دسته ها
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

ترفندهای خواباندن نوزاد با چند راهکار علمی و ساده

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۸ اسفند ۱۳۹۸
  • ۰

همانطور که می دانید والدین در قبال نوزاد خود وظایف زیادی دارند که این مسولیت را برای آن دشوار کرده است یکی از این وظایف مهم خواباندن نوزاد در ساعات مختلف از روز است که شاید بیشتر والدین با این موصوع مشکل دارند و از بی خوابی های نوزادان خود نگران می شوند.

با توجه به بی خوابی هایی که نوزاد شما می تواند در طول روز داشته باشد ما می توانیم راهکارهایی را ارائه دهیم که باعث داشتن یک خواب راحت برای نوزاد شما خواهد شد. تولد هر نوزاد با تغییر و تحولاتی در زندگی والدین همراه است بی خوابی هایی که والدین برای نگهداری از نوزاد دارند و به هم خوردن برنامه استراحت می تواند هر والدینی را نگران کند با این وجود والدینی که آگاهی کافی در زمینه های تربیتی و نگهداری از نوزاد خود دارند می توانند این قبیل از تغییرات را در زندگی خود کنترل کنند. خیلی از نوزادن در شب های اول بدو تولد خود بی خوابی های زیادی دارند و این تجربه برای خیلی از والدین ایجاد شده است که این بی خوابی ها دلایل مختلی دارد که والدین باید آن را بدانند. یکی از دلایل اصلی بیداری نوزادان گرسنگی است همچنین به دلیل تغییرات محیطی نوزاد دچار بی خوابی می شود در این راستا اصولی وجود دارد که به والدین کمک می کند تا راحت تر بتوانند نوزاد خود را در اینگونه مواقع بخوابانند و کمتر دچار چنین مشکل هایی شوند.

خواباندن نوزاد چه راهکارهایی دارد؟

در ابتدای تولد نوزادان نمی توانند تفاوتی میان شب و روزها قائل شوند و همین امر موجب می شود تا نوزاد بی خوابی هایی داشته باشد به مرور زمان و تطبیق نوزاد با محیط اطراف این ثبات در او ایجاد می شود که با تاریک شدن فضا به خواب رود. حال با تکنیک هایی در زیر به آن ها اشاره خواهیم می توانید در زمان های خاص و بیداری نوزاد از آن ها استفاده کنید. تنظیم خواب نوزاد با راهکارهای موثر طبیعی و بدون عارضه برای والدین بسیار کمک کننده است که این شیوه ها و راهکارها برای والدین آگاهی دهنده است.

خواب نوزاد

استفاده از نور:

یکی از نویسنده های معروف در این زمینه عنوان می کند که کودک با وجود روشنایی بیدار باش است بنابراین می توان با کاهش نور محیطی در زمان های خاص خواب را به کودک القا کرد. اگر نوزاد شما در طول روز در محیط هایی قرار می گیرد که روشن است در هنگام خواب محیط را برای او تاریک کنید این کار موجب می شود تا نوزاد به محض تاریک شدن متوجه شود که وقت خواب است. در طول روز نیز اگر می خواهید نوزاد چرتی کوتاه داشته باشد برای خواباندن نوزاد باید او در محیطی بخوابانید که نه تاریک باشد  نه روشن این کار موجب می شود تا کودک خواب کافی داشته باشد و شب بتواند راحت تر بخوابد.

یکی از توصیه هایی که به اغلب والدین می شود این است که پیش از قبل و دو ساعت قبل از خواب محیط را کمی تاریک کنید تا کودک کم کم آماده خواب شود استفاده از چراغ های خواب در محیط اتاق نوزاد بسیار ضروری است زیرا هنگام بیدار شدن های کوتاه نوزاد می توانید از آن استفاده کنید اما اگر از چراغ های اتاق استفاده کنید ممکن است نوزاد را هوشیارتر کنید و در نتیجه خواباندن آن دشوار باشد. عادت های خواب نوزاد خود را شناسایی کنید به عنوان مثال اگر نوزاد صبح های زود بیدار می شود بهتر است نور محیط را نیز کم کنید زیرا برخی از نوزادان به دلیل تابش نور خورشید در محیط اتاق زودتر بیدار می شوند.

ترفندهای خواباندن نوزاد

کودک را در حالت خواب آلودگی در تخت خواب قرار دهید:

خیلی از والدین این عادت را دارند که با خواباندن نوزاد او را ر جای خودش قرار می دهند  این موجب می شود تا نوزاد دوباره بیدار شود برای جلوگیری از این مشکل باید نوزاد را در حالتی که خواب آلوده است در جای خود قرار دهید تا به محض خوابیدن او را مجدد بیدار نکنید.

صبر برای سر زدن به نوزاد:

هنگامی که نوزاد از خواب می پرد نباید فورا به اتاق او رفت زیرا کودک یاد می گیرد که وقتی گریه می کند والدین سریع به سراغ او می آید همچنین در صورت صبر کردن این امکان را به کودک می دهیم که دوباره خودش بخوابد. اگر می بینید کودک شما آرام نمی گیرد پیش از اینکه گریه کند به سراغش بروید تا هوشیارتر نشود زیرا مانع از تلاش نوزاد و بی خوابی بیشتر او خواهید شد بنابراین باید توجه کنید که حساسیت زیاد شما بر روی صدای نوزاد می تواند شرایط را بحرانی تر کند.

نحوه خواباندن کودک

نگاه نکردن به چشم نوزاد:

نگاه کردن به چشمان نوزاد نیز موجب می شود تا او بیشتر هوشیار شود تحقیقات نشان می دهد که برقراری ارتبطا چشمی بیشتر در هنگام خواب با نوزاد موجب می شود تا نوزاد تمایل بیشتری به بیداری داشته باشد. در این راستا برای خواباندن نوزاد پیشنهاد می شود تا برخوردهایی با کودک داشته باشید که او را آرام تر می کند به عنوان مثال می توانید با یک صدای ملایم برای او لالایی بخوانید.

شیر دادن به نوزاد در خواب:

این شیوه نیز می تواند موجب خوابالودگی کودک شود تحقیقات و تجربه نشان می دهد که شیر دادن به نوزادن در آخر شب می تواند به خواب راحت او کمک کند در واقع به این علت است که نوزاد سیر می شود و سنگین شدن شکم خود باعث خوابالودگی او می شود. برای این کار ابتدا بهتر است تا نورهای اتاق را کم کنید و نوزاد را در آغوش بگیرید و به او شیر دهید برای جلوگیری از خوابیدن نوزاد در آغوش می توان حین خوابالودگی او را در تخت قرار دهید و به نوزاد شیر دهید. اگر نوزاد نیمه شب از خواب بیدار شد می تواند تا قرار دادن شیشه بر روی لب اوبه او شیر بدهید تا دوباره به خواب رود.

تنظیم خواب نوزاد

آموزش به هنگام:

آموزش خواب به نوزاد و کودک زمان خاص خود را داد بنابراین به عنوان یک والد باید کمی صبوری کنید و کم و بیش بی خوابی های شبانه فرزندتان را تحمل کنید والدین باید بدانند که بی خوابی های نوزادن امری بسیار طبیعی است و نیاز به مراجعه به پزشک ندارد. حداقل زمانی که برای آموزش خواب به نوزاد باید در نظر بگیرید چهار ماهگی است در این زمان نوزاد کم کم متوجه حرف های والدین می شود و می توانید با لالایی خواندن و صحبت کردن با او عادت درست خوابیدن را در او ایجاد کنید. این سوال و نگرانی ممکن است به سراغ خیلی از والدین بیاید که تنظیم خواب نوزاد یک ماهه چقدر است و چطور خواب نوزادمان را تنظیم کنیم؟ و همانطور که در بالا بیان شد والدین برای تنظیم خواب نوزاد خود باید کمی صبوری به خرج دهند

حمام کردن نوزاد:

یکی دیگر از شیوه هایی که می توانید برای خواباندن نوزاد از آن استفاده کنید حمام کردن نوزاد است آب گرم موجب آرامش نوزاد می شود و زمینه خواب راحت را برای او فراهم می کند همچنین می توانید با استفاده از اسباب بازی نوزاد را بیشتر در حمام نگه دارید تا خسته تر شود و راحت تر بخوابد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.