دسته ها
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

تربیت سگ نگهبان و تکنیک هایی که در آموزش به سگهای نگهبان به شما کمک می کنند

 • سمیه نیک فرجام
 • ۱۱ بهمن ۱۴۰۰
 • ۰

برای اینکه سگ شما فرمانبردار و مطیع باشد نیاز به برخی از قوانین تربیتی دارد که باید به آن ها آموزش داده شود. در تربیت سگ نگهبان باید ابتدا نژادی از این حیوان را که بیشتر نژاد ژرمن است انتخاب کنید زیرا سگ های ژرمن بیشتر برای سگ نگهبان مناسب اند.

یکی از انواع نژاد سگ که به طور غریزی سگ نگهبان هستند؛ سگ های ژرمن است اینگونه از سگ ها بسیار باهوش و دقیق هستند و تمرینات را می تواند با دقت بیشتر انجام دهند. یکی از نکات مهم در آموزش سگ نگهبان، حساس کردن آن ها به محافظت است که چون در این نژاد از سگ ها به طور کلی دارای حساسیت بالا هستند و به خوبی از صاحبان خود مراقبت می کنند کار کمی آسان تر می شود. برای آموزش نگهبانی باید نکاتی را در تمرینات و شیوه تربیتی به کار برد که بعدها دچار مشکل نشوند. تربیت سگ های نگهبان

تربیت سگ نگهبان:

اشتباهات مختلفی در تربیت کردن سگهای نگهبان وجود دارد که در آن صاحبان تصور می کنند با خشونت بیشتر می توانند سگی حساس تر داشته باشند. جالب است بدانید برخورد خشونت آمیز با سگها مانع وفاداری آن ها می شود و حس وفاداری نخواهند داشت همچنین ممکن است با دیدن هر انسان عابری به او حمله جدی و خطرناک داشته باشد.

ویژگی های سگ نگهبان وظیفه شناس و خوب

با وجود اینکه سگ های نگهبان به شکل غریزی تمایل به پاسپانی و مراقبت کردن دارند، ولی برای آموزش سگهای گارد، غریزه به تنهایی کافی نبوده و نیاز است تا تربیت سگهای نگهبان از راه درست و اصولی انجام گیرد. در زیر با برخی ویژگی های سگ نگهبان آشنا می شوید:

 • باهوش و هوشیار است.
 • دارای حس محافظت و نگهبانی خوبی می باشد.
 • بسیار وفادار به صاحب خود و اعضای خانواده وی می باشد.
 • کاملا اجتماعی بوده  و می تواند تفاوت دوست و آشنا و غریبه و مهمان را به خوبی تشخیص دهد.
 • حضور غریبه و مزاحم را می تواند سریعا به صاحبش اطلاع دهد.
 • از طریق پارس کردن و با هوشیاری که دارد، می تواند موجب فراری دادن مزاحم و دزد شود.

تربیت سگهای نگهبان

برخلاف تصور خیلی از افراد، سگ های نگهبان، اصلا سگ های خشن و پرخاشگری نیستند، بلکه می توانند مدیریت و کنترل خوبی بر هیجانات و رفتار های خود داشته باشند، در نتیجه در موقعیت های مختلف می توانند بهترین واکنش را نشان دهند.

چگونگی آموزش نحوه نگهبانی به سگ خود

پیش از شروع کردن نکات تربیتی، باید در ابتدا تفاوت سگهای نگهبان با سگهای گارد را تشخیص دهید؛ سگهای نگهبان آموزش می بینند که صاحب خود را از طریق پارس کردن یا ایجاد صدا های دیگر از وجود یک غریبه یا خطر در آن مکان آگاه نماید. این سگها اغلب به منظور حمله و رفتار های تهاجمی بیش از اندازه به غریبه تربیت نشده اند، از این رو سگهای نگهبان اغلب سگهای گارد خوبی نیستند.

 • سگ های گارد معمولا توسط پلیس استفاده می شوند و آنها برای حمله آموزش دیده شده اند تا به تهدیدات احتمالی و یا در مواجهه با مزاحمان، پاسخ تهاجمی دهند.

تربیت سگ گارد

 • آرون گروپس
 • اغلب سگ های گارد به خوبی آموزش می بینند و تا زمانی که صاحب آنها دستور ندهد، رفتار تهاجمی از خود نشان نمی دهند، اما سگ هایی که خوب آموزش ندیده باشند، می توانند بدون هشدار حمله کرده و خطرات جدی برای انسان و دیگر حیوانات داشته باشند.
 • حال بعید است که افراد عادی نیازی به استفاده از سگ گارد و یا تهاجمی داشته باشند.

آموزش نگهداری در دوران تولگی سگ های نگهبان

یکی از نکات مهم در تربیت سگهای نگهبان تربیت اجتماعی آنها در دوران تولگی است زیرا در این دوران سگها با محیط اطراف خود ارتباط برقرار می کنند و می توانند اجتماعی شوند. اگر سعی کنید تا این نکته تربیتی را رعایت متوجه می شوید که سگ شما از اجتماع و انسان ها نمی ترسد و این موضوع او را شجاع تر و نترس می کند.

اما برای اینکه سگی اجتماعی داشته باشید باید آن را در فضاهای عمومی مانند پارک و مهمانی ها با خود همراه داشته باشید تا بیشتر با اطراف خود ارتباط داشته باشد.

شیوه های تربیت سگ نگهبان

آموزش فرمان برداری :

یکی از راهکارها برای انجام اینگونه از آموزش های ثبت نام در کلاس های مخصوص است که مربی با انجام تمرینات مناسب فرمانبرداری را به سگ آموزش می دهد. اینگونه از تمرینات از ابتدای رشد سگ و در دوران تولگی صورت می گیرد که به او دستورات ساده ای مانند بشین، پاشو، بخواب، بیا، برو و … است که با چند با تمرین و شرطی کردن از طریق غذا می توانید این کار را انجام دهید.

انجام این آموزش ها برای تربیت سگهای نگهبان دارای قواعدی است که با رعایت کردن آن می توانید مفیدتر عمل کنید. تمرینات باید کوتاه، دارای تشویق، جدی، لذت بخش و پیوسته باشد و زمانی که ای دستورات در طول روز چند بار تکرار شوند به راحتی می توانید آن ها را تربیت کنید.

اصول تربیتی سگ نگهبان

توجه داشته باشید که سگ های ژرمن دارای ذهنی هوشیار هستند پس تمرینات باید به نحوی باشد که ذهن آن ها را از کند بودن و راکد بودن دور کند.

پارس کردن :

پارس کردن نیز از تمریناتی است که با دستور دهی انجام می شود و شما باید به سگ خود بیاموزید که هنگام درخواست چیزی از شما پارس کند و در این صورت به او تشویقی بدهید. همچنینی باید به آن ها یاد بدهید که با وارد شدن غریبه ها پارس کنند و یکی از نکات مهم این است که غریبه ها را از متجاوزین خانه تشخیص دهد تا به کسی آسیب وارد نشود.

نگهداری سگ نگهبان

یکی دیگر از نکات مهم در تربیت سگ نگهبان استفاده از قلاده برای نگهداری این سگ ها است تا در صورت حمله به دیگران بتوانید آن را کنترل کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *