دسته ها
یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸

علائم و نشانه های خونریزی معده و بررسی علل و روش های درمان

 • مرضیه نوروزیان
 • ۲۱ تیر ۱۳۹۷
 • ۰

زخم های معده در صورت عدم پیگیری و درمان ممکن است منجر به خونریزی بخشی از معده شده و مشکلات زیادی را ایجاد کنند. در این مطلب قصد داریم شما را با علل و نشانه های خونریزی معده و روش های درمانی آن آشنا کنیم.

 معمولاً نشانه های خونریزی معده در پی زخم های معده ایجاد می شوند. این زخم ها در صورت وخیم شدن منجر به خونریزی خواهند شد. زخم معده را می توان مشابه هر زخم دیگری در بدن قلمداد کرد. معمولاً این زخم ها در دیواره داخلی دستگاه گوارش ایجاد می شوند. این زخم ها سبب درد و گاهی نیز خونریزی در پی دارند. از این زخم ها به عنوان زخم گوارشی یاد می شود.

آشنایی با نشانه های خونریزی معده

بیشتر افراد گمان می کنند که زخم معده به دلیل ترشح بیش از اندازه اسید معده است. این در حالی است که کاهش اسید معده نیز منجر به بروز نشانه های مشابه خواهد شد. کاهش اسید معده شما را نسبت به میکروب هلیکوباکتری حساس تر می کند. یعنی بیشتر در معرض ابتلاء به عفونت میکروبی قرار دارید. اسید معده عامل مهمی برای کنترل این میکروب محسوب می شود. با این توصیف افراد مبتلا به هلیکوباکتری، از اسید معده کمتری برخوردار هستند.

نشانه های خونریزی معده

علائم خون ریزی معده

علائم خونریزی معده عبارتند از:

ترش کردن: عمل رفلاکس معده که از آن به عنوان سوزش سردل یا سوزش معده یاد می شود. تولید بیش از حد اسید معده یا ابتلا به میکروب هلیکوباکتری موجب رفلاکس معده می شود.

درد و سوزش قفسه سینه: کم یا زیادی ترشح اسید معده نیز می تواند سبب درد در قفسه سینه گردد. میکروب هلیکوباکتری می تواند منجر به التهاب معده شود و سیگنال های عصبی انتشار یافته از معده سبب درد قفسه سینه شوند.

حالت تهوع: معمولاً همراه با ترش کردن، حالت تهوع نیز پیش می آید. این حالت نیز به دلیل ترشح کم یا بیش از اندازه اسید معده می باشد.

علائم خونریزی معده

نفخ: با کم شدن اسید معده، عملکرد معده ضعیف می گردد و در هضم غذا دچار اختلال می شود. این وضعیت منجر به ماندن بیش از اندازه غذا در معده و به تبع آن تشکیل گاز و حالت نفخ به همراه احساس سوزش در مری و معده می شود.

بوی بد دهان: وجود میکروب هلیکوباکتری در معده منجر به تولید آمونیاک و بوی بد دهان می شود.

کم خونی یا آنمی: ممکن است فرد به دلیل خونریزی معده دچار آنمی و کم خونی شود.

معده درد یا دل درد: دل درد نیز بر اثر تولید بیش از اندازه اسید معده یا در اثر ابتلاء به میکروب هلیکوباکتری به وجود می آید. میکروب هلیکوباکتری دیواره داخلی معده و روده کوچک را ملتهب و منجر به درد شکمی می شود.

علائم و نشانه های خونریزی معده

زخم معده در صورت شدت یافتن منجر به خونریزی خواهد شد.

 • خون بالا آوردن و یا وجود لخته های سیاه رنگ در استفراغ
 • درد شکمی بیش از اندازه
 • وجود خون در مدفوع(این خون می تواند به رنگ سیاه، قرمز تیره یا روشن باشد) از نشانه های خونریزی معده در حالت شدید می باشد.
 • از نشانه های خونریزی معده در حالت نرمال  باید به تب، بی حالی، ضعف، رنگ پریدگی، سرگیجه و خستگی اشاره کرد.

 

نشانه های خونریزی داخلی

دلایل ابتلا به زخم معده

 • هنگامی که بین مایعات گوارشی تحریک کننده و خنثی ساز در معده توازن و تعادل برقرار نیست، مستعد زخم معده هستید. شایع ترین دلایل زخم معده را می توان در موارد زیر جمع بندی کرد.
 • زخم معده به دلیل میکروب هلیکوباکتری(این میکروب سبب عفونت مخاط داخلی معده می گردد و در نهایت زخم ایجاد می کند).
 • استفاده از مسکن هایی ضدالتهاب غیر استروئیدی مانند ناپروکسن، آسپیرین، ایبوپروفن و…
 • ترشح بیش از اندازه اسید معده به وسیله تومورهای گاسترینوما(این تومورها دارای سلول های تولید کننده اسید هستند)
 • مصرف کافئین، الکل و سیگار  منجر به زخم معده می شود.

خونریزی معده

زمانی که آستر مخاط معده آسیب می بیند، اسیدهای طبیعی که در فرآیند گوارش روزانه دخالت دارند، بافت آسیب دیده معده را می خورند و آن را از بین می برند. قطر زخم(ضایعه) معمولاً بین ۵.۱ تا ۶.۰ سانتی متر است. درد و ناراحتی شدید معده از علامت های زخم معده و نشانه های خونریزی معده می باشد.

اگر زخم معده نادید گرفته شود و درمان نشود، اسید معده به عروق خونی دیواره معده نیز تراوش می کند و با تجزیه آن ها منجر به پیدا شدن نشانه های خونریزی معده می گردد. اگر چه زخم معده از نشانه های خونریزی معده نیست اما در دراز مدت می تواند منجر به خونریزی معده نیز شود.

علائم خونریزی

درمان خونریزی معده

بعد از یافتن نشانه های خونریزی معده، باید درمان را به طور جدی شروع کرد. برای درمان خونریزی معده باید علت خونریزی معده مشخص شود. تشخیص وجود باکتری H. پیلوری در دستگاه گوارشی

باکتری H. پیلوری(هلیکوباکتری): نقطه آسیب دیده در اثر فعالیت اسید معده و هلیکوباکتری تحریک و به زخم مبدل می گردد.

 

علائم خونریزی معده

برای درمان خونریزی معده باید اقدامات زیر را در نظر گرفت:

 • نابودی هلیکوباکتری با مصرف آنتی بیوتیک: ترکیب حداقل  ۲ آنتی بیوتیک
 • آنتی اسید برای خنثی کردن اسید معده مصرف کنید.
 • انجام آندوسکوپی برای پیدا کردن محل دقیق خونریزی معده و درمان آن با روش حداقل تهاجم(آندوسکوپ دارای لوله ای با چراغ هدایت کننده است که وارد بدن می گردد. این دستگاه مجهز به دوربین است و با این دوربین می توان محل خونریزی را شناسایی کرد).
 • مسدود کننده های اسید معده را برای کنترل تولید اسید معده مصرف کنید(اسیدها با خوردگی مناطق آسیب دیده، منجر به آشکار شدن نشانه های خونریزی معده می شوند).
 • از تکنیک های کمتر تهاجمی برای درمان خونریزی معده استفاده کنید.

برای خونریزی و زخم معده خوش خیم می توان از آندوسکوپی سرپایی استفاده کرد. عمل جراحی با بستری کردن بیمار انجام می شود.

 • برای تولید گرما به منظور بستن زخم از نیروی برق استفاده می شود.
 • برای گرما دادن و بستن زخم از کوتر استفاده می شود.
 • برای ترمیم بافت آسیب دیده معده، کلیپ های آندوسکوپی به کار می رود.

درمان زخم معده

درمان خونریزی با عمل جراحی

درصورتی که خونریزی بیش از توان برطرف کردن با آندوسکوپی باشد، از جراحی استفاده می شود.

 • روش آنترکتومی: برای کنترل اسید معده، قسمت پایین معده برداشته می شود.
 • روش پیلوپلاروستی: قسمت انتهایی معده پهن تر می گردد. این کار به این دلیل انجام می شود که گوارش مواد غذایی برای داخل شدن به روده بهتر انجام گیرد.
 • روش واگوتومی: در این روش نیز عصب واگ(عصب اتصال مغز به معده) از بین می رود. این عمل نیز از ارسال پیام مغز به معده برای تولید اسید جلوگیری می کند.

در این مطلب با علائم و نشانه های خونریزی معده و علل تشکیل زخم معده و خونریزی آن آشنا شدید. از همراهی صمیمانه شما عزیزان سپاس گذاریم و امیدواریم لایق این همراهی بوده باشیم.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.