دسته ها
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲

آموزش کاشت و پرورش گل رز هلندی و اصولی که باید بدانید

 • ملیحه بال افکن
 • ۲۴ مهر ۱۳۹۸
 • ۰

گل رز هلندی به گیاهی چند ساله معروف است که بسیار زیبا و ترغیب کننده می باشد و ما در این مقاله سعی بر این داریم تا شما را با نحوه کاشت و چگونگی پرورش گل رز هلندی آشنا کنیم.

از عهد باستان تاکنون گهایل رز را به عنوان ملکه گلها می شناسند و در آن زمان بیشتر کاربرد دارویی آن مدنظر بوده ولی با گذشت زمان پرورش رز هلندی در باغ ها نیز رایج شد.

اصول پرورش گل رز هلندی

گل رز که متعلق به خانواده گل سرخیان است و در بخش های مختلف کره زمین از مناطق سردسیر در شمال تا مناطق گرمسیر گستره شده است. این گل از لحاظ رشد و شکل بوته ها به گونه های مختلفی مثل پاسیویی، هیبرید چای، مینیاتوری، فلورینبدا، درخچه ای، رونده و بالا رو قابل تقسیم شدن است.

پرورش گل رز هلندی و برداشت آن

یکی از ویژگی های مهم گلخانه پرورش گل رز هلندی با استفاده از روش هیدرو پونیک است. در این روش برای افزایش طول دوران بهره برداری و همچنین افزایش میزان محصول دهی گیاه خاک را حذف کرده و مواد غذایی مورد نیاز گیاه از طریق آبیاری به آن می رسد.

همچنین در این روش میزان مصرف آب خیلی کم بوده،برای محیط زیست نیز آلودگی نخواهد داشت و کنترل و از بین بردن آفت ها در این روش ساده تر است.

وسایل مورد نیاز برای کاشت گل رز هلندی:

 • شیر تایمر
 • یک مخزن شفاف و پلاستیکی محلول غذایی
 • لوله های انتقال آب و محلول غذایی
 • بستر کاشت
 • قطره چکان
 • لوله یا گلدان پولیکا
 • قیچی باغبانی
 • پایه های رز
 • دستکش
 • رز پاک کن
 • وایتکس

پرورش گل رز هلندی در گلخانه

 • مبل و میز
 • آرون گروپس

یک بستر کاشت به طول ۱۲۰ سانتی متر و به طول ۳۵ متر انتخاب کنید و بهتر است که بستر در یک محل مرتفع انتخاب شود و عرض راهرو و مسیر ۸۰ سانتی متر باشد.

خاک مناسب برای کشت خاکی است که دارای ۶۰ درصد خاک لومی و ۴۰ درصد مواد افزودنی مثل ماسه،پیت،پوسته بذر،پوست درختان،خاک اره،تراشه چوب،کود دامی که کاملا پوسیده شده باشد تا موجب اصلاح فیزیکی خاک شود.

بایستی در هر بستر ۵  ردیف با فاصله ۲۵ سانتی متری قرار گیرند که ردیف وسط بایستی حذف و به جای آن سیستم آبیاری قرار گیرد(در واقع کشت ۴ ردیفه خواهد شد).

توجه داشته باشید که در هنگام کاشت گل رز، بایستی از کود دهی بسیار زیاد خودداری کنید؛ کود به صورت محلول در آب در اختیار گیاه قرار گرفته هر کود حاوی پتاسیم،ازت،منیزیم و آهن است.

شرایط مورد نیاز برای پرورش گل رز هلندی

رطوبت نسبی:

منظور از رطوبت نسبی همان رطوبتی است که در اطراف گیاه و محیط گلخانه وجود دارد و و این رطوبت که توسط رطوبت سنج قابل اندازه گیری است در حدود ۶۰ درجه می باشد.

افزایش رطوبت در محیط گلخانه باعث به وجود آمدن بیماری های قارچی مثل ایجاد لکه های سیاه یا سفیدک می شود و همچنین کمبود آن نیز موجب کاهش رشد گیاه و کیفیت محصول خواهد شد.

برداشت گل رز هلندی

دما:

دما یکی از عوامل مهم در پرورش گیاه محسوب می شود و رابطه بسیار نزدیکی با شدت نور دارد. برای پرورش گل رز هلندی باید محیطی را فراهم نمایید که دمای آن زیر ۱۰ درجه سانتی گراد قرار گیرد البته میزان دمای مورد نیاز برای گل های گلخانه ای متفاوت است بایستی آن را در شب بین ۱۶ تا ۱۷ درجه سانتی گراد و در روز هایی که آفتاب کمی وجود دارد ۲۱ درجه سانتی گراد و در روزهایی که آفتاب بسیار شدید است باید دما بین ۲۶ تا ۲۷ درجه سانتی گراد تنظیم شود.

نور:

یکی دیگر از عوامل مهم در پرورش رز هلندی نور است چون گیاه به نور فراوانی نیاز دارد و به همین علت بهترین گلخانه برای پرورش این گیاه استفاده از گلخانه های شیشه ای است. البته لازم به ذکر است که میزان بسیار شدید نور باعث افزایش دما و کاهش کیفیت و زیبایی رنگ گلها می شود.

چگونگی پرورش دادن گل رز هلندی

در کشور هایی مثل هلند که در زمستان فاقد نور کافی است از نور های مصنوعی برای پرورش و پرورش رز هلندی استفاده می کنند ولی برعکس در ایران به دلیل وجود نور بسیار زیاد نیازی به انجام چنین کاری نیست.

خاک:

در محیط های کشت خاکی بایستی خاک از نوع سبک لومی شنی یا لومی روسی که حاصلخیزی خوبی دارند باشد. خاک باید از تهویه خوبی برخوردار و اسیدیته مورد نیاز خاک بایستی بین ۶ تا ۷ باشد.

زمان مناسب برای برداشت گل رز

آفات و بیماری ها:

در پرورش رز هلندی، بایستی به تغییرات توجه فراوانی داشت زیرا ایجاد تغییراتی در دما، کاهش نور و اختلال در رطوبت می تواند موجب کاهش بازار پسندی گل و از دست دادن نمای ظاهری شود به همین علت کنترل گلخانه و نگهداری از گل ها خیلی ضروری و مهم است. کنه ها، شته ها و تریپس ها از مهم ترین آفات گلخانه ای به شمار می روند.

روش های برداشت گل رز

روش های تولید و برداشت گل رز هلندی به دو دسته پیوسته یا دوره ای می باشد. در روش پیوسته برداشت گل به طور متوسط در روز دو بار اتفاق می افتد در صورتی که در روش دوره ای تمامی گل ها بایستی در یک مرحله چیده شوند و به گل ها چنین اجازه ای می دهند تا برای برداشت های بعدی آماده شوند.

برداشت گل رز و نگهداری آن در مکان های سرد

زمانی ما قادر به چیدن گل ها خواهیم بود که یک یا دو گلبرگ شروع به تا خوردن کرده اند. از نظر عمر گیاه،گلدانی که در ۲۱ الی ۴۰ غنچه اش باز شده (یعنی در مرحله سوم قرار دارد) نسبت به گلدانی که در مرحله ۱ الی ۵ غنچه اش باز شده(یعنی در مرحله اول قرار دارد)عمر طولانی تری را خواهد داشت. برای برداشت گیاه محل قطع آن از گل بالا اولین برگ پنج درخچه از شاخه پایین است و همچنین در فصل زمستان نیز محل برش گل بالا یا دومین برگ پنج درخچه است.

مراقبت از گل پس از برداشت:

پس از برداشت گل ها بایستی آن ها را به انبار سرد منتقل کنید و یا به بازار های نزدیک حمل ببرید. در صورت انتقال به انبار های سرد لازم است دمای محیط بین ۰ تا ۱۰ درجه و به مدت ۱ تا ۲ روز قرار بگیرد. در غیر این صورت بایستی ته شاخه ها را درون آب ولرمی که حاوی مواد دوام گل است قرار دهید و همچنین رطوبت محیط بالا و حدود ۸۰ درصد باشد.

امیدواریم این مقاله به شما در زمینه پرورش و کاشت گل رز هلندی کمک نماید. همچنین می توانید برای آشنایی با نحوه هرس کردن گل رز کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *