دسته ها
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

راهکارهای مناسب ایجاد انگیزه برای موفقیت بیشتر

 • سمیه نیک فرجام
 • ۲۲ آذر ۱۴۰۰
 • ۰

انگیزه یک عامل درونی بسیار پر اهمیت برای دستیابی افراد به موفقیت است عوامل مختلفی می تواند در ایجاد انگیزه موثر باشد و موجب ایجاد انگیزه در فرد شود عوامل محرک و تقویت انگیزه بسیار متنوع اند که در این بخش آنها را بررسی می کنیم.

بی حوصلگی و نداشتن انرژی کافی برای انجام کارهای روزمره و رسیدگی به امور زندگی یک عامل طبیعی در فرد است اما زمانی که این بی حوصلگی بیش از حد معمول باشد و فرد را به سمت بی انگیزگی سوق دهد نوعی خطر و تهدید برای پیشرفت و کیفیت زندگی فرد است بنابراین ایجاد انگیزه در زمینه از بین بردن بی حوصلگی و افزایش کیفیت از زندگی می تواند بسیار موثر واقع شود.

انگیزه داشتن در زندگی

راه های ایجاد انگیزه:

به وجود آوردن انگیزه برای انجام امور کاری بسیار ساده و آسان است و فقط کافی است تا شما به زندگی خود هدفمند نگاه کنید و بخواهید که زندگی شما سرشار از انگیزه باشد افرادی که دوست دارند تا این انگیزه را در خود ایجاد و تقویت کنند به راحتی راه های آن را می یابند. راه های کسب انگیزه در این زمینه نیز می تواند موثر باشند.

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

رفتارهای یک فرد با انگیزه را نشان دهید:

به اطرافیان خود توجه کنید و با دوستانی که در زندگی خود دارای انگیزه بالایی هستند بیشتر در ارتباط باشید ارتباط با این دسته از افراد موجب می شود تا شما نحوه به وجود آوردن انگیزه در زندگی را پیدا کنید و مانند انسان ها با انگیزه رفتار کنید این کار به مرور زمان موجب می شود تا شما به این باور برسید که فردی با انگیزه هستید.

راه های ایجاد انگیزه

پیدا کردن علت بی حوصلگی:

ترس، دلهره، بی برنامگی و نداشتن اعتماد به نفس در انجام کارها از عوامل مهم در بروز بی حوصلگی است شما با شناسایی این عوامل و موقعیت ها می توانید در صدد کاهش آن تلاش کنید و با رفع این موانع زندگی موفق تری را پیشرو داشته باشید.همچنین شما به عنوان یک فرد شاغل و کارمند می توانید از راه های افزایش اعتماد به نفس استفاده کنید.

برنامه ریزی:

داشتن برنامه ریزی از عوامل مهم در به وجود آمدن انگیزه به شمار می رود اگر در انجام کاری ترس دارید و نمی دانید که چگونه باید وارد عمل شوید برنامه ریزی می تواند به راحتی این مشکل را در شما رفع کند و بهتر است این برنامه ریزی دارای جنبه های مختلفی از زندگی باشد به عنوان مثال: برای ورزش و تفریحات خود نیز برنامه ریزی کنید که می تواند به عنوان نوعی محرک برای برانگیختن انگیزه در شما عمل کنند.

 • چکاد بام
 • قاصدک 24

افزایش انگیزه و موفقیت

فکر کردن به توانایی ها:

ممکن است افکاری به سراغ شما آماده باشند که با منفی نگیری گره خورده و موجب بی انگیزگی در زندگی شما شده است شما در مقابل این دسته از افکار که اصولا با تخریب توانمندی ها همراه است می توانید به دنبال برجسته کردن توانمندی های خود باشید.

داشتن خلاقیت:

خلاقیت در به وجود آمدن انگیزه می تواند تاثیرات بسزایی داشته باشد ایده هایی که خاص شما است را بر روی کاغذ پیاده کنید این ایده ها هر چند کوچک می توانند شما را به سمت هدف سوق دهند و اعتماد به نفس و خودباوری را در شما افزایش می دهند و راهی مناسب برای به وجود آوردن انگیزه خواهند بود. افزایش خودباوری و اعتماد به نفس به شما در این زمینه بسیار کمک خواهد کرد.

موفقیت و افزایش انگیزه

به یاد سپاری موفقیت:

افرادی در زندگی خود به موفقیت نزدیک تر هستند که شکست و ناکامی ها را نیز می پذیرند و با استفاده از شکست ها نیز تصمیماتی سنجیده می گیرند میزان به خاطر داشتن موفقیت ها به طبع دارای تاثیرات بالاتری تا به یاد سپاری ناکامی ها خواهد بود.

عوامل ایجاد کننده شادی را بیابید:

هر فردی در زندگی خود دارای اهداف و سلیقه های خاصی است و چیزهای مختلفی می تواند شما را خوشحال کند افراد موفق سعی می کنند تا قابلیت های خود را کشف کنند و آنها را در راستای علایق خود جهیت دهی کنند شما نیز به عنوان فردی موفق برای داشتن انگیزه در مسیر زندگی خود می توانید عوامل به وجود آورنده شادی را در زندگی شناسایی و پرورش دهید.

افزایش انگیزه

روشهای موثر دیگر برای افزایش انگیزه

به منظور به وجود آوردن انگیزه و افزایش آن، راهکار های زیادی بیان شده است که در زیر می توانید با برخی از آنها آشنا شوید :

اقدام کردن و وقت خود را تلف نکردن :

در اولین گام لازم است اقدام کنید و از هدر دادن وقت خود پرهیز نمایید. از جمله راهکار های لئونارد ای اسکلسینگر در این زمینه؛ شروع بدون اتلاف وقت می باشد.

ممکن است تاکنون برای شروع کار های زیادی سختی کشیده باشید و این احساس در شما ایجاد شده باشد که اگر تنها شروع خوبی داشتید، چقدر خوب می شد؟ هیچ کس نمی داند در آینده چه اتفاقی رقم می خورد و اینکه اتفاقات در آینده چگونه شکل می گیرند، بنابراین چگونه می توان موفق شد؟ از پیش بینی کردن خودداری کرده، نظری ندهید، ضمن اینکه وقت تان را برای فکر کردن به نتایج هدر ندهید و تنها شروع کنید.

به وجود آوردن انگیزه درونی :

ویکتور فرانکل در کتاب های خود راهکار دیگری همچون ایجاد انگیزه درونی را ارائه می دهد، از نظر وی زمانی که برای زندگی تان معنای مشخصی را تعریف می کنید، به وجود آمدن انگیزه به منظور انجام دادن کار ها راحت تر خواهد بود.

راه های ایجاد انگیزه

پاداش به خود :

از نظر دن آریلی نیز دادن پاداش در به وجود آمدن انگیزه نقش مهمی دارد، دادن پاداش به عنوان یک محرک بیرونی می تواند انگیزه زیادی در افراد به وجود آورد.

مثبت فکر کردن :

از راه های دیگر افزایش انگیزه، مثبت اندیشی است. از نظر نورمن وینسنت پیل؛ داشتن تفکر مثبت به منظور دستیابی به موفقیت و ایجاد انگیزه نقش مهمی دارد.

تقسیم وظایف به قسمت های کوچک تر :

از آنجا که هر چقدر وظایق بزرگتر و سنگین تر باشد، امکان انجام آن نیز کاهش می یابد، بنابراین می توانید کار را برا ی خود ساده تر کرده تا انگیزه انجام آن نیز افزایش یابد، حال با خرد کردن وظایف می توان این ساده سازی را انجام داد.

داشتن انگیزه

داشتن مدیریت زمان :

از جمله روشهای موثر برای به وجود آوردن انگیزه؛ مدیریت زمان است، از طریق زمان بندی مشخص می توان به بسیاری از فعالیت ها نظم بخشیده و آنها را در موعد مقرر به انجام رساند، با انجام این کار می توان در پایان روز با انبوهی از فعالیت های مفید انجام شده رو به رو شده و در نتیجه انگیزه تان در ادامه مسیر بیشتر خواهد شد.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.