دسته ها
جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹

طرز تهیه زولبیا خوشمزه و نکات مهم طعم و فرم ایده آل

 • ندا خوشرو
 • ۱۷ تیر ۱۳۹۹
 • ۰

زولبیا یکی از شیرینی های خوشمزه است که بیشتر در ماه مبارک رمضان مورد استفاده قرار می گیرد. در این بخش از آشپزی طرز تهیه زولیبا را به شما کدبانو های عزیز و گرامی آموزش داده ایم. لطفا تا پایان مطلب ما را همراهی کنید.

تهیه زولبیا و بامیه قلق های خاص و منحصر به فرد خودش را دارد و باید در اندازه گیری مواد زولبیا دقیق باشید. روش تهیه زولبیا را در این مطلب به صورت مرحله به مرحله مشاهده می کنید.

زولبیا و بامیه و گوش فیل از انواع شیرینی های پرطرفدار هستند که در ماه مبارک رمضان می توانید این شیرینی خوشمزه را تهیه کنید. در این مطلب طریقه ساخت زولبیا را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم.

طرز تهیه زولبیا خانگی

مواد لازم برای شربت بار زولبیا

گلاب : ۲ قاشق سوپ خوری
زعفران : ۱ قاشق مربا خوری
شکر : ۲ فنجان
آب : ۱ فنجان
آبلیمو : ۱ قاشق مربا خوری

طرز تهیه شربت بار زولبیا

در قابلمه ای مناسب آب و شکر را باهم مخلوط کنید سپس قابلمه را بر روی حرارت ملایم گاز قرار دهید تا شکر و آب به دمای جوش برسند و شکر به خوبی در آب حل شود.

مخلوط آب و شکر

بعد از این که شکر و آب به دمای جوش رسیدند گلاب و زعفران را اضافه کنید و بعد از دو دقیقه آبلیمو را اضافه کنید. بعد از اینکه شربت بار زولبیا چند جوش زد شربت را از روی حرارت گاز بردارید.

شربت بار زولبیا

مواد لازم برای زولبیا

آرد : ۱.۵ قاشق غذا خوری
نشاسته : ۲۰۰ گرم
ماست : ۱۵۰ گرم
روغن جامد : ۱/۲ قاشق مربا خوری
آب یا گلاب : ۱ قاشق سوپ خوری
جوش شیرین : ۱/۲ قاشق چای خوری
زعفران حل شده : ۱ قاشق چای خوری

طرز تهیه زولبیا

ابتدا در مرحله اول نشاسته و ماست را باهم مخلوط کنید می توانید نشاسته را در درون آسیاب پودر کنید تا مایع زولبیا صاف و یکدستی داشته باشید.

مخلوط کردن ماست و نشاسته برای طرز تهیه زولبیا

 چند دقیقه صبر کنید تا نشاسته در ماست به خوبی خیس بخورد و در ماست حل شود سپس آرد را به نشاسته و و ماست اضافه کنید و مواد مخلوط شده را به خوبی هم بزنید تا مایع زولبیا صاف و یکدست شود.

افزودن آرد به مایع زولبیا

سپس روغن جامد را به مواد مخلوط شده زولبیا اضافه کنید و مواد مخلوط شده زولبیا را هم بزنید در حین هم زدن مواد زولبیا آب و یا گلاب را به همراه زعفران آب کرده به مایع زولبیا اضافه کنید.

اضافه کردن زعفران به مایع زولبیا

و بعد از اینکه همه مواد را با یکدیگر مخلوط کردید جوش شیرین را اضافه کنید و مایع زولبیا را به خوبی هم بزنید.
و آن را از درون یک صافی عبور دهید تا ناخالص های مایع زولبیا گرفته شود.

مایع زولبیا

غلظت مایع زولبیا باید همانند تصویر زیر شود. یک ساعت به مایع زولبیا استراحت بدهید.

مایع زولبیا
بعد از مدت زمان ذکر شده در درون تابه ای بزرگ مقداری روغن مایع بریزید و مایع زولبیا را در درون قیف مخصوص بریزید بعد از این که روغن به خوبی داغ شد مایع را به کمک قیف در درون تابه بریزید توجه داشته باشید که مایع زولبیا را باید به شکل دایره هایی که یکدیگر را قطع می کنند در روغن بریزید. بعد از اینکه یک طرف زولبیا طلایی رنگ شد طرف دیگر آن را برگردانید.

دلغ کردن روغن برای روش تهیه زولبیا

سرخ کردن زولبیا در روغن مایع زولبیا طلایی رنگ شده

و بعد از این که دو طرف زولبیا طلایی شد زولبیا را در درون شربت بار به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بیندازید تا رنگ آن ها شفاف شود.

زولبیا در شربت بار

سپس زولبیا را در درون یک آبکش قرار دهید تا شهد اضافی از درون آن ها خارج شود.

زولبیا با طعم ایده آل

بعد از این که زولبیا ها خنک شدند آن ها را در درون ظرف مناسبی قرار می دهید می توانید روی زولبیا ها را با کمک پودر نارگیل و پودر پسته به زیبایی تزیین کنید.

نکاتی طلایی طعم و فرم ایده آل زولبیا

۱- برای سرخ کردن زولبیا بهتر است از روغن مایع استفاده کنید زیرا روغن جامد باعث سفت شدن زولبیا می شود.

۲- می توانید برای ساخت زولبیا از قیف های یک بار مصرف نیز استفاده کنید توجه داشته باشید که این قیف ها را باید با قطر تقریبی ۷ میلی متر برش دهید.

سوراخ کردن قیف یک بار مصرف به اندازه 7 میلی متر

۳- اگر سوراخ قیف فلزی مخصوص زولبیا کوچک بود می توانید سر قیف را به کمک میخ و یا پیج به اندازه ۷ میلی متر باز کنید.

۴- برای طرز تهیه شربت بار زولبیا بهتر است از گلوکز استفاده کنید.

۵- زولبیا را بعد از این که از روغن خارج کردید بلافاصله درون شربت بار بیندازید تا شربت به خوبی به خورد زولبیا برود.

۶- شربت بار نباید خیلی رقیق و یا غلیظ باشد زیرا شربت بار رقیق باعث خمیری زولبیا می شود و شربت بار غلیظ باعث می شود تا شهد در داخل زولبیا کمتر نفوذ کند.

۷- زیر شعله گاز را برای سرخ کردن زولبیا ها در حالت کم و ملایم قرار دهید.

۸- بعد از درست کردن ۲ یا ۳ زولبیا حتما مواد را باهم مخلوط کنید.

روش تهیه زولبیا

آموزش تهیه بامیه خانگی خوشمزه

تهیه بامیه خانگی نسبت به تهیه زولبیا ساده تر می باشد و در کمترین زمان می توان مواد مورد نیاز بامیه را تهیه و بامیه های خانگی خوشمزه را پخت و نوش جان کرد. در ادامه با نحوه تهیه شربت و خمیر بامیه و همچنین دستور پخت آن آشنا می شوید.

مواد لازم برای خمیر بامیه:

 • آرد سفید: ۱ لیوان
 • تخم مرغ: ۲ عدد
 • کره: ۵۰ گرم
 • شکر: ۲ قاشق غذاخوری
 • آب: ۱ لیوان
طرز تهیه زولبیا و بامیه

مواد مورد نیاز برای شربت بامیه:

 • شکر: ۲ لیوان
 • گلاب: ۲ قاشق غذاخوری
 • زعفران: ۱/۴ قاشق غذاخوری
 • آب: ۱ لیوان
 • آبلیمو: ۱ قاشق چای خوری
تهیه شربت زولبیا و بامیه

دستور تهیه شربت:

درون قابلمه ای شکر و آب بریزید و شکر را خوب حل کنید و بعد قابلمه را روی حرارت قرار دهید تا بجوشد. پس از به جوش آمدن زعفران و گلاب و آبلیمو را نیز بیفزایید و حرارت را کم نمایید تا به مدت ۵ الی ۶ دقیقه شربت قوام لازم را به دست آورد. انگاه ان را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید تا سرد گردد.

دستور تهیه خمیر بامیه:

آب را به همراه کره و یا روغن در داخل ظرفی بریزید و بر روی حرارت بگذارید تا بجوشد بعد آرد و شکر را به تدریج به آن بیفزایید و مرتب هم بزنید تا بوی خامی آرد گرفته شود (مدت زمان آن ۲ الی ۳ دقیقه می باشد) و بعد از روی حرارت بردارید و اجازه دهید خمیر خنک گردد.

برای خوش رنگ تر شدن به میزان ۲ قاشق غذاخوری شربت به خمیر بیفزایید و پیش از سرد شدن یک تخم مرغ را به خمیر اضافه نمایید و خوب هم بزنید(دمای خمیر باید به حدی باشد که موقع اضافه کردن تخم مرغ با گرمای خمیر نپزد). تخم مرغ بعدی را نیز اضافه کنید و دوباره هم بزنید تا خمیر یکدستی حاصل آید.

خمیر آماده را درون قیف بریزید، باید از ماسوره دندانه دار برای این کار استفاده کنید. بعد درون تابه حاوی روغن داغ خمیر بامیه را سرخ کنید به منظور جدا کردن خمیر از قیف از قیچی یا چای چرب شده استفاده نمایید.

در آخر بعد از طلایی رنگ شدن بامیه ها، آن ها را از داخل روغن بیرون بکشید و درون شربت سرد بریزید و پس از چند لحظه از داخل شربت خارج کنید و روی صافی و یا داخل آبکش قرار دهید تا روغن و شربت اضافی بامیه ها خارج شود.

نحوه تهیه زولبیا و بامیه

امیدواریم از دستور تهیه زولبیا و بامیه خانگی نهایت لذت را ببرید و لحظات خوب و خوشی را در کنار اعضای خانواده خود سپری کنید. برای مشاهده آموزش پخت انواع شیرینی کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.