دسته ها
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹

نشانه های مشکلات کلیوی و علائمی که باید جدی بگیرید

  • حکیمه فهیمی
  • ۲۳ تیر ۱۳۹۹
  • ۰

هنگامی که کلیه در اجرای وظیفه تصفیه خون و دفع مواد زائد از بدن با نقصی مواجه می شود فرد به بیماری کلیه مبتلا می گردد. این بیماری می تواند عارضه ای بسیار جدی و خطرناک باشد. بنابراین تشخیص هر چه زودتر آن بسیار دارای اهمیت است. مشکلات کلیوی با نشانه هایی همراه است که با آگاهی از آنها می توانید از بروز بیماریهای مختلف کلیه جلوگیری کنید. در این مقاله شما با نشانه های مشکلات کلیوی آشنا خواهید شد.

کلیه یکی از اعضای مهم بدن می باشد که وظیفه تصفیه خون و دفع مواد زائد بدن را بر عهده دارد. بیماری کلیه به طور معمول به صورت خاموش پیشرفت می کند و قبل از ایجاد هر نوع شکایتی قسمت عمده ای از فعالیت و عملکرد کلیه را از بین می برد. بنابراین بهتر است قبل از ابتلا به این بیماری خاموش با نشانه های آن آشنا شد.

آشنایی با نشانه های مشکلات کلیوی

علائم مشکلات عارضه کلیوی

وظیفه کلیه ها گرفتن مواد زائد از خون و برگرداندن خون تصفیه شده به بدن می باشد. چنانچه در انجام این وظیفه اختلالی به وجود آید می تواند عملکرد کلیه را تحت تاثیر قرار دهد. علائم اولیه بیماری های کلیه ممکن است بسیار جزیی و کم اهمیت به نظر برسد و فرد بدون شکایت به زندگی خود ادامه دهد ولی این علائم جزئی ممکن است در نهایت به نارسایی کلیه منجر شوند. با دانستن نشانه های مشکلات کلیوی و مراجعه به موقع به پزشک متخصص می توانید از ابتلا به این بیماری دردناک و خطرناک پیشگیری کنید.

آشنایی با نشانه های نقص کلیه

ضعف و خستگی بیش از حد

یکی از اولین نشانه های قابل توجه این است که فرد بیش از حد احساس خستگی دارد، انرژی او تحلیل رفته و به طور معمول در تمرکز با مشکل مواجه است. هنگامی که عملکرد کلیه ها به دلیل بیماری کلیوی با کاهش شدید روبرو شود سموم و ناخالصی های بسیاری در خون ایجاد شده و این موضوع موجب خستگی و ضعف مفرط در بدن شده و در ادامه تمرکز را نیز دشوار می سازد.

به بیان دیگر کلیه سالم هورمون اریتروپوئیتین که عامل اکسیژن رسانی توسط گلبولهای قرمز خون است را تولید می کند چنانچه کلیه با مشکل مواجه شود تولید این هورمون متوقف شده و در نتیجه بدن با کاهش میزان اکسیژن مواجه می شود و کمبود اکسیژن خستگی را به دنبال دارد.برخی بیماران در این مورد اشاره می کنند که با احساس خستگی مداومی روبرو بوده اند به طوری که هیچ نیرویی را در بدن خود حس نمی کرده اند و بیشتر به خوابیدن تمایل داشته اند و عنوان می کنند نیاز خواب آنها تشدید شده است.

بیماری های کلیوی چه نشانه هایی دارد

اختلال در دفع ادرار

از نشانه های مهم مشکلات کلیوی اختلال در دفع ادرار است. نقش اصلی کلیه دفع ادرار می باشد ولی چنانچه این اندام بدن با اختلال عملکردی مواجه شود با علائمی مانند تکرر ادرار به ویژه در شب، وجود خون در ادرار، احساس فشار یا دشواری در دفع ادرار ، تیره شدن رنگ ادرار ، افزایش یا کاهش حجم ادرار از میزان معمول، ادرار کف آلود و شب ادراری همراه باشد.

درد در ناحیه کمر

غالبا درد کلیه و درد کمر به سختی قابل شناسایی است ولی معمولا درد کلیه عمیق تر بوده و در ناحیه ای بالاتر از انتهای ستون فقرات ایجاد می شود. سنگ کلیه و عفونت دستگاه ادراری از عوامل شایع ایجاد درد کلیه هستند همچنین کیست کلیه نیز داری این علائم می باشد.

حس تهوع و بیماری کلیوی

ایجاد جوشهای پوستی همراه با خشکی و خارش پوست

کلیه سالم علاوه بر تصفیه خون وظیفه دفع مواد زائد و مایعات اضافی از بدن، تولید گلبولهای قرمز خون، استحکام استخوان و حفظ تعادل مواد معدنی در خون را نیز بر عهده دارد. چنانچه عملکرد کلیه با نقص روبرو شود مواد زائد در خون جمع شده و موجب می شود توازن بین مواد معدنی و مواد مغذی موجود در خون از بین برود و در این حالت فرد احساس خشکی و خارش پوست می نماید همچنین ممکن است جوشهای پوستی نیز ایجاد شود.

علامت های مشکلات کلیوی

متورم شدن اطراف چشم

به طور معمول افرادی که به بیماری های کلیوی مبتلا هستند دارای چشمانی متورم و پف کرده هستند. چنانچه در ادرار پروتئین باشد نخستین نشانه آسیب کلیوی می باشد و به این معنی است که کلیه در وظیفه تصفیه خون با مشکل مواجه شده و پروتئین به ادرار راه یافته است. متورم شدن اطراف چشم نیز ممکن است به این خاطر باشد که کلیه ها به جای نگهداری پروتئین در بدن موجب ورود آن به ادرار شده اند.
نقص کلیه و ارتباط آن با ورم دست و پا

کم شدن اشتها

معمولا افراد مبتلا به بیماری های کلیوی با کاهش اشتها روبرو می شوند. هرچند این علامت در بیماری های بسیاری شایع است بنابراین تنها با اکتفا به این نشانه نمی توان صد در صد آن را عامل بیماری کلیه دانست و نیاز به بررسی و آزمایش های دیگری می باشد. اما کاهش عملکرد کلیه ها موجب ایجاد سمومی (تجمع اوره و دیگر مواد زائد در بدن) می گردد که می تواند موجب کم شدن اشتها گردد. برخی بیماران در این زمینه تجربه خود را چنین بیان کرده اند که طعم مواد غذایی برایشان متفاوت شده به نوعی که احساس می کنند غذا طعم آهن دارد یا دهانشان بوی آمونیاک می دهد. میل به خوردن غذا بسیار کاهش یافته و به شدت وزن کم می کنند.

اسپاسم عضلانی

از دیگر نشانه های  مشکلات کلیوی می توان به اسپاسم عضلانی اشاره نمود. هنگامی که در عملکرد کلیه نقصی ایجاد شود تعادل الکترولیت های بدن به هم می خورد و به دنبال آن اسپاسم یا انقباض عضلانی اتفاق می افتد. به طور مثال مقدار پایین کلسیم یا فسفر می تواند موجب گرفتگی و انقباض عضلانی شود.

کم خونی به دلیل کاهش عملکرد کلیه

تورم در صورت، دستها و پاها

پایین آمدن عملکرد کلیه ها موجب تجمع مایعات اضافی و احتباس سدیم در بدن شده که در نتیجه تورم و التهاب در ناحیه صورت، دستها، پاها و مچ و قوزک پا را در پی دارد. و می تواند یکی از نشانه های مشکلات کلیوی باشد. برخی بیماران اشاره می کنند که ورم مچ دست و پاها به گونه ای است که احساس می کنند کفش ها برای پاهایشان تنگ شده است یا حتی ورم مچ پا طوری است که راه رفتن را مشکل می سازد.

مشکلات کلیوی و نشانه های متعدد ان

احساس تنگی نفس

تنگی نفس نیز می تواند به دو طریق به مشکلات کلیوی مربوط باشد یکی اینکه تجمع مایعات اضافی در بدن سبب کاهش عملکرد ریه ها شده و دوم این که کاهش میزان اکسیزن در خون می تواند بر روی سلولهای بافت ریه نیز تاثیر منفی بگذارد. بیماران در تجربیات خود بیان می کنند که در هنگام خواب با مشکل مواجه شده اند و احساس غرق شدن و تنگی نفس بر انها غلبه می کرده است. یا برای بالا رفتن از پله ها یا راه رفتن در یک مسیر طولانی به سرعت خسته و بی حال می شوند.

احساس تهوع و استفراغ شدید

کم کاری یا نارسایی کلیه سبب تجمع مواد زائد در بدن می گردد و این امر حالت تهوع و استفراغ را ایجاد می کند. بیمار علاوه بر خارش شدید از حالت تهوع بسیار رنج می برد و همچنین نمی تواند غذایی بخورد چون مدام دچار استفراغ می شود.

درد ناحیه کمر و ارتباط آن با بیماری کلیه

احساس سرگیجه و نداشتن تمرکز

نارسایی کلیه با ایجاد کم خونی و کاهش میزان اکسیژن همراه است و هنگامی که مغز اکسیژن کافی دریافت نکند فرد دچار سرگیجه می شود و همچنین سیستم حافظه و تمرکز در مغز با مشکل مواجه خواهد شد. بیماران عنوان می کنند که مدام دارای احساس خستگی و گیجی می کرده اند و نمی توانسته اند بر روی کارهایی مانند حل جدول یا مطالعه تمرکز نمایند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.