دسته ها
پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲

روش مطالعه زیست شناسی برای کنکور رشته تجربی

  • سمیه نیک فرجام
  • ۶ مرداد ۱۳۹۸
  • ۰

زیست شناسی یکی از واحدهای مهم درسی در کنکور تجربی است که با داشتن ضریبی بالا در این درس می توانید رتبه بهتری در کنکور بدست آورید. بنابراین روش مطالعه زیست شناسی می تواند امتیاز مناسبی برای موفقیت شما باشد.

با توجه به اینکه شیوه مطالعات درسی برای هر فردی متفاوت از دیگری است نمی توان به شکلی دقیق راهکارهای مطالعه برای دانش آموزان ارائه کرد. اما با استفاده از تحقیقات مختلفی که مشاوران تحصیلی بر روی دانش آموزان کنکوری رشته تجربی انجام داده اند می توان راه های عمده ای را به عنوان شیوه مطالعه زیست شناسی انتخاب کرد. به طور کلی برای مطالعه این درس سه شیوه مطالعه ای یعنی عمیق خواندن، ترکیبی خواندن و مفهومی خواندن توصیه می شود که در ادامه توضیح خواهیم داد.

روش مطالعه زیست

روش مطالعه زیست شناسی به صورت اصولی

سه اصل مطالعه که برای خواندن زیست توصیه می شود دارای تکنیک های مطالعه ای است که می تواند موجب تند خوانی و عمیق خوانی شود. با استفاده از این شیوه های مطالعاتی می توانید میزان یادگیری و تمرکز بیشتری بر روی مطالب درسی خود داشته باشید. برای مطالعه بیشتر درباره هر یک از این تکنیک ها و شیوه های مطالعاتی در ادامه این بخش مطالب را مطالعه کنید.

عمیق خواندن درس زیست شناسی:

یکی از نکات کلیدی که در مطالعات خود باید به آن تاکید کنید تفاوت بین عمیق خواندن و مفهومی خواندن است که با تکنیک عمیق خواندن می توانید سطح یادگیری خود را بالاتر ببرید و در نتیجه یادآوری مطالب برای شما راحت تر خواهد بود. در اینجا توصیه می شود تا با استفاده از شیوه مطالعه زیست به شکل مفهومی خواندن و عمیق خواندن به موفقیت بیشتری دست پیدا کنید. این گام از مطالعه دارای مراحل مختلفی است: خواندن مطالب، تلقین و تکرار، مفهومی خواندن با مثال، پرسش و تست در این گام جای دارند.

ترکیبی خواندن درس زیست شناسی:

در عمیق خواندن شما باید هر مبحث را جداگانه مطالعه و تنها یک مبحث را به خاطر بسپارید اما در ترکیبی خواندن باید این توانایی را داشته باشید که مطالب را به شکل در هم مطالعه نمایید و این زمانی ممکن است که شما بتوانید عمیق خواندن هر مبحث را درست انجام دهید.

چگونه زیست بخوانیم

مفهومی خواندن درس زیست شناسی:

مفهومی خواندن در یادآوری مطالب یک تکنیک بسیار کاربردی است که باید با استفاده از مثال مطالب هر مبحث را به ذهن بسپارید این کار هم یادگیری مطلب را آسان می کند و هم موجب می شود تا یادآوری مطالب برای شما امکان پذیر باشد.

علاوه بر این سه اصل باید برای انتخاب روش مطالعه زیست باید در اولین قدم علاقه خود را برای مطالعه این درس بیشتر کنید و در واقع با انگیزه بیشتری مطالعه درس زیست شناسی را شروع کنید. آگاهی درباره نحوه خواندن درس زیست نیز بسیار مهم است و باید به این نکته توجه کنید که در این درس باید جزخوانی را اصول مطالعه قرار دهید. در این راستا یکی دیگر از تکنیک هایی که برای مطالعه درس زیست توصیه می شود درس خواند قبل از کلاس، در کلاس و بعد از کلاس است که هر یک به نوعی موجب یادگیری عمیق خواهد شد.

۱- قبل از کلاس:

قبل از شروع کلاس و آموزش مباحث جدید بهتر است تا مطالعات خود را بر روی درس های قبلا خوانده شده و درس جلسه قبل قرار دهید همچنین می توانید با مرور درسی که قرار است در کلاس آموزش داده شود پیش زمینه ای برای خود ایجاد کنید تا مباحث ارائه شده در کلاس را بهتر درک کنید. همچنین با پیش خوانی می توانید اشکالات خود را بهتر متوجه شوید و در حین آموزش از معلم سوال کنید.

  •  آرون گروپس
  •  مبل و میز

۲- حین کلاس:

حاضر بودن در کلاس درس و در زمان آموزش یکی از امتیازات مهم در یادگیری خواهد بود که گامی از یک شیوه مطالعه زیست شناسی است. فعال بودن در کلاس و توجه داشتن به آموزش های معلم باید گام اساسی در کلاس باشد که هر دانش آموزی باید به آن تاکید و توجه کند.

۳- بعد از کلاس:

در نهایت بعد از آموزش هایی که صورت می گیرد دانش آموز باید بعد از کلاس و آموزش وارد یک یادگیری عمیق شود در اینجا تمام مباحث و مطالب باید به خوبی به ذهن سپرده شود و باید روش مطالعه زیست در این مرحله از روش های عمیق خواندن باشد که فرد بتواند یادآوری مطلب داشته باشد. اما گام اساسی دیگر در این مرحله برای دانش آموزان کنکوری تست زدن بعد از خواندن است که موجب می شود تا مطالب راحت تر تثبیت شوند.

نحوه خواندن زیست

در حین خواندن شما می توانید از تکنیک های مختلفی استفاده کنید که موجب می شود تا سطح یادگیری شما بیشتر شود و بهتر بتوانید مطالب را به خاطر خود بسپارید برای مثال: یک روش مطالعه زیست، نوشتن مطالب یک تکنیک بسیار مناسب در کنار استفاده از یک روش مطالعه زیست است که شما بعد از انجام مطالعات خود می توانید مهم ترین نکات از ساده تا دشوار را برای خود دسته بندی کنید و به ذهن خود بسپارید.

خواندن و تست زدن:

یکی از مواردی که در میان مشاوران تحصیلی شک و تردید ایجاد کرده است تست زدن همراه خواندن است! که به نظر بعضی از آن ها تست زدن موجب می شود تا یادگیری عمیق در فرد صورت نگیرد و در نهایت موجب می شود تا یادآوری مطلب دشوار شود.

زیست شناسی

بنابراین ابتدا تاکید می شود تا تسلط و تمرکز خود را تنها بر روی مطالب کتاب درسی خود افزایش دهید و در نهایت با زدن تست های کنکور سراسری خود را در شرایط آزمایشی قرار دهید با تست زدن اشکالات درسی خود را برطرف نمایید این شیوه مطالعه زیست شناسی، روشی عمیق و کامل است که بسیاری از افراد موفق از این شیوه مطالعه استفاده کرده اند.

در صورتی که ترس فراموش کردن مطالب را دارید باید سعی کنید تا ابتدا بر این ترس غلبه کنید و در نهایت مباحثی که فکر می کنید ممکن است از یاد ببرید را مجدد مرور کنید و تست بزنید. همانطور که ملاحظه کردید روش مطالعه زیست تنها به خود فرد بستگی دارد و زمانی فرد می تواند موفق باشد که خود بخواهد…

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *