گیره لباس برای لباس های چرم به هیچ عنوان استفاده نکنید.
 • در صورتی که می خواهید لباس چرم خود را برای مدت زمان زیادی استفاده نکنید حتما از قبل آن را به اتوشویی ببرید تا عاری از هر نوع کپک و آفت شود و بدین گونه خطر حمله آفت کش ها کم شود و به طور مرتب محلی که چرم را در آن قرار دادید چک کرده تا مطمئن شوید آفت نزده باشد.
 • از این موضوع مطمئن شوید که چرم را در جایی گذاشته اید که جریان هوای آزاد در آن جا وجود دارد.
 • سعی کنید که چرم را در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار ندهید.
 • در صورتی که در محلی خشک قرار بگیرد ماندگاری زیادتری دارد.
 • اگر داخل کمدتان گرم نیست می توانید لباس چرم خود را درون آن قرار دهید.
 • به هیچ عنوان چرم را درون کیسه پلاستیکی قرار ندهید و یا این که در زیر آن ورق پلاستیکی نگذارید.

نکات کلیدی و مهم شستن البسه چرمی

در این مطلب شما عزیزان را با نحوه درست و مناسب شستن لباس چرم و نکات مهمی در این زمینه آشنا کردیم که امیدواریم برایتان مفید بوده باشد و از آن بهره مند شده باشید. همچنین می توانید در لینک های مقابل با نحوه شستن انواع پارچه های مختلف و شستن شلوار جین آشنا شوید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.