دسته ها
سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰

دفع آفات با روش های ارگانیک و نحوه تهیه آن ها

 • سحر هودانلویی
 • ۲۲ شهریور ۱۳۹۹
 • ۰

استفاده از افت کش های شیمیایی برای سلامتی افراد بسیار مضر است که در این رابطه خوب است، سموم ارگانیک و طبیعی را جایگزین آن کنید. برای آشنایی با روش های تهیه دفع آفات ارگانیک در ادامه این مطلب با ما همراه شوید.

بسیاری از آفات به مانند شته، کنه و عنکبوت می توانند آسیب جدی به محصولاتی همانند گل ها، میوه ها و سبزیجات وارد کنند. گفتنی است که موجودات گفته شده با حمله به محصولات زراعی، سبب از دست رفتن آن ها و در نهایت ایجاد و بروز بیماری می شوند. در این رابطه آفت کش های شیمیایی بسیاری وجود دارد که در کنار فواید، عوارض جدی برای سلامتی افراد و محیط زیست در پی دارد. از این رو می بایست به فکر روش های دفع آفات ارگانیک بود تا کمتر آسیبی برای سلامتی افراد در پی داشته باشد.

همان طور که در دیگر بخش های مجله آرگا روش های دفع آفات گوجه فرنگی و چگونگی دفع آفت گیاهان آپارتمانی را مطالعه کردید، توصیه می شود، در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا باری دیگر با انواعی از آفات و سموم شیمیایی و طبیعی آشنا شوید. همچنین در ادامه مطلب علاوه بر معرفی آفت کش های طبیعی و شیمیایی به شما روش های سالم برای تهیه دفع آفات ارگانیک را آموزش می دهیم.

معرفی آفت کش های طبیعی و شیمیایی

دفع آفات

طبیعی است که تا به حال هر اندازه اسم آفت کش به ذهنتان خطور کرده است، بلافاصله یاد انواعی از سموم شیمیایی افتاده باشید. اما تا به حال توجه کرده اید که در کنار آفت کش های شیمیایی می توان از محصولات ارگانیک و طبیعی برای تهیه آفت کش و و دفع آفات استفاده کنید. آفت کش های طبیعی را به راحتی و با ترکیب برخی مواد ساده در منزل می توانید تهیه کنید که خواص بی شماری هم برایتان در پی دارد. این محصولات می تواند شامل؛ سیر، فلفل و پیاز باشد که به راحتی آفات را از مزارع شما فراری می دهد.

 • آفت کش های طبیعی

آفت کش و شته کش های طبیعی را به صورت کلی با صابون تهیه می کنند، اما گفتنی است که در این میان از دیگر مواد سازگار با محیط زیست نیز می توان استفاده های کثیری انجام داد. بسیاری از باغبان های خانگی برای دفع آفات خود روی به محصولات ارگانیک و طبیعی آورده اند، چرا که در جهت سلامتی خانوده و دیگر افراد جامعه تاثیر به سزایی قائل می باشد. همچنین به کار گیری این روش ها برای سلامتی محیط زیست بسیار تاثیر گذار است که با روش هایی بسیار ساده می توانید آفات مزارع خود را با کمترین هزینه از بین ببرید.

 • کالا چیو
 • قاصدک 24
 • آفت کش های شیمیایی

طبیعی است که با هر بار حمله جانوران موذی به خانه تان، در فکر آفت کش های شیمیایی بوده اید تا هر چه سریع تر اقدام به دفع آنان از محیط کاری و شخصی خود کنید. گفتنی است که این آفت کش ها از عوارض جدی برای سلامتی برخوردار می باشند که در طی آن سازمان جهانی بهداشت این چنین اعلام کرد که قرار گیری در معرض این چنین موارد شیمیایی می تواند تاثیرات منفی و جبران نشدنی بر روی بافت های بدن تان بر جای بگذارد.

طبق این بیانیه دیگر تحقیقاتی صورت گرفت که این چنین مشخص شد در سال ۲۰۰۲ مرگ و میر هایی بر اساس مسمومیت استفاده از این آفت کش ها انجام شد که این آمار چیزی در حدود ۱۸۶۰۰ نفر بود. همچنین این دسته از مسمومیت ها می تواند شامل مصرف غذا و نوشیدنی های آلوده به این سم ها باشد.

معرفی روش های دفع آفات ارگانیک

معرفی روش های تهیه دفع آفات ارگانیک

در ادامه مطلب دستور العمل های طبیعی در جهت تولید آفت کش طبیعی مطالعه می کنید که می تواند علاوه بر کاهش هزینه ها، از عوارض و عواقب کمتری برخوردار شود.

 • برخی از سبزیجات

برای استفاده از این روش باید تعدادی فلفل قرمز تند را با چند حبه سیر ترکیب کنید. خوب است که به وسیله چاقو؛ فلفل و سیر را از وسط خرد کنید و سپس درون میکسر بریزید تا به خوبی با یک دیگر مخلوط شوند. ۲ فنجان آب گرم را به ترکیبات اضافه کنید و باری دیگر درون میکسر با یک دیگر مخلوط کنید. حالا مواد را درون ظرف شیشه ای بریزید و به مدت ۲۴ ساعت رو به روی آفتاب قرار دهید.

پس از زمان مشخص شده مخلوط را از صافی عبور دهید تا در نهایت محلولی صاف و یک دست حاصل شود. آن را درون ظرف های سم پاش مخصوص بریزید و در طی هر ۴ الی ۵ روز از آن استفاده کنید.

 • سیر

سیر یکی از موثر ترین و با قدرت ترین حشره کش ها به حساب می آید که که برای مراقبت از گیاهان و دفع انواعی از حشرات بسیار کارآمد است. با آماده سازی کوتاه و ساده ای می توانید باغ خود را  شر آفات در امان نگه دارید؛ چرا که برای استفاده از این روش می بایست ۱ سیر کامل را با ۲ لیوان آب به خوبی له کنید و پس از آنکه مخلوط روانی به دست آمد به مدت ۲۴ ساعت آن را به کناری بگذارید. پس از زمان مشخص شده؛ ۳ لیتر آب به مخلوط سیر خود اضافه کنید و سپس به وسیله بر روی تمامی گیاهان خود این روش را اعمال کنید.

قابل به ذکر است که سیر در دفع حشرات تاثیر گذاری بسیار فوق العاده ای را دارا است.

تاثیر گشنیز در دفع آفات

 • گشنیز

گیاه گشنیز را باید در طی ۱۰ دقیقه درون آب بجوشانید و سپس ترکیب آن را به روی محصولات مزارع خود اسپری کنید.

 • آویشن

برای دفع آفات و جلوگیری از ورود این جانداران به لباس خود می توانید ۱۰ قطره روغن آویشن را به همراه ۲۰ قطره روغن پونه و مقدار کمی روغن زیتون ترکیب کنید. سپس روغن های مخلوط شده را به همراه کرم ضد آفتاب ترکیب کنید و به روی پوست نواحی مورد نظر از بدن خود اعمال کنید.

 • اسطوخودوس

در روشی دیگر نیز می توانید ۳۰۰ گرم از برگ های تازه اسطوخودوس را در ۱ لیتر آب ترکیب کنید و سپس به روی تمامی محصولات زراعی  خود اسپری کنید. گفتنی است که این روش در دفع مورچه ها نیز بسیار تاثیر گذار است، اما توجه داشته باشید که ۱ ساعت قبل از اعمال این روش، باید محیط را خنک کنید.

 • بی کربنات سدیم

یکی از آزار های شبانه و وقت استراحت، اغلب صدا هایی است که از گوشه و کنار و بین دیوار ها به گوش می رسد. این شرایط تحت برخی از حیوانات موذی به مانند موش و سوسک به وجود می آید که باید به دنبال روشی موثر برای دفع آنان باشید.

در این روش می بایست؛ سدیم بی کربنات را با آرد و شکر ترکیب کنید و سپس درون ظرف کوچکی بریزید تا جوندگان کوچک از آن تغذیه کنند. توجه داشته باشید که شکر باید مقدار بیشتری از ترکیب را برخوردار شود تا این آفات را در منزل جذب خود کند. گفتنی است که این ترکیب با توجه به ایجاد گاز های دی اکسید کربن در معده این جانوران کوچک در نهایت به مرگ آن ها منجر می شود.

تاثیر جوش در دفع آفات و جوندگان

 • ترکیب شکر و جوش شیرین

شکر و بی کربنات از عناصر مورد استفاده برای دفع آفات به شمار می آیند. همچنین سوسک ها از دیگر حشرات ناخوشایند در منزل هستند که خود را در مبلمان، لوله ها، کمدها، سیستم گرمایشی، سوراخ ها و ترک دیوار پنهان می کنند. از این رو برای دفع این آفات و به ویژه سوک ها می توانید از مراحل گفته شده در ادامه مطلب کمک بگیرید.

اقدام اول:

گفتنی است که شکر در جذب سوسک و جوش شیرین در از بین بردن آن بسیار تاثیر گذار است، از این رو در ۱ ظرف و یا چندین ظرف ترکیبی از شکر و بی کربنات را تهیه کنید. مقدار خیلی کمی آب به آن اضافه کنید و سپس در قسمت هایی از منزل که گمان می کنید سوسک و آفات در ان جا حضور می یابند، قرار دهید.

اقدام دوم:

دیگر اقدامی که در این باره می توانید انجام دهید؛ آن است که جوش شیرین را به همراه شکر بر روی زمین بریزید، اما توجه داشته باید که در این قسمت نباید آب به آن اضافه کنید. علاوه بر این موارد می توانید از دیگر روش های اقتصادی برای دفع آفات استفاده کنید که گفتنی است این مورد از روش های دفع آفات ارگانیک به حساب می آید که می توانید برای پیشگیری از ظهور تعداد بسیاری سوسک جلوگیری کنید.

همچنین خوب است که همواره محیط خانه را تمیز و پاکیزه نگه دارید و از تهویه هوای مناسبی استفاده کنید، توجه داشته باشید که ترکی بر روی دیوار باقی نمانده باشد و بشقاب های روغنی برای ساعت طولانی درون سینگ ظرفشویی باقی نماند.

 • روغن

در این روش تهیه آفت کش؛ باید ۱ قاشق غذا خوری مایع ظرفشویی را با ۱ فنجان روغن ترکیب کنید. ۲ قاشق غذا خوری از این ترکیب را با فنجانی دارای آب ترکیب کنید و سپس درون سم پاش های مورد نظر بریزید. برای تست اثر بخشی این روش، خوب است در ابتدا از گوشه کوچکی گل شروع کنید و اگر در نهایت تاثیر به سزایی داشت به اسپری آن در تمام نواحی از گل بپردازید.

تاثیر انواعی از روغن های طبیعی در دفع آفات

قابل به ذکر است که در این رابطه توصیه می شود از روغن های گیاهی استفاده کنید.

 • روغن گرچک

برای به کار گیری این روش از دفع آفات ارگانیک از اندام های بدن تان می بایست؛ ۹۰ میلی لیتر قیر کاج، ۶۰ میلی لیتر روغن گرچک، ۳۰ میلی لیتر روغن پونه را با یک دیگر ترکیب کنید. سپس درون ظرفی ریخته و به روی شعله ملایم بجوشانید تا در نهایت شکل خمیری به خود بگیرد. پس از آن که ترکیب خمیری تان خنک شد، به روی نواحی از بدن خود اعمال کنید.

 • تنباکو

۴ لیتر آب را با ۱ فنجان تنباکو ترکیب کنید. گفتنی است که تنباکو در دفع کرم، هزار پا و شته بسیار مناسب است اما در مقابل برای رشد گیاهانی به مانند فلفل، گوجه فرنگی و بادمجان خطر بزرگی به حساب می آید.

ترکیب گفته را به مدت ۲۴ ساعت رو به روی آفتاب قرار دهید و در این زمان باید تغییر رنگ در ترکیب را مشاهده کنید. در آخر باید ۳ قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی به ترکیب اضافه کنید و سپس به درون سم پاش برای اسپری به روی گیاهان مورد نظر انتقال دهید.

 • سنبل هندی

در این روش ۲۸۰ گرم از روغن سنبل هندی را با ۸۵ گرم آب مقطر در درون یک بطری مخلوط کنید. در این رابطه توصیه می شود که از روغن سنبل هندی طبیعی استفاده کنید چرا که با ترکیبات متعدد می تواند آفات و پشه ها را از هر محلی دفع کند. در این رابطه تنها کاری که باید کنید، این است که گوشه به گوشه منزل تان را با این روغن اسپری کنید.

تاثیر پوست پرتغال در دفع آفات چگونه است؟

 • پرتقال

بسیاری از مرکبات تاثیر به سزایی در دفع آفاتی به مانند شته، قارچ و حلزون دارند. همچنین از این روش دفع آفات ارگانیک می توانید برای از بین بردن مورچه و سوسک نیز استفاده کنید که برای این کار باید پوست پرتقال را جدا کرده و درون ظرف شیشه ای بریزید. به روی پوست پرتقال ها ۲ فنجان آب جوش اضافه کنید و سپس به مدت ۲۴ ساعت در معرض نور خورشید نگهداری کنید.

پس از زمان مشخص شده مخلوط را از صافی عبور دهید و قطراتی از صابون کاستیل به آن اضافه کنید. حالا محلول به دست آمده را درون سم پاش ها انتقال دهید و به صوت مستقیم در قسمت های بیمار گیاه اعمال کنید.

 • اقدامات پایانی

در نهایت به کار گیری تمامی روش های گفته شده و عدم کسب نتیجه؛ خوب است با افراد ماهر در این زمینه تماس بگیرید تا آنان به کمک شما در این رابطه بپردازند. این افراد می دانند که از چه روشی برای رسیدن آسیب کمتر به سلامتی تان و دفع هر چه سریع تر آفات استفاده کنند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.