دسته ها
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

با کشیدن سیگار در بارداری این بلاها سر شما و فرزندتان می آید

  • فاطمه میرزایی
  • ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
  • ۰

دود ناشی از سیگار حاوی مونوکسید کربن می باشد و کشیدن آن توسط خانم های باردار با عوارض جدی برای مادر و جنین همراه است، از این رو در ادامه به برخی از آسیب های کشیدن سیگار در بارداری اشاره می کنیم، با ما همراه شوید.

تقریبا همه افراد از مضراتی که سیگار برای سلامتی انسان دارد، آگاه می باشند، اما متاسفانه بسیاری از افراد با وجود آگاهی از این موضوع به مصرف دخانیات روی می آورند، حال استفاده از سیگار در دوران حاملگی نه تنها سلامت مادر را به خطر می اندازد، بلکه موجب به وجود آمدن مشکلات زیادی برای جنین خواهد شد، بنابراین در این مطلب درباره عوارض سیگار و عواقب آن در آینده کودک آگاه خواهید شد.

سیگار در بارداری و عوارض خطرناک آن برای جنین

سیگار حاوی مواد سمی زیادی از جمله سیانید، سرب و مقدار زیادی از ترکیبات سرطان زا می باشد، نیکوتین و مونوکسید کربن دو سم خطرناک ناشی از دود سیگار هستند، بنابراین خانم های حامله ای که سیگار می کشند، با انتقال مواد سمی به درون خونشان، سلامتی خود و جنینشان را به خطر می اندازند، در ادامه با عوارض سیگار کشیدن در  دوران حاملگی بیشتر آشنا می شوید.
 سیگار در بارداری
در اثر کشیدن سیگار در طی بارداری، با وارد شدن نیکوتین و مونوکسید کربن به بدن مادر، میزان اکسیژنی که باید در اختیار جنین قرار بگیرد، کاهش می یابد، زیرا نیکوتین موجب محدود کردن عروق خونی به خصوص عروق موجود در بند ناف جنین شده و در نتیجه مقدار اکسیژن کاهش پیدا می کند، ضمن اینکه گلبول های قرمز خون که نقش انتقال اکسیژن را برعهده دارند، به جای اکسیژن، مولکول های مونوکسید کربن را حمل می کنند. سیگار کشیدن در دوران حاملگی بر روی سلامت مادر و جنین در قبل و بعد از حاملگی تاثیرات مخربی دارد، نیکوتین موجود در سیگار اعتیاد آور بوده و مونوکسید کربن به همراه سموم دیگر در اثر سیگار کشیدن وارد بدن مادر شده و از طریق جریان خون به طور مستقیم به خون جنین می رسد. در این بخش به برخی از عوارض سیگار در حاملگی و تاثیر آن بر روی جنین مطلع خواهید شد.
  • کاهش اکسیژن موجود در خون مادر و جنین
  • افزایش ضربان قلب نوزاد
  • خطر سقط جنین
  • خطر زایمان زودرس و یا تولد نوزاد با وزن کم
  • خطر ابتلای نوزاد به بیماری های تنفسی (ریوی)
  • افزایش خطر مرگ ناگهانی نوزاد

به طور کلی سیگار کشیدن در دوران بارداری اثرات مخربی بر روی رشد و تکامل جنین دارد، همچنین زایمان زودرس را به همراه داشته و در این حالت کودکانی که به دنیا می آیند با وزن در حدود ۱/۵ کیلوگرم خواهند بود، همینطور سیگار کشیدن خطر به دنیا آمدن نوزاد مرده را تا دو برابر افزایش می دهد.

 سیگار در دوران بارداری

خطر بروز ناهنجاری در کودکانی که دارای مادران سیگاری هستند، افزایش می یابد، بنابراین خانم های باردار باید سعی نمایند تا سیگار کشیدن در دوران بارداری را ترک نمایند، زیرا سیگار علاوه بر خطراتی که برای سلامت مادر دارد، در رشد و نمو کودک نیز اختلال ایجاد خواهد کرد، تحقیقات نشان داده است که مادران سیگاری که دارای نوزاد پسر شده اند، پسران آنها در آینده معمولا دارای قد کوتاهی می باشند.

  • کالا چیو

 سیگار کشیدن در بارداری

اما نکته مهم در مورد اطرافیان افراد سیگاری که در معرض دود غیر مستقیم قرار داشته و دود ناشی از سیگار کشیدن دیگران را استنشاق می کنند، این است که در واقع آنها نیز از آسیب های جدی سیگار در امان نیستند، چون دود سیگار دارای مواد مضر بوده و قرار گرفتن زیاد در معرض دود، احتمال زایمان زودرس، تولد نوزاد با وزن کم، نقایص زایمان و بسیاری از عوارض حاملگی را افزایش خواهد داد. ضمن اینکه نوزادان و کودکانی که در معرض دود غیر مستقیم سیگار هستند، معمولا دچار بیماری هایی مانند آسم و یا عفونت های ریه و گوش شده و حتی ممکن است با خطر مرگ ناگهانی مواجه شوند. از اینکه تا پایان این مطلب از کودک و والدین ما را همراهی کردید از شما سپاسگزاریم و امیدواریم مطالب گفته شده در این بخش سودمند واقع شده باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.