دسته ها
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

راهکارهای مناسب ایجاد انگیزه برای موفقیت بیشتر

  • سمیه نیک فرجام
  • ۳ اسفند ۱۳۹۷
  • ۰

انگیزه یک عامل درونی بسیار پر اهمیت برای دستیابی افراد به موفقیت است عوامل مختلفی می تواند در ایجاد انگیزه موثر باشد و موجب ایجاد انگیزه در فرد شود عوامل محرک و تقویت انگیزه بسیار متنوع اند که در این بخش آنها را بررسی می کنیم.

بی حوصلگی و نداشتن انرژی کافی برای انجام کارهای روزمره و رسیدگی به امور زندگی یک عامل طبیعی در فرد است اما زمانی که این بی حوصلگی بیش از حد معمول باشد و فرد را به سمت بی انگیزگی سوق دهد نوعی خطر و تهدید برای پیشرفت و کیفیت زندگی فرد است بنابراین ایجاد انگیزه در زمینه از بین بردن بی حوصلگی و افزایش کیفیت از زندگی می تواند بسیار موثر واقع شود.

انگیزه داشتن در زندگی

راه های ایجاد انگیزه:

به وجود آوردن انگیزه برای انجام امور کاری بسیار ساده و آسان است و فقط کافی است تا شما به زندگی خود هدفمند نگاه کنید و بخواهید که زندگی شما سرشار از انگیزه باشد افرادی که دوست دارند تا این انگیزه را در خود ایجاد و تقویت کنند به راحتی راه های آن را می یابند. راه های کسب انگیزه در این زمینه نیز می تواند موثر باشند.

رفتارهای یک فرد با انگیزه را نشان دهید:

به اطرافیان خود توجه کنید و با دوستانی که در زندگی خود دارای انگیزه بالایی هستند بیشتر در ارتباط باشید ارتباط با این دسته از افراد موجب می شود تا شما نحوه ایجاد انگیزه در زندگی را پیدا کنید و مانند انسان ها با انگیزه رفتار کنید این کار به مرور زمان موجب می شود تا شما به این باور برسید که فردی با انگیزه هستید.

راه های ایجاد انگیزه

پیدا کردن علت بی حوصلگی:

ترس، دلهره، بی برنامگی و نداشتن اعتماد به نفس در انجام کارها از عوامل مهم در بروز بی حوصلگی است شما با شناسایی این عوامل و موقعیت ها می توانید در صدد کاهش آن تلاش کنید و با رفع این موانع زندگی موفق تری را پیشرو داشته باشید.همچنین شما به عنوان یک فرد شاغل و کارمند می توانید از راه های افزایش اعتماد به نفس استفاده کنید.

برنامه ریزی:

داشتن برنامه ریزی از عوامل مهم در ایجاد انگیزه به شمار می رود اگر در انجام کاری ترس دارید و نمی دانید که چگونه باید وارد عمل شوید برنامه ریزی می تواند به راحتی این مشکل را در شما رفع کند و بهتر است این برنامه ریزی دارای جنبه های مختلفی از زندگی باشدبه عنوان مثال: برای ورزش و تفریحات خود نیز برنامه ریزی کنید که می تواند به عنوان نوعی محرک برای برانگیختن انگیزه در شما عمل کنند.

افزایش انگیزه و موفقیت

فکر کردن به توانایی ها:

ممکن است افکاری به سراغ شما آماده باشند که با منفی نگیری گره خورده و موجب بی انگیزگی در زندگی شما شده است شما در مقابل این دسته از افکار که اصولا با تخریب توانمندی ها همراه است می توانید به دنبال برجسته کردن توانمندی های خود باشید.

داشتن خلاقیت:

خلاقیت در ایجاد انگیزه می تواند تاثیرات بسزایی داشته باشد ایده هایی که خاص شما است را بر روی کاغذ پیاده کنید این ایده ها هر چند کوچک می توانند شما را به سمت هدف سوق دهند و اعتماد به نفس و خودباوری را در شما افزایش می دهند و راهی مناسب برای به وجود آوردن انگیزه خواهند بود. افزایش خودباوری و اعتماد به نفس به شما در این زمینه بسیار کمک خواهد کرد.

موفقیت و افزایش انگیزه

به یاد سپاری موفقیت:

افرادی در زندگی خود به موفقیت نزدیک تر هستند که شکست و ناکامی ها را نیز می پذیرند و با استفاده از شکست ها نیز تصمیماتی سنجیده می گیرند میزان به خاطر داشتن موفقیت ها به طبع دارای تاثیرات بالاتری تا به یاد سپاری ناکامی ها خواهد بود.

عوامل ایجاد کننده شادی را بیابید:

هر فردی در زندگی خود دارای اهداف و سلیقه های خاصی است و چیزهای مختلفی می تواند شما را خوشحال کند افراد موفق سعی می کنند تا قابلیت های خود را کشف کنند و آنها را در راستای علایق خود جهیت دهی کنند شما نیز به عنوان فردی موفق برای ایجاد انگیزه در مسیر زندگی خود می توانید عوامل ایجاد کننده شادی را در زندگی شناسایی و پرورش دهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.