دسته ها
پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹

ایجاد دسکتاپ مجازی در چند مرحله ساده + عکس

  • حکیمه فهیمی
  • ۹ اسفند ۱۳۹۸
  • ۰

دسکتاپ مجازی از ویژگی های جذاب ویندوز ۱۰  است که می تواند برای کاربر بسیار کاربردی باشد. چنانچه در رایانه برنامه های زیادی را اجرا می کنید و کنترل آنها برایتان گیج کننده و مشکل است با ایجاد دسکتاپ مجازی می توانید برنامه ها را تقسیم بندی نمایید و از طریق این ویژگی هر برنامه به صورت مجزا اجرا شده و قادر خواهید بود کارهای خود را سازماندهی کنید. برای آشنایی با نحوه ایجاد دسکتاپ مجازی تا پایان همراه ما باشید.

چنانچه از کاربرانی هستید که به طور همزمان بر روی رایانه خود برنامه های متعددی را در حال اجرا دارید و قصد دارید اپ های خود را بهتر کنترل کنید دسکتاپ مجازی یک راه حل مناسب برای شما خواهد بود و از این طریق می توانید به کارهایتان نظم ببخشید.

آشنایی با نحوه ایجاد دسکتاپ مجازی

روش آسان ساخت دسکتاپ مجازی

از قابلیت های جذاب ویندوز ۱۰ ساخت چندین دسکتاپ مجازی است که هر یک از این دسکتاپ ها دارای یک ویندوز و اپ های مختلف می باشد. به عبارت دیگر هم یک دسکتاپ اصلی و هم چند دسکتاپ مجازی  خواهید داشت. به طور مثال از این طریق می توانید برنامه های کاری را از برنامه های شخصی خود جدا سازید به عبارت دیگر اگر اپ های زیادی به صورت باز بر روی رایانه دارید و در مدیریت آن ها با سردرگمی مواجه شده اید بهترین راه ساخت دسکتاپ مجازی می باشد تا بتوانید اپ های خود را سازماندهی کنید و به کارهایتان نظم بدهید. در ادامه با نحوه ایجاد یک دسکتاپ مجازی آشنا می شوید.

ایجاد دسکتاپ مجازی

۱. ابتدا مطمئن شوید که سیستم عامل شما آبدیت شده است.

۲. سپس  در نوار ابزار روی گزینه Task View  کلیک نمایید. این گزینه را بر روی Taskbar کنار نوار جستجوی کورتانا مشاهده می کنید. اگر نتوانستید آن را ببینید یک راه دیگر این که روی فضای خالی نوار ابزار کلیک راست نموده و گزینه  Show task view button را انتخاب نمایید.

ایجاد دسکتاپ مجازی

۳. هنگامی که صفحه Task View باز شد روی آیکون New Desktop کلیک نمایید تا یک دسکتاپ جدید ایجاد کنید. Task Vie یک سوییچر اپ تمام صفحه است که همه برنامه های باز رایانه را نشان می دهد و تنها با یک کلیک روی هر یک از آن ها وارد برنامه خواهید شد. شما قادر خواهید بود در ویندوز ۱۰ هر چقدر نیاز دارید دسکتاپ ایجاد کنید.

ساخت دسکتاپ مجازی

سوییچ بین دسکتاپ های مجازی

هنگامی که بیش از یک دسکتاپ مجازی بر روی رایانه دارید  Task View در پایین صفحه آن ها را نشان می دهد تنها با نگه داشتن ماوس روی هر یک از آن ها ویندوز دسکتاپ مجازی را برایتان باز می کند. روی یک دسکتاپ کلیک نماید تا وارد پنجره مربوطه شوید. این کار شبیه سوییچ نمودن بین برنامه ها در یک دسکتاپ می باشد.

روش بهره گیری از دسکتاپ مجازی

البته از طریق کیبورد هم می توان عمل سوییچ را انجام داد. کلیدهای Windows+Tab را همزمان بگیرید تا آیکون Task View آشکار شود. کلیدها را رها کنید و کلید Tab  را بفشارید و با استفاده از کلیدهای راست و چپ بین صفحات دسکتاپ ها سوییچ کرده و با زدن دکمه Enter  به دسکتاپ مدنظر وارد شوید. کلیدهای میانبر Windows+Ctrl+Left or Right نیز امکان حرکت بین دسکتاپ ها را فراهم می کنند.

ایجاد دسکتاپ مجازی بر روی سیستم عامل لینوکس

برای جابه‌جایی اپ ها و پنجره ها بین دسکتاپ‌های مجازی کلیدهای Windows+Tab  را همزمان بگیرد تا Task View باز شود. ماوس را روی دسکتاپ مجازی حرکت دهید که دارای برنامه ای است که می‌خواهید آن را جابه‌جا نمایید. برنامه را انتخاب و به دسکتاپ مجازی مدنظر درگ کنید.

ساخت چندین دسکتاپ مجازی در ویندوز 10

همچنین می توانید روی پنجره کلیک راست نموده و در منوی Move To دسکتاپی را که می‌خواهید یک برنامه را به آن جا انتقال دهید انتخاب نمایید.

سازماندهی اپ ها از طریق دسکتاپ مجازی

حذف یا بستن دسکتاپ مجازی

برای بستن دسکتاپ مجازی ابتدا به طور همزمان کلیدهای Windows+Tab را گرفته تا Task View اجرا شود. سپس روی گزینه Close بالای دسکتاپی که قصد حذف یا بستن آن را دارید کلیک نمایید. چنانچه در دسکتاپی که می خواهید آن را ببندید برنامه های در حال اجرا وجود داشته باشد خیلی سریع به دسکتاپی که در سمت چپ دسکتاپ مذکور وجود دارد انتقال داده می‌شوند. به طور مثال، هنگام بستن دسکتاپ ۳ اپ های  باز آن به دسکتاپ ۲ انتقال می یابند.

مزیت ساخت دسکتاپ مجازی

در پایان این مطلب، قابل ذکر است که دسکتاپ مجازی می تواند به عنوان یک فضای کاری موقت تجربه ای عالی را برای کاربر به ارمغان آورد اما این قابلیت در ویندوز ۱۰ نسبت به دسکتاپ مجازی دیگر سیستم عامل ها محدودیت های متعددی دارد به طور مثال کاربر نمی تواند برای دسکتاپ های خود والپیر یا تم های رنگی مختلفی را انتخاب نماید و نکته دیگر این که سوییچ بین دسکتاپ ها سریع نبوده و باید میان آن ها بچرخید تا به مکان مدنظر برسید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.