دسته ها
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

تمرکز روی هدف در چند گام طلایی

 • سمیه نیک فرجام
 • ۲۴ خرداد ۱۴۰۱
 • ۰

قدم اساسی و مهمی که برای دستیابی به اهداف خود بردارید تمرکز روی هدف است زیرا با این کار شما در مسیر درست دستیابی به اهداف خود قرار می گیرید. اما اگر در مسیر اصلی رسیدن به اهداف خود قرار ندارید می توانید با راهکارهای موثر آن را پیدا کنید.

هر فردی در زندگی خود دارای اهدافی است و تلاش های زیادی برای رسیدن به اهداف انجام می دهد، اما آنچه در بین انسان ها موجب تفاوت و تمایز می شود نوع انتخاب مسیر درست برای رسیدن به اهداف است. در حقیقت افرادی که می دانند برای رسیدن به اهداف خود باید از تکنیک های تمرکز روی هدف استفاده کنند اغلب افراد موفق تری نسبت به سایرین هستند و این می تواند بین افراد تفاوت ایجاد کند. اما این اهداف با استفاده از چه راهکارهایی ممکن است و چگونه می توان آن ها را به دست آورد؟

تمرکز چیست ؟ تمرکز کردن به معنی اختصاص دادن همه توجه و انرژی تان به یک موضوع می باشد، مثلا زمانی که در حال مطالعه کتابی هستید، یعنی بر روی آن متمرکز هستید.

زمانی که کار می کنید، حرف می زنید و یا اینکه در حال انجام فعالیتی هستید باید بر روی آن تمرکز کنید، با وجود اینکه تمرکز داشتن خود یک مهارت است، اما معمولا تمرکز بر اهداف کوتاه مدت آسانتر از تمرکز بر اهداف بلندمدت می باشد.

راهکارهای تمرکز روی هدف

زمانی که شما انرژی خود را در مسیر و جهتی درست هدایت می کنید می توانید نتایج مطلوب و دلخواهی را به دست آورید مسیر درست در حقیقت مسیری است که شما روی آن تمرکز کرده اید. اهداف ما نشات گرفته از عوامل مختلفی است و می توان گفت عوامل مهمی همچون گذشته، حال و آینده در آن دارای نفوذ و تاثیر هستند و یک هدف می تواند در طول زمان تغییرات و تکامل مختلفی را طی کند. در این زمینه افراد موفقی اشاره کرده اند که تمرکز داشتن روی اهداف می تواند تمام عوامل تاثیرگذار را تحت سلطه خود درآورد و به شکلی مطلوب تر به اهداف دست خواهید یافت.

اما چگونه می توان تمرکز روی اهداف را در خود بالا برد و آن را تقویت کرد؟ اولین قدمی که بهتر است در این مسیر برداشته شود فکر کردن به هدفی است که در سر دارید. شما ابتدا باید هدفتان را به درستی و بادقت شناسایی کنید در این صورت می توانید بهتر در مسیر دستیابی به آن قرار بگیرید.

تمرکز روی هدف

 • آرون گروپس
 • مبل و میز

 حال باید دید که به راستی دنبال چه هستید و هدف شما دقیقا چیست و اینکه چطور هدف گذاری در زندگی باعث موفقیت ما می شود؟ ؟ این اولین سوالی است که باید در راستای رسیدن به موفقیت از خود بپرسید این سوال به خوبی می تواند تمام جوانب یک هدف را برای شما بررسی کند و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهد.

تلاش کردن:

بعد از اینکه به خوبی هدف خود را شناسایی کردید و مشخص کردی که برای چه چیز باید تلاش کنید نوبت به آن می رسد که گام های اساسی برای رسیدن به اهداف بردارید. هیچ هدفی بدون تلاش، پشتکار و برداشتن گام های قوی به دست نمی آید شما باید در این زمینه قدرت خود را افزایش دهید.

دستیابی به اهداف

راه های رسیدن به هدف:

چه راه هایی در شما موجب تمرکز روی هدف می شود؟ با تحقیق بیشتر باید روش هایی که موجب دستیابی مطلوب به هدف می شود را انتخاب کنید. در اینجا داشتن یک برنامه ریزی دقیق و اصولی می تواند الزامی باشد. راهنمای هدف گذاری صحیح برای رسیدن به موفقیت می تواند بسیار کمک کننده و آموزش دهنده باشد.

دستیابی به موفقیت

یادگیری:

سعی کنید بیشتر با افراد موفق در تعامل باشید این کار موجب می شود تا بیشتر دانش و آگاهی خود را افزایش دهید. برای نزدیک تر شدن به رویاها و اهداف باید بیشتر به آن آگاه شوید و بیشتر در زندگی خود با آن مواجه شوید.

انعطاف پذیری:

تمرکز روی اهداف باید دور از ناامیدی باشد و شما برای رسیدن به اهداف خود باید موانع بسیاری را پشت سر بگذارید به همین دلیل بهتر با بالا بردن تمرکز خود روی ذهن و اهداف در مقابل مشکلات مقاوم و منعطف شوید.

تمرکز بر هدف و ۱۰ قدم برای رسیدن به خواسته ها

برای بسیاری از افراد, در نظر گرفتن هدف ها کار ساده ای است، ولی تلاش برای رسیدن به آن سخت و دشوار می باشد. مطابق نظر دیانا هانت؛ «اهداف در واقع همان رویا های ما می باشند که برای آنها ضرب الاجل تعیین می کنیم.»

تمرکز روی اهداف

هر کسی رویایی در سر می پروراند، اما افراد موفق کسانی هستند که این رویاها را به اهداف قابل دستیابی تبدیل کنند، حال برای لمس کردن خط پایان موفقیت و دستیابی به اهداف لازم است چند مرحله را به کار ببندید، با کمک این مراحل گفته شده به راحتی می توانید از یک فرد رویاپرداز به فردی تلاشگر برای رسیدن به اهداف تان تبدیل شوید :

 • هدفی با معیار اسمارت (SMART) را در نظر بگیرید.
 • اهداف خود را نوشته و در معرض دید قرار دهید.
 • اهداف بزرگ خود را به هدف های کوچکتر تقسیم کنید.
 • برنامه ای عملیاتی تدوین کرده و به آن متعهد شوید.
 • اهداف تان را در طول روز هر چه زودتر به انجام برسانید.
 • اهداف تان را با دیگران در میان بگذارید تا آن را پیگیری کنند.
 • مطمئن شوید که اهداف تان شما را به وجد می آورد.
 • در اهداف خود از زبان مثبت استفاده کنید.
 • برای جنبه ها و ابعاد مختلف زندگی تان هدف داشته باشید.
 • اهداف عملکردی را جایگزین اهداف نتیجه ای کنید. تمرکز روی هدفها

در پایان امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما سودمند بوده باشد، در صورت تمایل برای آشنایی با هدف گذاری هوشمند می توانید در اینجا کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *