دسته ها
پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

آموزش کاشت پیاز و پرورش آن در منزل

  • سمیه نیک فرجام
  • ۴ دی ۱۳۹۷
  • ۰

پیاز از سبزیجاتی است که بسیار پرکابرد و پر خاصیت است و به دلیل راحت بودن کاشت پیاز و پرورش آن بیشتر باغبان ها این محصول را در باغچه های خود می کارند و در فصل های مختلف سال از آن استفاده می کنند.

پیاز دارای انواع مختلفی است و شما برای انجام مراحل کاشت پیاز از یک نوع پیاز استفاده کنید پیاز زرد، سفید و قرمز و بنفش از نمونه های مختلف پیاز هستند و با توجه به نوع کشت روز بلند  و روز کوتاه می توانید برای کاشت از یک گونه استفاده کنید. که به دو دوره اواخر بهار و اویل بهار تقسیم بندی می شود. پیازهای روز بلند در نقاط سردسیر قابل کشت هستند و پیازهای روز کوتاه نیز در مناطق گرمسیری قابل رویش است. کاشت پیاز در خانه

نحوه کاشت پیاز در خانه

کاشت گیاه پیاز به دو روش استفاده زا پیازچه و بذر صورت می گیرد که کاشتن با استفاده از پیاز روشی راحت تر است و در شرایط آب و هوایی بد پیازچه دارای مقاومت بالاتری است روش نشاء روشی دیگر است که با استفاده از آن می توانید پیاز را در محیط خانه پرورش دهید سپس به بیرون از خانه انتقال دهید.

آب و هوای مناسب برای کاشتن پیاز باید معتدل باشد و در قرار گرفتن در آب و هوای سرد از بین می رود و زمان مناسب برای کاشت آن بعد از آخرین سرما است.

نحوه درست کاشت پیاز

مکانی که برای کاشت آن در نظر دارید باید در معرض نور خورشید باشد و فضای در نظر گرفته باید به قدر کافی باشد تا ریشه ها به خوبی جای رشد داشته باشند. پیازچه را در خاک قرار دهید به طوری که ریشه ها کاملا درون خاک قرار بگیرد سپس مقداری کود به خاک آن اضافه کنید.

خاک مناسب برای کاشت پیاز باید خاک سنگی، رس، شنی و مقداری از ترکیبات خاک گلدان باشد همچنین وجود فسفر در این خاک موجب تقویت آن خواهد شد. توجه داشته باشید که فاصله پیازچه ها باید ۱۰-۱۵ سانتی متر باشد و عمق قرار دادن پیازچه ها در خاک باید ۳ سانتی متر باشد.

برای پرورش و نگهداری مناسب از پیاز باید علف های هرز را مدام هرس کنید و آبیاری مناسب آن نیز هفته ای ۱ بار انجام می شود که باید سطح زمین مرطوب و پر از آب باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.