دسته ها
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

نحوه تکثیر گل کاغذی و پرورش این گیاه

 • سحر بهرامی
 • ۲۶ خرداد ۱۴۰۱
 • ۰

گل کاغذی از جمله گل های بسیار زیبایی است که هم می توان به پرورش آن داخل منزل و هم می توان بیرون از از منزل پرداخت، این گل زیبا به صورت درختچه ای رشد می کند که البته گونه های متفاوتی دارد که در ادامه با روش پروش و تکثیر گل کاغذی بیشتر آشنا خواهیم شد.

گل کاغذی، یکی از فوق العاده ترین گیاهانی است که می توانید به پرورش آن بپردازید، این گل مانند گل رز رونده از آن دسته از گیاهانی است که قابلیت رشد سریعی دارد و می تواند به سرعت رشد کرده و پراکنده شود. پرورش و تکثیر این گل بیشتر برای مناطقی که دارای آب و هوایی خشک هستند بسیار مناسب است.

نگهداری و تکثیر گل کاغذی

بیشتر کسانی که به پرورش و تکثیر این گل روی می آورند به دلیل رنگ های زیبایی است که این گل دارد، اگر اقدام به کاشت این گل در فضای بیرون از منزل کنید می تواند مانند یک گیاه رونده رشد کند و در فصل رشد گل های بسیار زیبایی را شکوفا کند که منظره بسیار چشم نوازی را برایتان به وجود می آورد.

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

روش تکثیر گل کاغذی

شاید تکثیر گل کاغذی برای بعضی از افراد که سررشته ای در این کار ندارند کمی سخت باشد، زیرا در اکثر مواقع ریشه این گل به دلیل ظرافت بیش از حد دچار پوسیدگی می شود، به همین دلیل با استفاده از مطالبی که در اختیارتان قرار می دهیم می توانید به راحتی به تکثیر گل کاغذی بپردازید.

۱. ساقه ای را برای تکثیر و قلمه زدن انتخاب کنید که جوان، سالم، بدون آفت و همچنین دارای ۴ گرده باشد، و حداقل ضخامت آن ۲ سانتی متر در ۱۵ سانتی متر باشد.

۲. شاخه های این گیاه چوبی است پس بهتر است از قسمتی استفاده کنید که نرم و جوان است. بهتر است این کار را در بهار و یا تابستان انجام دهید.

۳. زمانی که قصد دارید قلمه را از گیاه اصلی جدا کنید بهتر است از جایی قلمه را ببرید که درست در زیر گره باشد زیرا شانس ریشه دهی قلمه بیشتر خواهد شد، برشی که ایجاد می کنید باید به صورت مورب باشد.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

۴. برای اینکه روند ریشه دهی قلمه زودتر انجام شود باید ته قلمه را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید.

آموزش کاشت، نگهداری و تکثیر گل کاغذی

۵. استفاده از این هورمون ها باعث می شود تا قلمه توانایی ریشه دهی سریع تر را داشته باشد .

۶. سپس هر گونه برگ اضافی را از روی قلمه جدا کنید تا قلمه تمام نیرویش را برای ریشه دهی بگذارد.

۷. بعد از آن قلمه ها را دریک بستر ماسه مرطوب با زاویه ۴۵ درجه بکارید.

۸. برای تکثیر گل کاغذی باید رطوبت کافی برای ریشه دهی قلمه فراهم شود، شما باید محیطی گلخانه ای برای قلمه فراهم کنید این کار را باید با کشیدن یک پلاستیک شفاف روی قلمه فراهم کنید و برای عبور جریان هوا بر روی پلاستیک سوراخ های کوچک ایجاد کنید.

۹. بعد از آن گلدان را به مکانی با نور مناسب و غیر مستقیم بگذارید تا به خوبی ریشه دهید، به این موضوع توجه داشته باشید که در طول این مدت خاک بستر قبل از آنکه خشک شود آبیاری شود.

۱۰. به طور معمول اگر شرایط محیطی برای رشد قلمه ها مناسب باشد قلمه ها در عرض  ۸ تا ۱۰ هفته ریشه دهد.

۱۱. بدن ترتیب زمانی که قلمه ها صاحب برگ شدند زمانی است که باید آنها را به مکان اصلی آن انتقال داد. زمانی که می خواهید قلمه را انتقال دهید بسیار مراقب باشید زیرا قلمه ها دارای ریشه های بسیار ظریفی هستند که ممکن است بسیار آسیب پذیر باشند.

پرورش گل کاغذی

۱۲. معمولا زمانی قلمه را به بستر اصلی انتقال می دهند که حدود ۳ ماه از قلمه زدن آن گذشته باشد.

۱۳. بعد از اتمام عملیات تکثیر این گل باید قلمه ها به گلدان بزرگتر منتقل کنید و آن را به مکانی پر نور انتقال دهید.

۱۴. میزان نور دهی به گیاه ۳ مرحله دارد. ابتدا گلدان را به یک مکان پر نور ببرید به مدت ۱ هفته، سپس گلدان را در معرض آفتاب کامل قرار دهید و بعد از آن گلدان را در مکانی بگذارید که قرار است از آن نگهداری کنید بعد از آن هم برای ۱ ماه کامل به آبیاری منظم گیاه بپردازید تا ریشه ها داخل خاک عمق بگیرند.

تکثیر گل کاغذی از روش های دیگری هم امکان پذیر است اما می توان گفت که قلمه زدن آن مطمئن ترین و بهترین روش تکثیر است.

مراقبت از گل کاغذی

تکثیر گیاه از طریق بذر

اگرچه تکثیر گل کاغذی با استفاده از این روش معمولا پیشنهاد نمی شود، اما می تواند قابل انجام باشد، برای این منظور به بذر هایی که این گیاه در فصل پاییز و در مرکز گلهای سفید کوچک در غلافی درست می کند، نیاز است.

حال غلاف را از گیاه جدا کرده و تا زمان خشک شدن آن صبر کنید. سپس بذر های بدست آمده را می توانید در هر موقع از سال بکارید، البته باید محیط گلدان گرم باشد، جوانه زدن بذر ها تنها یک یا دو ماه به طول می انجامد.

تعویض گلدان گل کاغذی

به منظور تعویض گلدان گل کاغذی نباید عجله کنید، بعد از اینکه ریشه ها گسترش پیدا کردند و گیاه به اندازه کافی رشد پیدا کرد، می توان گلدان آن را عوض کرد، بهترین موقع برای این کار زمانی است که ریشه ها از زیر گلدان بیرون زده باشند، برای تعویض گلدان بهتر است در فصل بهار این کار را انجام دهید.

پرورش گل کاغذی

هرس گیاه

با هرس کردن گلهای کاغذی می توانید به آنها فرم دهید، هرس شاخه های آسیب دیده و ضعیف در زمستان می تواند موجب حفظ ظاهری گیاه شود، هرس کردن شاخه های گیاه بعد از دوره گلدهی آن، موجب گلدهی بهتر در سال بعد خواهد شد.

گلدهی

گیاه گل کاغذی به منظور گل دادن به نور کافی و کوددهی مرتب نیاز دارد، همچنین با یک تنش آبی نیز می توانید گیاه را در فاز گلدهی قرار دهید، به این صورت که تا زمانی که گیاه بیحال نشده، آبیاری را متوقف نمایید، سپس مجدداً آبیاری را شروع کرده تا گلدهی القا شود.

نگهداری و پرورش گیاه گل کاغذی در گلدان کوچکتر می تواند به گلدهی بهتر گیاه کمک نماید، به کار بردن کود های پتاس دار و فسفات در این دوره از رشد ضرورت دارد.

تکثیر گلهای کاغذی

شرایط محیطی مورد نیاز گل کاغذی

خاک: گل کاغذی در مورد خاک زیاد سختگیر نیست و قابلیت آن را دارد که در هر خاکی به رشد خود ادامه دهد اما بهترین خاک جهت رشد مطلوب این گیاه خاکی سبک با قدرت زهکشی بالایی است.

نور: گل کاغذی برای گلدهی به نور زیادی احتیاج دارد نوری مستقیم به مدت ۵ ساعت در روز. اگر گل کاغذی نور مورد نیازش را دریافت نکند به صورت علفی رشد کرده و از میزان گلدهی آن هم کاسته می شود. اگر این گل را در خانه نگه می دارید پشت پنجره جنوبی می تواند بهترین مکان برای گیاهتان باشد.

آبیاری: در آبیاری بگذارید تا سطح خاک به عمق ۱ تا ۲ خشک شود سپس برای آبیاری آن اقدام کنید. این گل به دلیل اینکه دارای ریشه های بسیار ظریفی است به سرعت در اثر آبیاری فراوان پوسیده می شود به همین دلیل حد تعادل آبیاری را رعایت کنید. البته باید گفت که گل کاغذی به خشکی بسیار مقاوم است و معمولا هفته ای ۱ الی ۲ مرتبه به آبیاری نیاز دارد.

چگونگی تکثیر گل کاغذی

دما: از آنجایی که گل کاغذی گیاهی گرمسیری است نسبت به دمای پایین و سرما بسیار حساس است.

کوددهی: برای کوددهی بهترین زمان در فصل رشد این گیاه است،  معمولا هر ۳ هفته ۱ مرتبه باید با کودهای کامل تغذیه شود.

شما می توانید برای آشنایی با انواع پرورش گل و تکثیر گیاهان مختلف به مطالب قبل این مجله مراجعه کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.