دسته ها
شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰

شناخت علایم سرطان ریه و روش های درمان این بیماری

 • مریم صبوری
 • ۲۷ دی ۱۳۹۹
 • ۰

از علایم سرطان ریه می توان به تنگی نفس، کاهش وزن، سرفه های مزمن، خستگی بیش از حد، درد در قفسه سینه، درد های مزمن استخوان ها، سرفه خونی و هموپتیزی و از دست دادن حافظه اشاره کرد. که در این مقاله شما عزیزان آشنا خواهید شد با مجله آرگا همراه باشید.

این بیماری خطرناک باید قبل از این که به مرحله پیشرفته برسد باید به پزشک مراجعه شود سرطان ریه در مرحله های اولیه خود هیچ علائمی ندارد و همین دلیل بزرگی است تا کشنده و حادترین بیماری شناخته شود. پس با این وجود باید قبل از پیشرفت سرطان آن را درمان کرد تا این فرایند قبل از این که این توده های سرطانی رشد و تقسیم به کار کنند تکثیر نشوند. توده ها یا (تومور) در همان آغاز سرطان می توانند گسترش یابند و باعث توده های بزرگ تر شوند که این عملیات را متاستاز می گویند که از ویژگی های این فرایند است. این سرطان دومین سرطان کشنده در مردان و زنان است که باید هر چه زود تر علایم سرطان ریه را شناسایی و آن را درمان نمایید.

عوامل سرطان ریه

عوامل و علایم سرطان ریه

با تحقیقات انجام شده می توان گفت که علت بزرگ در سرطان ریه که حداقل به ۸۰% در جامعه می رسد استعمال دخانیات می باشد. با افزایش هر چه بیشتر مصرف سیگار حدود ۴۰% این بیماری بیشتر روی فرد تاثیر خواهد گذاشت، پس باید اقدام به ترک دخانیات کرد تا دچار بیماری های مزمن ریوی را کاهش داد. از علایم هایش می توان به تنگی نفس، کاهش وزن، سرفه های مزمن، خستگی بیش از حد، درد در قفسه سینه، درد های مزمن استخوان ها، سرفه خونی و هموپتیزی اشاره کرد. که همه این علامت ها برای تشخیص هر چه زودتر این بیماری کمک می کند تا از علایم هشدار دهنده به پزشک مراجعه شود. در ادامه مطلب بیشتر با علایم سرطان ریه آشنا خواهید شد.

علائم سرطان ریه

 • کالا چیو
 • بلیط کیش
 • تنگی نفس

اگر شما در گذشته کاری را به آسانی انجام می دادید ولی در حال حاضر با تنگی نفس مواجه می شوید شاید به سرطان ریه دچار شده اید که سرطان ریه از علامت هایش وجود توده هایی است که مسیر هوا را مانند سدی میبندد و تنگ می کند که باید بیشتر مراقب باشید.

 • سرفه های مشکوک

اگر سرفه های طولانی مدت و بی دلیل دارید بهتر است به دکتر بروید و علت آن را جویا شوید که سرفه های دائمی از علایم سرطان ریه می باشد. در برخی مواقع افراد سیگاری متوجه تغییر در سرفه های خود می شوند که آن هم می تواند از علایم دیگر سرطان باشد که سرفه های عمیق همراه با خون یا مخاط است.

ریه سالم

 • خس خس کردن سینه

اگر در حالت تنفس صدایی مثل سوت می شنوید شاید حساسیت یا آسم دارید که از علایم دیگر سرطان هم می باشد پس باید بررسی و به پزشک مراجعه شود.

 • تغییر در صدا

در گاهی مواقع صدای عمیق و ناهنجار می تواند از علایم سرطان ریه باشد که به رماخوردگی هم مربوط است. بهتر است با دکتر خود با درمیان گذاشته شود.

 • درد استخوان و سینه

وجود درد در سینه، شانه، استخوان ها، پشت می تواند از علایم سرطان ریه باشد که اگر به مغز رسیده باشد موجب سردرد خواهد شد.

نشانه و علایم سرطان ریه

 • خستگی بیش از حد

یکی دیگر از علایم سرطان ریه احساس خستگی بیش از حد یا مزمن است که با انجام ندادن کار یا فعالیتی در بدن احساس می شود. اگر زود و بی علت خسته می شوید باید هر چه سریع تر با پزشک در میان بگذارید تا خطر جدی نداشته باشد که واقعا خطر ناک است. وجود سرطان ریه در بدن روی سلول ها تاثیر می گذارد و آن ها را مورد حمله قرار می دهد که طبق تغذیه سالم و خواب و استراحت کافی درست می شود.

 • بی اشتهایی و ضعف و کاهش وزن

این علامت ها در اکثر بیماری ها و سرطان ها دیده می شود که باید علت آن را جویا شد و بی توجه در این امور نباشید.

 • تب کردن بدون دلیل

اگر بدون هیچ دلیلی تب در بدن مشاهده کردید و بعد چند روز بهبود نیافتید حتما آن را جدی بگیرید می تواند از علایم سرطان ریه باشد که روی بدن واکنش های خود را نشان می دهد و این موضوع را جدی بگیرید.

سرطان ریه

 • سردرد

یکی از آشکار ترین علائم این سرطان می تواند بروز سردرد تنشی باشد که به صورت ملایم و خفیف در اطراف سر و پشت و گردن و چشم صورت می گیرد. این حالت در صورتی می باشد که سلول های سرطانی تحت تاثیر تهاجم مغز قرار می گیرند و سیاهرگ بزرگ را تحت فشار و تحریک قرار می دهند که باعث سردرد می شوید. برای بهبودی سردرد سرطانی باید شیمی درمانی انجام شود.

 • تورم

اگر در پوست و اندام های بدن اندازه بزرگ تر از قبل مشاهده می کنید تورم و وجود سرطان ریه می تواند باشد که این وضعیت در اثر التهاب مایعات بدن صورت می گیرد. در زمانی که عروق کوچک خونی تحت فشار قرار بگیرند مایعی به بیرون می آید که کلیه ها برای از دست رفتن این مایع نیاز به آب خون و نمک دارند تا آن را حفظ نمایند. پس مویرگ ها مایع های اضافه تری حمل می کنند تا غده لنفاوی این مایع را جایگزین کند. اگر سرطان ریه باشد باعث بسته شدن این غدد لنفاوی می شوند و دلیل بزرگ تر شدن بخش های اندام بدن این است.

علایم سرطان ریه

 • یرقان یا زردی

یرقان به زمانی گفته می شود که رنگ پوست و چشم ها زرد شوند اگر این اندازه زیاد باشد بیلی روبین می گویند که این در صورتی است که رنگدانه زرد باعث تجزیه گلبول های مرده قرمز خون در کبد می شود که زردی یا یرقان می گویند. اگر مشکوک به سرطان ریه باشد به پزشک مراجعه شود و تحت درمان عمل یا شیمی درمانی قرار بگیرد.

 • لختگی خون

از نشانه های بارز علایم سرطان ریه ایجاد لخته ی خونی می باشد که به توده ای از خون می گویند که از حالت مایع به ژله تبدیل می شود که درون یکی از رگ های بدن تشکیل شده و باعث بیماری مهلک و هشدار دهنده می شود. شخصی که سرطان ریه دارد به آمبولی ریه هم دچار خواهد شد که لخته خون در اطراف ریه در حال حرکت است.

افراد در معرض خطر سرطان ریه

 • ذات الریه

از علامت های هشدار دهنده در خصوص سرطان ریه می باشد که بروز عفونت یا سینه پهلو در ریه است. این حالت زمانی رخ می دهد که در باکتری ها ویروس ایجاد شود و بیماری سرطان به ذات الریه مبتلا شود که کیسه های هوایی دچار التهاب گردند و پر از مایع شوند. پس بعد از حضور پیش پزشک به شیمی درمانی یا جراحی روی بیاورید.

 • سندرم هورنر

از علایم سرطان ریه وجود سندرم هورنر است که در تومور بخش فوقانی ریه رخ می دهد و بدون شک به عصبی که در قفسه سینه به گردن متصل است آسیب جدی وارد می کند که موجب درد در شانه، افتادن ۱ پلک چشم، تنگ شدن مردمک چشم و کاهش میزان آب چشمی می شود.

علائم سرطان ریه

 • از دست دادن حافظه

از دیگر این علامت می توان به از دست دادن حافظه اشاره کرد که شخص در بیشتر مواقع احساس فراموشی و حواس پرتی خواهد کرد دلیل انتشار این سلول سرطانی در مغز رخ می دهد و توانایی به خاطر آوردن مسائل مختلف را ندارد. اگر شما هم فراموشی دارید بهتر است آن را جدی بگیرید و این وضعیت خطرناک را تشخیص و درمان کنند. که طبق انجام ام آر آی و آزمون شناختی و آنژیوگرافی مخ صورت می گیرد.

اگر به تپش قلب و تنگی نفس و سرفه خونی و درد قفسه سینه دچار شدید سریعا به دکتر مراجعه نمایید. تا هر چه سریع تر مورد نتیجه علایم سرطان ریه قرار بگیرد تا تحت درمان شیمی درمانی قرار بگیرید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.