دسته ها
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱

اصول تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام و رهایی از میکروب و آلودگی ها

  • منصوره رمضان زاده
  • ۲۰ بهمن ۱۳۹۹
  • ۰

سرویس بهداشتی از بخش های مهم منزل بوده که باید به طور مداوم تمیز گردد و عاری از هر گونه جرم و میکروب باشد. تمیز کردن سرویس بهداشتی کار ساده ای نبوده و احتیاج به زمان زیادی برای از بین بردن اثرات آلودگی، جرم، رطوبت و … دارد که در همین مطلب شیوه های اصولی و کاربردی انجام این کار را برای یادگیری شما عزیزان شرح داده ایم.

یکی از قسمت های مهم خانه که نظافت آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است سرویس بهداشتی می باشد که به دلیل آلوده بودن محیط آن باید به مراتب نسبت به بخش های دیگر منزل به آن رسیدگی بیشتری شود و به روش ها و تکنیک های مختلفی تمیز و ضدعفونی گردد. بر همین اساس قصد داریم در این مطلب به منظور آشنایی و یادگیری شما عزیزان اصول تمیز کردن سرویس بهداشتی را به روش های مختلف آموزش دهیم.

نحوه تمیز کردن سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی محیطی کاملا مرطوب و مستعد رشد باکتری و کپک می باشد که به همین دلیل نیاز به نظافت و تمیزی بیشتری دارد. تمیز کردن سرویس بهداشتی شیوه های مختلفی دارد که می توانید با بهره گیری از آن ها محیط سرویس بهداشتی را عاری از هر گونه میکروب و آلودگی نمایید.

شیوه های کاربردی شستن سرویس بهداشتی

برای انجام این کار باید متناسب با محیط سرویس بهداشتی خود یعنی جنس کاشی، وان، دستشویی، شیرآلات و … از شوینده های مختلف استفاده نمایید. توجه داشته باشید در صورتی که نسبت به شوینده های شیمیایی حساسیت دارید می توانید به منظور این کار از محلول های طبیعی همچون جوش شیرین و سرکه استفاده نمایید.

تمیز نکردن به موقع و منظم سرویس های بهداشتی باعث ایجاد بوی زننده و ناخوشایند در محیط خواهد شد که به همین دلیل بهترین کار این است که طبق یک برنامه منظم و دقیق به صورت مرتب سرویس های بهداشتی منزل را تمیز و ضدعفونی نمایید. بعضی اوقات امکان دارد که به خاطر بکار بردن وسایل و مواد نامناسب بر روی سطوح مختلف خراش ایجاد نمایید و از همین طریق راهی برای تجمع یافتن میکروب ها نیز فراهم کنید که در همین زمینه به جهت راهنمایی شما عزیزان نحوه صحیح شستن سرویس های بهداشتی و روش های موثری در رابطه با تمیز نمودن آن را در ادامه این مطلب شرح داده ایم.

راهکارهای مناسب تمیز کردن سرویس بهداشتی

طریقه شستن روشویی :

عده ای از افراد تصور دارند که بکار بردن جوهر نمک و مایع سفید کننده به تمیزی سنگ روشویی کمک زیادی می کند در حالی که این مواد شیمیایی بعد از گذشت مدت زمانی موجب خراب شدن رنگ و کدر شدن سنگ روشویی می شوند. بهترین موادی که بدین منظور می توانید از آن ها استفاده نمایید شوینده های طبیعی هستند که آسیبی به بافت روشویی نزده و باعث درخشندگی و براق شدن آن می شوند.

  •  قاصدک 24
  •  مبل و میز

از این نوع مواد طبیعی پاک کننده می توان به لیمو و سرکه سفید اشاره نمود که انتخاب بسیار مناسبی می باشد. برای این کار درون یک بطری مقداری سرکه سفید بریزید و بعد آن را بر روی سنگ روشویی اسپری نمایید. سپس حدود چند دقیقه منتظر بمانید و بعد با استفاده از یک اسفنج تمام سطح آن را تمیز نمایید. سرکه سفید نوعی لکه بر قوی بوده که لکه های زرد را به راحتی از بین می برد. در مرحله پایانی با استفاده از آب داغ سنگ را بشویید. روش دیگری که بدین منظور می توانید از آن بهره بگیرید و سنگ روشویی را درخشان و خوش بو نمایید استفاده از آب لیمو می باشد که برای این کار کمی آب لیمو را بر روی سطح سنگ اسپری نموده و با اسفنج آن را تمیز نمایید سپس با آب داغ آن را بشویید.

نحوه صحیح تمیز کردن سرویس بهداشتی

تمیز کردن سنگ توالت :

به طور معمول سنگ توالت آلوده از باکتری و میکروب می باشد و به همین خاطر باید هر روز یک بار یا به صورت روز در میان برای شستن سنگ توالت اعمال لازم را بکار گیرید. برای شستن توالت فرنگی می توانید کمی جرم گیر را بر روی سنگ ریخته و حدود ۳۰ دقیقه منتظر بمانید و بعد فلش تانک را زده تا سنگ تمیز شود.

ولی در صورتی که تمایل ندارید از انواع مواد شیمیای و یا جرم گیرهای مختلف استفاده نمایید می توانید کمی سرکه بر روی سنگ ریخته و حدود ۵ دقیقه منتظر بمانید و بعد کمی مایع ظرفشویی بر روی سنگ ریخته و آن را با استفاده از فرچه دستشویی تمیز نمایید. در آخر کاسه توالت یا توالت فرنگی را با استفاده از آب داغ خوب بشویید تا جرم و لکه آن به طور کامل از بین برود.

نحوه تمیز نمودن سرویس بهداشتی

تمیز نمودن وان حمام سرویس بهداشتی :

حمام در واقع محیطی پر از بخار و رطوبت بوده که باید بعد از هر دفعه حمام کردن کف آن را با استفاده از آب ولرم بشویید و بعد پنجره را باز کرده تا بخار ایجاد شده در محل خارج گردد. در صورتی که حمام منزل شما پنجره نداشت می توانید بدین منظور از هواکش استفاده نمایید تا بخار به طور کامل گرفته شود. بهترین وقت برای برق انداختن حمام بعد از استحمام و پیش از آبکشی می باشد چرا که در این اوقات تمامی جرم های حمام در معرض بخار و رطوبت بافت نرمی پیدا کرده و خیلی راحت از بین می روند.

شیوه صحیح شستن سرویس بهداشتی

یکی از روش هایی که برای از بین بردن میکروب ها می توانید از آن بهره بگیرید بکار بردن نصف فنجان سرکه، ۱/۴ فنجان جوش شیرین و یک فنجان الکل درون ۴ کیلوگرم آب است. بعد از آن ترکیب آماده شده را به طور کاملا یکسان بر روی بخش های کثیف پخش نمایید. حدود ۱۵ دقیقه منتظر بمانید و بعد آن را به خوبی بشویید.

برای تمیز کردن پرده حمام سرویس بهداشتی نیز می توانید از این شیوه کمک بگیرید که برای این کار درون یک بطری حدود ۵۰۰ میلی لیتر سفید کننده ریخته و با حدود ۲ قاشق غذا خوری مایع ظرفشویی ترکیب نمایید. محلول آماده شده را بر روی کل سطح پرده حمام اسپری کرده و صبر کنید تا حدود چند دقیقه در همان حالت بماند و بعد آن را شستشو دهید. بعد از آن مشاهده خواهید کرد که پرده کاملا تمیز خواهد شد.

شیوه های موثر تمیز نمودن سرویس بهداشتی

برق انداختن شیرآلات دستشویی :

اغلب لکه های آب که بر روی شیرآلات باقی می ماند سبب کدر شدن، ایجاد زنگ و لکه های سیاه بر روی سطح آن ها می شود که شما می توانید از روش های مختلفی برای رفع این مشکل کمک بگیرید. در راهکار اول کمی لیمو نیاز دارید، با توجه به این که لیمو ماده ای پاک کننده و براق کننده ای قوی می باشد بنابراین می توانید کمی از آب لیمو را به سطح شیرآلات زده و بعد آن را با استفاده از حوله ای تمیز و سپس خشک نمایید.

در راهکار دوم به منظور از بین بردن لکه ها به کمی مایع ظرفشویی و جوش شیرین احتیاج دارید. برای این کار در آغاز شیرآلات موردنظر را خشک کرده تا به طور کامل رطوبت آن گرفته شود و بعد کمی جوش شیرین را با حدود چند قطره مایع ظرفشویی ترکیب نمایید و سپس با کمک یک اسفنج و مسواک خیلی نرم بر روی سطح آن ها بزنید و حدود ۳۰ الی ۴۰ دقیقه منتظر بمانید تا نتیجه بهتری بگیرید. بعد از خشک نمودن مخلوط آن را با استفاده از یک اسفنج تمیز یا با کمک یک دستمال آشپزخانه پاک نمایید. بعد از پاکسازی شیرآلات را با استفاده از آب داغ شسته و با یک حوله خشک نمایید تا به طور کامل برق بندازد.

روش شستن سرویس بهداشتی

تمیز نمودن سرامیک سرویس بهداشتی :

با توجه به مضر بودن سفید کننده ها و شوینده های اسیدی و آسیب رسانی آن ها به محیط زیست بهترین ماده برای انجام این کار استفاده از مایع ظرفشویی می باشد. برای این کار کمی از مایع ظرفشویی را بر روی کف سرامیک ریخته و بعد با استفاده از یک فرچه تمامی لکه های ایجاد شده و هر گونه کپک و سیاهی را تمیز کرده و پس از پاکسازی آن را با استفاده از آب ولرم شستشو دهید. توجه داشته باشید که در پایان حتما هواکش را روشن نمایید تا رطوبت آن ها به طور کامل گرفته شود و آسیبی به آن ها وارد نشود.

اصول تمیز نمودن سرویس بهداشتی

شستن آینه حمام :

اگر تمایل دارید به جای استفاده از پاک کننده های گران قیمت که گاهی باعث ایجاد لکه بر روی آینه می شوند از پاک کننده های خانگی به منظور این کار بهره بگیرید. یک روش مناسب برای این کار درست کردن ترکیبی از آب اکسیژنه و جوش شیرین می باشد که می توانید بعد از آماده سازی آن را بر روی سطح آینه اسپری نموده و بعد با کمک یک اسفنج پاک نمایید. همینطور می توانید از کرم اصلاح نیز بدین منظور استفاده کنید. این راهکار علاوه بر درخشندگی آینه از بخار نمودن آن بعد از استحمام نیز ممانعت خواهد کرد.

روش صحیح تمیز نمودن سرویس بهداشتی

در مطلب ارائه شده شما عزیزان را با انواع روش ها و راهکارهای موثر تمیز کردن سرویس بهداشتی آشنا کردیم که امیدواریم مورد پسندتان قرار گرفته باشد و از آن بهره مند شده باشید.

 

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.