دسته ها
چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

دستورالعمل کاشت، تکثیر و نگهداری گل فلوکس

  • ملیحه بال افکن
  • ۱۸ شهریور ۱۳۹۹
  • ۰

از آنجایی که گل فلوکس از گیاهان همیشه سبز و آپارتمانی محسوب می شود مورد پسند اغلب علاقه مندان به گل و گیاه قرار گرفته و در این مطلب سعی داریم شما را با روش های مراقبت و نگهداری گل فلوکس درخانه آشنا نماییم با ما همراه باشید.

به طور کلی گیاه فلوکس از دسته گیاهان زیبا و علفی می باشد که دارای گل هایی بسیار زیبا، خوش رنگ و معطر است و از آنجایی که مقاومت خوبی در برابر خشکسالی دارد می توانید به راحتی اقدام به پرورش و نگهداری گل فلوکس کنید. این گیاه در واقع مناسب کاشت در فضای باغ ها، باغ های سنگی و پاسیو می باشد و اغلب به عنوان یک گیاه پوششی مورد استفاده قرار می گیرد.

چگونگی نگهداری گل فلوکس

بهتر است بدانید که گل فلوکس در واقع گیاهی چند ساله است که با زیبایی و کاربرد در طراحی فضای سبز و برای کاشت توده ای و در سبک ژاپنی، سنگی و کلاسیم به کار می رود. این گیاه معمولا در حاشیه باغات مورد کشت قرار می گیرد. گل های آن به صورت دسته ای در یک گل آذین چتر مانند جمع شده اند و در رنگ های مختلف بنفش، کرم، آبی، صورتی، قرمز و سفید مشاهده می شوند. به طور کلی این گیاه از سرعت رشد زیادی برخوردار می باشد و قابلیت رشد تا ارتفاع ۵۰ الی ۶۵ سانتی متری را دارای می باشد و اغلب به صورت گیاهی آپارتمانی در گلدان ها کشت می شود. گیاه فلوکس در واقع دارای ارقام مختلفی از جمله پاکوتاه و پابلند می باشد که گونه پاکوتاه آن یک ساله است و دارای حالتی رونده با گل هایی پراکنده می باشد اما نوع پابلند آن چند ساله است و دارای گل هایی خوشه ای می باشد. این گیاه دارای برگ هایی سبز پررنگ و سوزنی شکل می باشد و طول آن ها بین ۴ الی ۸ میلی متر است. جالب است بدانید که گل های فلوکس در فصول شکوفایی بسیار زیبا و جذاب هستند و مشابه تپه ای از گل می باشند که زنبور های فراوانی را به خود جذب کرده اند.

روش های مراقبت از گیاه فلوکس

دستورالعمل کاشت و تکثیر گیاه فلوکس:

توجه داشته باشید که این گیاه را بایستی زمانی که سالم و سرزنده به نظر می آید تقسیم نمایید و اشتباه رایجی که اغلب باغبانان آن را اانجام می دهند این است که صبر می کنند تا گیاه به حجم وسیعی برسد و شروع به ریزش کند. در حالی که تقسیم گیاه بایستی پیش از رسیدن گیاه به این مرحله صورت بگیرد.

به عنوان یک قاعده کلی برای تقسیم این گیاه اجازه دهید رشد عرضی گیاه به اندازه ارتفاع آن شود یعنی قطر دایره ای که گیاه در آن رشد نموده به اندازه ارتفاع آن باشد اما اگر در این روند متوجه شدید که گیاه به صورت انبوهی رشد کرده و در مرکز به گل نشسته و دارای شاخ و برگ کمتری است در واقع زمان تقسیم و تکثیر رسیده است و بایستی آن را انجام دهید.

  •  قاصدک 24

توجه داشته باشید که تقسیم گیاه فلوکس بایستی در اواخر تابستان یا اوایل پاییز صورت گیرد اما اگر می خواهید به نتیجه ای عالی دست پیدا کنید بهتر است تقسیم گیاه را در اوایل فصل بهار پیش از اینکه شاخ و برگ جدیدی رشد کند انجام دهید.

نحوه کاشت گیاه فلوکس

همچنین اگر می خواهید گیاهتان در جای خود قرار بگیرد هم بایستی کل گیاه را از بستر دربیاورید و سپس یک قسمت از گیاه را مجددا در همان مکان اصلی کشت نمایید. برای این کار لازم است در اطراف گیاه چاله ای عمیق حفر کنید و گیاهتان را با بیلچه و با ملایمت زیادی دربیاورید تا کمترین آسیب بدان وارد شود.

حال بایستی خاک های روی ریشه را با فشار ملایم آب بشویید زیرا انجام این کار باعث می شود ریشه ها و ساقه هایی که به ریشه ها متصل می باشند قابل مشاهده تر بوده و در نتیجه تقسیم گیاه راحت تر انجام شود.

پس از شستشوی ریشه ها می توانید کل گیاه را تقسیم نمایید و خوشه های کوچکی به دست بیاورید. فقط باید اطمینان حاصل کنید که هر قسمت از گیاه را که جدا می کنید دارای یک الی دو ساقه سالم با ریشه هایی گسترده باشد تا بتوانید گیاه را درون خاک نگه دارید. سپس لازم است خوشه های به دست آمده را به مجدد به ۲ الی ۴ خوشه کوچک تر تقسیم نمایید.

چگونگی نگهداری گل فلوکس

شرایط مورد نیاز پرورش و نگهداری گیاه فلوکس:

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که بایستی شما آن را فراهم نمایید و به همین منظور در ادامه به بیان برخی از شرایط لازم برای نگهداری گل فلوکس و پرورش آن پرداخته ایم که می توانید در این روند از آن استفاده نمایید:

خاک:

بهتر است بدانید که در واقع خاک مناسب برای بستر کشت و نگهداری گل فلوکس خاک های شنی، لومی و هوموس به همراه خاک برگ می باشند و البته که خاک تهیه شده بایستی از زهکشی بسیار خوبی نیز برخوردار باشد تا آب اضافی ته گلدان به راحتی خارج شده و موجب پوسیدگی ریشه های گیاه نشود.

شرایط مورد نیاز برای نگهداری گل فلوکس

نور:

توصیه می شود که گیاه خود را در فضای سایه قرار ندهید زیرا فلوکس علاقه زیادی به نور آفتاب دارد و می تواند در این شرایط رشد بهتری داشته باشد. به طور قاطع می توان گفت که بهترین گلدگی فلوکس زمانی اتفاق خواهد افتاد که گیاه در معرض آفتاب قرار داشته باشد. بهتر است بدانید که بهترین باز دمایی برای نگهداری گل فلوکس باز دمایی بین ۱ الی ۲۲ درجه سانتی گراد می باشد که اگر گیاهتان در معرض سرمای بسیار شدید قرار بگیرد به سرعت از بین خواهد رفت.

آبیاری:

به طور کلی گیاه فلوکس برای رشد نیاز به آبیاری زیادی ندارد و همچنین از مقاومت خوبی در برابر خشکسالی برخوردار می باشد. توصیه می شود که در فاصله دو آبیاری حتما سطح بستر کاملا خشک شده باشد و سپس اقدام به آبیاری کنید و به طور کلی آبیاری فلوکس در طول هفته یک مرتبه می تواند برای رشد آن کافی باشد.

انجام آبیاری مناسب گیاه فلوکس

تغذیه:

توجه داشته باشید که گیاه فلوکس برای اینکه بتواند رشد خوبی داشته باشید بایستی در طول سال حداقل دو مرتبه آن را تغذیه نمایید همچنین به طور قاطع می توان گفت که هر چه خاک بستر حاصلخیز تر باشد رشد گیاه نیز به مراتب بهتر خواهد بود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.