دسته ها
دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

اگر به بادام زمینی آلرژی دارید، بخوانید

 • ساناز براتی
 • ۲۴ فروردین ۱۳۹۹
 • ۰

حساسیت به بادام زمینی یکی از آلرژی های شایع در مردم به خصوص کودکان می باشد که باعث ایجاد مشکلاتی مثل خارش، سوزش در گلو، تورم، تنگی نفس، درد در معده، اسهال و استفراق و در موادرد شدید تر باعث شوک آنافیلاکسی در فرد خواهد شد.

واکنش آلرژیک وقتی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن بیش از اندازه واکنش نشان دهد و شروع به انتشار مواد شیمیایی به ویژه آنتی هیستامین در خون کند. واکنش آلرژیک می تواند اثرات مختلفی بر اندام های مختلف بدن داشته باشد و باعث مشکلاتی در فرد گردد.

بررسی آلرژی به بادام زمینی

یکی از انواع آلرژی ها، حساسیت به بادام زمینی است که بسیار شایع می باشد. این نوع حساسیت شایع ترین علت آنافیلاکسی ناشی از غذا می باشد. حساسیت به بادام زمینی در برخی از افراد با مقادیر بسیار کمی از بادام زمینی یا کره آن اتفاق می افتد و ممکن است باعث مشکلات زیاد و واکنش شدید و حتی شود آنافیلاکسی در فرد شود. این حساسیت در کودکان زیر ۳ سال شایع تر بوده و ریسک بیشتری دارد. بادام زمینی در بین ۸ غذای اصلی حساسیت زا قرار گرفته است. تحقیقات انجام شده در باره نشان داده است که بهتر است از مصرف این آجیل در سنین پایین خود داری شود. امروزه مشخص شده است که استفاده مقدار کمی از پروتئین بادام زمینی با مکمل های پروبیوتیک می تواند به مقدار قابل توجه ای از میزان حساسیت در کودکان کاهش دهد.

ایجاد آلرژی به بادام زمینی

بادام زمینی

بادام زمینی بر خلاف تصور عموم از خانواده حبوبات و غلات می باشد که دانه های خوردنی دارد. بوته های بادام زمینی زیر زمین رشد می کنند به همین جهت این نام را برای آن انتخاب کرده اند. همانطور که گفتیم بادام زمینی جزء آجیل ها نمی باشد اما مردم از آن به عنوان آجیل استفاده می کنند و آن را در دسته بندی آجیل های درختی مثل بادام و گردو قرار می دهند. بادام زمینی و کره آن یکی از پرطرفدارترین خوراکی ها می باشد.

بادام زمینی و نوعی حساسیت به آن

 • نهال بیبی شاپ
 • کالا چیو

علائم حساسیت به بادام زمینی در کودکان و بزرگسالان

آلرژی به بادام زمینی با نشانه ها و علائم زیر همراه است:

 • وجود آبریزش در بینی
 • به وجود آمدن واکنش های پوستی مثل تاول، قرمزی و یا ورم
 • خارش و سوزش در ناحیه دهان و گلو
 • ایجاد مشکلات گوارش مثل گرفتگی معده، اسهال، تهوع و استفراغ
 • داشتن تنگی نفس و خس خس در سینه
 • بروز شوک آنافیلاکسی

بادام زمینی و حساسیت های احتمالی به آن

علائم شوک آنافیلاکسی ناشی از حساسیت

همانطور که گفته شد حساسیت به بادام زمینیی در شرایط شدید موجب شوک آنافیلاکسی می شود که این شوک با نشانه های زیر همراه است:

 • به وجود آمدن انقباض کیسه های هوایی
 • ورم گلو و تنگی نفس
 • کاهش شدید فشار خون
 • بروز رنگ پریدگی و کبود شدن لب
 • ایجاد تپش قلب
 • بروز سردرد، سرگیجه و از دست دادن آگاهی

بادام زمینی و آلرژی به آن

دلایل ایجاد حساسیت به بادام زمینی

حساسیت به بادام زمینی وقتی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن، اشتباها پروتئین های بادام زمینی را به عنوان آلرژن شناسایی کرده و برای مقابله با آن آنتی بادی هایی را در جریان خون آزاد می نماید. شایع ترین دلیل واکنش آلرژیک به بادام زمینی خوردن کره یا آجیل و یا مواد غذایی است که از آن تشکیل شده باشند اما در برخی از افراد حساسیت می تواند به خاطر لمس و تماس پوستی و یا استنشاق بوی آن مثل استفاده از اسپری یا روغن بادام زمینی اتفاق بیافتد که بسیار نادر می باشد.

موارد خطر حساسیت به بادام زمینی

موارد مهم در رابطه با حساسیت به بادام زمینی شامل موارد زیر می شود:

 • سن: آلرژی ها و حساسیت های غذایی به خصوص حساسیت به بادام زمینی بیشتر در نوزادان و کودکان دیده می شود زیرا آنها دارای سیستم ایمنی ضعیف تری نسبت به سایرین می باشند.
 • داشتن حساسیت قبلی به بادام زمینی: برخی از افراد که در کودکی به بادام زمینی حساسیت داشته اند، ممکن است در بزرگسالی نیز دچار این حساسیت شوند و بروز این مشکل در آنها بیشتر از سایرین خواهد بود.
 • حساسیت یکی از اعضای خانواده: در صورتی که یکیی از اعضای خانواده نسبت به بادام زمینی حساسیت داشته باشد احتمال داشتن این حساسیت در دیگرر اعضای خانواده نیز افزایش می یابد.
 • حساسیت به مواد غذایی دیگر: کسانی که حساسیت غذایی دیگری دارند احتمال زیادی دارد که به بادام زمینی هم حساسیت داشته باشند.
 • اگزما: احتمال وجود حساسیت به بادام زمینی در افرادی که دچار بیماری درماتیت آتوپیک یا اگزما هستند بیشتر می باشد.

داشتن آلرژی به بادام زمینی

روش های تشخیص حساسیت به بادام زمینی

برای تشخیص مشکل حساسیت به بادام زمینی دو روش مختلف وجود دارد که با آنها آشنا می شویم:

 • تست پوست آلرژی: در این روش میزان کمی از ماده حساسیت زا یعنی بادام زمینی بر روی پوست قرار می دهند و اگر تغییراتی بر رویی پوست ایجاد شود نشان دهنده حساسیت فرد به بادام زمینی می باشد.
 • انجام آزمایش خون: در این روش با انجام آزمایش خون میزان آنتی بادی های ایمونوگلوبین ای که سیستم ایمنی بدن در پاسخ به حساسیت به بادام زمینی از خود ترشح می کند، اندازه گیری می شود و حساسیت فرد به این روش تشخیص داده می شود.

حساسیت به بادام زمینی

درمان حساسیت

در حال حاضر درمانی برای حذف قطعی حساسیت به بادام زمینی وجود ندارد اما پزشکان و محققان در حال مطالعه و تحقیق بر روی روش ایمونوتراپی آلرژی هستند. این روش به گونه ای است که در ابتدا به کودکانی که دچار این حساسیت هستند، مواد غذایی حاوی بادام زمینی در مقدار بسیار کم داده می شود و در هر بار این میزان کمی افزایش می یابد تا بدن کودک به این ماده عادت نماید. البته این روش تا کنون به تایید FDA نرسیده است.

حساسیت به بادام زمینی

پیشگیری از بروز مسمومیت به بادام زمینی

برای جلوگیری از ایجاد حساسیت به بادام زمینی افراد مستعد باید از تماس و مصرف آجیل و کره بادام زمینی و همچنین موادی که حاوی بادام زمینی باشند دوری نمایند و همواره برچسب مواد غذایی به دقت بررسی شود. در صورتی که فرزندتان دچار این حساسیت است باید همه اطرافیان و همچنین کارکنان مدرسه او را در جریان این موضوع قرار دهید و آمپول اپی نفرین را همواره در دسترس کودک و وسائل او قرار دهید تا در صورت نیاز از آن استفاده شود، بعلاوه می توانید از برچسب یا دستبند مخصوص حساسیت به مواد غذایی بخصوص برای کودک خود استفاده نمایید.

روش های درمانی حساسیت به بادام زمینی

عکس العمل بعد از بروز حساسیت به بادام زمینی

در صورتی که فردی دچار این نوع حساسیت شود باید سریعا به یک مرکز پزشکی یا درمانی مراجعه نماید. پزشکان در رابطه با این موضوع از تزریق آمپول پلی نفرین استفاده می نمایند تا از واکنش های شدیدتر پیشگیری شود. هر فردی که سابقه ی حساسیت به بادام زمینی دارد حتما باید این آمپول را همیشه همراه داشته باشد تا در صورت لزوم از آن استفاده شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.