دسته ها
چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

ترفندهای کاربردی برای افزایش سرعت ویندوز ۸ و ۸.۱

  • حکیمه فهیمی
  • ۲۲ شهریور ۱۳۹۹
  • ۰

به طور معمول یکی از مهمترین قاکتورهایی که کاربران در هنگام استفاده از برنامه ها و سیستم عامل ها مدنظرشان است سرعت بالای آن برنامه یا سیستم عامل می باشد. از این رو ما در این مطلب شما را با چند راهکار برای افزایش سرعت ویندوز ۸ و ۸.۱ آشنا خواهیم ساخت. همراه ما باشید. 

اگر از کابران ویندوز ۸ و ۸.۱ هستید و قصد دارید با سرعت بیشتری برنامه ها و اپلیکیشن ها را در این ویندوز اجرا کنید با ادامه این مطلب همراه ما باشید. در ضمن با شیوه بوت شدن سریع ویندوز ۸ نیز آشنا خواهید شد.

آشنایی با راهکارهای افزایش سرعت ویندوز ۸

 

ممکن است شما نیز هنگام استفاده از رایانه تان با کند شدن و کاهش کارایی سیستم روبرو شده باشید. به طور مثال بوت شدن یا بالا آمدن ویندوز خیلی طول می کشد یا باز شدن یک درایو به کندی صورت می گیرد. از آنجا که مهمترین فاکتور برای هر کاربری در بهره گیری از برنامه ها و سیستم عامل ها سرعت بالای آن ها می باشد در ادامه با راهکارهایی برای افزایش سرعت ویندوز ۸ و ۸.۱ آشنا خواهید شد. ضمنا با شیوه بوت شدن سریع ویندوز ۸ نیز آشنا خواهید شد. ناگفته نماند که ویندوز ۸ در مقایسه با نسخه های پیشین ویندوز بسیار سریعتر بوده و سرعت راه اندازی بالاتری تیز دارد. همچنین این ویندوز فضای کمی اشغال می کند و دارای دسکتاپی رویایی با طراحی چشم نواز است.

راهکارهای افزایش سرعت ویندوز ۸

ویندوز ۸ مانند همه نسخه های ویندوز دارای یکسری تنظیمات متعدد می باشد که شما می توانید به سادگی آن را تغییر داده و حتی سرعت ویندوز ۸ را نیز بالا ببرید. قابل ذکر است راهکارهای مختلفی وجود دارد تا سرعت ویندوز ۸ را افزایش دهید که در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره می شود.

۱.مشخص نمودن برنامه هایی که سرعت ویندوز را کاهش می دهند

ویندوز ۸ دارای تسک منیجر جدیدی می باشد که به شما اجاز می دهد برنامه یا اپلیکیشن هایی که سرعت رایانه را کاهش می دهند مشخص کنید. برای باز کردن تسک منیجز(task manager) روی نواز وظیفه دسکتاپ کلیک راست نموده و  گزینه task manager را انتخاب کنید.

چنانچه برنامه را به صورت کامل نمی بینید روی گزینهDetails option کلیک نمایید. در ادامه می بینید برنامه هایی که از منابع زیاد برای کار خود بهره می گیرند به شکل متمایز و های لایت مشخص شده اند. به عبارت دیگر برنامه یا اپلیکیشن هایی که با اجرا شدن قسمت های مختلفی از رایانه را درگیر کرده اند لیست شده اند. درون این لیست، لیست ساده شده ای simplified list از نرم افزارها وجود دارد که به صورت خلاصه تری اطلاعات را نشان می دهد. به این شیوه نمایش، شیوه قدیمی نمایش فرایندها( old style processes list)گفته می شود. چنانچه ترجیح شما گزینه old style processes list است آن بر روی زبانه اطلاعات(Details tab) در دسترس می باشد.

۲.مدیریت برنامه های استارتاپ

در حال حاضر تسک منیجر به شما اجاز می دهد که به سادگی برنامه هایی را که موقع روشن شدن سیستم، همراه آن به صورت خودکار راه اندازی می شوند را غیرفعال کنید. این امکان بر روی زبانه استارتاپ تب (startup tab) وجود دارد که کافی است روی این گزینه کلیک کنید تا لیستی از برنامه هایی که به صورت خودکار هنگام روشن شدن ویندزو راه اندازی می شوند را مشاهده و غیرفعال کنید.

ضمنا ویندزو به صورت اتومات مدت زمانی را که طول می کشد تا برنامه ها اجرا گردند مورد آنالیز و تجزیه و تحلیل قرار می دهد و اطلاعات حاصله را در ستون تاثیر در راه اندازی(startup impact column) نشان می دهد. به این ترتیب برنامه هایی که با توجه به آنالیز صورت گرفته سرعت راه اندازی سنگینی دارند انتخاب نموده و غیرفعال کنید تا دیگر به طور همزمان با ویندوز اجرا نشود. با انجام این کار مشاهده خواهید کرد سرعت ویندوز بیشتر شده است.

۳.غیرفعال کردن افکت های انیمیشنی

باید گفت که در ویندوز ۸ و همچنین ویندوز ۷ زمانی که یک برنامه در سایز مینیمم یا ماکزیمم قرار می گیرد همچنین هنگامی که برنامه ای در حال اجراست یا برنامه بسته می شود از افکت های انیمیشنی بهره گرفته می شود. در ظاهر این افکت های نمایشی جالب و چشم نواز هستند اما باید گفت برای اجرا شدن این افکت ها زمان زیادی هدر می رود. از این رو پیشنهاد می شود این افکت های انیمیشنی را غیر فعال کنید. بعد از انجام این کار مشاهده خواهید کرد که پنجره های ویندوز چقدر سریع و بدون اتلاف وقت باز و بسته می شوند.

نحوه انجام این کار به این صورت می باشد که کلید windows key را فشار دهید و عبارت system performance properties  را وارد کرده و سپس کلید enter را فشار دهید. در تصویر زیر می بینید که در پنجزه ظاهر شده تیک کدام گزینه ها را بردارید. ضمنا می توانید افکت های انیمیشنی دیگری را نیز غیرفعال کنید نظیر مخفی شدن یا نمایش اسلاید منوها یا نکات راهنمای ابزار که به صورت اسلاید نمایش داده می شود. با انجام این کار خواهید دید که سرعت منوها و راهنمای ابزار خیلی سریع بهبود پیدا می کند.

۴.بهینه ساختن هارد درایو

باید گفت که در ویندوز ۸ برنامه استانداردی به نام Disk Defragmenter وجود دارد که در حال حاضر به نام optimize drives tool (ابزار بهینه سازی درایو) شناخته می شود. برای دسترسی به این گزینه روی کیبورد کلید ویندوز را فشار داده و در کادر نمایش داده شده عبارت Defragment را تایپ نمایید . سپس روی گزینه settings کلیک کرده و در آخر کلید enter را فشار دهید.

توجه کنید که ویندوز ۸ به صورت پیش فرض هفته ای یک بار درایوها را بهینه سازی می کند. بنابراین این کار نیز در افزایش سرعت ویندوز موثر است. به هر روی چنانچه مدام فایل های زیادی را در ویندوز جابجا می کنید و از هر پارتیشن به پارتیشنی دیگر انتقال می دهید احتمالا بخواهید زودتر از موعد هارد درایو را بهینه سازی کنید به این ترتیب مانند نسخه های قبلی ویندوز روی دکمه آنالیز(Analyze button) کلیک نمایید تا فایل های سیستم تجزیه و تحلیل شوند.

۵.از برنامه های امنیتی( security applications) استفاده کنید.

به جای اینکه سوئیت های امنیتی که غالبا موجب کاهش سرعت ویندزو تا حد زیادی می شوند را نصب کنید از برنامه های کاربردی و کامل امنیتی (security programs) بهره بگیرید. تا سرعت ویندوز ۸ را افزایش دهید. به صورت پیش فرض بر روی ویندوز آنتی ویروس وجود دارد که به آن ویندوز دیفندر(windows defender) می گویند. قابل ذکر است که این آنتی ویروس همان اپ معروف Microsoft security essentials application می باشد. در ضمن ویندوز ۸ ویژگی جدیدی به نام نمایشگر هوشمند(smart screen) داشته که برنامه های دانلود شده از اینترنت را از نظر سالم بودن و ویروس نداشتن آنالیز می کند. ویندوز ۸ مانند نسخه های پیشین از درایور امنیتی firewall بهره می برد که بلوک های اتصالات ورودی را بررسی می کند. چنانچه به امنیت بالا و امکانات و آپشن های امنیتی بیشتری نیاز دارید پیشنهاد می کنیم مانند دیگر کاربران حرفه ای اپ های کامل و کاربردی(security programs) را روی ویندوز نصب نموده و خیال خود را آسوده سازید.

۶.تنظیمات پاور(power settings) را تغییر دهید

ویندوز ۸ توسط برنامه های مربوط به پاور، عمر باتری و عملکردش را به صورت مناسب و منطقی اولویت بندی می کند. با این روش نیز می توان سرعت ویندوز ۸ را افزایش داد. برای دسترسی به تنظیمات پاور (power plan settings) روی کیبورد کلید ویندوز را فشار دهید و عبارت power plan را درون کادر تایپ نمایید. سپس روی settings کلیک کرده و در آخر کلید enter را فشار دهید. به صورت پیش فرض حالت متعادل و متوازن(Balanced) در نظر گرفته شده است. ویندوز به طور خودکار هنگامی که به استفاده از حداکثر سرعت نیاز ندارید سرعت CPU را کاهش خواهد داد و با این کار صرفه جویی زیادی صورت می گیرد.

با این وجود بهره گیری از این حالت عمل خوبی نیست حتی رایانه های خرفه ای خاص بازی های سنگین نیز برای مرور صفحات وب اندکی زمان صرف می کنند از این رو جالب نیست برای رفع این تاخیر بسیار کم همه فعالیت های CPU به بازکردن صفحات وب اختصاص یابد و به آن فشار وارد شود. به هر روی هر کدام از این حالت ها را که انتخاب نمودید اطمنیان حاصل کنید از بهینه سازی قدرت power saver استفاده نمی شود ولی اگر عمر باتری برایتان اهمیت زیادی دارد حتما از گزینه power saver بهره بگیرید.

افزایش سرعت بوت شدن(راه اندازی) ویندوز ۸

هر اندازه هم که رایانه شما قدرتمند باشد عملیات بوت شدن یا راه اندازی ویندوز فرایندی وقت گیر و خسته کننده است. البته درایوهای ssd سرعت بوت شدن ویندوز را افزایش داده و مطلوب تر ساخته اند ولی همه کاربران به این درایوها دسترسی ندارند. مایکروسافت در ویندوز ۸ و نسخه های بعدی آن، قابلیتی به نام fast boot( بوت سریع) قرار داده که تایم راه اندازی سیستم را بین ۷۰-۳۰ درصد کمتر می کند. در ادامه با این ویژگی و شیوه فعالسازی آن آشنا می شوید.

قابلیت fast boot با هدف راه اندازی سریعتر ویندوز ۸ نسبت به نسخه قبلی ایجاد شده است. برای آشنایی با این قابیلت باید گفت که با خاموش شدن سیستم یا shut down ویندوز ۸ کاملا متوقف و خاموش نخواهد شد. البته سخت افزارها کاملا خاموش خواهند شد و این ویندوز است که در سطح حافظه در حالت خواب قرار می گیرد. با فعال بودن گزینه fast boot  هنگامی که دستور shut down ارسال می شود . قسمت هایی از سیستم عامل مانند خاموش کردن معمولی بسته می شوند ولی بخش هایی جهت راه اندازی سریع در حالت خواب روی دیسک ذخیره سازی قرار می گیرند که تا این مرحله ویژگی HYBRID shut down وارد عمل شده است. بعد از خاموش شدن سیستم در این حالت، زمانی که رایانه را مجددا روشن می کنید قابلیت fast boot وارد عمل شده و با استفاده از پردازنده های چند هسته ای و سخت افزارهای امروزی که با قابلیت UEFIهمراه هستند فرایند بوت شدن ویندوز و به طور کلی سیتم تسریع می یابد.

با فشار دادن کلید روشن شدن سیستم اولین اتفاقی که می افتد بارگذاری و اجرای فریم وار بین سخت افزارها از جمله مادربرد می باشد. در این حالت سخت افزارهای اصلی سیستم جهت بارگذاری سیستم عامل آماده شده که البته به شکل اولیه صورت می گیرد و آماده سازی کامل توسط بارگذاری درایوهای سخت افزاری در مرحله بارگذاری خود سیستم عامل صورت خواهد گرفت.

شیوه فعالسازی قابلیت fast boot

با توجه به این که قابلیت fast boot به شکل پیش فرض در ویندوز ۸ و ۸.۱ فعال می باشد ولی در عمل بنا به دلایل مختلفی در سیستم های مختلف اغلب غیرفعال است. از این رو برای بررسی وضعیت این قابلیت عبارتPowet Buttons را در کادر سرچ ویندوز وارد کنید و بعد گزینه change what the power butons do را انتخاب نمایید.

در پنجره ظاهر شده می توانید وضعیت قابلیت fast boot را کنترل و فعال یا غیرفعال نمایید که خود مایکروسافت پیشنهاد کرده آن را فعال کنید.

چنانچه این گزینه غیرفعال بود برای امکان تغییر آن رویchange settings that are currently unavailable کلیک نمایید. ولی همانطور که پیشتر بیان شد این قابلیت با firmware مادربرد رابطه تنگاتنگی دارد و غالب سازندگان برای پیشگیری از مشکلات عدم سازگاری آن را غیرفعال نموده اند. از این رو چنانچه چنین گزینه ای را پیدا نکردید به تنظیمات مادربرد رفته و گزینه Windows 8/8.1 features یا fast boot را جستجو کنید و آن را فعال نمایید. و ترجیحا وقتی از قابلیت fast boot بهره بگیرید که بایوس مادربرد UEFIباشد.

همچنین برای مشاهده نحوه افزایش سرعت ویندوز ۷ و افزایش سرعت ویندوز ۱۰ کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.