دسته ها
پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

هدف از ازدواج چیست؟ شناخت اهداف صحیح و اهداف اشتباه در ازدواج

  • سمیه نیک فرجام
  • 27 اکتبر 2019
  • ۱

ازدواج یکی از مهم ترین تصمیات زندگی است که هر فردی در شرایط آن قرار خواهد گرفت تصمیمی که می تواند موجب آرامش در زندگی باشد. هدف از ازدواج یافتن شریک عاطفی، احساسی و زندگی است که موجب دوام آینده فرد خواهد شد.

افراد برای ازدواج دلایل مختلفی دارند بسیاری از ما برای داشتن روابط عاطفی پایدار و با دوام ازدواج می کنیم که مهم ترین جنبه از اهداف ازدواج است و در صورتی که تصمیمی مناسب گرفته شود می تواند به موفقیت و پیشرفت بیشتر فرد کمک کند. بسیاری از روانشناسان خانواده اینگونه بیان می کنند که عشق در ازدواج شرط لازم اما کافی نخواهد بود بنابراین می توان دلایل دیگری برای ازدواج در نظر گرفت در این آمار و تحقیقات نشان داده شده است که برخی از افراد برای رهایی از تنهایی ازدواج می کنند زیرا ازدواج موجب می شود تا با حمایت های بیشتری در سطح جوامع حاضر شوند و موفقیت های بیشتری نیز کسب کنند.

تاثیرات ازدواج

هدف از ازدواج در میان جوانان:

ازدواج نقش مهمی در رضایتمندی افراد از زندگی دارد زیرا ازدواج به زندگی هر فردی نظم خواهد و می تواند در چارچوب خانواده خود تصمیم های مهم آینده اش را بگیرد. اما تمام این موارد زمانی ایجاد می شود که فرد انتخاب مناسبی داشته باشد چون ممکن است برخی به دلیل فشارهای خانوادگی، نیازهای مالی، نیاز جنسی و … اقدام به ازدواج کنند که در هر صورت انتخابی درست نخواهد بود زیرا ازدواج باید با توجه به ابعاد مختلفی سنجیده شود و زمانی می توان انتخابی درست داشت که به تمام اهداف توجه داشت.

هدف مثبت از ازدواج

ازدواج تاثیرپذیر از ارزش ها و فرهنگ مردمان یک ملت است و ما شاهد این هستیم که در جوامع مختلف ازدواج با معیارها و ارزش های مختلفی سنجیده می شود. بعد از جامعه و ارزش ها خانواده نقش مهمی در ازدواج خواهد داشت و مقصود از ازدواج را تعیین می کند. در کشور ما ایران ازدواج با ارزش های ملی – اسلامی گره خورده است و همانطور که پیامبر اکرم می فرمایند ” ازدواج نیمی از ایمان را تکمیل می کند ” این جمله به خوبی ارزش ازدواج در میان جوامع اسلامی را نشان می دهد. در زیر به هر یک از اهداف اصلی ازدواج در میان جوامع مختلف اشاره می شود که هر یک مورد بررسی قرار می گیرد.

تشکیل خانواده:

یکی از اهدافی که افراد برای ازدواج در نظر می گیرند تشکیل خانواده و بچه دار شدن است خیلی از افراد در فرهنگ و مناطقی رشد یافته اند که با رسیدن به سنین خاصی باید ازدواج کند و با تشکیل خانواده صاحب فرزندان و وارثانی برای خود و اجدادشان شوند. این مقصود می تواند هدفی از ازدوج باشد. دختران و پسران باید بدانند که دخالت والدین در ازدواج تا چه میزان مجاز است و تا چه حد در ازدواج خود به این موضوع اهمیت بدهند.

رشد و بالندگی:

یکی از مهم ترین اهدافی که در ازدواج وجود دارد رسیدن به کمال و رشد و بالندگی است رشدی که همه جانبه است و شامل بالندگی عاطفی، شخصی، اجتماعی و زناشویی می باشد. خیلی از افراد با انتخاب شریک زندگی و عاطفی درست برای ادامه مسیر زندگی خود سعی دارند تا بقیه راه را در کنار فردی باشند که با او همراه و همدل است. شرط همراهی و همدلی در ازدواج نیز شناخت کافی و درست زن و شوهر از یکدیگر است که موجب می شود تا تمام اهداف در زندگی مشترک عملی شود که این مقصود از ازدواج در مرحله بالایی قرار دارد.

پر کردن خلا:

ما در اینجا هدف از ازدواج را از دید افراد و جوامع مختلف بررسی خواهیم کرد برخی از این اهداف برای ازدواج سطحی هستند و برخی دیگر اهدافی والا می باشند پر کردن خلا عاطفی و مادی نیز یکی از هدف های ازدواج است افرادی که با این هدف ازدواج می کنند اغلب در زندگی مشترک خود احساس پوچی دارند و چون از سطح اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند نمی تواند به خوبی خود را به شریک زندگیشان بشناسند. خلا عاطفی موجب می شود تا در فرد در انتخاب شریک زندگی و ازدواج دچار تردید شود که می تواند در زندگی مشترک تاثیرگذار باشد و باید به این دلایل تردید در ازدواج را جدی بگیرید.

هدف از ازدواج چیست

برطرف کردن نیازهای جنسی:

یکی دیگر از اهداف اساسی ازدواج رفع نیازهای جنسی زن و مرد است که شاید به عقیده برخی از جوامع این غایت مهم و در برخی دیگر از جوامع نیز این غایت از ارزش کمی برخوردار باشد. این مقصود تنها زمانی می تواند مهم قلمداد شود که در کنار سایر نیازها به آن توجه شود. مقصود از ازدواج زمانی که تنها از بعد جنسی باشد نمی تواند پایه های زندگی را محکم کند و رابطه عاطفی را کم رنگ می کند.

دوری از گناه:

مقصود از ازدواج می تواند دور ماندن از گناه نیز باشد و تحقیقات زیادی نشان می دهند که افراد متاهل نسبت به افراد مجرد کمتر به گناه وا داشته می شوند. برخی نیز به دلیل اهمیت به این موضوع ازدواج می کنند تا از گناه دور بمانند و مسیر درست تری را در زندگی خود انتخاب کنند.

پذیرش اجتماعی:

پیشرفت اجتماعی و دستیابی به موفقیت های تحصیلی و شغلی با ازدواج بیشتر امکان پذیر است زیرا ممکن است در برخی از جوامع میادین برای بانوان مجرد بسته باشد و از این رو با داشتن یک انتخاب درست برای شریک زندگی خود می توانند به مقبولیت اجتماعی بیشتری دست پیدا کنند.

هدف منفی ازدواج

همانطور که در بالا بیان شد دلایل ازدواج برای افراد می تواند متفاوت باشد اما علاوه بر اهمیت این موضوع باید به نکات مهمی درباره انتخاب همسر اشاره کرد. فردی که قصد ازدواج دارد علاوه بر اینکه باید بدانید هدف ازدواج را در چه چیزهایی می داند باید به این موضوعات نیز واقف باشد که چرا می خواهد ازدواج کند؟ چه کسی را برای شریک زندگی خود مناسب می داند و سوالاتی این چنینی که باید به آن ها پاسخ داده شود.

موفقیت در ازدواج ناشی از عوامل متعدد بسیاری است شناخت قبل ازدواج نیز یکی از عوامل تعیین کننده ای است که در جوامع کنونی تاکید زیادی نسبت به آن می شود. تحقیقات روانشناسی نشان می دهد افرادی که شناخت قبل از ازدواج داشته اند اغلب در ازدواج خود موفق تر هستند. رازهایی که برای موفقیت در آشنایی قبل از ازدواج به آن نیاز دارید در لینک درج شده است که با مطالعه آن می توانید در ازدواج موفق تر باشید. هدف از ازدواج در دید افراد متعدد است اما مهم ترین عامل این است که فرد خود به این اهداف پی ببرد و سعی کند برای داشتن انتخاب مناسب هدفی درست را انتخاب کتد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۱ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.